تاریخ و تمدنفرهنگ و هنر

مهم‌ترین موزه های تهران؛ سفر فرهنگی در پایتخت

فهرست مطالب

موزه‌گردی یکی از تفریح‌های افراد علاقه‌مند به تاریخ، فرهنگ و هنر است. قدم زدن در سالن‌های موزه و هیجان‌زده شدن مانند یک کودک کنجکاو، همان چیزی است که این افراد را به داخل ساختمان‌هایی پر از اشیا قدیمی و یا تابلوهای هنری با داستان‌های جالب می‌کشاند. موزه‌گردی برای خیلی از افراد قسمتی مهم از سفر به شهری جدید و آشنایی با فرهنگ و تاریخ آنهاست. به همین خاطر در این مطلب برایتان از موزه های تهران گفته‌ایم تا در گشت‌و‌گذار آخر هفته و یا در سفر به پایتخت از آن‌ها بازدید کنید. با ما همراه باشید.

1- مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد

در نزدیکی دربند تهران، مجموعه تاریخی با موزه‌های متعدد قرار دارد، کاخی بزرگ با رودخانه و درختان بسیار و انبوه که برای رسیدن به هرکدام از عمارت‌هایش باید مسیری زیبا را پیاده‌روی کنید. مجموعه تاریخی سعدآباد یادگار دوران قاجار و پهلوی است که تاریخ، طبیعت و معماری را با هم دارد. مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد است حدود 110 هکتار وسعت، 17 موزه و 9 عمارت غیرقابل بازدید دارد. بنابراین باید یک روز کامل را به بازدید از آن اختصاص دهید.

موزه هنرهای زیبا در کاخ اسود، موزه آلبوم‌های سلطنتی و اسناد سعدآباد، کاخ موزه ملت، موزه هنر ملل، موزه آشپزخانه سلطنتی، موزه استاد فرشچیان، موزه ظروف سلطنتی، موزه سلاح های دربار، موزه پوشاک سلطنتی، موزه استاد حسین بهزاد، موزه نظامی، کاخ موزه سبز، موزه برادران امیدوار، موزه آب، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه اتومبیل‌های سلطنتی موزه نگارستان همگی جزو مجموعه تاریخی‌اند.

این مجموعه دارای امکانات رفاهی مانند سرویس حمل‌و‌نقل، رستوران، کافی‌شاپ، عکاسخانه قاجاری، نگارخانه و مرکز هنری است. درضمن برای ورود به محوطه و هرکدام از موزه‌ها باید ورودی جداگانه پرداخت کنید. طبق اطلاعات سایت مجموعه بلیط ورودی محوطه 5 هزار تومان و سایر موزه ها 4 هزارتومان است. ساعت کار موزه‌ها نیز در نیمه اول سال همه روزه از ساعت 9 تا 18:45 و نیمه دوم سال همه روزه از ساعت 9 تا  17 است.

موزه های تهران

آدرس ورودی زعفرانیه: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

آدرس ورودی دربند: تهران، میدان تجریش، خیابان شهید جعفری، ضلع جنوبی میدان دربند

شماره تماس: 9-22752031-021


نشان دادن مکان روی نقشه

2- مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

مجموعه تاریخی نیاوران در شمال تهران قرار دارد و شامل باغی سرسبز و بزرگ، کاخ مدرن نیاوران، کاخ تاریخی صاحبقرانیه، کوشک احمد شاهی، حوضخانه، موزه جهان نما، موزه خودروهای سلطنتی و باغ کتیبه‌ها است.

کاخ نیاوران آخرین سکونتگاه محمدرضا شاه پهلوی بود، کاخی با معماری نوین که در سال 1337 ساخت آن آغاز شد. تماشای ستون‌های بلند بنا، دیوارهای کاشی‌کاری شده ورودی، تالار بزرگ و راهروهای باشکوه کاخ برای عاشقان معماری و عکاسی قطعا لذت‌ بخش است. از طبقه اول کاخ نیاوران برای پذیرایی مهمانان و از طبقه آخر به عنوان فضاهای شخصی برای خانواده و اتاق‌هایشان استفاده میشد. یک نیم طبقه در میان نیز مخصوص فضای کاری بود.

کاخ صاحبقرانیه نیز یکی دیگر از عمارت‌های مجموعه است که در زمان سلطنت ناصرالدین شاه در دو طبقه ساخته شده. این کاخ در گذشته محل زندگی ناصرالدین شاه و همسرانش بوده و حتی صدور فرمان مشروطیت در آن انجام شده است. در زمان محمدرضا پهلوی نیز این عمارت نقش دفتر کار وی را داشت. تالار آینه یکی از زیباترین قسمت‌های این کاخ است.

قدمت کاخ دیگر مجموعه یعنی کوشک احمد شاهی نیز به اواخر دوره قاجار برمی‌گردد که به عنوان خوابگاه ییلاقی احمدشاه کاربرد داشته و در زمان محمدرضا پهلوی محل زندگی مستقل او بوده است. ساعت کار این مجموعه در نیمه اول سال از ۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰ و در نیمه دوم سال از ۸:۰۰ تا ۱۷:۰۰ است. . طبق اطلاعات سایت مجموعه بلیط ورودی محوطه و کاخ نیاوران پنج هزار تومان و سایر موزه‌ها چهار هزارتومان است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

شماره تماس: 02122282020


نشان دادن مکان روی نقشه

3- کاخ موزه گلستان

کاخ موزه گلستان یکی از زیباترین موزه های تهران است که در فهرست میراث یونسکو به ثبت رسیده. کاخ گلستان بیش از ۴۴۰ سال قدمت دارد و وقایع مهم تاریخی مانند تاج‌گذاری احمدشاه قاجار و مظفرالدین شاه، داستان مشروطه، بزم‌‌های معروف قجری و … در آن رخ داده است. کاخ گلستان و محطوطه‌اش آنقدر زیباست که در یک نگاه عاشق معماری و کاشی‌کاری‌های رنگارنگ آن می‌شوید.

شمس العماره زیباترین عمارت این مجموعه است، کاخی باشکوه و پنج طبقه که در سال ۱۲۸۴ هجری قمری ساخته شده است. ایوان تخت مرمر، ایوان دارالاماره یا دیوانخانه نیز قدیمی‌ترین عمارت مجموعه است که در دوران کریم خان زند بنا شده. تخت مرمرین این عمارت که در ایوان آن قرار دارد به دستور فتحعلی شاه و از 65 قطعه مرمر بزرگ و کوچکش ساخته شده است. تالار آینه نیز شناخته‌شده‌ترین قسمت کاخ گلستان است، تالاری با آینه کاری‌های باشکوه که تزیین آن پنج سال زمان برده است.

تالار اصلی، تالار عاج، خلوت کریمخانی، تالار سلام یا اتاق موزه، تالار برلیان، تالار ظروف، عمارت بادگیر، حوضخانه عمارت بادگیر، حوضخانه تالار سلام، موزه مردم‌شناسی در کاخ ابیض و تالار الماس از دیگر قسمت‌های این مجموعه تاریخی‌اند.
ورودی بازدید از هر موزه و عمارت‌های مجموعه ۲۰۰۰ تومان و برای کاخ اختصاصی 2500 تومان است. ساعت کار مجموعه از ۹ تا 17 است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، منطقه ۱۲، خیابان ۱۵ خرداد، میدان ارگ

شماره تماس: 02133113335


نشان دادن مکان روی نقشه

4- موزه آبگینه و سفالینه

موزه آبگینه و سفالینه در یکی از خانه‌های تاریخی تهران در محله سی‌تیر قرار دارد. خانه مجلل قوام حدود 90 سال پیش ساخته شده است و سبک معماری ایرانی و اروپایی‌اش لذت بازدید را چند برابر کرده است. راهروی طبقه اول ساختمان، تالار بلور، تالار مینا، تالار دیداری شنیداری، راهروی طبقه دوم، تالار صدف، تالار زرین فام و تالار لاجورد 1 و 2 موزه، پر از آثار تاریخی از جنس شیشه، سرامیک، سفال و بلور است و بازدید از آن‌ها قطعا متفاوت‌ترین موزه گردی شما را رقم می‌زند.

باارزش‌ترین آثار موزه نیز از معبد چغازنبیل کشف شده‌اند و قدمت‌شان به دوران هزاره دوم پیش از میلاد باز می‌گردد. البته این موزه دارای گالری‌های موقت، فروشگاه، کتابخانه و دوره‌های آموزشی نیز است. هزینه بازدید از موزه 2500 تومان است. ساعت بازدید نیز در بهار و تابستان از 9:00 تا 19:00 و در پاییز و زمستان از 8:00 تا 17:00 است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، خیابان جمهوری، خیابان سی تیر

شماره تماس: 02166708153


نشان دادن مکان روی نقشه

5- موزه جواهرات ملی

یکی از جذاب‌ترین موزه های تهران و حتی ایران، موزه جواهرات ملی است. موزه جواهرات ملی ایران یکی از بزرگترین مجموعه‌های طلا و جواهر دنیاست. الماس دریای نور، تاج کیانی، تخت نادری، تخت طاووس، کُره جواهرنشان، بزرگترین الماس صورتی دنیا، الماس نورالعین ، الماس های زرد، تاج و گردنبند تاجگذاری فرح پهلوی، سیاه و سرخ،  بزرگترین لعل دنیا و … از باارزش ترین آثار موزه جواهرات ملی‌اند.

هزینه بلیت ورودی ۶۰۰۰ تومان است. ساعات کار مجموعه نیز از شنبه تا سه شنبه و از ساعت ۱۴ تا ۱۶:۳۰ است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، میدان امام خمینی، خیابان فردوسی، نرسیده به چهارراه استانبول، ساختمان بانک مرکزی ایران

شماره تماس: 02164463785


نشان دادن مکان روی نقشه

6- موزه فرش ایران

موزه فرش ایران در ساختمانی باشکوه به شکل دار قالی با 3400 مترمربع مساحت قرار دارد که در سال ۱۳۵۶ به دستور فرح پهلوی احداث شد. شما می‌توانید انواع فرش، قالی‌های دست بافت و گلیم از قرن نهم هجری تا دوره معاصر را در این موزه ببینید. دیدن طرح‌های قالی شهرهای اصفهان، تبریز، کاشان، کرمان، خراسان و کردستان از نزدیک، آثار مدرن و حتی قالیچه میرزا کوچک خان جنگلی برای علاقه‌‌مندان به فرش ساعاتی لذت بخش را رقم می زند.

این موزه دارای کتابخانه‌ای با ۳۵۰۰ عنوان کتاب در زمینه فرش و قالی ایرانی است. ساعت کار مجموعه از 9 تا 17 است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، امیرآباد، خیابان کارگر شمالی (خیابان امیرآباد)، تقاطع خیابان دکتر فاطمی

شماره تماس: 02188962703


نشان دادن مکان روی نقشه

7- موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر یکی از متفاوت‌ترین و جذاب‌ترین موزه های تهران است که هرچند بیشتر علاقه‌مندان به هنر از آن بازدید می‌کنند اما برای عموم افراد نیز جالب است. ایده معماری ساختمان این موزه از بادگیرهای کویری گرفته شده و خودش به تنهایی جاذبه‌ای گردشگری است. این موزه در زمان پهلوی و به دستور فرح پهلوی ساخته شده است و حدود 4000 اثر از هنرمندان ایرانی و خارجی در آن قرار دارد.

این موزه دارای ۹ گالری است سه گالری آن محل نگهداری آثار ارزشمند است و ۶ گالری موقت آن هم در مسیر بازدیدکنندگان قرار دارد. معروف‌ترین اثر هنری این موزه پیکره «درمانگر» اثر رنه ماگریت (René Magritte)، نقاش بلژیکی است. ساعت کار مجموعه نیز از ساعت ۹ تا ۱۷:۴۵ است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله

شماره تماس: 02188989374


نشان دادن مکان روی نقشه

8- موزه سینما

موزه سینمای تهران در باغ فرودس و عمارت زیبای آن قرار دارد. بازدید از این موزه درواقع با یک تیر و دو نشان زدن است، هم از موزه سینما دیدن می‌کنید و هم از عمارت و باغ زیبایی که قدمتش به دوره قاجار برمی‌گردد. ساختمان موزه سینما دو طبقه است و ابتدا باید از طبقه دوم و تالار آبی بازدیدتان را شروع کنید تا به خانه فرهاد در طبقه اول برسید.

این موزه دارای تالار آبی، تالار هنرمندان، تالار بین‌الملل، نمایشگاه دفاع مقدس، تماشاخانه، نامیگشاه کودک، نمایگشاه علی حاتمی، نمایشگاه نام آوران و خانه فرهاد است. از طرفی می‌توانید در سینما عمارت نیز فیلم‌های روز سینما ایران را ببینید. بهای بلیت ورودی 5000 تومان است. ساعت کار موزه نیز از یکشنبه تا پنجشنبه از 9:00 تا 19:00 و جمعه و روزهای تعطیل از 14:00 تا  19:00است .

موزه های تهران

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش، باغ فردوس

شماره تماس: 02122705005


نشان دادن مکان روی نقشه

9- موزه ارتباطات

موزه ارتباطات با به نمایش گذاشتن کهن‌‌ترین نوشت‌‌افزارها، کبوتر‌نامه بر، ابزارهای فرستادن بسته‌‌های پستی و چاپاری، تلگرام‌های مورس، تمبر و حتی ماهواره، تاریخ ارتباطات را پیش چشمانتان زنده کرده است. این موزه در یکی از قدیمی‌ترین عمارت‌های دولتی تهران در میدان امام خمینی قرار دارد.

در حیاط مرکزی موزه که معماری چشم‌گیری هم دارد می‌توانید ماکت هواپیمایی را ببینید که در زمان جنگ جهانی اول، در همین منطقه فرود می‌آمد تا محموله‌های پستی را برساند. مهر تایید تمبر و ماکت اداره پست قدیم نیز در این مکان قرار دارند. سالن پست، سالن تمبر، سالن رادیوها، سالن مخابرات، نگارخانه و … از بخش های مختلف این موزه‌اند. این موزه شنبه تا چهارشنبه از 08:00 تا 16:00 باز است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، خیابان امام خمینی (ره)، جنب سردر باغ ملی

شماره تماس: 02166700503


نشان دادن مکان روی نقشه

10- باغ موزه قصر

باغ موزه قصر فضایی متفاوت از سایر موزه های تهران دارد. قسمت زندان سیاسی این باغ موزه، داستان زندانی است که بر روی بنای تاریخی به جامانده از زمان فتحعلی شاه و به دستور رضا شاه پهلوی ساخته شده. بازدید از بندهای زندان سیاسی، سالن ملاقات، هواخوری و خصوصا راهروی شب آخرکه مخصوص زندانی‌های محکوم به مرگ بوده، تجربه‌ای متفاوت را برای بازدید کنندگان رقم می‌زند.

البته این باغ موزه دارای بخش‌های دیگری مانند عمارت مارکوف، برج‌های دیده‌بانی، نگارخانه ملک شعرای بهار، غرفه خودرو‌های قدیمی، مسجد، زورخانه قصر و … نیز است. ساعت کار این باغ موزه از شنبه تا چهارشنبه از ۱۱ تا ۱۹و آخرهفته ها از ۹ تا ۱۹ است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، اتوبان شهید صیاد شیرازی، خروجی پلیس شریعتی، میدان پلیس

شماره تماس: 02188423400


نشان دادن مکان روی نقشه

11- موزه هنرهای ملی

موزه هنرهای ملی ایران در سال ۱۳۰۹ شمسی در بنای تاریخی به جامانده از زمان فتحعلی‌شاه به نام حوضخانه باغ نگارستان ساخته شد تا مکانی برای نمایش هنرهای ملی ایران باشد. هنرهایی مانند مینیاتور، تذهیب، خاتم، کاشیکاری، قالیبافی، پارچه بافی، زری دوزی، مخمل بافی، میناکاری، قلمزنی، معرق و… که این روزها رو به فراموشی است. این موزه به همت مرحوم استاد حسین طاهرزاده بهزاد تاسیس شده است. ساعت کار موزه نیز از ساعت هشت صبح تا چهار بعد از ظهر است. موزه هنرهای ملی روزهای پنج‌شنبه و جمعه تعطیل است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، میدان بهارستان، خیابان کمال الملک، ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

شماره تماس: 02133966149


نشان دادن مکان روی نقشه

12- موزه ملی ایران

موزه ملی ایران بزرگترین موزه باستان‌شناسی و تاریخی ایران است که برای موزه های تهران حکم موزه مرجع یا موزه مادر را دارد. این موزه دارای آثاری از دوران‌های پیش از تاریخ ایران تا دوران اسلامی است که دیدنشان حس افتخار و غرور نسبت به وطن را در دل‌ها زنده می‌کند. موزه ملی ایران 80 سال قدمت دارد و در دو ساختمان موزه ایران باستان و موزه دوران اسلامی گنجینه‌هایی کهن را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده است.

موزه ایران باستان از دو بخش پیش از تاریخ و بخش تاریخی تشکیل شده و هفت تالار دارد. موزه دوران اسلام نیز چهار طبقه و درکل شش تالار دارد. سرستون‌ها و پله‌های تخت جمشید، جام سه بعدی یا اولین پویانمایی از شهر سوخته سیستان، مرد نمکی، مجسمه داریوش، محراب در بهشت، پیکره گاو سفالی، قرآن بایسنقری، لباس فتح شاه عباس صفوی و … از معروف‌ترین آثار موزه ملی ایران اند. بلیت ورودی موزه ملی ایران 10 هزارتومان است و ساعت کار موزه از 9 تا 17 است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک

شماره تماس: 02166702061


نشان دادن مکان روی نقشه

13- موزه دکتر حسابی

بازد از خانه دکتر حسابی، پدر علم فیزیک ایران، که وسایل شخصی، نشان‌ها، تقدیرنامه‌ها، مدارک علمی و تحصیلی و عکس‌های قدیمی، عینک و حتی لباس‌های ایشان را به نمایش گذاشته برای علاقه‌مندان به علم می‌تواند جذاب باشد. موزه دکتر حسابی در خیابان فرشته قرار دارد و سرتاسر دیوارهایش با پیچک و گیاهان سرسبز پوشیده شده است. ساعت کار موزه هر روزه از 10 تا 12 و از 14 تا 16 است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، شهر تهران، تجریش، خیابان مقصود بیک، خیابان دکتر حسابی

شماره تماس: 02122231676


نشان دادن مکان روی نقشه

14- موزه طبیعت و حیات وحش داراباد

اگر علاقه‌مند به حیات‌وحش و حیوانات هستید اما نمی‌خواهید آن‌ها را پشت قفس و زندانی ببینید، موزه طبیعت و حیات‌وحش دارآباد بهترین انتخاب برای شما است. این موزه 2500 مترمربع وسعت دارد و جانداران تاکسیدرمی شده آسیا، اروپا، آفریقا و آمریکای شمالی و ایران را به نمایش گذاشته است. همچینین سالن آبزیان و خزندگان، سالن گیاه‌شناسی، سالن پروانه‌ها، سالن زمین‌شناسی، هیومن پارک تهران، دکترلند، رویا پارک و قفس جانوران کوچک نیزاز دیگر بخش‌های این موزه است. ساعت کار موزه همه روزه بجز شنبه ها از ساعت هشت تا 18 است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، شهر تهران، میدان نیاوران، خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، خیابان موزه

شماره تماس: 02196027011


نشان دادن مکان روی نقشه

15- موزه تماشاگه زمان

یکی از زیباترین موزه های تهران، موزه تماشاگه زمان است. ساختمان این موزه که یکی از یکی از خانه‌های قدیمی تهران تزئیناتی چشم‌گیر و معماری جذاب و متفاوت دارد. این ساختمان آبی رنگ قاجاری با گچ‌بری، آیینه‌کاری، مقرنس‌کاری و گره‌چینی زیبای خود آنقدر شهرت پیدا کرده که در حیاط موزه حتی کافه‌ای برای وقت‌گذرانی درنظر گرفته شده. موزه تماشاگه زمان همان‌طور که از نامش پیداست، ساعت موزه ابزار اندازه گیری زمان است. ساعت آفتابی، آبی، مکانیکی، روغنی،طنابی، شمعی، شنی و ساعت قایق اژدها آثاری‌اند که در محوطه قرار دارند.

داخل ساختمان نیز ساعت‌های قدیمی ایرانی و خارجی از کشورهای فرانسه، سوییس، انگلیس و آلمان به نمایش گذاشته شده است. درضمن اتاق اصفهانی‌ها زیباترین بخش ساختمان موزه است. ورودیه موزه شش هزار تومان است. ساعت کار موره نیز شش ماه اول سال شنبه تا چهارشنبه از 09:00 تا 18:00 و پنج شنبه و جمعه و روزهای تعطیل از 10:00 تا 18:00 است. شش ماه دوم سال نیز شنبه تا چهارشنبه از 09:00 تا 17:00 و پنج شنبه و جمعه و روزهای تعطیل از 10:00 تا 17:00 است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، خیابان زعفرانیه، نبش خیابان پرزین بغدادی

شماره تماس: 02122417336


نشان دادن مکان روی نقشه

16- موزه موسیقی

برای علاقه‌مندان به موسیقی، بازدید از این موزه به معنای از نزدیک دیدن هرآنچه است که گوش‌هایشان تا به امروز شنیده‌اند. این موزه محل نگهداری سازهای قدیمی و وسایل موسیقی‌دان‌های شناخته شده است. موزه موسیقی در ساختمانی قدیمی و زیبا در شمال تهران قرار دارد و در سال 1388 آغاز به کار کرد.

این موزه دارای بخش‌های سالن نمایش سازها، گنجینه‌ موزه، آرشیو صوتی و تصویری، کتابخانه‌ تخصصی، کارگاه نمایش مراحل ساخت ساز و انبار نگهداری سازها است. ساعت کار این موزه از هر روزه به جز شنبه ها از ساعت ۱۰ تا 17 است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، میدان تجریش، خیابان شهید دربندی سه راه تختی کوچه نمازی پلاک ۹

شماره تماس: ۲۲۶۷۲۷۸۵


نشان دادن مکان روی نقشه

17- کتابخانه و موزه ملی ملک

موزه ملی ملک نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و بزرگترین مجموعه فرهنگی کشور است. این موزه دارای بخش‌هایی مانند تالار سکه، تالار تمبرهای تاریخی و گنجینه فرش، تالار کمال الملک و خاندان غفاری، تالار کتابت و نگارگری، بخش مجموعه اهدایی بانو عزت‌ ملک، نمایشگاه دائمی حاج حسین آقا ملک، سالن تک اثر و نگارخانه است. بازدید از این موزه شما را با سه هزار سال تاریخ و فرهنگ اسلام و ایران آشنا می‌کند. ساعت کار موزه از 08:30 تا 16:30 است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، خیابان امام خمینی، باغ ملی

شماره تماس: 02166726613


نشان دادن مکان روی نقشه

18- موزه استاد صبا

این خانه قدیمی بیشتر از تنها یک موزه است، اینجا خانه‌ِ موسیقی اصیل ایرانی، منزل استاد ابوالحسن صبا است. ابوالحسن صبا، استاد برجسته‌ موسیقی ایران است که شاید بسیاری نام آثارش را ندانند اما حتما یکی از آن‌ها را شنیده‌اند.موزه صبا دو بخش اصلی دارد، بخش سازها، لوازم شخصی و آثار استاد صبا و بخشی مربوط به کارهای دستی خانم اسفندیاری، همسر استاد صبا، که شامل مجموعه تندیس‌های مومی و لباس‌های محلی و سنتی ایران قدیم است.

زیرزمین منزل نیز در گذشته محلی برای تدریس استادانی مانند غلامحسین بنان، علی‌اکبر شهنازی و … بوده است. ساعت کار موزه هرروزه به جز جمعه‌ها از08:30 تا 15:30 است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، میدان بهارستان، خ ظهیر الاسلام، کوچه صبا، پلاک۹۰

شماره تماس: 02133111246


نشان دادن مکان روی نقشه

19- موزه صلح پارک شهر

یکی از متفاوت‌ترین موزه های تهران موزه صلح در پارک شهر است.  موزه صلح تهران یکی از موزه‌های عضو شبکه بین‌المللی موزه‌های صلح است و هدف آن ترویج صلح از طریق نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های آموزشی است. این موزه شامل بخش‌های مختلفی مانند کارگاه‌های آموزشی، بخش موزه مجازی، کتابخانه صلح، گالری هنر برای صلح و استودیوی ثبت تاریخ شفاهی است.

البته در سالن اصلی موزه اشیا و نمادهایی درباره جنگ و پیامدهای آن خصوصا جنگ شیمیایی علیه مردم ایران است. ساعت کار موزه روزهای شنبه تا چهارشنبه از 9 تا 12:30 و ساعت 14:30 تا 17 است.

موزه های تهران

آدرس: تهران، خیابان خیام، خیابان شهید فیاض بخش، ضلع شمالی پارک شهر

شماره تماس: 02166731076


نشان دادن مکان روی نقشه

20- موزه علوم زمین‌شناسی

بازدید از این موزه مانند سفر به اعماق زمین است. موزه علوم زمین‌شناسی دارای نزدیک به 400 نمونه سنگ، 2000 نمونه کانی و بیش از 1200 نمونه سنگواره است. این موزه دارای بخش‌هایی مانند بخش سنگ‌ها، کانی‌ها، کانی‌های قیمتی و نیمه قیمتی، سنگواره‌ها، سنگواره مهره‌داران، وسایل معدن‌کاری قدیمی و اشیاء باستان‌شناسی و سالن نمایش فیلم‌های زمین‌شناسی و علوم وابسته است. ساعت کار موزه از شنبه تا چهارشنبه و از ساعت 9 صبح تا 15 است.

موزه های تهران

آدرس : تهران، میدان آزادی، خیابان معراج

شماره تماس : 02164592288


نشان دادن مکان روی نقشه

تهران‌گردی یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های پایتخت‌نشینی است. گشت‌وگذار در موزه‌ها می‌تواند سفر فرنگی هیجان انگیز این گردش باشد. اگر یک روز فرصت گردش در شهر را داشته باشید، کدام موزه های تهران را برای بازدید یک روزه پیشنهاد می‌کنید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن