طبیعت گردی

ساحل مکسر بندر مقام؛ گردش در زیباترینِ سواحل خلیج فارس

فهرست مطالب

مکسر، ساحلی بکر و زیبا با مناظری چشم‌نواز و دل‌فریب در جنوب ایران و خلیج‌فارس است. در نابرو همراهمان باشید تا بیشتر با ساحل مکسر از جاهای دیدنی خلیج فارس آشنا شویم.

مکسر به چه معناست؟

«ام‌اکسر» یا «مکسر» واژه‌ای عربی به معنی «شکسته‌شده» یا «خردشده» است. اگر می‌پرسید چرا نام این ساحل عربی است، باید بگویم به‌خاطر اینکه تعداد زیادی از ساکنان این ناحیه عرب‌زبانان ایرانی هستند و نام برخی مناطق برگرفته از زبان عربی و گویش مردمان منطقه است.

چرا ساحل به این نام معروف است؟

صخره‌های این ساحل پس از میلیون‌ها سال و بعد از جداشدن از دریا، بر اثر فرسایش حاصل از امواج دریا و باران‌های شدید موسمی و طوفان به اشکال گوناگون درآمده‌اند که بسیار جذاب و زیبا و دیدنی‌ هستند؛ حجم‌هایی بزرگ و عجیب که گویی صخره‌هایی از سیاره‌ای دیگر به این ساحل آمده‌اند.

به‌خاطر شکستگی‌های فراوان در این صخره‌ها این ساحل به مکسر (ام‌اکسر) مشهور شده است.

چندی است که عده‌ای این ساحل را «شوسا» می‌نامند و معرفی می‌کنند؛ علت زندگی زوجی به‌نام‌های «شورش» و «سارا» در کنار این ساحل است. یکی از محلی‌های آشنا با این زوج به همین علت این ساحل را «شوسا» نامید.

ساحل مکسر بندر مقام

موقعیت جغرافیایی ساحل مکسر

این ساحل در بخش شیب‌کوه شهرستان بندرلنگه قرار دارد. ساحل مکسر بعد از بندر لنگه در میانه جاده مقام‌بستانو واقع شده است. اگر از سمت شهر پارسیان برای دیدن ساحل مکسر می‌روید، باید از روستای زیارت و مغدان بگذرید و قبل از بندر مقام به ساحل مکسر خواهید رسید.

بندر لنگه یکی از شهرهای استان هرمزگان و هم‌جوار خلیج‌فارس است. نام قدیم بندر لنگه، بندر مروارید (به‌سبب صید و تجارت مروارید) بوده ‌است. به‌علت نزدیکی این بندر به تنگه هرمز، جایگاه بندری تجاری دارد. همچنین این بندر به «عروس بنادر ایران» شهرت دارد.

در شهر بندرلنگه آب‌انبارهای بسیاری وجود دارد که حاکی از رونق این شهر در گذشته هستند. لنگه در فارسی به‌معنای تک و یکتا و بی‌همتاست و این شهر به‌سبب آبادانی‌اش در قدیم به این نام شهرت یافته است.

جاذبه های ساحل مکسر بندر مقام

ساحل مکسر

در هر سفر لحظات و تصویر‌هایی تا آخر عمر در خاطرمان می‌مانند که با یادآوری‌شان دلمان غنج می‌رود و از اینکه روزی در آن مکان حضور داشته‌ایم، خوشحال می‌شویم.

لحظات ناب در این سفر بی‌شمارند و زیبایی صخره‌ها هیچ‌گاه از خاطرتان پاک نخواهد شد و حس لمس‌کردن شن‌های نرم و شنا در دریا که از یادآوری‌اش دوباره سرشار از آرامش خواهید شد.


اگر تجهیزات غواصی یا اسنورکلینگ را همراه خود دارید، دنیای زیر آب در ساحل مکسر شگفت‌زده‌تان خواهد کرد. ماهی‌های گوناگون، سفره‌ماهی‌ها، صدف‌ها و گوش‌ماهی‌های زیبا و حتی لاک‌پشت‌ها را خواهید دید.

حسی رمزگونه و رازآلود در اشکال این صخره‌ها نهفته است که باید در آن عمیق شد، باید با طبیعت ارتباط برقرار کرد. ارتباط انسان با طبیعت ریشه در ذات دارد و همان چیزی ا‌ست که انسان مدرن در خلاهای روحی خویش به‌دنبالش می‌گردد.

حتی اگر بارها و بارها به این مکان سفر کنید، هربار برایتان جلوه‌ای خاص و بی‌بدیل خواهد داشت. صخره‌هایی پر از اشکال گوناگون که حتی ساعت‌ها می‌توان به نظاره‌شان نشست‌؛ اشکال پنهان در پیچ‌وخم این صخره‌ها و زیبایی منحصر‌به‌فردشان مسحورکننده است.

آرامش، ارمغان گوش‌سپردن به موسیقی موج‌هایش است و زمین با وجود صخره‌ها و لایه‌های بی‌نظیرش برای این منطقه کم نگذاشته است. جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیری در این مناطق وجود دارند که شنیدن درباره‌شان از زبان متخصصان زمین‌شناسی که زبان این لایه‌ها را می‌فهمند، لطفی دیگر دارد.

قطعا گردشگری در این منطقه در حوزه زمین‌شناسی به‌شدت ظرفیت کار و سرمایه‌گذاری دارد.

جاذبه های ساحل مکسر بندر مقام

مسیر دسترسی به ساحل مکسر

ساده‌ترین مسیر، پرواز به فرودگاه بندر لنگه و سپس حرکت با خودروی سواری به‌سمت ساحل مکسر است. می‌توانید با هواپیما، قطار یا اتوبوس به بندرعباس بروید و بعد از آن با طی مسیری تقریبا ۱۸۰کیلومتری خود را به شهرستان بندر لنگه برسانید و از آنجا به ساحل مکسر بروید.

اگر به فرودگاه عسلویه می‌روید، حدودا باید مسیری سه‌ساعته را با خودروی سواری تا ساحل مکسر طی کنید.

چطور از بودن کنار دریا بیشتر لذت ببریم؟

برای ما انسان‌های شهرنشین با مشغله‌های فراوان و استرس‌های ناشی از زندگی شهری، بودن در طبیعت تجربه‌ای ناب است که روحمان را جلا می‌دهد.

سرگرمی‌ها و پیشنهاد‌های بسیاری برای بیشتر لذت‌بردن از طبیعت و تجربه‌های دلنشین‌تر وجود دارد. چند پیشنهاد برای لذت‌بردن بیشتر و لمس و دریافت انرژی و آرامش دریا را در ادامه می‌خوانیم.

صخره های خوش فرم

اول: تجربه‌ به‌نظاره‌نشستن طلوع و غروب خورشید تجربه‌ای وصف‌ناشدنی است که لذتی ناب و عمیق و درونی برای شما خواهد داشت.

دوم: تجربه‌ پابرهنه راه‌رفتن در ساحل روی شن‌های نرم که لمسشان قطعا حالتان را خوب می‌کند. نترسید و به دریا نزدیک‌تر شوید و این تجربه ناب را توامان کنید با نوازش موج‌ها روی پاهایتان که قطعا وجودتان را سرشار از عشق خواهد کرد.

سوم: تجربه‌ یکی‌شدن با دریا آرامش‌بخش است؛ نفسی عمیق بکشید که دریا شما را می‌خواند. تن به آب بزنید، به صدای آب گوش دهید و ماهی‌های زیبا را تماشا کنید.

اگر تجهیزات غواصی یا اسنورکلینگ را همراه خود دارید، دنیای زیر آب در ساحل مکسر شگفت‌زده‌تان خواهد کرد. ماهی‌های گوناگون، سفره‌ماهی‌ها، صدف‌ها و گوش‌ماهی‌های زیبا و حتی لاک‌پشت‌ها را خواهید دید.

چهارم: سکوت و آرامش ساحل شما را به تجربه لذت‌بخش مراقبه فرا می‌خواند، پس از آن غافل نشوید. یوگا هنگام طلوع و غروب خورشید یکی دیگر از آن تجربه‌های ناب است.

اشکال عجیب و جذاب این صخره‌ها و زیبایی و سکوت و آرامش دریا همه و همه سبب آرامش روح و جسم آدمی‌‌اند.

ساحل مکسر بندر مقام

بهترین زمان بازدید

از آنجا که ساحل مکسر در منطقه‌ای گرمسیری واقع شده است، بهترین زمان سفر به آن اواسط پاییز تا اوایل بهار است.

اقامت

چادرزدن، اجاره‌ خانه محلی و اقامتگاه بوم‌گردی گزینه‌هایی هستند که برای اقامت می‌توانید از بینشان انتخاب کنید.

تجهیزات لازم برای رفتن به ساحل مکسر

اگر فرصتتان محدود است و برای نصف روز به دیدن این ساحل می‌روید، مقداری خوراکی و میان‌وعده، کیسه زباله و آب آشامیدنی همراه داشته باشید.

از همراه‌بردن دوربین عکاسی و فیلم‌برداری برای ثبت خاطراتتان و زیبایی منحصر‌به‌فرد منطقه غافل نشوید. اگر بیشتر زمان دارید، بعد از بررسی وضع آب‌وهوا با تجهیزات بروید و اردو زدن در ساحل مکسر را تجربه کنید و لذت ببرید. همچنین پیشنهاد می‌کنم حتما برای دیدن جاذبه‌های منطقه از راهنمای محلی کمک بگیرید.

طبیعت بکر خلیج فارس

جاذبه‌های اطراف ساحل مکسر

ساحل مکسر در منطقه‌ای واقع شده است که در فاصله چندکیلومتری آن می‌توان جاذبه‌های طبیعی بسیاری را یافت.

جاده‌ زیبای مقام‌بستانو که مسیر دسترسی به  ساحل مکسر است، خود یکی از بی‌نظیرترین جاده‌های ساحلی ایران است. وقتی در این جاده به‌سمت بندر مقام حرکت کنید، می‌توانید در گردنه عشاق در ارتفاع صخره، دریا را به نظاره بنشینید.

بندر صیادی مقام دروازه‌ ورودی جزیره لاوان و جزیره شیدور (مارو) است. جزایری بی‌نظیر و بکر با سواحلی زیبا و گونه‌های جانوری خاص. همچنین به‌سمت پارسیان که حرکت کنید، سواحل بی‌نظیر و تنگه‌ها و جاذبه‌های زیادی برای دیدن انتظارتان را می‌کشند.

اگر تاکنون به ساحل مکسر سفر کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

‫6 نظرها

 1. بهترین مسیر برای کسانی که از نقاط دور میان، اگر با پرواز میان، بیان فرودگاه عسلویه، از فرودگاه عسلویه تا ساحل مکسر، دقیقا یک و نیم ساعت هست نه سه ساعت که در بالا ذکر فرموده اید.

  1. درسته دوست عزیز مسیر یک ساعت و نیم هست تا ساحل مکسر 👍
   مسیر سه ساعت هست تا بندر لنگه

  2. درسته دوست عزیز تا ساحل مکسر مسیر یک ساعت و نیم هست 👍🌺 من به اشتباه زمان مسیر فرودگاه عسلویه تا بندر لنگه که ۳ ساعت هست رو نوشتم

 2. با سلام
  در دوم اسفند نودوهشت به دیدن این ساحل رفتیم بسیار زیبا و جذابه
  توصیه میکنم کسانی که از مسیربندر لنگه میگذرند حتما حتی برای ساعتی هم شده در این ساحل بمانند پشیمان نمی شوید
  ضمن اینکه نزدیک جاده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن