فرهنگ و هنر

مجموعه‌ای از نقاشی‌های مینیاتور کاخ‌نشین در موزه استاد بهزاد تهران

فهرست مطالب

موزه استاد بهزاد در بخش مرکزی مجموعه سعدآباد قرار دارد. این موزه برای اواخر قاجار و اوایل پهلوی است. ساختمان موزه در دوره رضاشاه به کاخ کرباسی معروف بود و رضاخان از این دفتر به‌عنوان دفترکار و استراحتگاه خود استفاده می‌کرد. همچنین در دوره محمدرضا پهلوی این موزه به نام کاخ ولیعهدی مورد استفاده قرار می‌گرفت. بعد از انقلاب هم به مکانی برای گردآوری وسایل کاخ‌ها تبدیل شد. با من در نابرو همراه باشید تا اطلاعات بیشتری از دیدنی های تهران و این موزه که در کنجی از کاخ بزرگ سعدآباد جا خوش کرده است، به دست آورید.

استاد حسین بهزاد کیست؟

حسین بهزاد، استاد پرآوازه نقاشی مینیاتور ایران است. حسین بهزاد در 24 سالگی با دختری به نام سکینه مهرورزی ازدواج کرد و حاصل این ازدواج پسری به نام پرویز بود. استاد بهزاد در 21 مهرماه سال 1347 از دنیا رفت و در قبرستان مجاور بقعه امامزاده عبدالله شهرری به خاک سپرده شد.

موزه استاد بهزاد تهران

موزه استاد بهزاد

در تاریخ یکشنبه 4 بهمن 1371 بین سازمان میراث فرهنگی و پرویز بهزاد، قراردادی برقرار شد که بر اساس این قرارداد تعدادی از آثار استاد بهزاد در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت و موزه‌ای برای حفظ و نمایش آثار وی افتتاح شد. موزه بهزاد پس از بازسازی و مرمت در 28 اردیبهشت سال 1373 مصادف با روزه جهانی موزه و به مناسبت صدمین سالگرد تولد استاد بهزاد افتتاح شد.


بهای بلیط بازدید از موزه استاد بهزاد 2000 تومان است. ساعت بازدید از این موزه، در نیمه اول سال، همه روزه از ساعت 9 تا 18:45 و در نیمه دوم سال از ساعت 9 تا 17 است.

این موزه از سال 1385 به دلیل انجام برخی مرمت‌های لازم و مقاوم‌سازی بنا به مدت 6 سال تعطیل بود و در سال 1391 بازگشایی شد و مجددا به فعالیت خود ادامه داد.

موزه استاد بهزاد تهران

بخش‌ های مختلف موزه استاد بهزاد

موزه استاد بهزاد پنج سالن دارد که آثار در آن‌ها هنگام ورود به اولین سالن موزه با آثار ترسیم‌شده در سبک مکاتب نگارگران مواجه می‌شوید. آثار موجود در این سالن، تعدادی حکم و نشان است؛ مانند نشان درجه یک هنری از سوی وزارت فرهنگ، حکم برنده اول در مسابقه جهانی برای کارت پستال کریسمس، حکم اعطای عنوان استادی، و هم‌چنین شعری از جلال‌الدین همای در مدح استاد بهزاد.

در سالن دوم با آثار ملهم از شاعران ایرانی روبه‌رو خواهید شد. آثاری که علاوه‌بر جذابیت‌های بصری روی بوم نقاشی، شعری زیبا هم کنار آن به چشم می‌خورد. اثری که هنگام ورود به این سالن احتمالا توجه شما را جلب خواهد کرد، طراحی چهره استاد بهزاد اثر رضا شهابی‌ است که در قالب دایره روی دیوار نصب شده است.

نقاشی‌های مینیاتور در موزه استاد بهزاد

آثار زیبای سالن دوم

از نمونه آثار دیگر سالن دوم می‌توان به نقاشی‌هایی که با اشعاری از قبیل کوزه‌گر دهر، راز پس پرده، بهرام و گل اندام، کرشمه، کارگاه کوزه‌گری اشاره کرد. یک نقاشی با شعری از خیام (این کوزه چو من عاشق زاری بوده‌ست، در بند سر زلف نگاری بوده‌ست، این دسته که بر گردن او می‌بینی، دستی‌ست که بر گردن یاری بوده‌ست) و یک نقاشی دیگر با شعری از ابوالسعید ابوالخیر (هنگام سپیده‌دم خروس سحری، دانی که چرا همی کند نوحه‌گری، یعنی که نموده‌اند در آیینه صبح، کز عمر، شبی گذشت و تو بی‌خبری) نیز در این سالن قرار دارد.

نام سالن سوم آثار ترسیم شده از آداب و رسوم مردم است. کرک‌بازان، وضو، چوپان نی‌نواز، مردی در حال مسح کشیدن، سماع (رقص درویشان)، شیرین و فرهاد، عقدکنان، رمال، سقا و… از نمونه آثاری است که در این سالن به نمایش گذاشته شده‌ است.

سالن چهارم به ترسیم‌هایی از چهره بزرگان در قالب نگارگری اختصاص دارد. نمونه آثار موجود در این سالن شمایل حضرت محمد (ص)، جوانی حافظ، بوعلی سینا، خیام، فردوسی و نماهای مصور از داستان‌های شاهنامه، مولانا، سعدی، نورعلیشاه، صفی‌الدین ارموی، زکریای رازی و… است.

آثار موجود در موزه استاد بهزاد تهران

سالن آخر یا همان سالن پنجم موزه به طراحی‌هایی از چهره‌ها در حالات‌ گوناگون یا برخی از حیوانات اختصاص دارد. زیرزمین موزه نیز به عنوان نمایشگاه و مرکز آموزش مورداستفاده قرار می‌گیرد.

موزه استاد بهزاد تهران

اطلاعات بازدید از موزه استاد بهزاد

بهای بلیط بازدید از موزه استاد بهزاد 2000 تومان است. ساعت بازدید از این موزه، در نیمه اول سال، همه روزه از ساعت 9 تا 18:45 و در نیمه دوم سال از ساعت 9 تا 17 است. توجه داشته باشید که فروش بلیط بازدید، در نیمه اول سال تا ساعت 17 و در نیمه دوم سال تا ساعت 16 انجام می‌شود. بنابراین اگر قصد بازدید از موزه استاد بهزاد را دارید، به درستی برنامه‌ریزی کنید تا با درهای بسته گیشه فروش بلیط مواجه نشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن