طبیعت گردی

روستای مصرآباد قزوین؛ هم‌نشینی کوهستان و مزارع

روستاگردی یکی از محبوب‌ترین راه‌های سفر و گردشگری در سال اخیر است. بازدید از بافت روستا و فرهنگ سنتی اهالی هرمنطقه روزبه‌روز بیشتر بین مردم جا می‌افتد. در این مطلب شما را با روستای مصر آباد از روستاهای قزوین آشنا خواهم کرد. روستایی بکر و زیبا که تقابل بافت روستایی و شهری در آن شما را شگفت‌زده خواهد کرد. با مطلب من در نابرو همراه شوید تا گشتی در روستای مصرآباد بزنیم.

دسترسی به روستای مصر آباد

بعد از عبور از شهر قزوین، جاده کم‌کم شکل دیگری به خود می‌گیرد. در هر طرف جاده می‌توانید زمین‌های کشاورزی یا چراگاه‌ها را ببینید. چراگاه‌هایی که در آن‌ها گوسفندان دسته دسته مشغول چرا هستند. 120 کیلومتر بعد از شهر قزوین به منطقه آوج می‌رسید. بخش آبگرم را که رد کنید، کافی است به سمت چپ بپیچید و از جاده‌ باریک پیش رویتان عبور کنید. این جاده به‌قدری باریک است که به‌سختی دو خودرو را کنارهم جای می‌دهد. همچنین در مسیر جاده پستی و بلندی‌های بسیاری وجود دارد. ناهمواری راه شما را مجبور می‌کند آهسته برانید. البته به‌لطف همین سرعت کم می‌توانید از زیبایی های اطرافتان بیشتر لذت ببرید. پس از عبور از این جاده روستاهای کوچک و بزرگ واقع در این منطقه را خواهید دید. درخت گردو و باغ‌های انگور بیشترین چیزی است که در این منطقه نظر شما را به خود جلب خواهد کرد.

منطقه چشمه علی

بعد از 15 دقیقه و عبور از چند روستای کوچک، منطقه گردشگری چشمه علی را خواهید دید. چشمه علی یکی از جاذبه های اکوتوریستی زیبایی است که در روستای مصرآباد و ارتش آباد قرار دارد. از بارزترین ویژگی‌های این چشمه، طبیعت دل‌پذیر و رودخانه‌ آن محسوب می‌شود که تا رسیدن به استخری بزرگی و سرازیری در آن ادامه دارد. ده دقیقه زمان کافی است تا از این چشمه به روستای مصرآباد برسید. البته اگر اهل پیاده‌روی باشید، مسیر کوهستانی و زیبایی برای رسیدن از چشمه به روستا وجود دارد. می‌توانید کنار پیاده‌روی در این مسیر تصاویر زیبا و چشم‌نوازی هم ثبت کنید.

بافت روستای مصر آباد

اولین چیزی که در مسیر مصر آباد می‌بینید، تابلوی خوش‌آمدگویی به روستای سرسبز مصر آباد است. بافت و معماری خانه‌های این روستا در همین ابتدا جلب‌توجه می‌کند؛ چراکه تناقض عجیبی بین خانه‌های این منطقه وجود دارد. سمت راست دیوارهای کاهگلی و سمت چپ ویلاهای مدرن با درهای بزرگ. این تناقض حاصل ییلاق‌نشینی بعضی از شهرنشین‌ها است که برای گذراندن بهار و تابستان به این روستا سفر می‌کنند. با ورود بافت شهری به این روستا، بعضی از خیابان‌ها هم آسفالت شده‌اند. البته بسیاری از کوچه و خیابان‌ها هم از این بافت شهری گریخته‌اند.

چشم‌انداز خیابان‌های آسفالت شده کنار دیوارهای کاهگلی، نیمکت‌های آبی و این همه ناهمگونی واکنش‌های مختلفی در گردشگران ایجاد کرده است. بعضی این تناقض‌ها را جالب و برخی دیگر ناخوشایند می‌دانند. بیشترین رنگ در روستا رنگ خاکی و بیشترین بو، بوی خاک نم‌دار است که نشانه‌ای از خاطرات دوست‌داشتنی‌مان دارد؛ چراکه اغلب خانه‌ها و خیابان‌ها کاهگلی و خاکی هستند.

روی سردر بعضی خانه‌ها کاغذ نوشته‌هایی را می‌بینید که فروش محصولات خانگی، ماست و دوغ، لواشک و آلوچه و … را نشان می‌دهد. این‌ها همه برای کمک به مخارج خانواده به‌دست زنان خانه‌دار روستا تهیه می‌شود.

اهالی روستای مصر آباد

پیرزن‌ها با چارقدهای سفید، مردهایی با صورت‌های آفتاب سوخته ناشی از آفتاب تند روز، کودکانی با چشم‌های قهوه‌ای روشن، موهای خرمایی و یک سکوت عمیق می‌توانند به سادگی فضای روستا را به شما نشان دهند.

اگر قدم‌زنان به اطراف روستا بروید، به قبرستانی می‌رسید که روی تپه‌ نیمه بلندی قرار گرفته است. اغلب قبرهای موجود در این منطقه بسیار ساده هستند؛ اما بین آن‌ها قبرهای خاصی هم وجود دارند که اهالی بیشتر به آن‌ها رسیدگی کرده‌اند. از ظاهر این قبرها می‌فهمید آن‌ها متعلق به افراد خاص این روستا هستند. بعضیی شهیدان و برخی افراد معتمد و مورداحترام همه اهالی روستا، از جمله سیده خانم اشرف از جمله قبرهای خاص روستا محسوب می‌شوند.

بیشتر اهالی روستا حاجات و نذرهای خود را سرقبر سیده خانم اشرف می‌آورند و با پخش شیرینی و حلوا نذر خود را ادا می‌کنند. روبه‌روی قبرستان زمین‌های زراعی را می‌بینید. در این زمین‌ها کودکانی شاد و سرحال دنبال یکدیگر یا گوسفندان می‌دوند. می‌توانید حس کنید که چقدر در این‌ قبرستان زندگی جریان دارد.

جمعیت این روستا 169 نفر و حدودا 57 خانوار است. اغلب جوان‌های این خانواده‌ها برای کار و زندگی به شهر مهاجرت کرده‌اند. در این‌جا افراد به زبان ترکی صحبت می‌کنند؛ اما لهجه‌ خاص آن‌ها متفاوت از شهرهای آذری کشور است. در عید نوروز روستا شکل دیگری به خود می‌گیرد. جوان‌ها برای دیدار خانواده‌های خود از شهر به روستا می‌آیند. بنابراین جمعیت زیادی را در کوچه و خیابان‌ها می‌بینید.

زمان سفر به روستای مصر آباد

بهترین زمان بازدید از این منطقه در فصل بهار و تابستان است. در نیمه اول سال افراد زیادی را در این حوالی خواهید دید. این افراد برای شنا در این استخر بزرگ طبیعی از دهستان‌ها و شهرهای مختلف به این منطقه آمده‌اند. برای سفر به این منطقه در نظر داشته باشید که همیشه اختلاف دمای زیادی بین روز و شب وجود دارد. حتی گاهی در روزهایی کبسیار آفتابی می‌توان شب های خنک با بادهای ملایمی را تجربه کرد.

درمجموع این روستا با همه زیبایی‌های خود هرسال میزبان اهالی مهاجر، گردشگر و مسافران زیادی است. شما هم می‌توانید به قزوین سفر کرده و از این روستا دیدن کنید. اگر تجربه خاصی از حضور در این روستا دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن