طبیعت گردی

روستای میان رستاق؛ روستایی سحرانگیز در دل کوه‌ها

فهرست مطالب

از شرق تا غرب استان گلستان روستاهای متعددی وجود دارد که هریک از آن‌ها می‌تواند برای گردشگران و مسافران مقصد یک تعطیلات چند روزه سالم و فرح بخش باشد. روستای میان رستاق یکی از ده‌ها روستای استان گلستان است که در طول سال به‌ویژه در فصل بهار و تابستان، میزبان گردشگران بسیاری است که به قصد گذراندن تعطیلات خود این روستای فوق‌العاده زیبا را انتخاب کرده‌اند. اگر به گشت‌وگذار در روستا علاقه‌مند هستید، در این مطلب با من در نابرو همراه باشید تا باهم در این روستای در دل کوه‌ گردش کنیم.

روستای میان رستاق کجاست؟

برای رفتن به این روستا باید به سمت شرق گلستان و شهرستان علی آباد کتول بروید. در حقیقت روستای میان رستاق از توابع شهرستان علی آباد کتول و در منطقه نمونه گردشگری زرین گل قرار دارد. این به آن معنی است که شما برای رفتن به روستای میان رستاق از یکی از زیباترین و خوش آب‌وهواترین جاده‌های کشور عبور خواهید کرد.

شهرستان علی آباد کتول از نظر آب‌وهوایی یکی از معتدل‌ترین شهرهای کشور است. از طرف دیگر، دهنه زرین گل هم علاوه‌بر داشتن آب ‌هوای دلچسب و روح افزا، طبیعت فوق العاده زیبایی دارد که مسیر رسیدن به روستای میان رستاق را نه‌تنها آسان، بلکه بسیار دلچسب و خاطره‌انگیز خواهد کرد.

بنابراین برای رفتن به این روستا پس از طی ۲۰ کیلومتر در سمت شرق گلستان به شهرستان علی آبادکتول می‌رسید. حالا باید چشمان خود را آماده دیدن طبیعتی سحرانگیز کنید. طبیعت و مناظری که روح شما را به پرواز درخواهند آورد. بعد گذشت از علی‌آبادکتول باید مسیر خود را به سمت شرق ادامه دهید تا به دهستان زرین گل برسید. این منطقه که با نام دهنه زرین گل نیز شناخته می‌شود، می‌تواند در طول مسیر یک استراحتگاه جذاب برای شما باشد.

شما می‌توانید اینجا از ماشین خود پیاده شوید. قدری از آب چشمه‌ای که در آنجا قرار دارد، میل کنید. در هوای تازه و خنکش نفس بکشید و سپس مسیر خود را در دل کوه‌ها، دره‌ها و درختان ادامه دهید تا به روستای میان رستاق برسید.

اما در طول این مسیر چه خواهید دید؟ پس از عبور از شهرستان علی آباد است که مسیر رویایی کم‌کم آغاز می‌شود. جاده به‌تدریج به مسیر کوهستانی نزدیک شده و بین کوه‌ها و دره‌ها پیچ‌وتاب خورده و بالا و بالاتر می‌رود. یک سمت، کوه‌های بلند را در اطراف خود می‌بینید و طرف دیگر، دره‌هایی وسیع با پوشش سرسبز، مزارع و رودخانه‌هایی که  بین زمین‌های کشاورزی پیچ‌وتاب می‌خورند. این خود بهشت است! دیدن چنین منظره‌ای از ارتفاع بسیار زیاد همان چیزی است که هر ساله گردشگران زیادی را راهی این جاده می‌کند.

مناظر درست مانند همان چیزی است که در کارتون‌های دوران کودکی می‌دیدیم. مناظری که این بار به‌صورت حقیقی جلو چشم‌هایمان جان می‌گیرند. این منظره رویایی پیش چشم شما ادامه پیدا می‌کند. حدود نیم ساعت در این مسیر آسفالت زیبا، در پیچ‌وخم کوه‌ها رانندگی خواهید کرد و درنهایت از این دروازده عبور کرده و وارد بهشت خواهید شد.

طبیعت و آب و هوای روستای میان رستاق

ازآنجاکه روستای میان رستاق در دل کوه‌ها و در ارتفاع بسیار زیاد قرار گرفته، باید انتظار داشت که آب‌وهوایی سرد و کوهستانی داشته باشد. بهترین فصل برای رفتن به این روستای زیبا بهار و تابستان است؛ چراکه هوا در این دو فصل بسیار دلنشین و تازه است. بدون‌شک خاطره اقامت شما را در این روستا در ذهن‌تان ماندگار خواهد شد. به‌ویژه در فصل بهار که طبیعت روستا در حال جان گرفتن است و چشمه‌هایش جاری و درختانش سرسبز هستند.

همچنین در همین فصل می‌توانید صبح‌ها قدری زودتر از خواب بیدار شوید تا فرصت تماشای منظره کوه‌های پوشیده از درخت را در پس پرده نازک مه ببینید. البته در اوایل فصل بهار سرمای هوا بیشتر و مه غلیظ‌تر است. با شروع فصل پاییز، هوای روستا به شدت سرد می‌شود و بسیاری از روزها مردم روستا شاهد برف و باران هستند.

مناظر سرسبز کوه‌های اطراف، رنگ پاییز به خود می‌گیرند و منظره‌ای جادویی خلق می‌کنند. زمستان که آغاز می‌شود، کوه‌ها پوشیده از برف می‌شوند و بسیاری از جاده‌های روستا دچار یخبندان می‌شود. پس برای رفتن به روستای میان رستاق بهتر است شرایط و علایق خود را در نظر بگیرید.

اگر ترجیح می‌دهید از مناظر سرسبز و آفتاب نه‌چندان داغ روستا لذت ببرید، فصل بهار یا تابستان را برای سفر خود انتخاب کنید. درصورتی‌که به قدم زدن در جاده‌های برفی و نشستن کنار بخاری‌های هیزمی خانه‌های روستا علاقه‌مند هستید، بهتر است نیمه دوم سال را برای سفر انتخاب کنید.

سبک زندگی مردم میان رستاق

مردم این روستا هم مانند بسیاری دیگر از روستاییان، از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش می‌کنند. یکی از زیباترین تصاویری که می‌توانید در این روستا ببینید، تصویر زنان و مردانی است که گله خود را به چرا می‌برند. البته به شرط آن که از خواب صبح خود بزنید و کنار پنجره خانه اجاره‌ای خود بیاید.

تصور کنید در یک صبح سرد بهاری، همان‌طورکه پشت پنجره یا روی بالکن ایستاده‌اید و به تصویر کوه‌های مه گرفته روبرو نگاه می‌کنید، کم‌کم صدای گوسفندان و بزها را از دور می‌شنوید که در مه پیش می‌آیند. بعد سروکله خودشان پیدا می‌شود و درنهایت، زن چوپانی که چادر شب به کمر بسته در پس آن‌ها در این صحنه رویایی ظاهر می‌شود. همه این‌ها درست مقابل دیدگان شما اتفاق می‌افتد، زنده و حقیقی.

امکان اجاره ویلا و خانه در روستا

شما در این روستا می‌توانید ویلا یا خانه اجاره کنید. قیمت اجاره خانه در ایام مختلف سال متفاوت است؛ اما به‌طورکلی در ایام تعطیل و فصل تابستان اجاره‌بها قدری بالاتر از روزهای دیگر سال است. خبر خوب آنکه رزرواسیون ویلا از طریق اینترنت قابل انجام است. البته اگر از طریق اینترنت نتوانستید این کار را انجام دهید، می‌توانید پس از آمدن به روستا از اهالی درمورد خانه‌های اجاره‌ای پرس‌وجو کنید. اگر در ایام تعطیل نباشد، احتمال یافتن ویلاهای خالی وجود دارد. در روزهای تعطیل خانه‌ها از هفته‌های قبل رزرو شده‌اند.

تجهیزات موردنیاز برای رفتن به روستا

به‌طورکلی برای رفتن به این روستا در فصل بهار و تابستان نیاز به تجهیزات خاصی ندارید. تنها کافی است مواد خوراکی و وسایل ضروری موردنیاز خود را همراه داشته باشید؛ چراکه در روستا مغازه‌های زیادی به چشم نمی‌خورد.

اما درصورتی‌که می‌خواهید در فصل‌های پاییز و زمستان به این روستا بیایید، بهتر است چند دست لباس گرم، کفش مناسب برای راه رفتن روی یخ و برف و پتو اضافه همراه داشته باشید. در خانه‌هایی که اجاره می‌کنید چند عدد تشک و پتو وجود دارد؛ اما برای اطمینان خاطر بهتر است تعدادی پتو مسافرتی با خود داشته باشید.

همچنین یکی دیگر از نکات مهمی که بهتر است به آن توجه داشته باشید، این است که روستای میان رستاق در ارتفاع بسیار زیادی نسبت به سطح دریا قرار دارد. این به آن معنا است که میزان اکسیژن در این ارتفاع کمتر از جاهای دیگر است. بنابراین چنانچه به بیماری‌های تنفسی دچار هستید، بهتر است این نکته را در ذهن داشته باشید.

مهاجرت معکوس در روستای میان رستاق

در سال‌های گذشته مردم میان رستاق، به دلیل سختی‌های زندگی در روستا از جمله قرار گرفتن آن در ارتفاع بسیار زیاد و داشتن زمستان‌های سخت و طولانی، مجبور به ترک روستا و مهاجرت به شهر می‌شدند. در سال‌های اخیر و با توسعه فرهنگ گردشگری، مردم روستا به خانه‌های خود برگشته‌اند و تلاش می‌کنند از طریق توسعه گردشگری در روستای خود، به‌ویژه در فصل بهار و تابستان، کم‌کاری زمستان‌های سخت را جبران کنند و به این ترتیب وضعیت اقتصادی روستای خود را بهبود بخشند.

کمک به توسعه گردشگری پایدار در روستای میان رستاق

برای کمک به توسعه گردشگری پایدار در این روستا می‌توانید از مردم محلی مواد غذایی دست‌سازشان مانند نان و لبنیات را بخرید. این‌ها کنار اجاره‌بهایی که برای اقامت در خانه‌هایشان به آن‌ها پرداخت می‌کنید، می‌تواند کمک بزرگی به زندگی آن‌ها باشد. چه بسا همین موضوع دلیل اصلی بازگشت مردم از شهر به روستایشان بوده است. اگر شما هم سری به این روستا زده‌اید، نابرویی‌ها را از تجربه حضور خود در این روستا بی‌خبر نگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن