فرهنگ و هنر

موزه هنرهای زیبا در مجموعه سعدآباد تهران

فهرست مطالب

در جنوبی‌ترین نقطه مجموعه فرهنگی‑تاریخی کاخ سعدآباد، ساختمانی وجود دارد که یکی دیگر از بناهای باشکوه این مجموعه محسوب می‌شود. این ساختمان که کاربری موزه دارد، در سه طبقه و با 3600 متر مربع زیربنا ساخته شده است و هرروزه بسیاری از هنردوستان را جذب خود می‌کند. این موزه، موزه هنرهای زیبا نام دارد و به‌علت استفاده از سنگ‌های مرمر سیاه‌رنگ در نمای این بنا (از معدن ولی آباد چالوس) به کاخ «اسود» نیز معروف است. با من در نابرو همراه باشید تا با موزه هنرهای زیبا در مجموعه سعدآباد و دیدنی تهران بیشتر آشنا شوید.

موزه هنرهای زیبا

تاریخچه موزه هنرهای زیبای سعدآباد

این بنا مربوط به زمان حکومت رضا شاه است. ساخت آن در سال 1319 شروع و با تبعید رضاشاه در سال 1320 نیمه‌کاره رها شد؛ تا این که در سال‌های 1342 و 1343 به‌دستور محمدرضا پهلوی ساخت آن دوباره از سر گرفته شد و در سال 1346 به‌عنوان وزارت دربار از آن استفاده می‌کردند.

در سال 1357 و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، طبقه همکف این بنا به‌عنوان اداره کل موزه‌های کشور استفاده می‌شد و طبقه دوم و سوم این بنا به‌عنوان موزه. در سال 1361 با نام موزه هنرهای زیبا بهره‌برداری شده و بازدید عموم از این موزه در سال 1364 رسمیت پیدا کرده است.

فضاها و آثار موزه هنرهای زیبای سعدآباد

این ساختمان به‌جز طبقه همکف، دو طبقه دیگر دارد. در هر طبقه تابلوها و مجسمه‌های نفیس، به‌همراه تعدادی گالری به نمایش گذاشته شده‌اند. امروزه در هر سه طبقه، تابلوهای بسیار زیبایی وجود دارند که نام تابلو، نام نقاش، تکنیک و دوره‌ نقاشی کنار آن‌ها نوشته شده‌اند.

طبقه همکف

طبقه همکف به 19 اثر از آثار نقاشان معاصر ایرانی اختصاص دارد که به‌شیوه‌ نو کار کرده‌اند، نقاشانی مانند سهراب سپهری، ناصر اویسی، نصرالله افچه ای، صادق تبریزی، مسعود عربشاهی، پرویز کلانتری، احمد اسفندیاری، حسین کاظمی، حسین زنده رودی، منیر فرمانفرماییان، فرامرز پیلارام، میر عبدالرضا دریابیگی، حسین محجوبی، و ابوالقاسم سعیدی.

موزه هنرهای زیبا

طبقه اول

در طبقه اول نقاشی‌های زیبای دیگری از نقاشان اروپایی خواهید دید که در فاصله قرن‌های 17 تا 20 میلادی ترسیم شده‌اند. ازجمله نقاشان برجسته که آثارشان در این طبقه به نمایش گذاشته شده‌اند، می‌توان به این هنرمندان اشاره کرد: الکس وول، تاده استیکا، اگوست سرر، دیوید د نوتر، فرانتس گول، ژول برتون، فرانسوا کامیناد، آندره پلاموت، شارل مانژن و سالوادور دالی.


اگر بخواهم به یکی از آثار ایرانی در این موزه بپردازم، شاید تابلوی «الا یا ایها ساقی» از نصرالله افجه ای بهترین گزینه باشد. این تابلو در طبقه‌ همکف موزه قرار دارد و اثر برگرفته از شعر حافظ است که به‌زیبایی به‌ تصویر کشیده شده است.

در این طبقه نیز کنار تمامی آثار، اسم نقاش و نام اثر و تاریخش ذکر شده‌اند. شاخص‌ترین اثر این طبقه، تابلویی با نام خواب از سالوادور دالی است. همچنین در این طبقه میزی از جنس برنز و چینی، ساخت کشور فرانسه قرار دارد که دایره‌ای‌شکل است و بر سطح آن پادشاهان فرانسه نقش شده‌اند. تصویر وسط متعلق به ماری آنتوانت و لویی شانزدهم (آخرین پادشاه فرانسه) و خانواده‌اش است. ارتفاع این میز 79 سانتی‌متر است. در اطراف میز 16 تصویر دیگر وجود دارند که درون قاب نقاشی شده‌اند. این میز هدیه‌ای از طرف افسران و کارمندان شهربانی کل کشور به‌مناسبت ازدواج محمدرضا پهلوی و فرح دیبا در سال 1338 بوده است.

موزه هنرهای زیبا

طبقه دوم

در طبقه دوم آثار نقاشان و هنرمندان دوره صفوی و قاجار را مشاهده خواهید کرد. نقاشی‌های دوره صفوی بیشتر از افراد کشیده شده‌اند. کاملا می‌توان از نقاشی‌های این طبقه به حال‌وهوای آن دوران رسید. حتی نوع پوشش آن‌ها نیز حال‌وهوایی را القا می‌کنند. این نقاشی‌ها چهره پادشاهان و افراد درباری و صاحب‌منصبان‌اند.

نام نقاش در بیشتر نقاشی‌های این طبقه دیده نمی‌شود و به‌نوعی ناشناس‌اند؛ اما آثاری از کمال‌الملک، علی‌اکبر مزین‌الدوله و رجبعلی (نقاش دوره محمد شاه) دیده می‌شوند. از نقاش پرآوازه، محمد غفاری ملقب به کمال‌الملک، هشت اثر و از علی‌اکبر مزین‌الدوله دو نقاشی در این موزه موجودند. مزین‌الدوله از شاه لقب نقاش‌باشی دریافت کرد و بیش از پنجاه سال در مدرسه دارالفنون معلم نقاشی و زبان فرانسوی بود. کمال‌الملک زیر نظر او مبانی نقاشی را آموخت. وی مدتی به ناصرالدین شاه نیز نقاشی و زبان فرانسوی درس می‌داد.

موزه هنرهای زیبا

مجسمه مادر اثر فردیناند باربدین

یکی از مجسمه‌های نفیس در این موزه مجسمه مادر از فردیناند باربدین است که در طبقه دوم به نمایش گذاشته شده و از برنز ساخته شده است. این مجسمه زیبا را از روی اصل آن ساخته‌اند که متعلق به مجسمه‌سازی به نام دوبانی است و به‌شیوه‌ ریخته‌گری ساخته شده است. گفته می‌شود وی بالاترین کیفیت را در شیوه ریخته‌گری داشته است.

موزه هنرهای زیبا

تابلوی «الا یا ایها الساقی» اثر نصرالله افجه ای

اگر بخواهم به یکی از آثار ایرانی در این موزه بپردازم، شاید تابلوی «الا یا ایها ساقی» از نصرالله افجه ای بهترین گزینه باشد. این تابلو در طبقه‌ همکف موزه قرار دارد و اثر برگرفته از شعر حافظ است که به‌زیبایی به‌ تصویر کشیده شده است. نصرالله افجه ای از کودکی به شعرخوانی و ادبیات علاقه داشت و پدرش نیز این‌گونه بود. البته از اثر سهراب سپهری نیز در همین طبقه نمی‌توان گذشت. او هم شاعر و هم نقاش بود و این روحیه‌ لطیف و طبیعت‌دوست را می‌توانید هم درشعر و هم در نقاشی‌هایش مشاهده کنید.

موزه هنرهای زیبا

اطلاعات تکمیلی

بهای بلیت: 2500 تومان.

ساعت بازدید از مجموعه: در نیمه اول سال، همه‌روزه از ساعت 9 تا 18:45 (فروش بلیت تا ساعت 17) و در نیمه دوم سال، همه‌روزه از ساعت 9 تا 17 (فروش بلیت تا ساعت 16).

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن