طبیعت گردی

نشاط رودخانه کنار بوستان ملل ساری

فهرست مطالب

بوستان ملل ساری پارکی در‌ شهر ساری است که به طول دو کیلومتر در کنار رود تجن ساخته شده است. دلیل این نام‌گذاری، وجود پرچم کشور‌های مختلف در پارک است. این پارک در تمام ایام سال بازدیدکنندگان بسیاری دارد که هم از مردم شهر هستند و هم از مسافران. امروز در نابرو به این پارک زیبا و دیدنی ساری می‌رویم و با آن بیشتر آشنا می‌شویم.

بوستان ملل کجاست؟

این پارک در شرق شهر ساری و در محدوده‌ شهری واقع شده است. اگر قصد گذر از شهر ساری را داشته باشید، با رسیدن به پل تجن حتما این پارک را می‌بینید. اگر هم قصد اقامت در شهر ساری را دارید، به‌راحتی می‌توانید از طریق مسیر‌ها مختلف مانند بلوار طالقانی، خیابان پانزده خرداد و بلوار داراب خود را به این پارک برسانید.

بوستان ملل ساری

بوستان ملل چگونه مکانی است؟

در ورودی بوستان ملل فضایی مناسب برای پارک خودروهای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده که ظرفیت فعلی آن تقریبا ۵۰۰ خودرو است. پارک در دو طرف رودخانه تجن قرار گرفته که پرآب‌ترین رود استان مازندران است (البته این سال‌ها کم‌آب شده است.) و از هر نقطه پارک، منظره‌ای از رودخانه دیده می‌شود.


پل معلق بلندی دو طرف رودخانه را به هم وصل می‌کند. در میانه این پل جزیره‌ای مصنوعی ایجاد شده که معمولا برای نمایشگاه‌های فصلی یا برگزاری جشن از آن استفاده می‌شود.

تضاد چشمگیر این پارک و ساختمان‌‌های اطرافش توجه انسان را به خود جلب می‌کند. فضای پارک مناسب برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری طراحی شده و مسیر‌هایش از هم تفکیک شده‌اند. در طول این مسیرها گاهی با مجسمه‌هایی مفهومی مواجه می‌شوید که اگر به آن‌ها دقت کنید، لحظاتی شما را به فکر فرو می‌برند.

برای بازی کودکان فضایی مناسب در محوطه پارک در نظر گرفته شده است.

بوستان ملل ساری

پاتوق دنج پنهان

در بوستان ملل نقطه‌ای خاص و متفاوت و دنج وجود دارد که هر کسی از آن خبر ندارد، حتی بعضی از افرادی که معمولا در این پارک رفت‌وآمد می‌کنند.

بوستان ملل ساری

پس از رسیدن به پل معلق کابلی در میان پارک، در فاصله چند ده‌متری آن پلکانی را در کنار دکه اغذیه‌فروشی کوچک می‌بینید که شما را به مسیری ایوان‌مانند می‌برد.

این مسیر با سایه درختان پوشیده شده و جویی از کنار نیمکت‌هایش می‌گذرد. البته این جوی گاهی خشک است اما اگر قصد دارید لحظاتی تنها باشید یا نیاز به آرامش دارید، نشستن در این مکان بسیار مناسب خواهد بود.

بوستان ملل ساری

کافه‌فست‌فود و شهربازی بوستان ملل

در انتهای پارک کافه‌فست‌فود ملل قرار دارد. این کافه‌فست‌فود علاوه بر فضای سرپوشیده مناسب، ایوانی دارد رو به منظره رودخانه. در مقابل در ورودی کافه نیز فضایی سرپوشیده برای بازی کودکان هست که شهربازی ملل نام دارد و فضایی کوچک با امکاناتی خوب و جذاب برای بازی کودکان است.

بوستان ملل ساری

دریاچه بوستان ملل

در رودخانه دریاچه‌ی مصنوعی کوچکی برای قایق‌سواری یا پدالو ایجاد شده است که فعالیت آن بستگی به وضعیت رودخانه و بازدیدکنندگان دارد. علاوه بر این در زمان کم آبی، دریاچه کوچک منظره رودخانه را حفظ می‌کند و رودخانه همیشه در محدوده پارک پر‌آب به‌نظر می‌رسد.

بوستان ملل ساری

دوچرخه‌سواری و ماهیگیری

در طرف دیگر رودخانه که قدیمی‌تر است، امکانات زیادی وجود ندارد. فقط مسیری آسفالته برای دوچرخه‌سواری و پیاده‌رویی وجود دارد که در مسیرش نیمکت‌هایی برای نشستن کنار رودخانه و محلی برای اجاره‌دادن دوچرخه در نظر گرفته شده است.

معمولا در فصل تابستان در ورودی پارک نیز دوچرخه اجاره داده می‌شود. در انتهای این مسیر و در کنار پل تجن یک چرخ‌وفلک هم دیده می‌شود که سال‌هاست از آن استفاده نشده است.

بوستان ملل ساری

در این بخش از پارک پلکان‌های وجود دارد که مسیر را به لب رودخانه متصل می‌کنند و سکوهایی در کناره رود هستند که گاهی زیر آب می‌روند، اما در شرایط مناسب می‌توان برای ماهیگیری از آن‌ها استفاده کرد. افراد زیادی به‌قصد ماهیگیری به این پارک نمی‌آیند، اما این امکان برای علاقه‌مندان فراهم است. البته به‌علت کم‌آبی رودخانه و آلودگی نمی‌توانید انتظار صیدی مناسب داشته باشید و این کار بیشتر جنبه سرگرمی دارد.

بوستان ملل پس از غروب خورشید

پل معلق بلندی دو طرف رودخانه را به هم وصل می‌کند. در میانه این پل جزیره‌ای مصنوعی ایجاد شده که معمولا برای نمایشگاه‌های فصلی یا برگزاری جشن از آن استفاده می‌شود. روی این پل می‌توان منظره‌ای زیبا از غروب خورشید در پشت ساختمان‌ها را تماشا کرد.

بوستان ملل ساری

این پارک در شب هم زنده است و مردم تا حدود نیمه‌شب پارک را ترک نمی‌کنند. به‌خصوص در روز‌های تعطیل یا مناسبت‌های مختلف که برنامه‌هایی در این پارک اجرا می‌شود و مردم از آن‌ها استقبال می‌کنند. فضای پارک در این روزهای شلوغ بسیار بانشاط و مفرح می‌شود.

کلام آخر

پارک ملل مکانی مناسب برای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و گردش‌های دوستانه یا خانوادگی است. معمولا افراد زیادی همه‌روزه از پارک بازدید می‌کنند و این موضوع فضای پارک را بانشاط و سرزنده کرده است. اگر قصد اقامت در شهر ساری یا گذرکردن از آن را دارید، از گذراندن ساعاتی در این پارک پشیمان نخواهید شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن