شکم گردیفرهنگ و هنر

مُضیف حاج عبدالله و قهوه‌ خوری با رسم و رسومات سنتی خرمشهر

فهرست مطالب

یکی از زیبایی‌های سرزمین ایران این است که در هر نقطه‌ای که قدم بگذارید، مردمانی با آداب و رسومی متفاوت خواهید دید که یکی از یکی جذاب‌تر هستند. در قسمت‌های جنوبی هم به همین ترتیب می‌توانید مراسم گوناگون و روش‌های مختلفی از زندگی را ببینید. کسانی که اهل بوم‌گردی و تجربه‌های خاص هستند، بی‌تردید تابه‌حال نام مضیف حاج عبدالله را شنیده‌اند.

مضیف‌ها بسیار زیبا هستند و مضیف‌های حاج عبدالله هم به‌خوبی این زیبایی را به نمایش گذاشته‌اند. هنری که گفته می‌شود از زمان سومری‌ها شکل گرفته و اهمیت بسیار زیادی داشته است، تا آنجایی که در گذشته در هر منطقه حداقل یک مضیف برای پذیرایی از دوستان و مهمانان وجود داشته است. اما امروزه شاید بسیاری از افراد و حتی گردشگران، نام چنین سازه معماری را نشنیده باشند.

رستوران مُضیف حاج عبدالله

اولین باری که یک مضیف را از نزدیک ببینید، از زیبایی آن شگفت‌زده خواهید شد. رنگ‌ها و وسایل به‌کاررفته در ساخت مضیف، نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند تا حدی که از تماشای آن و نشستن و استراحت کردن زیر سایه‌اش سیر نخواهید شد. مضیف حاج عبدالله، مکان بسیار مناسبی برای آشنایی با آداب و رسوم خاص مردم جنوب و نوشیدن یک فنجان قهوه عربی است و بهتر است چنین تجربه‌ای را از دست ندهید. در نابرو با ما همراه باشید تا با مضیف حاج عبدالله از مکان های دیدنی خوزستان بیشتر آشنا شوید.

مضیف چیست؟

مضیف درواقع یک مهمان‌خانه به‌سبک عربی است که با حصیر و نی ساخته می‌شود، اما ورودی آن در ندارد. ساختن مضیف تنها چند روز به طول می‌انجامد، اما مهم‌ترین بخش آن یعنی پیدا کردن نی‌های بلند ممکن است بسیار دشوار یا زمان‌بر باشد. بنابراین، زمانی که نی به تعداد کافی در اختیار داشته باشید، ساختن مضیف زمان زیادی نخواهد برد.

گل کاری و فضای باطراوت

باید گفت یکی از دلایل محبوبیت این سازه زیبا، خنک بودن آن در طول تابستان است، آن هم در گرمای طاقت‌فرسای جنوب، به‌خصوص در گذشته باتوجه‌به نبود وسایل تهویه یا سردکننده هوا، چنین سازه‌هایی محبوبیت زیادی داشته‌اند.


مضیف حاج عبدالله در استان خوزستان، شهرستان خرمشهر و جزیره مینودشت قرار گرفته است. برای برقراری ارتباط با این مجموعه، می‌توانید با شماره 09169971780 تماس بگیرید.

داخل مضیف برای پوششِ کف از فرش‌های عربی استفاده می‌کردند. همچنین اجاقی به نام «موگد» برای تکمیل مراسم سرو قهوه در داخل این فضا به کار می‌رفته و علاوه‌بر این، مرسوم بوده است که در جلوی درِ ورودی مضیف، آتشی روشن کنند که مهمانان را از وجود چنین فضایی آگاه کنند. از رسوم خاص مضیف‌ها هم می‌توان به این موضوع اشاره کرد که طبق معمول افرادی که سن بیشتری دارند، بالای مضیف می‌نشینند.

مزیت بازدید از مضیف حاج عبدالله هم این است که با شور و شوق بسیار به هر سؤالی که درباره مضیف و نحوه ساخت آن داشته باشید، پاسخ می‌دهند. البته درکنار نوش‌جان کردن قهوه، می‌توانید انواع غذاهای ایرانی را از منوی رستوران حاج عبدالله سفارش دهید.رستوران مُضیف حاج عبدالله

روش سرو قهوه در مضیف حاج عبدالله

یکی از جذابیت‌های زیاد مضیف‌ها، نحوه سرو قهوه در آن‌هاست که این مراسم را در مضیف حاج عبدالله هم به‌خوبی خواهید دید. درحقیقت، وقتی قهوه سفارش می‌دهید، پیش‌از مراسم، توضیحات لازم را به شما می‌دهند و بعد شما هم باتوجه‌به همان آداب و رسوم درخواست قهوه بیشتری می‌کنید یا تنها به یک بار نوشیدن قهوه اکتفا می‌کنید.

در این مراسم، فنجان را با دست راست به شما می‌دهند و با دست راست پس می‌گیرند. هر بار با ضربه‌ای، مهمان را باخبر می‌کنند که قهوه می‌خواهد یا خیر که با علامت سر می‌توان پاسخ داد. به‌طور معمول وقتی که می‌خواهند قهوه را به دست مهمان بدهند، اگر مهمان خانم باشد، کمی بیشتر خم می‌شوند تا نیاز نباشد که خانم دست خود را زیاد بالا بیاورد و دستش دیده شود.

اگر باز هم میل داشته باشید باید بدون هیچ حرکتی، فنجان را به میزبان برگردانید، در غیر این صورت با تکان دادن فنجان نشان می‌دهید که دیگر میل ندارید.

درخت ها و سرسبزی ها

اگر فنجان قهوه را بدون خوردن، روی زمین بگذارید، به این معناست که خواسته‌ای از شیخ میزبان دارید که باید انجام شود. اگر قهوه را با دست چپ بگیرید، یعنی از میزبان ناراحت هستید.

همچنین ابتدا پذیرایی را از میزبان شروع می‌کنند، حتی اگر مهمان مسن‌تر باشد. به این فنجان اول «هیف» گفته می‌شود و ازاین‌رو ابتدا از میزبان پذیرایی می‌شود که نقش پیش‌مرگ را ایفا کند و به مهمان ثابت شود که قهوه مسموم نیست. نام فنجان دومی که به مهمان می‌دهند، «ضیف» است و اگر کسی فنجان سوم را طلب کند، به آن «کیف» می‌گویند، یعنی مهمان از نوشیدن قهوه لذت برده است.

اگر فنجان چهارمی درخواست شود به آن «سیف» گفته می‌شود که به‌معنای شمشیر است، اما قاعده خود را دارد؛ به این ترتیب که آن را به مهمان نمی‌دهند، بلکه ابتدا یک دور از همه پذیرایی می‌کنند، سپس زانو می‌زنند و فنجان چهارم را برای فرد موردنظر می‌ریزند؛ مفهوم همه این‌ها این است که میزبان با مهمان، پیمان برادری می‌بندد و تعهد می‌دهد که شمشیر خود را در حمایت از وی به کار خواهد گرفت.

مُضیف حاج عبدالله

کسی که قهوه می‌ریزد هم زانو می‌زند که بگوید هرچقدر که بخواهید برایتان قهوه سرو خواهم کرد. درواقع این رسم برای حمایت از کسانی است که به شخص خاصی پناه می‌برند. نکته جالب هم اینکه، همه این کارها با ایما و اشاره انجام می‌شود و حتی قهوه‌چی را هم در زمان‌های قدیم از بین مردم کر و لال انتخاب می‌کردند تا نتواند رازهای پشت پرده جلسات محرمانه را برای کسی فاش کند.

البته توجه داشته باشید که این مراسم ممکن است در مناطق مختلف کمی از هم متفاوت باشد، ولی به‌طورکلی اصول یکی است.

دیگر امکانات مضیف حاج عبدالله

به‌طورکلی مضیف حاج عبدالله که در باغ بزرگی ساخته شده، دارای چندین مضیف با ابعاد مختلف است، دو مضیف بزرگ جمعی، دو مضیف خانوادگی، پنج مضیف کوچک و یک شربت‌خانه سنتی زیبا و سرسبز.

هر کدام از مضیف‌ها نام خاصی دارد و بسته به تعداد و مدت زمان استراحت می‌توانید از هر یک از آن‌ها استفاده کنید، اما گاهی این مضیف‌ها برای جلسات مهم رزرو می‌شوند.

فضای سبز و طبیعت

مضیف حاج عبدالله کجاست؟

مضیف حاج عبدالله در استان خوزستان، شهرستان خرمشهر و جزیره مینودشت قرار گرفته است. برای برقراری ارتباط با این مجموعه، می‌توانید با شماره 09169971780 تماس بگیرید.

این رستوران از ساعت 12:30 تا 16:30 و سپس از ساعت 20:30 تا 23:30 آماده پذیرایی از مهمانان و گردشگران است، بنابراین باید زمان را در بازدید از مضیف حاج عبدالله لحاظ کنید. همچنین تنها درصورتی برای شما رزرو انجام می‌شود که بیش از 15 نفر باشید.

اقامت نزدیک مضیف

برای اقامت نزدیک مضیف حاج‌ عبدالله می‌توانید از هتل‌های مختلف خرمشهر همچون هتل سبز، هتل آپارتمان نسترن و غیره استفاده کنید. اگر تمایل به کمپ زدن دارید، باید درخصوص مکان مناسب با مردم محلی مشورت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن