تاریخ و تمدن

مجموعه تاریخی خانه مستوفی؛ بنایی از دوره قاجار در شوشتر

فهرست مطالب

اگر تا به حال به خوزستان سفر کرده باشید، بی‌شک نام شوشتر و آسیاب‌های آبی و رستوران مستوفی را شنیده‌اید. در این نوشته از نابرو با من همراه باشید تا درباره مجموعه تاریخی خانه مستوفی از جاذبه‌های گردشگری خوزستان بیشتر بدانید.

درباره شوشتر

شوشتر شهری خوش ‌آ‌ب‌وهوا در 90 کیلومتری اهواز است که به‌لطف آثار باستانی فراوان و ارزشمندی که دارد، شهرت جهانی یافته است. بسیاری از تاریخ‌شناسان، شوشتر را یکی از اولین مناطق سکونت بشری در ایران می‌دانند.

مجموعه تاریخی خانه مستوفی

نام شوشتر از آن‌جا آمده که در سالیان دور که شهرستان شوش رو به ویرانی می‌رفته، شهری در شش فرسخی آن ساخته شد که خوش‌آب‌وهواتر و حاصل‌خیزتر از شوش بود و آن را شوشتر، یعنی بهتر از شوش نامیدند.

این شهر موقعیتی خاص در جلگه خوزستان دارد و دو رودخانه بزرگ و مهم کارون و دز از این شهرستان عبور می‌کنند.

هنرهایی مثل نساجی سنتی، احرام‌بافی، سجاده‌بافی، جاجیم‌بافی، پرندبافی (دیبابافی)، زیورآلات سنتی و سفالگری از هنرهای فعال در این شهر هستند که می‌توانید به‌عنوان یادگاری یا برای سوغاتی شوشتر این محصولات را تهیه کنید. همچنین می‌توانید خوراکی‌هایی مثل حلوا و شیره خرما، کلوچه خرمایی و انواع ترشیجات و لبنیات محلی را از بازارهای سنتی شهر تهیه کنید.

مجموعه تاریخی خانه مستوفی

خانه مستوفی با قدمت تاریخی

پس‌از گشت‌وگذار در شهر، رفتن به مکانی سرسبز و دنج بسیار لذت‌بخش خواهد بود. توصیه من به شما خانه مستوفی است.

مجموعه مستوفی شامل مسجد، خانه، پل و حمام است. این خانه دو بخش اندرونی و بیرونی دارد که امروزه بخش بیرونی آن به سازمان میراث فرهنگی تغییر کاربری داده است.مجموعه تاریخی خانه مستوفی

این بخش خانه مستوفی شامل شاه‌نشین، هشتی، اتاق‌هایی پیرامون راهروی ورودی، اتاق‌هایی برای پذیرایی است. همچنین در این بخش، نمایی تزیینی وجود دارد که به کمک آن می‌توان پل ‌بند شادروان را به‌خوبی مشاهده کرد.

جاذبه های مجموعه تاریخی خانه مستوفی

ورود به خانه تاریخی قاجار

قبل‌از ورود به این مجموعه، اولین چیزی که نظر شما را جلب می‌کند، معماری زیبا و چشم‌نواز در ورودی مجموعه است. در ساخت این بنا، از تزییناتی چون خوون چینی، ریگ فرش و کاربند آجری استفاده شده است.

پس‌از ورود در راهرویی که تا حیاط رستوران ادامه دارد، تابلوهایی از عکس‌های قدیمی مربوط به خاندان مستوفی و همچنین ابزارآلاتی قدیمی که به دیوارها آویخته شده‌اند، بافت قدیمی این بنا را عینی‌تر و برجسته‌تر می‌کنند.

دیدنی های مجموعه تاریخی خانه مستوفی

حیاط زیبا و چشم‌نواز خانه مستوفی

وقتی وارد حیاط شدید، اتاق‌ها و تخت‌هایی را می‌بینید که دورتادور آن قرار گرفته‌اند و شما می‌توانید بنابر سلیقه خود هر جا را که دوست دارید برای نشستن انتخاب کنید.

نمای بسیار زیبا از عمارت تاریخی

البته تخت‌هایی که منظره‌شان رو به پل شادروان است، چشم‌اندازی اصیل‌تر، از این شهر زیبا را برای شما ترسیم می‌کنند. یکی از اهداف ساخت این بنا در نزدیکی رود، بهره‌مندی از هوای مطبوع و مناسب بوده است.


از دیگر ویژگی‌های این مجموعه وجود بادگیرهای زیبا در ضلع شمال‌شرقی و حوضی زیبا در بخش شرقی خانه است که روی قسمت درونی حوض با کلاه‌فرنگی پوشیده شده است.

سمت چپ ورودی حیاط، زیرزمین است که در آن یک موزه کوچک از وسایل قدیمی قرار دارد. قرآن‎‌ها، کتاب‌ها‌‌، زیورآلات، ابزار جنگ، تلویزیون‌ها و رادیوهای قدیمی ازجمله وسایل موجود در این موزه هستند.

مجموعه تاریخی خانه مستوفی

اتاق‌های دوری نیز به‌طور کامل بافت سنتی دارند و مقداری از این وسایل قدیمی نیز در اتاق‌ها به همراه توضیحات مربوط به آن وسایل چیده شده‌اند. درکل فضای حیاط و اتاق‌ها آنچنان زیبا و چشم‌نواز است که شما دوست دارید ساعت‌ها روی یکی از تخت‌ها بنشینید و به صدای طبیعت گوش کنید.

مجموعه تاریخی خانه مستوفی

در حیاط، یک بخش زیبای دیگر نیز وجود دارد و آن فروشگاه صنایع‌دستی ا‌ست که در آن، البسه و ظروف سنتی به فروش می‌رسند. انواع غذاهای سنتی مثل نان چرب و آبگوشت باقالی نیز در این رستوران طبخ می‌شود که می‌توانید بنابر ذائقه خود از آن‌ها امتحان کنید.

شکم گردی در غذاهای جنوبی

 

دیدنی‌های شرق خانه مستوفی

از دیگر ویژگی‌های این مجموعه وجود بادگیرهای زیبا در ضلع شمال‌شرقی و حوضی زیبا در بخش شرقی خانه است که روی قسمت درونی حوض با کلاه‌فرنگی پوشیده شده است؛ همچنین در ضلع شرقی، ایوانی ا‌ست که بخش بالایی آن را به سه بادگیر بزرگ تجهیز کرده‌اند. ایوان این خانه، از پوشش مسطحی برخوردار است که بخش بالای آن دو ستون به‌شکل هشت‌ضلعی، سه قوس گهواره و دو نیم‌ستون وجود دارد. حیاط مستطیل‌شکل این بنا نیز با آجرهای مربعی‌شکل پوشانده شده است.

مجموعه تاریخی خانه مستوفی

خوشبختانه در چند سال اخیر، صنعت گردشگری در این شهر زیبا و خوش‌آب‌وهوا پیشرفت چشمگیری داشته و وجود چندین هتل و خانه‌های بوم‌گردی جدید و زیبا، اقامت را برای مسافران ساده‌تر و لذت‌بخش‌تر کرده است.خانه مستوفی

خانه مستوفی مربوط به دوره قاجار است و در میدان باطنی، جنب مسجد مستوفی واقع شده است؛ همچنین این خانه، چشم‌اندازی زیبا به رود شطیط و پل‌بند شادروان دارد و با حضور در این خانه می‌توانید از تماشای مناظر زیبای اطراف هم لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن