آیین و زیارت

تعزیه در آران و بیدگل؛ رسمی دیرین با شیوه اجرایی متفاوت

فهرست مطالب

هرساله در روزهای تاسوعا و عاشورا عزاداری در شهرها و روستاهای مختلف ایران به شکل‌های مختلفی برگزار می‌شود. در شهرهای زیادی به اجرای شبیه‌خوانی و تعزیه می‌پردازند. در روستای قاسم‌آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل هم در روز عاشورا مراسم تعزیه برگزار می‌شود که تماشای آن برای علاقه‌مندان به تعزیه می‌تواند دیدنی باشد. با من در نابرو همراه باشید تا بیشتر با نحوه اجرای تعزیه در آران و بیدگل که از دیدنی‌های اصفهان به شمار می‌آید، آشنا شوید.

زمان و مکان برگزاری، نحوه دسترسی به روستای قاسم‌آباد آران و بیدگل

اگر در روز عاشورا به‌جای شرکت در مراسم عزاداری و سینه‌زنی، ترجیح می‌دهید در برنامه‌های تعزیه‌خوانی شرکت کنید، بهتر است با پرس‌وجو درمورد مراسم‌ تعزیه‌خوانی در شهرها و روستاهای مختلف، مقصد مناسب را انتخاب کنید. مراسم تعزیه‌خوانی شهرستان آران و بیدگل از ساعت 9:30 صبح عاشورا در روستای قاسم‌آباد شروع می‌شود و تا ساعت 12:30 ادامه دارد. فاصله زمانی این روستا از مرکز شهر کاشان حدود 40 دقیقه است. اگر نام روستا را در برنامه‌های مسیریابی جست‌وجو کنید، احتمالا محل دقیق روستا را نخواهید یافت.

تعزیه در آران و بیدگل

برای پیداکردن روستای قاسم‌آباد بهتر است روستای ابوزیدآباد را در نقشه جست‌وجو کنید که تنها 10 کیلومتر با روستای قاسم‌آباد فاصله دارد. اگر وسیله شخصی ندارید، یکی از روش‌های مناسب برای دستیابی به این روستا ماکسیم است. این برنامه هم از نظر هزینه مناسب است و هم می‌توانید زمان رفت‌وبرگشت خودتان را در آن مشخص کنید تا راننده شما را در همان ساعت به مقصد برساند.

تعزیه در آران و بیدگل

اکثر افرادی که برای دیدن این مراسم می‌آیند، معمولا وسیله شخصی دارند. ازآنجاکه این مراسم در کویرهای اطراف روستا که بخشی از کویر مرنجاب است، برگزار می‌شود، ممکن است برای برگشت به‌راحتی وسیله پیدا نکنید. بنابراین بهترین گزینه همان ماکسیم است که هزینه آن به مرکز شهر کاشان حدود 30000 تا 35000 تومان می‌شود. البته این قیمت‌ها در سال 98 محاسبه شده‌اند.

تعزیه در آران و بیدگل

مراسم تعزیه آران و بیدگل

یکی از نکاتی که در این تعزیه به چشم می‌خورد، محل برگزاری آن است. دورتادور جاده را کویرهای شنی پوشانده و مراسم تعزیه هم در محیطی وسیع از همین بخش کویری برگزار می‌شود که جلوه تصویری بسیار زیبایی دارد.

تعزیه در آران و بیدگل

علاوه‌برآن، زمانی که تعزیه اجرا می‌شود و کاروان‌ها در این محوطه کویری حرکت می‌کنند، همه‌چیز بی‌نهایت واقعی و طبیعی به نظر می‌رسد. کویری‌بودن منطقه تاثیر زیادی در موفق‌بودن این تعزیه دارد.


تعزیه یکی از برجسته‌ترین آیین‌های سوگواری در میان ایرانیان است. اگرچه شکل نهایی‌ این آیین اسلامی است، اما ریشه در فرهنگ پیش از زرتشت دارد.

یکی دیگر از ویژگی‌های تعزیه در آران و بیدگل، نوع لباس‌هایی است که بازیگران بر تن دارند. در اکثر تعزیه‌هایی که در شهرهای دیگر برگزار می‌شود، بازیگران پوشش‌هایی زرهی و کلاه‌های فلزی دارند که برای تماشاچیان خیلی آشنا و تکراری است.

تعزیه در آران و بیدگل

سادگی لباس بازیگران تعزیه در آران و بیدگل هم تناسب زیادی با محیط دارد و هم بسیار تاثیرگزارتر به نظر می‌رسد.

تعزیه در آران و بیدگل

مراسم در محیطی باز برگزار می‌شود، فنس‌های فلزی بازیگران تعزیه را از تماشاچیان جدا می‌کنند. مردها در یک سمت و زن‌ها در سمت دیگر می‌نشینند و تعزیه را تماشا می‌کنند. در فضای برگزاری مراسم هیج سایه‌بانی نیست و محیط برگزاری کویر شنی است، بنابراین بهتر است کلاه و عینک ‌آفتابی به‌همراه داشته باشید تا آفتاب و گرمای هوا اذیتتان نکند.

تعزیه در آران و بیدگل

زمان برگزاری تعزیه در آران و بیدگل نسبت‌به مراسم تعزیه‌ای که در مناطق دیگر برگزار می‌شود چندان طولانی نیست و از تماشای آن خسته نمی‌شوید. در انتهای مراسم تعزیه به تماشاچیان اجازه می‌دهند به میدان تعزیه وارد شده و نیزه‌ها، پارچه‌ها یا هرچیز دیگری را که از اجرای تعزیه جا مانده است، برای خود بردارند.

مردم محلی که از این موضوع اطلاع دارند، نزدیک به پایان مراسم به فنس‌ها نزدیک می‌شوند تا بعد از اجازه مامورین انتظامی وارد میدان تعزیه شوند و غنیمت‌هایی را از تعزیه امام حسین (ع) به یادگار ببرند. بیشتر مردم برای برآورده شدن حاجات و شفای بیماران خود این اشیا را برمی‌دارند.

تعزیه در آران و بیدگل

نکاتی درباره برگزاری مراسم تعزیه در ایران

تعزیه یکی از برجسته‌ترین آیین‌های سوگواری در میان ایرانیان است. اگرچه شکل نهایی‌ این آیین اسلامی است، اما ریشه در فرهنگ پیش از زرتشت دارد.

تعزیه در آران و بیدگل

در ماه محرم، ظاهرشدن زنان و مردان در لباس‌های سیاه و حضورشان در تعزیه‌ها، مساجد و حسینیه‌ها، فضای شهر را به‌گونه‌ای متفاوت می‌کند. مردم در این راه مخارج هنگفتی را از خرید لباس تـا تشـکیل حسینیه و پخش نذری پرداخت می‌کنند.

تعزیه در آران و بیدگل

در گذشته زنان مدت‌ها پیش از آغاز محرم برای شرکت در مراسم مربوط‌به این ایام خودشان را مهیا می‌کردند؛ برای خرید لباس و پارچه سیاه به مغازه‌ها می‌رفتند و از اول محرم تـا آخر صفر سیاه‌پوش مـی‌شدند.

آیین‌های شادی و سوگواری ریشه در فرهنگ کهن ایران دارد. خصایل فرهنگی، هنری، و ملی ایرانیان در طی قرن‌ها اسـتمرار، ریشـه‌ای محکم دوانده و بخشی از آن در آیین‌های گوناگونی که آینه هر جامعه‌ای است، نمود پیدا کرده است.

تعزیه در آران و بیدگل

پی‌بردن بـه معناهایی که در دل سنت‌های یک جامعه نهفته است، اگرچه آسان نیست، از رویکردها و باورهای آن حکایت دارد. مراسم سوگواری و عزاداری در فرهنگ ایران اسلامی ازاین‌دست سنت‌ها است.

تعزیه در آران و بیدگل

در گذشته آنچه در ماه محرم بیش از همه برای زنان اثربخش و مایه قوت قلب بـود، برگزاری مراسم تعزیه بود که طی سال‌ها تداوم و نوآوری در ابعاد آن، در فرهنگ مردم ریشه دوانده و تبدیل به مراسمی شده بود که هرساله انجام می‌گرفت.

زنان به این نمایش مذهبی علاقه و وابستگی عمیقی داشتند و بیش از مردان حضور می‌یافتند، زیرا با شنیدن حوادث سوزناک که از جانب گردانندگان تعزیه نقل می‌شد، درس استقامت، ایثار، و مودت با دین می‌گرفتند و همچنین حین برگزاری آن خود را آزاد و رها از قیدوبندها و سخت‌گیری‌های معمول می‌دیدند و می‌توانستند با الگوبرداری از بازماندگان حادثه کربلا دردهای کهنه‌ای را که در طی زمان همچون غباری بر دلشان نشسته بود، بتکانند.

تعزیه در آران و بیدگل

مراسم تعزیه در آران و بیدگل بسیار زیبا و تاثیرگذار است. اگر تاکنون به دیدن این نمایش نرفته‌اید، پیشنهاد می‌کنم برای سال آینده حتما مراسم تعزیه این شهرستان را از دست ندهید و تجربه حضورتان در مراسم را با نابرویی‌ها به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن