شکم گردی

سفره ‌خانه مشتاقیه؛ تجربه طعم غذاهای بومی کرمان

فهرست مطالب

سفره ‌خانه مشتاقیه جایی است برای چشیدن طعم خوش غذاهای سنتی و ساعتی استراحت و آرامش. این سفره خانه با محیط سنتی و چیدمان محلی خود یکی از زیباترین رستوران‌های کرمان برای دورهمی و شکم‌گردی است. اگر در سفر به کرمان دنبال رستورانی برای امتحان غذاهای محلی در محیطی سنتی هستید، این رستوران را از دست ندهید. برای آشنایی بیشتری با رستوران مشتاقیه با من در نابرو همراه باشید.

سفره ‌خانه مشتاقیه کرمان

در سفر به کرمان، کنار بازدید از دیدنی‌های طبیعی و تاریخی، می‌توانید زمانی را هم به شکم‌گردی در رستوران‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی اختصاص دهید. در بسیاری از شهرهای ایران شاید به سختی بتوان غذای محلی و بومی منطقه را در رستوران‌ها پیدا کرد و متاسفانه خیلی از این غذاها که طعم بی‌نظیری هم دارند، در حال فراموشی هستند.

سفره خانه مشتاقیه

اما قطعا در کرمان این حس را نخواهید داشت، چراکه رستوران‌ها و سفره‌خانه‌های زیادی وجود دارند که با انواع غذاها و نوشیدنی‌های محلی از مهمانان خود پذیرایی می‌کنند. سفره ‌خانه مشتاقیه از جاهای دیدنی کرمان هم یکی از همین کافه رستوران‌هایی است که با حفظ سنت‌ها، فضای گرم و صمیمانه‌ای ایجاد کرده است.

یکی از مسائلی که این سفره‌خانه را خاص می‌کند، دو اتاق ویژه داخل مجموعه است. شما می‌توانید همراه خانواده یا دوستان خود در این فضاها، هم غذا و نوشیدنی‌هایی که ارائه می‌شود را نوش جان کنید و هم ساعتی به استراحت بگذرانید. در واقع داخل این اتاق‌ها، میز و صندلی وجود ندارد و تنها با پشتی و فرش تزیین شده است. بنابراین، اگر خسته سفر هستید، می‌توانید کمی هم پاهای خود را دراز کرده و خستگی را از بدن بزدایید.

سفره خانه مشتاقیه

پرسنل این سفره‌ خانه هم برخورد بسیار خوب و صمیمانه‌ای دارند و در مورد علت نام‌گذاری سفره‌خانه و داستان‌های پشت آن، مشتاقانه توضیح می‌دهند.


تزیینات سفره ‌خانه مشتاقیه سنتی است و چیز دیگری که در آن جلب توجه می‌کند، تابلوهای مختلفی است که روی دیوارها نصب شده و یا روی طاقچه‌ها قرار گرفته است.

خدمات سفره ‌خانه مشتاقیه

شما می‌توانید برای وعده صبحانه، نهار، عصرانه و شام از خدمات سفره ‌خانه مشتاقیه کرمان استفاده کنید. منو رستوران به دو قسمت غذاهای سنتی ایرانی و غذاهای سنتی کرمانی تقسیم می‌شود. قسمت غذاهای سنتی ایرانی شامل سینی مخصوص مشتاقیه، سینی دریایی مشتاقیه، چلو برگ کارت زده، چلو کباب قبضه‌ای و چلو کباب ثریا می‌شود.

سفره خانه مشتاقیه

از منوی غذاهای سنتی کرمانی نیز می‌توانید آبگوشت امام حسینی، قاتق گوشت، قاتق بنه، چغوا بریزو، و دیزی و اشکنه را سفارش دهید. به علاوه، انواع دمنوش و شربت‌های سنتی مانند شربت خنک زعفران هم برای هوای گرم این شهر بسیار گزینه مناسبی است. تمامی موارد داخل منو در ظروف سنتی سرو می‌شوند.

سرویس بهداشتی هم داخل مجموعه سفره ‌خانه مشتاقیه وجود دارد.

سفره خانه مشتاقیه

فضای داخلی سفره ‌خانه مشتاقیه

هنگامی که وارد سفره‌خانه می‌شوید، تخت‌های سنتی و میز و صندلی‌های چوبی را خواهید دید که فضا را بسیار دل‌انگیز و گرم کرده‌اند. به طور کلی، تزیینات سفره ‌خانه مشتاقیه سنتی است و چیز دیگری که در آن جلب توجه می‌کند، تابلوهای مختلفی است که روی دیوارها نصب شده و یا روی طاقچه‌ها قرار گرفته است. یکی از این نقاشی‌ها هم تصویری است از جوانی مشتاق علی شاه که صاحب رستوران با آب و تاب زیادی در مورد آن صحبت می‌کند و توضیح می‌دهد.

سفره خانه مشتاقیه

همان‌طور که گفته شد، دو اتاق هم برای استراحت و صرف غذا وجود دارد که یکی دلبازتر است و سقف آن به شکل گنبد طراحی شده است. ماندن در این اتاق بسته به ساعات حضور، هزینه جداگانه‌ای برای شما خواهد داشت.

مشتاق علی شاه که بود؟

برای این که درک بهتری از محیط سفره ‌خانه مشتاقیه کرمان داشته باشید و بدانید نام آن از کجا ریشه گرفته، باید شخصی به نام «مشتاق علی شاه» را معرفی کنیم. کسی که احترام زیادی بین مردم کرمان دارد و این احترام و علاقه را در صحبت‌های صاحب رستوران هم به وضوح خواهید دید.

سفره خانه مشتاقیه

مشتاق علی شاه یا میرزا محمد تربتی از مریدان شاه نعمت الله ولی و همچنین از عرفای شناخته شده‌ای بود که دستی هم در شعر، ادب و هنر داشت. این هنرمند داستان زندگی عجیب و غم‌انگیزی دارد. او کسی است که تار چهارم را به سه تار اضافه کرد و در نهایت به دلیل آن که قرآن را با ساز تلاوت می‌کرد، سنگسار شد. مقبره او هنوز هم در کرمان باقی است و جایی است برای خلوت اهل دل.

سفره ‌خانه مشتاقیه کجاست؟

این سفره‌ خانه در شهر کرمان، میدان شهدا (مشتاق)، ابتدای خیابان 17 شهریور، جنب مقبره مشتاقیه قرار گرفته است. برای پارک کردن خودرو می‌توانید از فضای خیابان استفاده کنید. خیابان اطراف سفره خانه بسیار خلوت است و مشکلی برای پارک خودرو نخواهید داشت.

جاهای دیدنی کرمان

دیدنی‌های نزدیک سفره ‌خانه

از آنجایی که سفره ‌خانه مشتاقیه درست در کنار گنبد مشتاقیه قرار گرفته است، می‌توانید بازدیدی از این مقبره فرهنگی تاریخی داشته باشید که گفته می‌شود تنها سازه سه گنبدی جهان است و به همین دلیل به «سه گنبدان» هم شهرت دارد. بازار گنجعلی خان، حمام گنجعلی خان، کاروانسرای وکیل، کاروانسرای گنجعلی خان، گنبد جبلیه، دیوار قدیم کرمان، تخت درگاه قلی بیگ، کاروانسرای حاج مهدی و غیره هم در فاصله کمی از این کافه رستوران قرار گرفته‌اند و حتی می‌توانید پای پیاده از برخی از آن‌ها بازدید کنید. بیشترین فاصله تا دیدنی‌ها حدود 3 کیلومتر است.

جاهای دیدنی کرمان

اطلاعات تماس سفره ‌خانه مشتاقیه

برای هماهنگی با سفره ‌خانه می‌توانید با شماره‌های 09135794079 و 03433326254 تماس بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر هم کلمه «مشتاقیه» را به 10008590 ارسال کنید. آدرس صفحه اینستاگرام سفره‌ خانه @moshtaghie_sofrekhaneh است که می‌توانید تصویر انواع غذاها را در آن مشاهده کنید.

ساعت کاری رستوران از 8 صبح تا 12 شب است.

اگر شما هم از حضور در این سفره خانه تجربه‌ای دارید، آن را با کاربران نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن