متفرقه

انواع ماسک فیلتردار و راهنمای خرید بهترین ماسک فیلتر دار

فهرست مطالب

برای جلوگیری از ورود آلودگی‌های هوا، سموم، باکتری‌ها و ویروس‌ها به دستگاه تنفسی و بدن بهتر است از ماسک فیلتر دار کمک بگیرید و به وسیله آن‌ها از آسیب‌های مختلف آلاینده‌ها و ویروس‌ها در امان بمانید. استفاده از ماسک فیلتر دار این روزها ضروری شده اما بهتر است قبل از خرید و استفاده از این نوع ماسک، با انواع آن و برخی نکات مهم که می‌تواند به شما در انتخاب بهترین ماسک فیلتردار کمک کند، آشنا شوید. اگر تصمیم دارید یک ماسک استاندارد و بهداشتی بخرید، در این مقاله با ما همراه باشید.

ماسک فیلتردار چیست؟

ماسک فیلتر دار با فیلتر کردن هوا از ورود ذرات آلاینده‌ها و انواع ویروس‌های موجود در هوای شهر یا محیط کار به بدن جلوگیری می‌کند. استفاده نکردن از ماسک فیلتر دار در محیط‌های آلوده، باعث بروز بیماری‌های تنفسی حاد و خفیف می‌شود. اگر در صنایع شیمیایی یا مشاغلی که با مواد شیمیایی سروکار دارند، مشغول به کار هستید، ماسک‌های فیلتر دار، می‌توانند بهترین انتخاب برای شما باشند.

ماسک با فیلتر برای انسان

این ماسک‌ها به دلیل فیلتر تعبیه شده روی آن‌ها، هوای بازدم دهان و بینی را به طور کامل از محفظه داخلی ماسک خارج کرده و مانع از مرطوب شدن فضای داخلی ماسک می‌شوند، همچنین با داشتن مقادیری کربن فعال، آلاینده‌ها و ذرات مضر را جذب و هوا را تسویه می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از این نوع ماسک‌ها خود را در برابر آنفولانزا، باکتری‌ها، مواد شیمیایی، دود و … محافظت کنید.

مدت‌ زمان استفاده از ماسک‌های فیلتردار به نوع و جنس ماسک و همچنین کیفیت هوا بستگی دارد. ماسک‌های فیلتر دار نوع R، حداکثر تا هشت ساعت قابل استفاده هستند و ماسک‌های فیلتر دار نوع P از چهار ساعت تا سی روز کارایی دارند. در صورتی ‌که کیفیت هوا خیلی بد باشد، توصیه می‌کنیم از یک ماسک‌ بیشتر از یک روز استفاده نکنید.

موارد استفاده ماسک فیلتردار

  • استفاده عمومی برای جلوگیری از ورود آلودگی‌های هوا یا انواع ویروس به دستگاه تنفسی.
  • استفاده از ماسک در صنایع شیمیایی به منظور جلوگیری از ورود سموم شیمیایی به دستگاه تنفسی.
  • استفاده از ماسک در کارگاه‌های تولیدی و صنعتی برای جلوگیری از ورود ذرات مضر به دستگاه تنفسی.
  • استفاده از ماسک در معادن و کارگاه‌های صنایع فلزی برای جلوگیری از ورود ذرات مضر به دستگاه تنفسی.
  • استفاده از ماسک در مراکز بهداشتی و درمانی به منظور جلوگیری از انتقال ویروس‌ها و باکتری‌ها به بدن پرسنل.

انواع ماسک فیلتردار

ماسک‌های FFP

ماسک‌های سری FFP با استاندارد اروپایی EN149: 2001 طبقه‌بندی شده‌اند، این ماسک‌ها نه تنها در برابر جامدات و مایعات معلق در هوا بلکه در برابر ذرات روغنی نیز از شما محافظت می‌کنند. حروف FFP مخفف (filtering face piece) و به معنی فیلتراسیون بخشی از صورت است.

ماسک ‌:FFP1 این نوع ماسک‌های فیلتر دار، با فیلتراسیون 80 درصد برای ذرات بزرگ‌تر از 5 میکرون مناسب هستند.

ماسک‌ :FFP2 ماسک FFP2 با فیلتراسیون 94 درصد برای ذرات بین 2 تا 5 میکرون مناسب است.

ماسک ‌:FFP3 ماسک فیلتردار FFP3 با فیلتراسیون 99 درصد برای ذرات کوچک‌تر از 2 میکرون مناسب است.

ماسک فیلتردار

ماسک‌های سری N، P و  R

ماسک‌های سری N، P و  R بر اساس استاندارد آمریکایی NIOSH «نایوش» طبقه‌بندی شده‌اند:

ماسک فیلتردار سری N

ماسک N95: این نوع ماسک، با فیلتراسیون 95 درصد برای ذرات بزرگ‌تر از 0.3 میکرون مناسب است. ماسک N95 در برابر ذرات روغنی مقاوم نیست.

ماسک N99 : ماسک N99 ، با فیلتراسیون 99 درصد برای ذرات بزرگ‌تر از 0.3 میکرون مناسب است، این ماسک نیز در برابر ذرات روغنی مقاوم نیست.

ماسک N100 : ماسک N100  نیز با فیلتراسیون 99.97 درصد برای ذرات بزرگ‌تر از 0.3 میکرون مناسب است و نسبت به روغن مقاوم نیست.

ماسک فیلتردار سری R

ماسک :R95 این ماسک شامل فیلترهایی است که 95 درصد ذرات معلق بزرگ‌تر از 0.3 میکرون را حذف می‌کند. ماسک R95  تا حداکثر ۸ ساعت در برابر ذرات روغنی مقاوم است.

ماسک R99: ماسک R99 شامل فیلترهایی است که 99 درصد ذرات معلق بزرگ‌تر از 0.3 میکرون را حذف می‌کند. این ماسک نیز تا حداکثر ۸ ساعت در برابر ذرات روغنی مقاوم است.

ماسک :R100 ماسک R100 نیز با فیلتراسیون 99.97 درصد، ذرات بزرگ‌تر از 0.3 میکرون را می‌تواند، حذف کند این نوع ماسک ، نسبت به روغن  تا حداکثر 8 ساعت مقاوم است.

ماسک فیلتردار سری R

ماسک فیلتردار سری P

ماسک: P95 این ماسک با فیلتراسیون 95 درصد برای ذرات بزرگ‌تر از 0.3 میکرون مناسب است و در برابر ذرات روغنی نیز مقاومت دارد.

ماسک:P99 ماسک P99 با فیلتراسیون 99 درصد برای ذرات بزرگ‌تر از 0.3 میکرون مناسب است این نوع ماسک نیز در برابر روغن مقاومت دارد.

ماسک: P100 ماسک P100 با فیلتراسیون 99.97 درصد در برابر ذرات بزرگ‌تر از 0.3 میکرون و ذرات روغنی مقاوم است.

راهنمای خرید بهترین ماسک

احتمالا شما هم در زمان تشدید آلودگی هوا یا شیوع ویروس‌ها به خرید ماسک فکر می‌کنید. در ادامه نکاتی را که به شما در خرید بهترین ماسک فیلتر دار کمک می‌کند، بیان می‌کنیم.

  • اندازه ماسک: اولین نکته‌ای که باید در هنگام خرید ماسک به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، اندازه ماسک است. ماسک‌ها در اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شوند. اگر شما ماسک بزرگی انتخاب کنید، قطعا این ماسک، نمی‌تواند به خوبی بینی و دهان شما رو پوشش دهد. در صورتی که ماسکی که خریداری می‌کنید، کوچک باشد، به قدری آزاردهنده خواهد بود که مجبور شوید ماسک را از صورتتان بردارید. پس ضروری است، معیار اندازه ماسک را جدی بگیرید.
  • تاریخ انقضای ماسک: نکته دیگری که در هنگام خرید ماسک فیلتر دار باید در نظر بگیرید، تاریخ انقضا و عمر مفید آن است.
  • سطح آلودگی: با توجه به محیط کار یا نوع و سطح آلودگی که در مجاورت آن قرار دارید، ماسک خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر در محیطی هستید که علاوه بر ذرات جامع و مایع معلق در هوا ذرات روغنی نیز وجود دارد، خرید ماسک سری R وP می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن