فرهنگ و هنر

موزه شهرداری برج میلاد تهران؛ تاریخچه‌ای از فعالیت‌های شهرداری

فهرست مطالب

برج میلاد، کلکسیونی از انواع موزه، رستوران، سالن همایش و کنسرت‌ و تفریحات مختلف دیگر است که هر کدام می‌تواند برای گروه سنی خاصی، جالب باشد. موزه شهرداری برج میلاد نیز یکی از فضاهای خاص و منحصر به فردی است که فقط در این مکان می‌توانید، مشابه آن را ببینید. با من همراه شوید تا اطلاعاتی درباره موزه شهرداری برج میلاد از دیدنی‌ های تهران را با شما در میان بگذارم.

موزه شهرداری برج میلاد چیست و در کجا قرار دارد؟

موزه شهرداری برج میلاد در اصل به نام موزه هدایا و دست نوشته‌های شهرداری نیز شناخته می‌شود. بیشتر افرادی که از این مکان دیدن می‌کنند، افرادی هستند که در زمینه‌های سیاسی فعالیت دارند یا کسانی که مثل من به این مسائل علاقه‌مند و کنجکاو هستند. همچنین بازدیدهای سازمانی و شرکتی زیادی از این موزه انجام می‌گیرد، البته می‌توانید به صورت فردی هم از این موزه دیدن کنید، من هم به صورت فردی به این موزه رفتم تا دست‌نوشته‌های قدیمی و هدایای مربوط به شهرداری را از نزدیک ببینم.

موزه برج میلاد

این موزه یک تاریخچه از شهرداری تهران را به صورت مستند به نمایش می‌گذارد و ممکن است برای اکثر شهروندان تهرانی و غیر تهرانی نیز جالب و جذاب باشد.

موزه شهرداری در طبقه چهارم برج میلاد و ارتفاع 261 متری قرار دارد. این موزه در سکوی دید بسته، قرار دارد و هدف از دایر شدن آن مستندسازی و آشنایی گردشگران و شهروندان با تاریخچه و فعالیت‌های این نهاد است. البته بازدیدکنندگان از این مکان نه تنها برای بازدید از این موزه بلکه برای دیدن چشم‌اندازی زیبا از تهران در این ارتفاع به موزه می‌روند. به خصوص کسانی مانند من که از ارتفاع زیاد در بالای برج می‌ترسند، می‌توانند نمایی عالی از تهران در این بخش ببینند، بدون آنکه بخواهند به سکوی دید باز برج، بروند.

چه چیزهایی در موزه شهرداری شهر تهران نگهداری می‌شود؟

در این موزه تاریخچه‌ای از فعالیت‌های شهرداری است که می‌توان از قرن 17 تا 20 میلادی آثاری را در این موزه مشاهده کرد. نوشته‌های قدیمی که مربوط به شهرداری‌های گذشته هستند و همین‌طور هدایایی که از سمت‌های مختلف دریافت شده است، در این موزه قرار داده شده‌اند.


در این موزه تاریخچه‌ای از فعالیت‌های شهرداری است که می‌توان از قرن 17 تا 20 میلادی آثاری را در این موزه مشاهده کرد. نوشته‌های قدیمی که مربوط به شهرداری‌های گذشته هستند و هدایایی که از سمت‌های مختلف دریافت شده، در این موزه قرار داده شده‌اند.

من در این موزه هدایایی را از افراد مهم ایران و جهان دیدم. دستاوردهای مختلف شهرداران شهر تهران از گذشته تاکنون نشانی از فعالیت‌های هر کدام از شهرداران است که به شما این امکان را می‌دهد تا فعالیت‌ها و پیشرفت‌های هر کدام را بررسی کنید.

یکی از جذاب‌ترین چیزهایی که در موزه شهرداری می‌توانید ببینید، کره‌های قدیمی است که از موزه اختصاصی ژرژ پمپیدو، خریداری شده است. این کره‌ها از قرن 17 تا 20 میلادی وجود دارند و چیزی که در آن‌ها برای من جالب بود، نام خلیج فارس ایران بود که در آن‌ها خودنمایی می‌کند و سندی معتبر برای تائید نام دیرینه و همیشگی خلیج فارس در دیگر کشورها است.

موزه شهرداری برج میلاد

دسترسی به موزه شهرداری برج میلاد

برای دسترسی به این موزه باید خود را به برج میلاد برسانید. با توجه به این که پارکینگ طبقاتی برای این برج بزرگ تدارک دیده شده است، برای جای پارک خودرو مشکلی نخواهید داشت، ولی من ترجیح دادم از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنم تا از نظر ترافیک و پارکینگ مشکلی نداشته باشم. مسیری که من برای رسیدن به برج میلاد طی کردم از بزرگ راه شیخ فضل الله نوری به سمت ورودی بزرگراه شهید همت و کنارگذر اختصاصی برج میلاد بود. ولی مسیرهای دیگری مانند بزرگ راه حکیم غرب و بزرگ راه همت شرق نیز به این منطقه دسترسی دارند.

پس از پیاده شدن از اتوبوس باید سوار تاکسی‌های اختصاصی برج میلاد شوید و خود را به ورودی محوطه این برج بزرگ برسانید.

البته هنوز هم کار تمام نشده است و باید 300 متر تا ورودی برج پیاده‌روی کنید. به هر حال من در این بازدید یک گردش همه جانبه شامل پیاده‌روی، دیدن شهر تهران از بالا و دیدن موزه شهرداری و در نهایت صرف یک غذای نسبتا، گران‌قیمت در رستوران گردان برج میلاد داشتم.

اگر بلیط کامل بازدید از برج را داشته باشید، بهتر است؛چون می‌توانید به راحتی در همه جای برج بگردید و اگر زمان اضافه آوردید، می‌توانید از این زمان اضافی برای دیدن سایر بخش‌های برج هم استفاده کنید. برای رفتن به طبقه چهارم باید سوار بر آسانسور شوید و به این طبقه برسید.

موزه شهرداری برج میلاد

هزینه بازدید از برج میلاد و موزه شهرداری

کمتر کسی است که فقط به قصد بازدید از موزه شهرداری وارد برج میلاد شود. اکثر افراد بلیت پکیج کامل بازدید از برج میلاد را خریداری می‌کنند. معمولا این بلیط بیشتر از 100 هزار تومان است، ولی گاهی به دلایل مختلف و برای جشن‌ها و مناسبت‌ها، سایت‌های مختلف بلیط را با تخفیف به فروش برسانند. از این رو می‌توان، هزینه‌های کمتری را پرداخت کرد.

با تهیه بلیط کامل، می‌توانید روزی پربار را به برج گردی در بلند‌ترین ارتفاع تهران بگذرانید و از قسمت‌های مختلف این برج زیبا و پرجاذبه دیدن کنید. من که چندین بار از این برج دیدن کرده‌ام ولی هنوز هم انگیزه‌های زیادی برای دیدن آن دارم و هر بار یکی از پرخاطره‌ترین روزهای خود را در این مجموعه می‌گذرانم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن