تاریخ و تمدن

موزه پرستیژلند اصفهان؛ فرصتی برای تاریخ‌نگاری و باستان‌شناسی

فهرست مطالب

موزه‌ها به‌عنوان یک شاهد زنده برای معرفی تمدن و همچنین آداب و رسوم مردمان گذشته، نقش بسیار مهمی را برعهده دارند. موزه پرستیژلند اصفهان، شامل مجموعه‌ای بسیار با ارزش و قدیمی است که قدمت آن‌ها به هزاره ششم قبل از میلاد تا دوران معاصر می‌رسد. همه این اشیا توسط یک کلکسیون‌دار شخصی جمع‌آوری شده و در حال حاضر، در مجموعه اصفهان سیتی‌سنتر، به بازدید عموم گذاشته شده است. در این گزارش نابرو با من همراه باشید تا به‌معرفی این موزه کمتر شناخته شده و بسیار نفیس بپردازم.

درباره موزه پرستیژلند

این موزه در طبقه چهارم مجموعه اصفهان سیتی‌سنتر و با مساحت 1600 مترمربع، در سال 1393 افتتاح شد. تالارهای مختلف آن، جلوه‌های گوناگون تاریخ و تمدن کهن ایران زمین را در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌دهند. به همین دلیل این موزه یکی از جاذبه‌های مهم شهر اصفهان است. اشیا این موزه متعلق به حسین حسین‌پناه، مجموعه‌دار و موزه‌دار بخش خصوصی بود که با پیشنهاد مدیر مجموعه سیتی‌سنتر، در اختیار آن قرار گرفت. برخی از آثار استاد صفدرزاده نیز در این موزه به نمایش در‌آمده است.

موزه پرستیژلند اصفهان

تالار تکنولوژی قدیم

تالار تکنولوژی در برگیرنده مجموعه‌ای از وسایل ساخت کشورهای اروپایی، در فاصله زمانی قرن 19 تا 20 میلادی است. از جمله وسایل آن می‌توان به دستگاه کارت‌زن، دستگاه رطوبت‌سنج، ماشین حساب‌های مکانیکی، چندین دوربین عکاسی قدیمی و آپارات اشاره کرد. در این تالار، سیر تکاملی تکنولوژی وسایل ساده به امکانات مدرن و پیشرفته امروزی به آسانی قابل مشاهده است.

موزه پرستیژلند اصفهان

تالار کلکسیون ساعت

چند ساعت رومیزی و تعداد بسیار زیادی از ساعت‌های جیبی از جنس طلا و نقره، این بخش را تشکیل می‌دهند که قدمت آن‌ها به قرن 19 و 20 میلادی باز می‌گردد. روی دیوارها، پرتره‌های رنگ و روغن از مردان و زنان قاجار وجود دارد که نمایش‌دهنده لباس و چهره افراد آن دوران است. تابلو ظل‌السلطان اثر استاد سمیرمی و برخی آثار استاد غلامحسین آقارخ نیز از جمله آثار دیگر موجود در موزه پرستیژلند است. کتاب‌های خطی، اسناد، قباله‌های تاریخی و برخی آثار دیگر از هنر اساتید معاصر اصفهان نیز گوشه‌ای از این فضا جلب توجه می‌کنند.

موزه پرستیژلند اصفهان

تالار صوت و تصویر

این بخش شامل تعداد بسیار زیادی رادیو، چند تلویزیون، گرامافون و گرام است. تنوع رادیو‌ها بسیار زیاد است ولی بعضی‌ها از ویژگی‌های خاصی دارند. مثلا در زمان‌های گذشته، بسیاری از شهرها و روستاها فاقد برق بودند. بنابراین برحسب نیاز به آگاهی از اخبار، رادیو نفتی در سال 1956 در کشور روسیه ساخته شد. یک نمونه از این رادیو شگفت انگیز، کنار رادیو بزرگ منسوب به دربار ایران، از جمله دیدنی‌های جذاب تاریخ تکنولوژی صوت و تصویر محسوب می‌شوند.

قسمت جنوبی این بخش، آلات قدیمی موسیقی شامل پیانو، سنتور و گرامافون قرار دارد. از دیگر وسایل حاضر، می‌توان به دو ویولن ساخته شده به‌دست اساتید مشهور ایرانی و همچنین، چند دوربین عکاسی بسیار قدیمی اشاره کرد.

موزه پرستیژلند اصفهان

تالار قاجار

وسایل مورد استفاده در زندگی مردم، فرش‌های ابریشمی نفیس و همچنین چند نقاشی از هنرمندان به‌نام دوره قاجار، تشکیل دهنده این تالار در موزه پرستیژلند هستند. شواهد حکایت از آن دارد که بسیاری از وسایل در تالار قاجار، نشان دهنده علاقه و ورود مردم به یک زندگی مدرن است. شاید دیدن دستگاه بستنی‌ساز، بخاری حساس به زلزله، فر نفتی و یا حتی قهوه‌جوش زغالی، مرور سبک زندگی دوران قاجار را جالب‌تر کند. در واقع این وسایل، نمونه‌ای از سوغات سفرهای فرنگ حاکمان وقت و علاقه شدید آن‌ها به استفاده از تکنولوژی روز است.

موزه پرستیژلند اصفهان

تالار فرش

مجموعه‌ای بی‌نظیر و ارزشمند از فرش ایرانی که بافته دست هنرمند اصفهانی، استاد فیض الله صفدرزاده حقیقی است، در این بخش نگهداری می‌شود. ایشان فرزند استاد مهدی خان، یکی از پیشکسوتان فرش دستباف اصفهان هستند. مهم‌ترین ویژگی استاد، خلق آثار بی‌نظیری است که در آن اصالت فرش ایرانی را با خلاقیت و نوآوری حفظ کرده‌اند. آثار بسیار زیبا از هنرنمایی او وجود دارد. ولی اوج این هنرمندی را می‌توانید در فرش‌هایی با طرح محراب و سقف مسجد شیخ لطف‌الله مشاهده کنید.

این فرش‌ها سه بعدی هستند و با مهارت و زیبایی وصف‌ناپذیری بافته شده‌اند. شاید این تصاویر در نگاه اول، بازدید کننده را کمی دچار تردید کند. یک نکته دیگر اینکه، فرش‌ها به صورت دوره‌ای تغییر می‌کنند و طرح‌های جدید جایگزین آن‌ها می‌شوند.

تالار ایران باستان

مهم‌ترین بخش موزه که با چیدمانی درخور توجه قرار گرفته، تالار ایران باستان است. در این بخش، می‌توان عظمت تمدن بزرگ ایران را در قالب مجموعه‌ای از سفال و مفرغ‌های کشف شده از مناطق تاریخی ایران، درک کرد. قدیمی‌ترین سفال، مربوط به هزاره ششم قبل از میلاد است که نقش‌هایی هندسی و طرح‌های حیوانی دارد.

از هزاره ششم تا هزاره اول و همچنین از دوران هخامنشیان تا ساسانیان، ظروف سفالی بسیار زیبا جلب توجه می‌کنند. مجسمه الهه مادر با نوشته‌هایی از خط میخی که مربوط به تمدن عیلامی است، از جمله آثار به نمایش درآمده آن دوران است. نکته بسیار مهم اینکه، وسایل این تالار براساس سلسله‌های پادشاهی تفکیک شده و به‌راحتی تکامل و ساخت آن‌ها قابل مشاهده است. ظروف و وسایل متنوعی نیز از جنس مفرغ یا برنز در این بخش وجود دارند.

موزه پرستیژلند اصفهان

ساکنان سرزمین ایران باستان، از سه هزار سال قبل از میلاد مسیح، از مفرغ برای ساختن مصنوعات فلزی خود استفاده می‌کردند. تنوع بسیاری از مفرغ‌ها در این بخش موزه پرستیژلند وجود دارد که به‌عنوان مثال می‌توان سر‌نیزه و سنجاق سینه را نام برد.

اشیا دیگری از دوران سلجوقی، ایلخانی، صفویه و قاجار نیز کنار این تالار، با عنوان بخش اسلامی جلب توجه می‌کنند. تفاوت بسیار مهم این چهار دوره با دیگر دوران تاریخی ایران، ساخت و استفاده از وسایل شیشه‌ای است. با توجه به قدمت اشیا حاضر در موزه، شاید بتوان گفت که تاریخچه تحول ساخت وسایل و ظروف، به دو دوره متفاوت تقسیم می‌شود. قبل از دوران سلجوقی که ظروف سفالی و مفرغ مورد استفاده بوده و بعد از آن که شاهد ساخت ظروف شیشه‌ای هستیم. اوج زیبایی و جذابیت این ظروف، با نقش و طرح‌های حک شده روی آن‌ها دو چندان می‌شود.

پیشنهاد می‌کنم، از تالار ایران باستان با دقت و حساسیت بسیار دیدن کنید؛ چراکه روند تغییر در جنس، ساخت و نوع کاربرد وسیله، به زیبایی نمایش داده شده و این فرصت وجود دارد تا به عظمت تمدن ایران باستان و البته سبک زندگی مردمان آن دوره پی‌برد.

موزه پرستیژلند اصفهان

بازدید از موزه پرستیژلند

موزه پرستیژلند، همه روزه از ساعات 10 صبح الی 10 شب میزبان حضور علاقه‌مندان است. بعد از بازدید از موزه، فودکورت پیشنهاد من برای شما است تا به استراحت بپردازید. قیمت بلیط وروی پنج هزار تومان است. برای گروه‌های گردشگری نیز، با هماهنگی قبلی تخفیف و راهنما در نظر گرفته می‌شود.

آدرس: اصفهان، بزرگراه وحید دستجردی، مجموعه اصفهان سیتی‌سنتر، طبقه چهارم

تلفن: 03136550090

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن