طبیعت گردی

بوستان ملت رشت؛ تجربه دیدن بزرگ‌ترین آب‌نمای موسیقایی ایران

فهرست مطالب

ما از نسلی هستیم که در آپارتمان‌هایی با حیاط کوچک بزرگ شده‌ایم. دلمان به این خوش بود که در غروب‌های نارنجی‌رنگ تابستان، دست پدر و مادرمان را بگیریم و راهی نزدیک‌ترین پارک بشویم. پارک‌ها، محلی‌ هستند برای شنیدن صدای گریه و خنده‌ کودکان، تاب‌بازی، سرسره‌‌بازی و تخلیه‌ انرژی‌شان. افرادی را می‌بینید که روی نیمکت‌های پارک نشسته‌اند، کتاب می‌خوانند، معاشرت می‌کنند و گاهی افراد بسیاری فقط می‌خواهند کمی میان درختان و طبیعت نفس بکشند. خیلی اوقات پیش می‌آید که حوصله‌تان سر می‌رود و دلتان گردشی کوچک می‌خواهد. در این‌ مواقع پارک‌ها انتخاب مناسبی‌اند. در این مطلب از نابرو همراه من باشید تا در بوستان ملت رشت، قدم بزنیم. این بوستان یکی از جاهای دیدنی رشت به شمار می‌آید.

تاریخچه و آدرس بوستان ملت رشت

بیشتر درختان این باغ قدیمی‌اند و درختان کاج زیادی در آن دیده می‌شوند. در فصل بهار و تابستان، رنگ سبز این درختان به رنگ سیاه تبدیل می‌شوند و در پاییز لباس نارنجی به تن می‌کنند. فصل زمستان و در هنگام بارش برف، این باغ زیبا مکان مناسبی برای برف‌بازی‌های دسته‌جمعی و ‌ساختن آدم‌برفی است.

بوستان ملت رشت

درحقیقت بوستان ملت در گذشته باغی متروکه بوده که «سیاه باغ» نام داشته است؛. در سال 1378 به‌سبب افزایش جمعیت شهر و نیاز مردم به فضاهای سبز و مکان‌های تفریحی، این پارک تاسیس شد. در آن سال‌ها، شهرداری برای سروسامان‌دادن به فضای شهر و درآمدزایی، فضاها و باغ‌های متروکه شهر را تبدیل به پارک می‌کرد. به‌جز این پارک، بوستان کشاورز رشت نیز در همان سال‌ها تاسیس شد.


کافه سایه کتاب در این پارک قرار دارد. اگر به این پارک آمدید و گرسنه شدید، می‌توانید به این کافه سری بزنید.

بوستان ملت پس از باغ محتشم، بزرگ‌ترین پارک شهر است. مساحت این پارک 12 هکتار است. برای رفتن به این پارک باید پس از رسیدن به چهار راه گلسار، به‌سمت جاده انزلی بروید که در همان ابتدای مسیر، بوستان ملت را کنار ساختمان فرمانداری رشت می‌بینید.

بوستان ملت رشت

جاذبه‌های بوستان ملت رشت

  • خانه‌ روستایی

قبل از ورود به این پارک و در سمت چپ آن، خانه‌ا‌ی روستایی با معماری سنتی گیلان دیده می‌شود. این خانه مرکز اطلاع‌رسانی گردشگران و محلی برای برگزاری برخی از جشن‌ها و مناسبت‌ها است. همچنین یکی از اتاق‌های این خانه به‌عنوان کافه استفاده می‌شود. معمولا لباس‌های سنتی گیلان که لباس «قاسم‌آبادی» نام دارند، به نرده‌ها و ایوان‌‌های این خانه آویزان‌اند که برای عکس‌برداری از آن‌ها استفاده می‌شود.

بوستان ملت رشت

  • مجتمع آکواریومی

در سال 1381 مجتمع آکواریومی در این پارک احداث شد. این مجتمع 680 ماهی کمیاب تزیینی شمال و جنوب کشور و 28 خرچنگ داشت. اما متاسفانه این آکواریوم‌های زیبا ماندگار نبودند و سال‌ها است که این مکان متروکه شده است. امروزه فقط در قسمت بیرونی این مجتمع گلدان‌های زیادی به چشم می‌خورند که برای زیباسازی فضای بوستان پرورش داده می‌شوند.

بوستان ملت رشت

  • ساعت آفتابی آنالماتیک

این ساعت نخستین ساعت آنالماتیک ایران است که در سال 1381 در این بوستان قرار گرفت. ساعت آنالماتیک براساس حرکت آنالمای خورشید طراحی می‌شود و شاخص آن متحرک است. در نزدیکی این ساعت ساختمانی قرار دارد که انجمن نجوم ثاقب استان گیلان در آن مستقر است. گاهی اوقات مدارس، دانش‌آموزان‌ را برای بازدید و کسب اطلاعات درباره علم نجوم به این مکان می‌آورند. شما هم می‌توانید در این انجمن عضو شوید.

بوستان ملت رشت

  • آب‌نمای موسیقایی بوستان ملت

در سال 1395 بزرگ‌ترین آب‌نمای ایران و دومین آب‌نمای بزرگ خاورمیانه با مساحت5000 مترمربع در این باغ تاسیس شد. این آب‌نما شامل فواره‌های کوچک و بزرگی است که هماهنگ با موسیقی عمل می‌کنند و بر جلوه‌ زیبای آن می‌افزایند. در اطراف این آب‌نما برای تامین ایمنی و جلوگیری از ورود افراد، حفاظ‌هایی قرار داده‌اند.

قبل از ساخت آب‌نما، این مکان استخر زیبایی بود که در وسطش خانه‌ روستایی بسیار کوچکی قرار داشت که می‌توانید عکس‌هایش را در اینترنت ببینید. پرندگان زیبایی مانند قو و انواع اردک‌ها در این استخر زندگی می‌کردند. اطراف استخر نیز توسط نرده‌های چوبی و سنگی محافظت می‌شد.

بوستان ملت رشت

امکانات رفاهی بوستان ملت رشت

هنگامی که وارد پارک می‌شوید، در ضلع شرقی پارک زمین‌های ورزشی زیادی دیده می‌شوند که برای رفاه حال مردم تعبیه شده‌اند، مانند زمین‌های فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس روی میز و… . معمولا در تابستان، این زمین‌های ورزشی خیلی شلوغ می‌شوند و همیشه افرادی را در حال فوتبال بازی‌کردن یا والیبال بازی‌کردن می‌بینید. به‌جز این امکانات ورزشی، در فضای سبز پارک نیز انواع وسایل ورزشی همگانی فلزی وجود دارند که به همین علت معمولا صبح‌های زود، افراد زیادی را در آن حوالی در حال ورزش‌کردن و دویدن می‌بینید.

سایر امکانات رفاهی، مانند سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه، سکوهای اتراق، مبلمان پارکی، شیرهای آّب و… نیز در همان محدوده وجود دارند. وسایل بازی کودکان در وسط پارک قرار دارند و معمولا در غروب، کودکان زیادی را در این قسمت می‌بینید. سینمای شش‌بعدی نیز در کنار همین وسایل بازی قرار دارد که اگر این نوع فیلم‌ها را دوست دارید، می‌توانید امتحانش کنید.

بوستان ملت رشت

کافه سایه کتاب در این پارک قرار دارد. اگر به این پارک آمدید و گرسنه شدید، می‌توانید به این کافه سری بزنید. امیدوارم در سفر بعدی‌تان به گیلان از این باغ و پارک زیبا دیدن کنید و تجربه‌هایتان را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن