فرهنگ و هنر

آشنایی با چاپارخانه میبد یا موزه پست و ارتباطات در یزد

فهرست مطالب

استان یزد، سرزمینی مملو از جذابیت‌های تاریخی و فرهنگی است و در هر شهر این استان، می‌توان ردپایی از تاریخ غنی ایران‌زمین را مشاهده کرد. میبد از جمله شهرهای مهم استان یزد است که جاذبه‌های گردشگری بسیاری را می‌توان در آن یافت. یکی از جاهای دیدنی میبد، چاپارخانه این شهر است که امروزه به موزه پست و ارتباطات تبدیل شده است. در این موزه مجموعه‌ای از ماکت‌ها، تمبرها، تلفن‌های قدیمی و… وجود دارد. در این مطلب با نابرو همراه شوید تا به چاپارخانه میبد یکی از جاهای دیدنی یزد سفر کنیم و در این موزه جذاب، از روند رشد ارتباطات در زندگی گذشتگانمان آگاه شویم.

چاپارخانه میبد

دانستنی‌هایی درباره چاپارخانه میبد

چاپارخانه میبد یکی از بناهای مهم در تاریخ پست ایران است که در دوره قاجار احداث شده است. این سازه در مسیر ری به کرمان و در همسایگی کاروانسرای شهر قرار دارد. این بنا به دلیل اهمیت حفظ اسناد و مرسوله‌های پستی، به شکل یک دژ ساخته شده و تمامی ویژگی‌های یک قلعه، از قبیل برج دیده‌بانی و دیوارهای بلند در آن مشهود است.

چاپارخانه میبد

چاپارخانه میبد از خشت و گل ساخته شده و نماهای آجری، تنها برای زیبایی آن به‌ کار رفته است. به ‌عنوان مثال، سردر ورودی و کنگره‌های بالای دیوار اصلی قلعه با نماهای آجری آراسته شده است. این بنا، هم‌چون چاپارخانه‌های دیگر، با یک حیاط بزرگ مرکزی و اتاقک‌های آخور که در دورتادور حیاط جا خوش کرده‌اند، در نگاه اول سادگی طرح خود را نشان می‌دهد.

انتهای حیاط، راه‌پله‌هایی برای رفتن به بام تعبیه شده است. بر روی بام چاپارخانه، یک اتاق کوچک و برج‌هایی با دیدی مشرف به شهر قرار دارد. لازم به ذکر است که چاپارخانه میبد به ‌عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی کشورمان، در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

چاپارخانه میبد

ورود به چاپارخانه میبد

وقتی که از میان لنگه‌های چوبی در ورودی قدیمی این چاپارخانه می‌گذرید، جذابیت‌های بصری این بنا شروع می‌شود. شما در همان ابتدا با مجسمه‌ای از یک پستچی و اسب روبه‌رو می‌شوید که در کنار یک گاری چوبی در وسط حیاط جلب توجه می‌کنند. اگر به اطراف حیاط نگاهی بیاندازید، اتاق‌هایی را دورتادور این بنا خواهید دید که در هر کدام، مجموعه‌ای دیدنی از لوازم و خدمات ارتباطی در طول ادوار مختلف به چشم می‌خورد.


یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های چاپارخانه میبد، موزه ارتباطات آن است که گنجینه‌ای از اولین تلفن‌ها، وسایل ارتباطی با سیم و تکنولوژی‌‌ را شامل می‌شود. از دستگاه تلگراف و مجسمه تلگرافچی تا دستگاه مورس در این موزه برای بازدید وجود دارد.

تماشای تاریخ مصور پست در ایران

چاپارخانه میبد شکل تاریخی و باستانی دفاتر پست امروزی محسوب می‌شود. این چاپارخانه، محلی برای تیمار و نگهداری اسب‌های مخصوص حمل نامه و بسته‌های پستی بوده است و در واقع از آن به ‌عنوان مرکزی برای حفظ و ارسال امانات به نقاط دیگر استفاده می‌شده است.

چاپارخانه میبد

تماشای تاریخ پست در این چاپارخانه که امروزه به موزه تغییر کاربری داده است، جذابیت فوق‌العاده‌ای دارد. مجسمه‌های پستچی و اسب‌های در حال تیمار، تصاویر مربوط به صنعت پست و ارتباطات ایران در گذشته و… همگی در این مجموعه جمع شده‌اند تا از فرهنگ و تمدن ایرانی در زمان‌های پیشین سخن بگویند. برای علاقه‌مندان کلکسیون‌ها، تماشای مجموعه تمبرها، یکی از خاطرات خوب در بازدید از این چاپارخانه به حساب خواهد آمد.

دستگاه تلگراف و مورس در چاپارخانه میبد

یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های چاپارخانه میبد، موزه ارتباطات آن است که گنجینه‌ای از اولین تلفن‌ها، وسایل ارتباطی با سیم و تکنولوژی‌‌ را شامل می‌شود. از دستگاه تلگراف و مجسمه تلگرافچی تا دستگاه مورس در این موزه برای بازدید وجود دارد. مورس یکی از ابتدایی‌ترین وسایل ارتباطی در حوزه تکنولوژی بوده که طی سال‌های 1236 تا 1266 شمسی استفاده از آن در ایران رایج بوده است. این وسیله با ارسال حروف در قالب ترکیبی از خط و نقطه و تولید صدا، اطلاعات را به مقصد نهایی می‌رسانده است.

چاپارخانه میبد

نمادی از هنر چلنگری در موزه

در قدیم، پستچی‌ها در طول سفر خود در مسیر ری به کرمان، به محض رسیدن به یک چاپارخانه، اسب را برای تیمار و استراحت به آخور می‌بردند. در زمان استراحت اسب و سوار، افرادی در چاپارخانه با هنر چلن‌گری، مشغول تعمیر نعل اسب و ملزومات آهنین و چرمی سفر بوده‌اند. مجسمه‌ای از یک چلنگر در چاپارخانه میبد وجود دارد. در ضمن می‌توانید مجسمه اسب‌های داخل آخور را نیز تماشا کنید.

چاپارخانه میبد

چگونه به چاپارخانه میبد بروید؟

چاپارخانه میبد در استان یزد و در شهر میبد واقع شده است. برای رفتن به این جاذبه تاریخی، می‌بایست بعد از رسیدن به شهر میبد، خودتان را به بلوار قاضی میرحسین برسانید. چاپارخانه در حاشیه این بلوار و جنب کاروانسرای شاه‌عباسی واقع شده است. یخچال میبد نیز، دیگر جاذبه شهر است که نزدیک به چاپارخانه و در آن‌سوی بلوار واقع شده است.

چاپارخانه میبد

سفر به مناطق تاریخی، یک ماجراجویی واقعی است و بازدید از این جاذبه‌ها، دنیایی از دانستنی‌ها را در اختیار شما قرار خواهد داد. اگر به تاریخ و ردپای فرهنگ و تمدن در گذشته ایران علاقه دارید، باید بدانید، استان یزد پر از شهرها و روستاهایی است که رازهای جذابی را برای کشف در خاک خود پنهان کرده‌اند. نابرو در تمام این ماجراجویی‌ها همسفرتان خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن