شکم گردی

کافه‌ رستوران موسیو آراکل اصفهان؛ میزبانی با تلفیق فرهنگ ایرانی و ارمنی

فهرست مطالب

در محله جلفای اصفهان، رستوران‌های زیادی وجود دارد. ولی بنای تعداد کمی از آن‌ها دارای قدمت تاریخی و اصالت است. کافه‌ موسیو آراکل اصفهان، یکی از آن‌ها است که در خانه‌ای تاریخی واقع شده است. جذابیت آن زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم صاحب اولیه این خانه و البته پرسنل فعلی نیز ارمنی بوده، ولی طراحی معماری آن به سبک کاملا ایرانی است. پس اگر به ‌دنبال مکانی هستید که در آن بتوان به‌ صورت هم‌زمان مهمان دو فرهنگ ایرانی و ارمنستانی باشید، این مطلب در نابرو را از دست ندهید و با ما به کافه‌ رستوران موسیو آراکل از جاذبه های اصفهان سفر کنید.

کافه‌ رستورانی در محله جلفا

در کوچه سنگ‌تراش‌های غربی و در میان محله جلفا، یک خانه نسبتا بزرگ قرار دارد. در نگاه اول و از بیرون، این خانه ظاهری ساده دارد، ولی کافی است تا به آن وارد شوید تا نظرتان کاملا عوض شود. همه چیز با استقبال گرم و خوش‌آمدگویی پیرمردی ارمنی با لهجه‌ای شیرین شروع می‌شود.

کافه‌ رستوران موسیو آراکل اصفهان

سپس از فضای سرپوشیده کوچکی که به عنوان هشتی خانه‌های قدیمی شناخته می‌شود، وارد یک حیاط بسیار زیبا و دلباز خواهید شد. در و پنجره‌های چوبی با شیشه‌های رنگی، حوض آب، گلدان‌های گل و حتی فضاسازی‌ها، همه حکایت از یک خانه اصیل ایرانی دارند. اما پرسنل آن ارمنی بوده و رفتار آن‌ها بسیار مودبانه و مهمان‌نوازانه است.

پس کافه‌ رستوران موسیو آراکل را باید به ‌عنوان میعادگاه تلفیق فرهنگ ایرانی و ارمنستانی دانست. شاید برخی از ثروتمندان آن دوره، به سبک معماری اروپایی علاقه‌ خاصی داشتند، ولی مالک این خانه، زیبایی و اصالت معماری ایرانی را به همه چیز ترجیح داده است.

جاذبه های کافه‌ رستوران موسیو آراکل اصفهان

درباره موسیو آراکل

آراکل بغزیانس در حدود 125 سال پیش در اصفهان متولد و با گذشت زمان به یک فرد موفق و ثروتمند تبدیل شد. از او به ‌عنوان یکی از هتل‌داران مطرح زمان خود یاد می‌شود.

ثروت و در واقع بخشندگی او باعث شد تا خدمات زیادی به شهر داشته باشد. به‌ عنوان مثال، در سال 1307 شمسی، یک ناقوس را به کلیسای میناس مقدس اهدا کرد که امروز یک میراث بسیار باارزش به حساب می‌آید.

او مالک 13 خانه در محله جلفای اصفهان بوده که این‌ کافه‌ رستوران یکی از آن‌ها است. ارامنه ایران به ‌دلیل خدمات ارزشمند موسیو آراکل با احترام از ایشان یاد می‌کنند. بازسازی و افتتاح این کافه‌ رستوران را نیز باید به پاس خدمات ارزشمند و در واقع بزرگداشت نام و خاطره او دانست. در گذشته برای خطاب به آقایان ارمنی از کلمه موسیو استفاده می‌شده که به همین دلیل، آراکل در اصفهان به نام موسیو آراکل مشهور است.

کافه‌ رستوران موسیو آراکل اصفهان

محیط کافه‌ رستوران موسیو آراکل

فضا‌سازی کافه‌ رستوران موسیو‌ آراکل، بسیار زیبا و کاملا بر اساس شکل و شمایل خانه‌های قدیمی است. بیشتر از هر چیز، استفاده از گل‌ها به چشم‌نوازی این فضا کمک کرده است. برحسب علاقه می‌توانید در حیاط و یا اتاق‌های سه‌دری نشسته و لذت ببرید. در مورد حیاط باید گفت که خلاقیت جالبی در آن به کار رفته است.

به ‌صورت هم‌زمان صندلی‌های چوبی و فلزی و هم‌چنین مبلمان‌های سنتی در چیدمان آن مورد استفاده قرار گرفته که به ‌نظرم نوعی احترام به سلیقه مشتری است. در مورد تغییرات آب‌وهوا نیز نگران نباشید، سقف حیاط پوشیده است و در هر زمانی که مراجعه کنید، محیط دمای مطلوبی دارد.

کافه‌ رستوران موسیو آراکل اصفهان

پنج اتاق نیز در اطراف حیاط قرار دارد و به نظر بیشتر برای دورهمی‌ها و یا دعوت‌های رسمی کم‌جمعیت مناسب ‌است. این شرایط نسبتا خصوصی از نظر فضا، در کمتر کافه‌ رستورانی فراهم شده و از آن باید به‌ عنوان یک ویژگی بسیار مهم و خیلی عالی در کافه‌ رستوران موسیو ‌آراکل یاد کرد.


تنها ضعف منوی کافه رستوران موسیو آراکل را هم باید در عدم سرو غذای مخصوص گیاهی دانست؛ ولی اگر رژیم خاصی نداشته باشید، شاید سوپ قارچ و پاستای بدون مرغ بهترین انتخاب و جایگزین آن باشد.

حتی اگر فقط دو نفر هستید و به یک مکان آرام‌تر و به دور از هیاهو برای صحبت نیاز دارید، می‌توانید از اتاق‌های دیگر استفاده کنید. چون در چیدمان داخلی برخی از آن‌ها، میزهای دونفره نیز وجود دارد.

پس برای تولدهای کوچک و یا قرارهای خاص، حتما اتاق‌های جذاب این کافه‌ رستوران را در ذهن داشته باشید؛ زیرا در حالت کلی شرایط پذیرایی آن‌ها نسبت به دیگر کافه‌ها و یا رستوران‌های مشابه، بسیار ایده‌آل‌تر است.

جاذبه های کافه‌ رستوران موسیو آراکل اصفهان

فقط فراموش نکنید که اگر تعداد مهمانانتان زیاد است، حتما از قبل هماهنگ کنید، چون چیدمان عادی هر اتاق برای 10 نفر تعبیه شده است.

منوی کافه‌ رستوران موسیو آراکل

از منوی بخش کافه می‌توان انواع قهوه سرد و گرم، چای و دمنوش، موکتل، انواع شربت‌، اسموتی و نوشیدنی‌های طبیعی را نام برد. کیک عسل ارمنی، کیک موسیو، چیز کیک نیویورکی و کیک روز نیز از جمله کیک‌های خوشمزه و البته خانگی این‌جا است. به طور کلی سطح قیمت‌ها را باید هم‌سطح با دیگر کافه‌های منطقه بیان کرد که به ‌نظرم با توجه به کیفیت و دیگر شرایط موجود، مناسب هستند. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد، سریع آماده شدن سفارش‌ها بدون افت کیفیت است.

کافه‌ رستوران موسیو آراکل اصفهان

پیش‌غذا و غذاهای فرنگی و سنتی، منوی رستوران را تشکیل‌ می‌دهند. سالاد سزار، حمص و سوپ بروکلی از جمله پیش‌غذاها هستند. بیف‌استیک، میگو، پاستا، همبرگر، کباب‌سلطانی و شیشلیک، جوجه و ماهیچه را نیز باید به‌ عنوان غذاهای فرنگی و سنتی رستوران موسیو آراکل نام برد.

تنها ضعف منوی کافه رستوران موسیو آراکل را هم باید در عدم سرو غذای مخصوص گیاهی دانست؛ ولی اگر رژیم خاصی نداشته باشید، شاید سوپ قارچ و پاستای بدون مرغ بهترین انتخاب و جایگزین آن باشد. البته به عدم ارایه صبحانه نیز باید اشاره کرد که شاید دلیل آن جلوگیری از فشار کاری و افت کیفیت باشد.

کافه‌ رستوران موسیو آراکل اصفهان

پس به ‌عنوان نظر نهایی در مورد وضعیت کافه‌ رستوران و سفارش‌ها، شک نکنید که این‌جا می‌تواند در لیست کافه‌ رستوران‌های محبوبتان قرار بگیرد؛ چون غذاهای آن دارای کیفیت بسیار خوب و حجم مناسب است. رفتار بسیار مودبانه پرسنل نیز باعث می‌شود تا شما احساس راحتی داشته و هرگونه پیشنهاد یا انتقاد خود را مطرح کنید.

کافه‌ رستوران موسیو آراکل اصفهان

سخن پایانی

قبل از هر چیز، به ‌نظرم باید کافه‌ رستوران موسیو آراکل را به ‌عنوان محیطی آرام و زیبا معرفی کرد. برخورد مودبانه پرسنل، سریع آماده ‌شدن سفارش‌ها، وجود فضای اختصاصی برای مراسم‌های کوچک و خاص و البته کیفیت مطلوب غذا را نیز باید از ویژگی‌های مهم اینجا معرفی کرد. از ضعف‌ها نیز باید به عدم سرو صبحانه، عدم سرو غذای مخصوص گیاهی و هم‌چنین، نبود فضای پارکینگ اشاره کرد. ولی در کل می‌توان کافه‌ رستوران موسیو آراکل را در دسته محبوب‌ها قرار داد که پیشنهاد می‌کنم پس از جلفاگردی حتما به آن سر زده و لذت ببرید.

کافه‌ رستوران موسیو آراکل اصفهان

آدرس: اصفهان- خیابان حکیم‌نظامی- کوچه سنگ‌تراش‌های غربی- حد فاصل کوچه 10 و 12- خانه‌ تاریخی موسیو ‌آراکل

ساعات کاری: 10:30- 23:30

تلفن: 03136243714

اینستاگرام: MonsieurArakel

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن