تاریخ و تمدن

موزه های یزد؛ موزه‌گردی در شهر تاریخ و فرهنگ

فهرست مطالب

موزه‌گردی یکی از تفریحات افراد علاقه‌مند به تاریخ، فرهنگ و هنر است. قدم زدن در راهروهایی که نمی‌دانیم در پیچ بعدی و محفظه‌های شیشه‌ای اتاقش چه چیزی انتظارمان را می‌کشد، همان لذتی است که ما را به موزه‌ می‌کشاند. لذت دیدن و دانستن هرآنچه قبل از ما وجود داشته است. یزد یکی از شهرهای تاریخی و دیدنی ایران است و با تمام موزه های یزد که در ادامه برایتان معرفی کرده‌ام، باید بگویم که استان یزد، بهشت علاقه‌مندان به تاریخ و موزه‌گردی است. با من همراه باشید.

1- موزه مارکار، موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان

امکان ندارد به یزد بیایید و درباره فرهنگ زرتشتیان کنجکاو نشوید. موزه مارکار یکی از موزه‌های یزد است که بیش از هشتاد سال از که درباره تاریخ و فرهنگ زرتشتیان اطلاع‌رسانی می‌کند. این موزه نام خود را از پشوتن جی دوسابایی مارکار یکی از زرتشتیان هندوستان دارد که برای پیشرفت زرتشتیان و فرهنگ ایران تلاش بسیاری کرده است.

اولین بخش موزه مارکار به ایشان اختصاص داده شده است. در بخش‌های دیگر نیز با تاریخ دین زرتشت و از آموزه‌‌های اشوزرتشت اسپنتمان، مراسم مختلف زرتشتیان، وسایل خانه‌های زرتشتیان و پرورشگاه مارکار، مراسم درگذشتگان، زیارتگاه‌های زرتشتی، پوشش‌های دینی و سنتی آتشکده‌ها، موبدان و وقت عبادت آشنا می‌شوید. ساعت کار موزه نیز از ۱۵:۳۰ الی ۱۹:۳۰ است.

موزه های یزد

آدرس: میدان مارکار، کوچه فرش مشهد، پرورشگاه مارکار


نشان دادن مکان روی نقشه

2- موزه سکه و مردم‌شناسی حیدرزاده یزد

اگر علاقه‌مند به جمع‌آوری کلکسیون باشید، بازدید از این موزه تخصصی درباره سکه برایتان جذاب خواهد بود. موزه سکه و مردم‌شناسی به همت استاد حسین حیدرزاده از استادان و متخصصان علم سکه‌شناسی احداث شده و از جذاب‌ترین موزه های یزد است. در بازدید از موزه اولین چیزی که نظرتان را جلب می‌کند، معماری ساختمان موزه یعنی خانه تاریخی عرب‌زاده است. این خانه متعلق به دوره قاجار است و تماشای حیاط دلباز، گچ بری‌ها و در و پنجره‌های چوبی‌اش به اندازه اشیا موزه لذت‌ بخش است.

این موزه دارای 5000 سکه طلا، نقره، مسی و برنجی از دوره هخامنشیان تا به امروز است. علاوه بر این، مجموعه زینت‌آلات نقره، مجموعه اسکناس‌های قدیمی از زمان ناصرالدین شاه، تسبیح‌های نقره‌کوب ساده، عقیق و کهربا، بیش از 100 عدد قفل قدیمی، مجموعه ابزار جنگی ، مجموعه وسایل طبخ غذا، ، مجموعه انگشتر عقیق و برنجی و … نیز در آن وجود دارد. ساعت کار موزه از ساعت هشت تا 20 و هزینه بلیت ورودی 3000 تومان است.

موزه سکه و مردم شناسی

آدرس: یزد، خیابان امام، خیابان فهادان، خانه تاریخی عرب زاده

شماره تماس: 03536219111


نشان دادن مکان روی نقشه

3- موزه‌ قصر آینه و روشنایی یزد

موزه‌ قصر آیینه‌ یزد در یکی از زیباترین باغ‌های یزد قرار دارد. استخر مجموعه را که ادامه دهید به کوشک تاریخی می‌رسید که متعلق به دوره پهلوی اول است. این عمارت با تزیینات داخلی زیبایش محل برگزاری موزه آینه و روشنایی است. قدمت این خانه به سال 1320 برمی گردد و آقای صراف زاده، که بازرگان و وکیل مجلس، دستور احداث آن را داد تا مهمانسرای خصوصی‌اش باشد. این خانه در سال 1377 تبدیل به موزه شد.

قدم زدن در خانه‌ای تاریخی با معماری ایرانی اروپایی و تماشای انواع لوازم روشنایی، چراغ‌های قدیمی پیه‌سوز، چراغ‌های آویزی، چراغ نفت‌سوز،چراغ گاز‌سوزها، آینه، شمع‌سوزهای دستی و دیواری، دست نوشته‌های قدیمی، اسلحه، سکه و تمبر می‌تواند تجربه جالبی باشد. ساعت کار موزه نیز از 8 صبح تا 8 شب است.

موزه آینه و روشنایی

آدرس: یزد، خیابان کاشانی یزدی

شماره تماس : 03536268992


نشان دادن مکان روی نقشه

4- موزه تاریخ طبیعی

این موزه از بهترین موزه های یزد برای آشنایی کودکان و بزرگسالان با جغرافیای زیستی و انواع گونه‌های جانوری است. این موزه دارای دو سالن با بیش از 40 اسکلت حیوانان و بدن تاکسیدرمی شده پستانداران، پرندگان و خزندگان است. قسمت گیاه‌شناسی ، زمین‌شناسی ، جانورشناسی ، آناتومی انسانی و جانوری بخش‌های مختلف این موزه است.

اینکه کودکان حیوانات مختلفی مثل قوچ، میش، پرندگان آبزی و شکاری، جمله یوزپلنگ آسیایی، گورخر ایرانی، آهو، جیبر، کل و بز را به صورت تاکسیدرمی شده می‌بینند و نه در قفس، باعث می‌شود تا در بزرگسالی به حقوق حیوانات احترام بگذارند. بنابراین فرصت بازدید از این موزه را از دست ندهید.

موزه های یزد

آدرس: یزد، میدان بهشتی، خیابان رجایی، دبیرستان ایرانشهر


نشان دادن مکان روی نقشه

5- موزه آب

درگذشته هرجایی آب بود، تمدن هم بود و روستاها کنار رودخانه‌ها شکل می‌گرفتند. اما یزد شهری کویری است. مردم این شهر از گذشته‌های دور تا به امروز برای به‌دست آوردن آب، قنات حفر کردند و برای خنک کردن خانه‌هایشان بادگیر ساختند. این موزه از سال 1379 داستان تاریخ چندهزارساله آب در ایران را روایت می‌کند و بیش از 200 شی تاریخی مانند وسایل کندن قنات و اسناد و مدارک قنات‎های اصلی یزد در آن قرار دارد.

موزه آب در خانه تاریخی کلاهدوزها قرار دارد که مثالی عالی برای مساله تهیه و مدیریت آب در متطقه‌ای کویری است.
این خانه پنچ طبقه دارد. پایین‌ترین طبقه خانه محل برخورد دو کاریز رجیم‌آباد و زارچ قرار دارد. سطح دوم نیز به علت اختلاف 14 درجه‌ای که با محیط، محل انبار کردن خوراکی‌ها بود. آب قنات در این طبقه جریان دارد تا هوا را خنک نگه دارد. طبقه سوم از پایین نیز سکونتگاه تابستانه اهالی بود. طبقه چهارم از پایین یا همکف هم محل زندگی اهالی خانه بود. طبقه پنجم یا پشت بام‌ چاه‌خانه نام داشت که با استفاده از چرخ‌چاه و سیستمی شبیه به لوکه‌کشی از چاه چهل گز آب مورد نیاز برای آشامیدن و مصرف خانه را تامین می‌کرد.

بازدید از این خانه یکی از جذاب‌ترین تجربه‌های موزه‌گردی شما خواهد بود. ساعت کار موزه همه روزه از ساعت هشت تا ۱۴:۳۰ و ۱۵:۳۰ تا ۱۹ است. قیمت بلیت ورودی نیز 3000 تومان است.

موزه آب یزد

آدرس: یزد، خیابان امام، شمال میدان امیرچخماق، خیابان قیام

شماره تماس: 03536268340


نشان دادن مکان روی نقشه

6- موزه اسناد تاریخی

یکی دیگر از موزه های یزد موزه اسناد تاریخی است که در عمارت زیبای لاری‌ها قرار دارد. معماری این خانه تاریخی به تنهایی دیدنی است و اشیا موزه نیز بازدید را جذاب‌تر می‌کند. قدمت این خانه به دوران قاجار برمی‌گردد.

حیاطی مستطیل شکل با حوض فیروزه‌ای رنگ دارد، پنجره‌های ارسی، شیشه‌های رنگی، گچبری و آینه کاری‌های چشم‌نواز، ایوانی بلند و بادگیری که نماد شهر است. درکنار تمامی این‌ها می‌توانید از اسناد تاریخی و کتب خطی نیز دیدن کنید.

آدرس: یزد، خیابان امام خمینی، محله فهادان، مجاور عمارت کلاه فرنگی، خانه لاری‌ها

موزه اسناد تاریخی

7- موزه مردم‌شناسی اردکان

موزه مردم شناسی اردکان نیز هرآنچه باید از استان یزد و این شهر بدانید را برایتان کنار گذاشته است. اما آنچه موزه مردم‌شناسی اردکان را از سایر موزه‌های ایران جدا می کند شاید کودک پنج ساله‌ای باشد که جعبه قدیمی عروسک‌های خود را به اینجا آورده و یا پیرمرد کهنسالی که در روزهای پایان عمر لوازم خانه‌اش را به موزه بخشیده. این موزه حدود 4000 شی تاریخی دارد که اکثرش را اهالی اردکان جمع‌آوری و اهدا کرده‌اند.

موزه مردم شناسی اردکان دارای بخش‌های مختلفی مانند ایران‌شناسی، باستان‌شناسی، موزه کودک، مردم شناسی، جانورشناسی، گیاه‌شناسی و بخش اسناد و کتب است. در این موزه می‌توانید مراحل تولید شدن نان در تنور، ابزار آهنگری و لباس‌های محلی مردم یزد را از نزدیک ببینید.

موزه های یزد

آدرس: استان یزد، اردکان، بلوار خامنه‌ای، جنب حوزه علمیه، کتابخانه فاضل

شماره تماس: 03527220030


نشان دادن مکان روی نقشه

8- موزه زیلو و پلاس میبد

یکی از زیباترین و متفاوت‌ترین موزه های یزد موزه زیلو و پلاس میبد که در سالن شرقی کاروانسرای میبد قرار دارد. شاید هیچ جایی بهتر از کاروانسرا میبد برای این موزه نبود. قدم زدن در سالن کاروانسرا و بازدید از بیش از 50 زیلو و پلاس که قدمت‌شان به 600 سال هم می‌رسد، مانند قدم زدن در تاریخ است.

این موزه دارای دو بخش زیلوهای قدیم و جدید است. قدیمی‌ترین زیلو این موزه، زیلوی مسجد جامع میبد است که قدمتش به سال ۸۰۸ هجری قمری برمی‌گردد. ساعت کار موزه نیز از ساعت 09:30 تا 14 و 15:30 تا 17 است. هزینه بلیط ورودی نیز 2000 تومان است.

موزه زیلو میبد

آدرس: استان یزد، شهر میبد، میدان هلال احم، بلوار قاضی میر حسین، کاروانسرای شاه عباسی

شماره تماس: 03532353020

9- موزه فرش اردکان

بازدید از این موزه با یک تیر دو نشان زدن است، هم از فرش‌های دستبافت و باارزش ایرانی دیدن می‌کنید و هم از خانه‌ای تاریخی که قدمتش به دوره قاجار می‌رسد. همانند سایر خانه‌های قدیمی استان یزد، خانه افضلی نیز از جنس خشت، آجر و گچ است و بادگیر دارد.

بازدید از فرش‌هایی که هنر دست زنان و مردان اردکانی، قشقایی، کرد و ترک است و هنر صنعت رنگرزی، مراحل ایجاد دارِ قالی، پنبه پاک‌کنی و شیوه بافت فرش و … هرآنچه از هنر فرش بافی نمی‌دانستید را در اخیتار شما می‌گذارد.

موزه های یزد

آدرس: استان یزد، محله چرخاب، کوچه خاتمی


نشان دادن مکان روی نقشه

10- موزه پست چاپارخانه میبد

کاروانسرای شاه عباسی یکی از جاهای دیدنی میبد است که قسمتی از آن به موزه پست اختصاص داده شده است. چه جایی بهتر از چاپارخانه‌ای قدیمی برای موزه پست. قدمت این چاپارخانه به دوران قاجار برمی‌گردد و یکی از مراکز مهم پستی در مسیر ری به کرمان بوده است. اما شاید تعجب کنید که چرا بنای این چاپارخانه شبیه به دژ است. در چاپارخانه‌ها از امانات دولتی و نامه‌های پر اهمیت نگهداری می‌کردند و برای حفاظت از آن‌ها نیاز به برج دیدبانی، دیوارهای بلند و روزنه‌های دیدبانی برای تیرکش‌ها بود.

بعد از بنا و محوطه چاپارخانه نوبت به بازدید از موزه پست می‌رسد. دیدن مجسمه‌های مومی مومی تلگرافچی، پستچی و چلنگر که مسئول تیمار اسب‌ها بوده، مجموعه‌ای با ارزش از تمبرهای قدیمی، اولین تلفن‌ها، وسایل ارتباطی با سیم، دستگاه تلگرف، دستگاه مورس و … شما را حسابی با تاریخچه پست و ارتباطات در ایران آشنا می‌کند. ساعت بازدید از مجموعه نیز از 9 الی 17 است.

موزه پست میبد

آدرس: استان یزد، شهر میبد، بلوار قاضی میرحسین، جنب کاروانسرای شاه‌عباسی


نشان دادن مکان روی نقشه

11- موزه کاظمینی

اگر علاقه‌مند به کتب خطی و سکه باشید موزه کاظمینی با مجموعه نفیس خود، بهترین انتخاب برای شماست. این موزه در سال 94 افتتاح شده و دارای آثاری مانند کتاب‌های تاریخی ادیان مختلف، قرآن، 2000 نسخه خطی، 200 نسخه چاپ‌سنگی، 41 هزار سند خطّی، اسناد تاریخی، 6000 سکه تاریخی مربوط به قبل و بعد از اسلام(در ایران)، 500 قطعه اسکناس، نگین انگشتر، تمبر و … است.

قرآن مجید با قدمت 700 سال و طومار 300 ساله شجرنامه آدم تا خاتم (ص) نیز از باارزش ترین آثار این موزه‌اند. همان‌طور که از اعداد و ارقام آثار تاریخی در این موزه مشخص است، موزه کاظمینی یکی از مهم‌ترین موزه های یزد در زمنیه اسناد تاریخی است.

آدرس: یزد، بلوار امامزاده جعفر، بقعه امامزاده جعفر

موزه های یزد

12- موزه مفاخر اردکان

یکی از خانه‌های تاریخی شهر اردکان و از موزه های یزد خانه آیت الله خاتمی است که قدمتش به دوره قاجار برمی‌گردد. این خانه خشتی، آجری با در و پنجره‌های چوبی و حیاط کوچک خود، میزبان موزه مفاخر اردکان است. کنار در ورودی موزه، عکس آیت الله سید روح الله خاتمی نصب شده است.

در راهرویی که به حیاط و خانه می‌رسد نیز عکس‌هایی از جوانی ایشان قرار دارد. این خانه 460 متر مربع مساحت دارد و بعد از واگذاری به میراث فرهنگی به موزه تبدیل شد. در طول بازدید از خانه نیز تابلوهای عکس و دست‌نوشته‌ها، شما را با صد تن از مفاخیر این شهر آشنا می‌کند.

موزه های یزد

آدرس: استان یزد، شهر اردکان، محله چرخاب، کوچه آیت الله خاتمی


نشان دادن مکان روی نقشه

13- موزه کامبرین

کامبرین نام اولین دوره زمین‌شناسی و البته‌ای موزه‌ای متفاوت در شهر یزد است. این موزه تنها موزه تخصصی دیرینه‌شناسی در کشور است. برای علاقه‌مندان به علم زمین‌شناسی بازدید از این موزه و فسیل‌هایش اتفاقی هیجان‌انگیز است. این موزه در خانه‌ای قدیمی قرار دارد که بعد از گذشتن از راهروهایش به گنجینه‌ای با ارزش از 400 نمونه فسیل می‌رسید.

فسیل‌های مربوط به انواع بی‌مهرگان مانند سرپایان، خارپوستان، تریلوبیت، شکم‌پایان، بازوپایان، آمونیت‌ها، آمونیت‌های ‌هترومورف، دوکفه‌ای‌ها و ناتیلوئیدها.

علاوه بر این موزه کامبرین دارای کارگاه‌هایی مانند چگونگی رسوب‌برداری آثار و تاریخچه آن‌ها برای رده‌های سنی مختلف است. ساعت کار این موزه از 08:30 تا 14 و سپس از 17 تا 21 است. البته جمعه‌ها موزه ساعت09:30 باز می‌شود.

موزه های یزد

آدرس: یزد، میدان شهید بهشتی، خیابان دهم فروردین، جنب آب انبار شش آبگیری، کوچه سوم یا شهید زینی

شماره تماس: 03537283090


نشان دادن مکان روی نقشه

14- موزه وزیری یزد

یکی دیگر ار موزه های یزد موزه شناخته شده وزیری است. این موزه در کنار مسجد جامع کبیر یزد قرار دارد. به همین خاطر بسیاری از مسافران بعد از بازدید مسجد جامع، از آثار با ارزش آن نیز دیدن می‌کنند. باورتان نمی‌شود چه لوازم آنتیک و مختلفی در این موزه پیدا می‌شود.

انواع قوری، قلیان، زنگ میدان وقت الساعه، ،لگن مسی ،گلدون ، سرمه‌دان، ظروف چینی و … که از خانه‌های قدیمی یزد جمع آوردی شده‌اند. لوازم خطاطی، لاله مرقعات خط ،خط استاد نی ریزی ،خط استاد میر عماد ،خط درویش عبدالمجید طالقا‌نی ، قرآن‌های نفیس و نکاح نامه‌ نیز از دیگر آثار این مجموعه‌اند. یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های موزه نیز بخش مربوط به لباس‌های قدیمی مخصوص بانوان، پارچه‌های زربفت و طلا ونقره دوزی شده، پارچه‌های تافته و پوستین‌های گران قیمت است.

موزه های یزد

آدرس: یزد، خیابان امام خمینی، انتهای خیابان مسجد جامع


نشان دادن مکان روی نقشه

آیا تا به حال از موزه های یزد که معرفی شد بازدید کرده‌اید؟ کدام یکی از آن‌ها برایتان جذاب‌تر است. لطفا اطلاعات‌تان را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن