فرهنگ و هنر

موزه موسیقی ایران؛ نمایش آواهای اصیل ایرانی در تهران

فهرست مطالب

آیا تا به‌حال تجربه ساز زدن با سازهای قدیمی را داشته‌اید؟ به نظر شما شنیدن صدای گرامافون و سازهای قدیمی از نزدیک جذاب است؟ احتمالا جالب است این فرصت ‌را داشته باشید که سه‌تار ناصرالدین‌شاه را از نزدیک ببینید و صدای آن را بشنوید! جایی که فرصت نواختن‌ و تماشای آثار قدیمی و هنری وجود داشته باشد، کجاست؟ در این مطلب سری به موزه موسیقی تهران می‌زنیم. با من در نابرو همراه باشید.

یکی از محبوب‌ترین موزه‌های هنری ایران‌

موزه موسیقی تهران یکی ‌از موزه‌های جدید کشور مانند موزه صنعت برق و موزه حیات وحش است. به‌همین دلیل چندان برای شهروندان تهرانی شناخته شده نیست. این موزه یکی از محفل‌های جالب و جذاب برای اهالی موسیقی، سینما و هنرهای دیگر است و می‌تواند به میراث فرهنگی کشور تبدیل شود.

موزه موسیقی ایران

تاریخچه موزه موسیقی

موزه موسیقی ایران با مساحت تقریبی 3600 و زیربنای 1400 مترمربع، با هدف حفظ میراث موسیقی ملی و همچنین معرفی آثار هنرمندان قدیمی ایجاد شد. هدف دیگر این موزه، بزرگداشت هنرمندان پیشکسوت عرصه موسیقی بود. موزه موسیقی  آبان سال 1389 در خیابان مقصود بیگ تجریش راه‌اندازی شد.

این بنا ‌با همکاری شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تاسیس شد و درحال‌حاضر یکی از جاهای دیدنی تهران به‌شمار می‌آید. فعالیت موزه در قالب موسسه‌ای غیر‌دولتی پیش‌بینی شده است. آن‌گونه که در اساسنامه موزه آمده، حفظ و صیانت از میراث موسیقی ملی ‌کشور، معرفی‌ آثار و تولیدات گذشتگان به نسل امروز، گرامی‌داشت مشاهیر و استادان عرصه موسیقی، حمایت از نشر آثار موسیقایی و پایان‌نامه‌های دانشجویی ‌ازجمله اهداف این موزه‌ است.

موزه موسیقی ایران

بنای فعلی در سال 1351 ساختمانی مسکونی بوده‌ است. پس ازطرح تاسیس موزه موسیقی ایران به‌دلیل مناسب بودن محل و فضای کافی آن، از سال 1382 مورد بازسازی قرار گرفت. موضوعی که شاید برای علاقه‌مندان به معماری و مرمت جالب باشد، این است‌که این موزه یکی از خانه‌های قدیمی و دوست‌داشتنی است که با قرار گرفتن در طرح احیا، به اثری ماندگار تبدیل شده است.

معرفی بخش‌های ‌مختلف موزه

این موزه یک حیاط سرسبز و نسبتا‌ بزرگ و فضای دل‌انگیز و هنری دارد. جلوی ورودی آن مجسمه‌هایی از موسیقیدان‌ها قرار گرفته که هرکدام سازهای مختلفی را به دست گرفته و درحال نواختن هستند. در این موزه حدود 240 ساز از 200 نوع مختلف نگهداری می‌شود. موزه  سه طبقه دارد که به‌صورت جداگانه آن‌ها را معرفی خواهم کرد.

موزه موسیقی ایران

سالن ‌سازهای‌ زهی ‌و بادی

این سالن در طبقه اول قرار دارد و شامل دوبخش است. در بخش سازهای بادی، انواع ساز‌های خودصدا مانند نی‌، نی‌لبک و سوتک‌ها را خواهید دید. بخش سازهای زهی نیز از سازهایی مانند زه‌صدای مضرابی و زه‌صدای آرشه‌ای‌ تشکیل شده است.

موزه موسیقی ایران

سالن ‌سازهای ‌کوبه‌ای

این سالن‌ ‌در طبقه اول قراردارد و شامل سازهای کوبه‌ای (پوست صداهای یک طرفه) و پوست صدای دو طرفه از نقاط مختلف ‌ایران است. در قسمتی دیگر از طبقه اول، انواع تمپو و تنبک قرار گرفته‌اند. هر کدام از سازها طراحی‌های هنری‌ خاصی دارند و جلوه آن‌ها، مخاطب را به‌خود جذب می‌کند. در یک قسمت از سالن، سازهای کوبه‌ای خیلی قدیمی قرار دارد که با ضربه زدن به آن، از آن‌ها صدای طنین‌اندازی خواهید شنید.

سمت چپ سالن طبقه اول، آرشیو آواها و نوارهای ‌ایرانی قرار گرفته است‌ که زیبایی خاص خودش را دارد. وسط سالن، انواع دف‌های قدیمی را می‌بینید که نقش ونگار خاصی روی هرکدام نقش بسته است. باید هرکدام را با چشم دید و از نزدیک لمس کرد. در یکی ازقسمت‌های موزه، زنگوله‌های نواحی مختلف ایران قرار دارد.

روی بعضی از سازها، عکس شاعران و هنرمندان موسیقی حک شده ‌که ‌زیبایی آن‌را دوچندان کرده است. بخشی از سازهای سمت چپ طبقه اول، متعلق به فرهنگ‌های مختلف ‌است. در هرکدام از آن‌ها، فرهنگ‌های جذاب و دلنشین ایران ما حک شده است. همچنین لباس‌های محلی و سازدهنی‌های فرهنگ‌های مختلف ایران با رنگ‌های خاص و باشکوه در این بخش وجود دارند.

موزه موسیقی ایران

مجموعه فرهنگی موزه موسیقی ایران

در طبقه دوم موزه موسیقی، مجموعه فرهنگی آن قرار گرفته ‌است‌. این بخش شامل‌ گالری نمایشگاهی موزه، کتابخانه کتاب‌های ادبی و موسیقی، ویترین وسایل شخصی ‌اساتید موسیقی، سالن اجرا و استودیو ضبط موسیقی، انبار نگهداری بهینه سازها، سالن‌ تمرین، کارگاه ساخت سازها و آرشیو صوتی و تصویری است.

گالری ‌نمایشگاهی‌ موزه

در بخش ‌گالری نمایشگاه موزه، مجموعه‌ای از سه تارها، سازها و گیتارها وجود دارد. در قسمتی ‌از آن، مجسمه‌های شعرا قرار گرفته و زیر آن بارکدهایی قرار داده شده‌ است. شما می‌توانید توسط برنامه URL، صدای آن‌ شاعر را گوش دهید و لذت ببرید. بخش دیگر این گالری، چوب‌هایی قرار داده شده که نحوه درست کردن ساز را به نمایش می‌گذارد. با توجه به آن می‎توانید مراحل درست کردن ساز را ببینید و یاد بگیرید. قسمت جالب این گالری که بیشتر از هر بخشی توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند، سه‌تار دیدنی و باشکوه ناصرالدین شاه است. اگر با استفاده از برنامه URL از بارکد ‌عکس بگیرید، صدای ساز آن پخش می‌شود. همان موقع است ‌که صدا و زیبایی هنر قدیمی را درک می‌کنید.

موزه موسیقی ایران

کتابخانه تخصصی

در بخش کتاب‌‎های تخصصی موزه، مجموعه‌ای از کتاب‌های موسیقی و معنوی قرار گرفته است‌. می‌توانید از این کتاب‌ها نیز استفاده کنید. در کتابخانه موزه بیش ‌از 6000 جلد کتاب در عرصه هنر و موسیقی ایران و جهان‌ وجود دارد ‌که منبع خوبی برای علاقه‌مندان و محققان عرصه موسیقی کشور است.

سالن ‌اجرا و استودیو ضبط موسیقی

در این ‌بخش، به معرفی و نمایش فرآیند تکمیل ضبط‌ صدا و موسیقی همراه نمونه‌هایی از اشیا و ادوات این صنعت پرداخته شده است. این تجهیزات با گذر زمان از صنعت استوانه‌های فنوگراف، دستگاه‌های ضبط و پخش، صفحات گرامافون، نوارهای مغناطیسی و نوارهای کاست ‌را در برمی‌گیرد. قسمتی از سالن، یک ‌گرامافون قدیمی قرمز رنگ قرارگرفته است. با درخواست شما در این قسمت یک موسیقی ایرانی پخش می‌شود.

موزه موسیقی ایران

ویترین وسایل شخصی اساتید موسیقی

در این قسمت، وسایل شخصی و تصاویر هریک از اساتید موسیقی قرار گرفته و زیبایی خاصی را به‌نمایش‌ گذاشته است. بخشی از وسایل‌ زندگی یکی از شاعران به نام خاطره پروانه، در این بخش وجود دارد. این شاعر در سال 1387 از دنیا رفته و لوح‌های یادبود، مهر و تسبیح و عینک او در موزه موسیقی به نمایش درآمده است. علاوه‌بر آن وسایل شخصی شاعران و موسیقی‌دانان دیگر نیز در این بخش قرار دارد.

انبار نگهداری بهینه سازها

در قسمت انبار، مجموعه‌ای از سی‌دی‌ها، کتاب‌ها و بروشورهای موسیقی قرار دارد. همچنین در قسمت سایت، می‌توانید صداهای موسیقی مختلفی را با گوش خود بشنوید.

سالن ‌تمرین موزه وکارگاه ساخت سازها

سالن تمرین طبقه همکف موزه است و در آن انواع گیتار، سه تار، تنبک و تمپو را می‌بینید. شما می‌توانید به‌صورت ‌عملی، سازها را بنوازید و تمرین کنید. وقتی این سازها را به دست می‌گیرید و می‌نوازید، گویی به دهه‌های پیش از انقلاب رفته‌اید. آن زمان را حس می‌کنید و با چشمان خود می‌بینید.

همچنین سازه‌هایی روی میز قرار دارد که آهنگ نازنین مریم و تولد را باچرخاندن آن‌ خواهید نواخت. در قسمت دیگری از سالن تمرین، شیوه نواختن ساز به شما آموزش داده می‌شود. همچنین می‌توانید نحوه ساخت آن را آموزش ببینید. در واقع شما می‌توانید آغاز حیات یک ساز را از یک تکه چوب تا لحظه‌ای که موسیقی با آن نواخته می‌شود، مرحله به مرحله از نزدیک مشاهده کنید.

آرشیو صوتی و تصویری

این مجموعه فرهنگی صوتی، بالغ بر چهار هزار و دویست ساعت اثر صوتی، حدود سیزده هزار صفحه موسیقی و حدود نه هزار CD و DVD دارد. همچنین حدود دویست هزار قطعه عکس قدیمی هنرمندان نیز کنار این مجموعه نگهداری می‌شود.

موزه موسیقی ایران

بخش‌های دیگر

از سایر قسمت‌های مجموعه، می‌توان به سالن اجرا، سالن روباز استودیو ضبط و اتاق تمرین اشاره کرد. برای رفاه بازدیدکنندگان، بیرون از ساختمان موزه فضایی به رستوران و کافه اختصاص دارد. لازم‌به ذکر است ‌موزه موسیقی موفق به کسب نشان نقره برای بهترین اپلیکیشن موزه‌ها شده است.

موزه موسیقی ایران

موزه موسیقی ایران کجاست؟

موزه موسیقی در میدان تجریش، خیابان دربندی (مقصود بیگ) قرار دارد و با پنچ دقیقه پیاده‌روی، می‌توانید به کوچه موزه برسید. اگر عاشق هنر، موسیقی و نوازندگی هستید، پیشنهاد می‌کنم سری به موزه موسیقی ایران بزنید و دیدنی‌های جذاب آن را با چشمان خود ببینید.

نحوه‌ دسترسی به موزه

برای رسیدن به این موزه، ابتدا باید به میدان تجریش بروید. شما می‌توانید از مترو تهران ‌استفاده کنید. کافی است در آخرین ایستگاه خط یک مترو تهران، یعنی‌ ایستگاه تجریش از مترو پیاده شوید. همچنین می‌توانید از تاکسی‌هایی‌که از تمام نقاط شهر به میدان تجریش تردد می‌کنند، استفاده کنید. اگر می‌خواهید با اتوبوس به میدان تجریش بروید، می‌توانید خط بی‌آرتی راه‌آهن-تجریش را سوار شوید. پس از رسیدن به میدان تجریش، باید به خیابان دربندی (مقصود بیگ) بروید. با پنج‌دقیقه پیاده‌روی به کوچه موزه می‌رسید و می‌توانید از موزه موسیقی ایران دیدن کنید.

چه موقعی به موزه موسیقی ایران برویم؟

موزه موسیقی ایران ‌روزهای یکشنبه تا جمعه ‌از ساعت ده صبح تا پنج بعدازظهر قابل بازدید است. شما با پرداخت 6000 تومان می‌توانید به بازدید این موزه هنری و زیبا بپردازید. بازدید از این موزه معمولا با هماهنگی قبلی امکان‌پذیر است. بنابراین بهتر است با روابط عمومی مجموعه هماهنگ کنید. باتوجه به محدودیت جای پارک خودرو اطراف موزه موسیقی، توصیه می‌شود که از پارکینگ طبقاتی شهرداری ‌استفاده کنید.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن