خیابان گردی

پیاده‌روی در بلواری پر از خواستنی‌های زیبا، بلوار معلم رشت

فهرست مطالب

رشت از آن شهرهایی است که از القاب مختلفی در تاریخ برخوردار بوده است. دروازه اروپا، عروس شهر‌های ایران و شهر باران از نام‌های دیگر رشت دل‌انگیز هستند. این رشت دوست داشتنی با محله‌ها و خیابان‌های قشنگ خود، همیشه جایی برای گشت‌وگذار و وقت‌گذرانی دارد. شب باشد یا روز می‌شود پاساژی، کافه‌ای و خیابانی برای خرید پیدا کرد. محله معلم و بلوار معلم رشت را جزو یکی از محله‌های خوب رشت می‌دانند. محله‌ای تقریبا مدرن که اثری از گذشته در آن پیدا نمی‌شود. ساختمان‌های جدید و شیک و مراکز خرید از اجزا مهم بلوار معلم رشت هستند. با من در نابرو همراه باشید تا قدم‌زنان این بلوار را طی کنیم و کمی بیشتر با جاذبه های رشت آشنا شویم.

بلوار معلم رشت

معرفی بلوار معلم

بلوار معلم  رشت از دو فاز و دو میدان اصلی تشکیل شده است. میدان سرگل در فاز دوم و میدان مادر و میدان کوچک‌تر با نام معلم جزو فاز اول هستند. یک سمت به خیابان طالقانی متصل می‌شود و از سمت خیابان سعدی و استادسرا هم به معلم راه دارد. از طریق میدان سرگل نیز به میدان قلی‌پور راه پیدا می‌کند. از میدان سرگل شروع کرده و تقریبا کل بلوار معلم رشت را طی کردم.

بلوار معلم رشت

گام‌های اول در بلوار معلم رشت

لوازم فانتزی نارا یکی از اولین فروشگاه‌هایی است که نظر آدم را جلب می‌کند. فروشگاهی سه طبقه پر از اجناس شیک و فانتزی آشپزخانه و تزئیناتی که خانه‌ها را زیباتر می‌کنند. در همکف کافه‌ای دنج هم دارد. طبقه همکف پر از قابلمه‌های رنگی و قاشق چنگال‌های زیبا است و ویترین‌هایش را هنرمندانه چیده‌اند.

بلوار معلم رشت

طبقه بالا به وسایلی از جنس بامبو و چوب اختصاص یافته و هرچیزی که فکرش را بکنید از جنس بامبو آنجا وجود دارد. از بشقاب‌ها و سینی‌های کوچک و بزرگ تا ظرف‌های آجیل و ادویه‌جات، همه به رنگ هم مرتب و زیبا نشسته‌اند. طبقه بالا هم از انواع گلدان‌ها و شمع‌های تزیینی و وسایل پارچه‌ای و حوله آشپزخانه پر شده است. در گوشه‌وکنار‌ چهار پایه‌های امروزی شیکی هم دیده می‌شود.


مرکز قلب نور هم در این بلوار قرار گرفته است. بسیاری از اقدامات تشخیصی قلب، اکو، تست ورزش، اسکن، رادیولوژی و آزمایشگاه در این مرکز وجود دارند.

کنار این فروشگاه پارکی برای بازی کودکان وجود دارد که با اینکه بزرگ نیست؛ اما به قول معروف برای بچه‌های آن محله خیلی به درد خورده است. روبه‌روی پارک اسباب بازی فروشی پر رنگی دیده می‌شود. بیشتر وسایل بازی بزرگ و کوچک در اینجا هست. می‌گویند برای افراد از ۱سال تا ۹۹سال هم اسباب‌بازی داریم. انواع بازی فکری، بازی‌های پسرانه و دخترانه، عروسک، خمیر بازی، توپ‌های استخر بچه‌ها و حتی وسایل مربوط به موسیقی و ماشین‌های قشنگی هم در جلوی در گذاشته‌اند.

اسباب بازی در بلوار معلم رشت

حوالی میدان مادر بلوار معلم رشت چه خبر است؟

کمی جلوتر که به سمت میدان مادر برویم، فروشگاه‌های لوازم خانگی، لوستر فروشی‌ها و لباس فروشی‌های زیادی قرار گرفته‌اند. فروشگاه مارلیک از آن دست است که سرویس‌های کتری و قوری و وسایل آشپزخانه شیکی را در قفسه‌های موازی در آن چیده‌اند.

بلوار معلم رشت

لوازم تحریر و کتاب‌فروشی از آن دست فروشگاه‌هایی است که نباید از کنار‌شان راحت گذشت. ماه نو همه این‌ها را در خود جای داده است. در طبقه اول انواع مداد رنگی‌ها و نوشت افزار، وسائل نقشه کشی و مهندسی و دفتر‌های رنگارنگی را چیده‌اند و در طبقه بالا کتاب‌فروشی دنجی دارند. در گوشه‌ای انواع مداد‌های طراحی و قلم‌مو‌ها را به ترتیب رنگ و اندازه گذاشته‌اند و در وسط کتابخانه مبل راحتی دلبری، خودنمایی می‌کند.

کافه دلمون با اینکه زمان زیادی از شروع به‌کارش نگذشته؛ اما با حیاط زیبایش خوب در دل عابران جا باز کرده است. در وسط حیاط دالان زیبای سبزرنگی پر از گل و بوته درست کرده‌اند و کنارش برای زمان‌هایی که هوا بارانی نیست، میز و صندلی مهیا است. رستورانی هم در کنارش دارند و مثل همیشه غذای اصلی کته کباب و چنجه است که انتخاب اول خیلی از مشتری‌ها است.

بلوار معلم رشت

نان و شیرینی شلتوک با ساختمان قشنگی که در کنار نمای عادی ساختمان‌های کناری‌اش دارد، برای لحظه‌ای هم شده متوقفتان می‌کند. ساختمانی دوقسمتی دارند که سمت راست شیرینی و کیک و در سمت چپ نان برای مشتری‌های گرسنه همیشه آماده است. معماری‌اش شبیه بقیه نانوایی‌ها و شیرینی فروشی‌ها نیست و همین موضوع آن‌را جالب کرده است.

امکانات بلوار معلم رشت

خوشمزه‌های بلوار معلم رشت پایان ندارد

در طول بلوار معلم رشت چند شیرینی فروشی مشهور و با سابقه شعبه دارند. شیرینی سهیل، با بیش از ۴۰سال سابقه و پنج شعبه در رشت و انزلی و ماسال از آن شیرینی فروشی‌ها است که همه اهالی رشت می‌شناسند و قبولش دارند.

شیرینی اشهدی که در سال۱۳۳۰ آغاز به‌کار نمود و برای اولین‌بار در استان گیلان سه گواهینامه بین‌المللی را دریافت کرد، در این رقابت عقب نمانده است.

شیرینی فروشی ویلانج با باقلوا‌ها و کیک‌های خوش رنگ‌وبو و شعار کیفیت راه صحیح زندگی است، با انواع شیرینی تر و خشک انتظار شما را می‌کشد. در کنار آن‌ها خانه کیک هم قرار دارد. هر کدام از آن‌ها در اماکن و شهر‌های دیگر استان گیلان شعبه‌ای دارند و در کار‌شان با تجربه‌اند.

بلوار معلم رشت

خانه بازی کودکان

همچنین دو خانه بازی برای کودکان نیز در بلوار معلم رشت با فاصله‌ای از هم قرار دارند. اولی خانه بازی، خانه کودکی و دیگری رنگین کمون که برنامه‌ها و اسباب‌بازی‌های مناسبی برای هر سنی از کودکان در آن‌ها وجود دارد.

برای هر مناسبت خاصی برنامه‌ای دارند و برای پرورش فکری و اجتماعی بچه‌ها تلاش می‌کنند. اهداف خود را این‌گونه بیان کرده‌اند که آموزش غیر مستقیم به وسیله بازی و تجربه، شیوه‌های آموزشی بر اساس کنش‌ورزی نه کنش‌پذیری و کلی کارگاه‌های مادر و فرزندی برای جایگزینی مهد در اینجا وجود دارد.

زیارت در بلوار معلم

مسجد ثامن الائمه و مسجد النبی هم در بلوار معلم رشت قرار گرفته‌اند. اولی در کنار خیابان است و دومی در کوچه‌ای زیبا که روبه‌روی آن بقعه سیده رقیه قرار دارد.

بلوار معلم رشت

این بقعه کوچک در خیابان صفاری، تقریبا وسط خیابان و دو طرفش راه ماشین رو است. می‌گویند از نوادگان امام هفتم هستند و قبلا اینجا درخت کهنسالی بوده که شب‌ها مردم دور آن شمع روشن می‌کردند. امروزه درخت را قطع کرده‌اند و مقبره کوچکی و مسجد النبی را در مقابلش ساخته‌اند. در سال ۱۳۵۷توسط ایت الله احسان بخش کلنگ ساخت آن زده شده است و بانی اصلی حجت الاسلام باقری است.

روبه‌روی بقعه هم پارک کوچک نیک‌مرام قرار دارد. پارکی سر سبز با وسائل ورزشی و البته برای بچه‌ها هم اسباب‌بازی‌های معمول در همه پارک‌ها اینجا هم وجود دارد.

بلوار معلم رشت

سایر مراکز رفاهی بلوار معلم

مرکز قلب نور هم در این بلوار قرار گرفته است. بسیاری از اقدامات تشخیصی قلب، اکو، تست ورزش، اسکن، رادیولوژی و آزمایشگاه در این مرکز وجود دارند.

فروشگاه بزرگ ماهور که به گفته صاحبش، شب‌ها زیبایی دیگری دارد با ویترین‌های پر از سازش برای همه سلیقه‌ها آماده خدمات است. گوشه‌ای پیانو‌های زیبایی می‌بینیم و در کنار‌شان چنگ، ویلون سل، گیتار‌های مختلف و ساز‌های بادی و هر چیزی که به موسیقی مربوط باشد، اینجا جمع شده‌اند. در این خیابان کافه‌ها، رستوران‌ها، آش و نان و شیرینی، آبمیوه و بستنی فروشی‌ها تمامی ندارد.

امکانات بلوار معلم رشت

البته مراکز تجاری و فروشگاه‌هایی پر از لباس‌ها و مارک‌های مختلف هم در بین بقیه دیده می‌شوند. گالری بهارستان در اول میدان مادر با پنج طبقه پر از گل و ساعت، تابلو و آباژور، مبل و میز، گلدان و ویترین و خیلی چیز‌های کوچک و بزرگ خانه در کنار هم خودنمایی می‌کند. دراین گالری می‌توانید در یک جا همه چیز را تهیه کنید. طبقه اول پر از گرامافون و تلفن‌های مدل قدیمی و جدید است.

بین طبقه‌ها و راه پله‌ها هم پر از تابلو‌های سه بعدی و چند تکه که کنارشان جا کفشی‌های خوش تراشی گذاشته‌اند. طبقات بعدی به ترتیب شامل انواع شمعدان، دکوری‌ها، آینه‌ها، میز و کنسول، مبلمان، جلو مبلی و سرویس خواب و پاراوان‌های پر نقش و نگار است. چند ساعت به‌راحتی در این فروشگاه به سرعت برق می‌گذرد.

بلوار معلم رشت

مرکز تجاری پالادیوم، مرکز خرید تیپ وان و مغازه‌هایی با ویترین‌ها و اجناس زیبا پر از لباس‌های فصل در انتظار شما هستند. لباس‌های مردانه، کت و شلوار‌های شیک و کاپشن‌های زنانه در کنار هم در هر کدام از این فروشگاه‌ها برای هر سلیقه‌ای دیده می‌شوند.

کافه‌های بلوار معلم رشت

کافه بام هرمس از آن کافه‌های دلنشینی است که در طبقه پنجم با بالکنی زیبا محیط مناسبی برای دورهمی‌ها ساخته است. معماری مدرن در کنار گل و گیاه و هوای رشت همه دست در دست هم داده‌اند تا در کافه هرمس کمی وقت بگذارید و از سکوتش لذت ببرید. منو صبحانه ایرانی و فرنگی و غذا‌های معمول هر کافه‌ای را در اینجا می‌توانید سفارش دهید. کافه موزه رشت و کافی شاپ سیب هم در دو فاز بلوار معلم رشت هستند.

کافه موزه با معماری و پنجره‌های چوبی قشنگش در این خیابان روبه‌روی باغ وطن آبادی جای دارد. تخته سیاه گچی جلوی کافه و نمای زیبایش آن‌را از بقیه جدا کرده است. باری پر از خرد و ریز‌های زیبا که از بیرون دیده می‌شود و خودنمایی می‌کند و داخل کافه هم با وسایل‌ خاص خاطرات گذشته‌ها را در خود جای داده است. فضای دلنشین و آرامی برای وقت گذرانی و نوشیدن فنجانی قهوه یا دمنوش در اینجا مهیا است. کافه سیب با آبمیوه‌های خوش طعم و کافه دنیز با انواع قهوه‌های خوش‌عطرش هر کدام به نحوی مشتری خود را دارند.

بلوار معلم رشت

نفسی تازه در نمایشگاه گل و گیاه

نمایشگاه گل و گیاه الله وردی وطن آبادی با بیش از ۸۰سال عمر پر رنگ و عطر‌، با شمعدانی‌های رنگارنگ و ویترین تر و تازه‌اش در بلوار معلم رشت خوش می‌درخشد. می‌گویند از اوایل دوران پهلوی اینجا بوده است. در سال ۱۲۹۴ توسط پدر باغبانی گیلان، ابراهیم وطن آبادی احداث شده و امروزه نوه و همسر وی در قسمتی از باغ به تولید گل و گیاه مشغول هستند.

قبلا این باغ دو هکتار بوده که متاسفانه قسمت بزرگی از آن در طرح تعریض خیابان از بین رفته است. داخل این باغ پر از نهال‌های میوه و درختان تزئینی است. قسمتی به گلخانه اختصاص یافته و پر از انواع سانسوریا و پتوس‌های ابلق است. قیمت گل‌ها به نسبت جا‌های دیگر مناسب بوده و در فروشگاه گلدان‌های کوچک و بزرگ زیبایی دارند.

بلوار معلم رشت

پروفسور شفیع جوادی درباره باغ الله وردی چنین نوشته است، در رشت باغبانی به نام الله وردی یک باغ بزرگ در اختیار داشت و بدون اینکه مهندس کشاورزی باشد، عالی‌ترین میوه‌ها و صیفی‌جات را پرورش داد. میچورین از شوروی و عده‌ای از فرانسه و کشور‌های دیگر برای دیدن و آشنا شدن با کار‌های علمی‌اش از باغ وی در رشت دیدن می‌کردند.

بلوار معلم رشت با کافه‌های بر بلندی و موزه گونه‌، مغازه‌های کوچک و بزرگ، فروشگاه‌های جذاب، خانه‌های کودک و شیرینی‌های خوشمزه‌ با آبمیوه‌ محمد رشتی و با میدان مادر زیبا و با باغ به‌جای مانده از الله وردی خوش ذوق منتظر شما است تا به آن سر بزنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن