بازارگردی

سوغات استان مازندران، تحفه‌ای با بوی جنگل و باران

فهرست مطالب

استان مازندران یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در ایران است. مازندران بهاری پر از عطر بهارنارنج دارد که می‌تواند هرکسی را سرمست کند، تابستانی معطر از بوی شالیزارها و شوری آب دریا دارد که مسافران را به خود می‌خواند، پاییزی با جنگل‌هایی هزار رنگ، و سپیدیِ زمستان‌هایش یادآور خاطرات کودکی است. می‌توان گفت تقریبا تمام مسیرهای منتهی به استان مازندران در بین زیباترین و جذاب‌ترین جاده‌های کشور برای سفر هستند، مازندران مردمی مهربان و دوست‌داشتنی دارد، غذاهای خوشمزه و البته سوغاتی ناب برای به یادگار بردن. در این مطلب نابرو با سوغات مازندران بیشتر آشنا خواهیم شد.

1- سبدهای حصیری

با ورود به استان مازندران شاید یکی از نخستین چیزهایی که توجه مسافران را به خود جلب کند سبدهای بزرگ حصیری باشد که معمولا فروشندگان محلی در آن‌ها سیر، فلفل، مرکبات و … قرار می‌دهند، سبدهای کوچک و بزرگ حصیری با ده‌ها کاربرد. در استان مازندران این سبدها را از ساقه شالی می‌بافند.

رنگ‌هایی که معمولا برای رنگ‌آمیزی این حصیرها به کار می‌رود نیز طبیعی هستند و از سبزیجاتی مانند کلم قرمز، پوست انار و گردو به دست می‌آیند. بنابراین سبدهای حصیری مازندران می‌تواند علاوه بر اینکه یک سوغاتی بسیار کاربردی با عمری طولانی باشند، یک هدیه دوست‌دار محیط زیست نیز محسوب شوند، هدیه‌ای که تمام و کمال از خاک باران‌خورده مازندران به دست می‌آید و در گوشه‌ای از منزل عزیزان شما به یادگار می‌ماند.

البته حصیربافی در مازندران تنها محدود به بافت سبد نمی‌شود. شما می‌توانید سفره‌های زیبا، کلاه آفتاب‌گیر و حتی وسایل تزئینی مختلفی بخرید که با دستان هنرمند زنان و مردان مازندرانی خلق شده‌اند.

سبدهای حصیری

2- نان کُمبه (نان ییلاقی)

نان‌ها از جذاب‌ترین سوغات مازندران هستند، عطر خمیر یا نان تازه برای بسیاری از ما آرامش‌بخش و یادآور خاطرات زیبا از خانه‌های گرم و دوست‌داشتنی قدیمی است. در سفر به استان مازندران می‌توانید این نان‌ها را تهیه کنید و حتی با خود به شهرتان ببرید. نان کمبه یا نان ییلاقی معروف‌ترین نان محلی استان مازندران است که در بسیاری از روستا همچنان به عنوان نان روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گاهی به خمیر این نان ترکیباتی نظیر سبزیجات محلی، کنجد و سیاهدانه هم اضافه می‌شود که طعم و بوی آن را جادویی می‌کند. بسیاری از روستاییان نان کمبه را در تنوری که در حیاط خانه ساخته‌اند می‌پزند. پس اگر به روستاهای استان مازندران سفر می‌کنید می‌توانید از زنان محلی این نان‌های خوش‌عطر و طعم را تهیه کنید و از آن لذت ببرید.

سوغات مازندران

3- مرکبات

مرکبات استان مازندران بیش از هر محصول دیگر آن شناخته‌شده هستند، پرتقال، نارنگی، لیمو و نارنج که شکوفه‌های معطر آن بخشی از حال و هوایی است که در خاطر بسیاری از مسافران این استان تا همیشه ماندگار می‌شود. مرکبات از اصلی‌ترین محصولات باغی و سوغات مازندران است.

حتی بهارنارنج که شکوفه‌های بسیار معطر درخت نارنج است به خودی خود می‌تواند برای گردشگران جالب باشد، در فصل بهار و حتی پس از آن زمانی که مهمان خانه مازندرانی‌های مهمان‌نواز باشید از شما با شربت خوشبو و خوش‌طعم بهارنارنج یا چایی که معطر از عطر شکوفه‌های نارنج است پذیرایی خواهد شد، عطر و طعمی که تا عمیق‌ترین جای قلب‌تان نفوذ خواهد کرد و برای همیشه آنجا خواهد ماند.

در سفر به استان مازندران فراموش نکنید از باغداران مرکبات مرغوب این استان را تهیه کنید و عطر شمال را به شهرهای خود ببرید.

مرکبات مازندران

4- کلوچه

کلوچه و کوکی از دیگر سوغات مازندران هستند. کارخانه‌های تولیدی این کلوچه‌ها در سرتاسر استان مازندران دیده می‌شوند و بنابراین شما این فرصت را دارید که کلوچه‌ها و کوکی‌ها داغ و خوشمزه را با بیشترین تنوع مستقیما از تولیدکننده این محصولات خریداری کنید. کلوچه‌های گردویی، نارگیلی، کوکی‌های شکلاتی و وافل‌های عسلی بخشی از این سوغات جذاب و خوشمزه هستند.

سوغات مازندران

5- گلیم و جاجیم

گلیم، جاجیم و گَبه از جمله دست‌بافته‌هایی هستند که در بسیاری از روستاهای استان مازندران تولید می‌شوند. نخ مورد نیاز برای بافت این پوشَنه‌ها از موی گوسفند و بز تهیه می‌شود و کار رنگ‌آمیزی نخ‌ها نیز به صورت طبیعی و با استفاده از گیاهان مختلف صورت می‌گیرد.

دستگاه‌هایی که برای بافت این زیراندازها مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز معمولا ابزاری ساده متشکل از یک دار چوبی هستند که بر روی زمین یا در کنار دیوار قرار داده می‌شوند و سپس نخ‌های رنگی و دستان هنرمند زنان روستایی است که شروع به آفرینش می‌کنند.

البته تنها زیراندازها نیستند که با استفاده از این دارها بافته می‌شوند، انواع دستمال و حوله نیز توسط زنان مازندرانی تولید می‌شوند. اگر مسافر استان مازندران بودید فراموش نکنید از دست‌بافته‌های زنان مازندرانی با خود چیزی به یادگار ببرید.

گلیم و جاجیم

6- زیتون

زیتون از جمله محصولات باغی استان مازندران است که بیشتر از هر جای دیگر در این استان، می‌توان آن را در شهرستان ساری پیدا کرد. مردم استان مازندران انواع مختلفی از زیتون را در باغ‌های خود پرورش می‌دهند، بنابراین در فروشگاه‌های این استان می‌تواند با توجه به ذائقه خود زیتون مورد علاقه خود را پیدا کنید.

زیتون پرورده که با ترکیباتی کاملا بومی تهیه می‌شود نیز می‌تواند برای مسافران یک سوغات عالی محسوب شود. مازندرانی‌ها با استفاده از گردو، رب انار و گیاهان معطر به زیتون‌های خود طعمی ویژه می‌دهند. همچنین به دلیل فراوانی زیتون در استان مازندران، این امکان برای مسافران وجود دارد که بتوانند روغن زیتون بکر و باکیفیت را با قیمتی مناسب تهیه کنند.

سوغات مازندران

7- شیرینی آب دندون (نان برنجی مازندران)

نام عجیب این شیرینی از آنجا می‌آید که نان برنجی مازندرانی آنقدر ترد و خوشمزه است که اصطلاحا در دهان آب می‌شود. این نوع نان برنجی مخصوص شهرستان آمل است و در عید نوروز، عروسی‌ها یا زمانی که فردی بخواهد به سفر زیارتی برود این نان پخته می‌شود.

این شیرینی یک روز پس از جشن عروسی در خانواده عروس پخته می‌شود و به عنوان هدیه به خانواده داماد فرستاده می‌شود. بنابراین در سفر به شهرستان آمل فراموش نکنید این شیرینی سنتی که به شکل گردویی، زعفرانی و نارگیلی تهیه می‌شود را امتحان کنید و برای دوستان خود نیز به سوغات ببرید.

نان برنجی

8- برنج

برنج مهم‌ترین محصول زراعی استان مازندران است و بخش مهمی از غذای مردم این استان را تشکیل می‌دهد. می‌توان گفت شناخته‌شده‌ترین و باکیفیت‌ترین برنج‌های کشور در مزارع استان مازندران کشت می‌شوند. در فصل بهار با نزدیک شدن به استان مازندران عطر شالی را می‌توان از هوا استشمام کرد.

اگر به این استان سفر می‌کنید می‌توانید برنج‌های مرغوب شالیکاران مازندرانی را برای خود و دوستان‌تان به سوغات ببرید، و اگر دل‌تان می‌خواهد حال و هوای مازندران را بیشتر در خانه خود احساس کنید، خرید برنج دودی مازندران را فراموش نکنید.

مازندرانی‌ها خود به برنج دودی بسیار علاقه دارند و در مراسم مختلف خود حتی اگر از برنج معمولی استفاده کنند، سعی می‌کنند با پخت آن بر روی هیزم طعم و بوی دودی به آن بدهند.

9- انواع مربا

وجود مزارع فراوان مرکبات و دیگر میوه‌ها باعث شده مازندرانی‌ها به تهیه مربا با استفاده از این میوه‌ها علاقمند شوند. مردم استان مازندران با انواع میوه و حتی سبزیجات مربا می‌پزند و بنابراین در تمام طول سال مرباهایی متنوع را می‌توان در یخچال زنان مازندرانی دید. اگر مازندران را با عطر بهارنارنجش می‌شناسید پس به یاد داشته باشید از مربایی که با این شکوفه‌ها تهیه می‌شود و بسیار محبوب و خوشمزه است به عنوان سوغات خریداری کنید.

مربای بالنگ، شقاقل یا هویج فرنگی، به، پوست پرتقال، کامکوات (یکی از انواع مرکبات که به شکل پرتقال‌های کوچک است)، کیوی، تمشک، آلبالو و توت فرنگی از جمله محبوب‌ترین مرباهای استان مازندران هستند و با توجه به اینکه این میوه‌ها در استان مازندران به خوبی عمل می‌آیند می‌توانید بهترین مرباهای تهیه شده از این میوه‌ها را در استان مازندران خریداری کنید و یک سوغات خوشمزه با خود به شهرتان برید.

مربا

10- ظروف و لوازم چوبی

یکی دیگر از سوغات مازندران لوازم چوبی هستند. ظرف‌های چوبی مقاومت و پایداری بالایی دارند و به این ترتیب با خرید ظروف چوبی می‌توانید هدیه‌ای مناسب و کاربردی به دوستان خود بدهید. برخی از این ظروف چوبی حتی امروزه هم با دست ساخته و پرداخته می‌شوند.

اگر به فروشگاه‌های سوغات استان مازندران سری بزنید قاشق‌های چوبی کوچک و بزرگی که مشخصا به وسیله ابزار ساده و با دست تراشیده شده‌اند را می‌توانید ببینید. علاوه بر ظروف، وسایل تزئینی چوبی مختلفی در فروشگاه‌های استان مازندران وجود دارند که می‌توانید آن‌ها به عنوان سوغات خریداری کنید.

ظروف چوبی

11- نان کُماج مازندرانی (نان شیرین)

نان کماج در استان‌های مختلف ایران پخته می‌شود. مازندرانی‌ها این نان را در ماهیتابه می‌پزند و یکی از سوغات استان مازندران محسوب می‌شود. مازندرانی‌ها نان کماج را گاهی بدون شکر می‌پزند و آن را با عسل یا مربا میل می‌کنند.

کماج

12- لبنیات

انواع لبنیات محلی از دیگر مواردی هستند که می‌توانید از استان مازندران به سوغات ببرید. دامی که در طبیعت فوق‌العاده استان مازندران تغذیه می‌کنند شیری با کیفیت تولید می‌کنند و این شیر در نهایت به لبنیاتی عالی تبدیل می‌شود. شیر، ماست، کره، قره‌قروت و دوغی که از شیر حیوانات مختلف به دست می‌آید همگی می‌توانند یک سوغات اصیل و سنتی از استان مازندران باشند.

گوسفند، گاو، میش، گاومیش و در سال‌های اخیر بوفالو از جمله حیوانات دامی هستند که مازندرانی‌ها با شیر آن‌ها لبنیات مختلف تهیه می‌کنند. اگر علاقمند به تهیه لبنیات محلی با کیفیت هستید می‌توانید سری به روستاها یا مغازه‌داران روستایی در شهر بزنید. به این ترتیب می‌توانید مستقیما از تولید‌کننده، این محصولات را تهیه کنید.

سوغات مازندران

13- رشته به رشته

رشته به رشته یکی دیگر از شیرینی‌های اصیل استان مازندران است. این شیرینی با استفاده از برنج تهیه می‌شود، برنجی که خیسانده و سپس آرد شده به شکل خمیر درمی‌آید و آن را به صورت رشته‌های باریک و درهم سرخ می‌کنند. رشته به رشته معمولا درون تشت‌های بزرگ فلزی سرخ می‌شود. این رشته‌های برنجی در نهایت با پودر هل، گردو، پودر قند و طعم‌دهنده‌های دیگر میل می‌شوند.

رشته به رشته

14- عسل

عسلی که در دشت‌ها و کوهستان‌های استان مازندران تولید می‌شود از مرغوب‌ترین عسل‌های کشور محسوب می‌شود. با توجه به طبیعتی که زنبور عسل در آن تغذیه می‌کند، عسل‌هایی با خواص، طعم و رنگ مختلف تولید می‌شود، و از آنجایی که پوشش گیاهی استان مازندران با پوشش گیاهی غرب کشور متفاوت است عسل‌هایی با کیفیت متفاوت می‌توانید در این استان تهیه کنید.

اگر به روستا‌ها یا کوه‌های اطراف استان مازندران سفر کرده باشید قطعا در مسیر خود کندوهای زنبور عسل و زنبورداران را دیده‌اید. می‌توانید از این تولیدکنندگان، بدون واسطه عسلی با کیفیت به عنوان سوغات برای دوستان خود خریداری کنید.

سوغات مازندران

15- پشت زیک

پشت زیک نوعی شیرینی یا آبنیات مازندرانی است که با استفاده از شکر کاراملی شده و مقدار زیادی کنجد تهیه می‌شود. وجه تسمیه این شیرینی شباهت آن به قسمت پشتی پرنده‌ای به نام زیک است که در منطقه مازندران زندگی می‌کند. مازندرانی‌ها معمولا برای پذیرایی از مهمانان خود از چای و پشت زیک استفاده می‌کنند.

پشت زیک

16- ترشی

در دسترس بودن میوه‌های متنوع در استان مازندران باعث شده مردم این استان علاوه بر پخت مرباهای خوشمزه، انواع ترشی را نیز تهیه کنند. اگر به فروشگاه‌های سوغات در استان مازندران سری بزنید تنوع بی‌نظیری از انواع ترشی را خواهید دید. نازخاتون، ترشی بادمجان شکم‌پر، ترشی سیر و گل سیر از محبوب‌ترین ترشی‌های مازندرانی هستند.

همچنین مردم استان مازندران به دلیل اینکه در بسیاری از غذاهای خود از رب انار به عنوان چاشنی استفاده می‌کنند، ترجیح می‌دهند رب انار مورد نیازشان را خودشان تهیه کنند. بنابراین در سفر به استان مازندران در کنار خرید ترشی‌های متنوع این استان، می‌توانید رب انار و همچنین رب آلو جنگلی پخته شده توسط زنان مازندرانی را هم به عنوان سوغات برای دوستان خود تهیه کنید.

17- آغوزنون (آغوزکنا)

آغوزکنا نوعی شیرینی گردویی مازندرانی است که معمولا آن را در شب یلدا می‌پزند و با آن از مهمانان خود پذیرایی می‌کنند. برای تهیه این شیرینی مازندرانی نیز از آرد برنج استفاده می‌شود. این شیرینی به دو شکل مختلف تهیه می‌شود، نوعی از آن به صورت خام خورده می‌شود که به آن کنجی می‌گویند و نوع دیگر، که در ترکیب خود تخم‌مرغ دارد، به صورت پخته شده مصرف می‌شود.

سوغات مازندران

18- ماهی

یکی دیگر از سوغاتی که در سفر به استان مازندران می‌توانید برای عزیزانتان تهیه کنید انواع ماهی شمال است. ماهی سفید، کپور و قزل‌آلا ماهی‌های محبوب مازندرانی‌ها هستند که اتفاقا برای پخت غذای مخصوص این استان، یعنی ماهی شکم‌پر نیز مناسب هستند.

همچنین اِشپِل ماهی نیز، که به عنوان یک چاشنی شور در کنار غذاهای شمالی خورده می‌شود در شهرهای مختلف استان مازندران قابل تهیه است.

ماهی شمال

19- اِسبه حلوا (حلوا سفید)

یکی دیگر از شیرینی‌های مازندرانی، که آن نیز از خوراکی‌های مخصوص شب یلدا در استان مازندران محسوب می‌شود، اسبه حلوا است، حلوایی که مواد اولیه خاصی دارد و می‌توان گفت بعضی از آن‌ها تنها مخصوص اقلیم مازندران هستند.

برای تهیه این حلوا، که بسیار زمان‌بر و پر زحمت است، از شیره خرمالو جنگلی، مغز گردو و کنجد استفاده می‌شود. شاید بتوان گفت این حلوا را تنها در استان ماندران می‌توان امتحان کرد، پس در سفر به این استان از تجربه طعم این حلوا خاص غافل نشوید.

اسبه حلوا

20- میوه‌ها و سبزی‌های جنگلی

از دیگر سوغاتی که می‌توان در سفر به استان مازندران تهیه کرد انواع میوه‌ها و سبزی‌های جنگلی هستند. انواع آلو‌های جنگلی، تمشک، ازگیل، کُندُس (ازگیل وحشی)، خرمالوی وحشی، وَلیک (زالزالک وحشی)، تِلِکا (گلابی وحشی)، سیب ترش، انار وحشی و انواع مختلفی از سبزی‌ها بخشی از این سوغات می‌توانند باشند.

همچنین فرآورده‌های تهیه شده از این میوه‌ها مثل لواشک نیز می‌توانند سوغاتی جذابی برای دوستان‌تان باشند.

21- قماق

قماق نوعی نان محلی مازندران است و در حقیقت یک غذای کامل محسوب می‌شود. زیرا در تهیه آن انواع مختلفی از سبزیجات به کار می‌رود. این نان معمولا در تابه پخته می‌شود و از بهترین سوغات استان مازندران است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن