خیابان گردی

خیابان‌گردی و خاطره‌سازی در بلوار خیام مشهد

فهرست مطالب

خیابان‌ها نقش مهمی در شهرها و روستاها بازی می‌کنند. نقش در شهرهای بزرگ بیشتر به چشم می‌آید و خیابان‌ها علاوه‌بر اینکه محلی برای رفت‌وآمد هستند، محلی برای خرید، پیاده‌روی و تفریح هم هستند. هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خودشان را دارند و هر کدام به اندازه‌ای برای شهر مهم هستند. یکی از خیابان‌های مهم بلوار خیام مشهد است. یک خیابان عریض، طویل و زیبا. اگر می‌خواهید با این خیابان از جاذبه های گردشگری مشهد بیشتر آشنا شوید با من در نابرو همراه باشید.

بلوار خیام مشهد

بلوار خیام مشهد کجاست؟

بلوار خیام یک بلوار عریض و طویل است که هر سمت آن داری چهار خط برای خودرو و یک پیاده‌رو پهن داری نیمکت و فضای سبز متراکم است. از یک سمت بلوار در قسمت پیاده‌رو یک کانال آب می‌گذرد که در مواقع بارندگی آب‌های دامنه‌های جنوبی شهر را که از کوه سرازیر می‌شوند، به قسمت شمالی و دشت مشهد منتقل می‌کند.

بلوار خیام مشهد حدود پنج کیلومتر طول دارد و بلوار ملک‌آباد را از قسمت جنوبی شهر به بزرگراه امام علی و میدان سپاد وصل می‌کند. این بلوار آن‌قدر طولانی است که هر قسمت آن دارای یک بافت فرهنگی متفاوت است و هر تقاطعی یک محله‌ جداگانه به حساب می‌آید. به همین دلیل ما در این قسمت از خیام جنوبی که حدود 2.5 کیلومتر طول دارد حرف می‌زنیم.

بلوار خیام مشهد

قدم زدن در خیام

از ابتدای بلوار خیام جنوبی که وارد می‌شوید، ابتدا چشم‌هایتان به مجسمه‌ حکیم عمرخیام که اسم بلوار از او گرفته شده می‌افتد. یک مجسه‌ تمام‌قد سفید روی یک پایه‌ سنگی سیاه که درست وسط بلوار قرار گرفته و منظومه‌ای که دور حکیم عمرخیام می‌چرخد. وارد پیاده‌رو بلوار شوید.


مجموعه‌های مهم دیگری هم دارد، مثل هتل ثامن‌الحجج که متعلق به نیروی انتظامی است و همچنین شعبه‌ اصلی رستوران «پسران‌ کریم» که کنار هتل قرار گرفته است.

پیاده‌رو سمت چپ بلوار خیام مشهد مثل اکثر پیاده‌روهاست، اما پیاده‌رو سمت راست بلوار مخصوص قدم زدن است. یک پیاده‌رو پهن دارای دو قسمت که با کانال آب بزرگی از هم جدا شدند. سرتاسر این پیاده‌رو به فاصله‌ هر چندده متر یک نیمکت قرار گرفته و این مسافت شب‌ها با تیرهای چراغ برق تزئینی روشن می‌شود.

بلوار خیام مشهد

بلوار خیام مشهد خیابان‌های مهمی را به هم وصل می‌کند. اولین خیابان مهمی که به آن برخورد می‌کنید خیابان فرهاد است. یک خیابان باریک با دو خط خودرو اما شلوغ که در حاشیه‌اش می‌توانید انواع گالری‌های لباس و کیف و کفش را با مدل‌های روز و قیمت‌های کمابیش بالا پیدا کنید. بعداز آن به تقاطع بلوار سجاد می‌رسید.

یک تقاطع مهم و بزرگ که بیشتر مواقع ترافیک سنگینی دارد و در یک ضلع آن مجتمع بزرگ مشهد مال در حال ساخت است. تمام این مسافت از ابتدای بلوار تا تقاطع سجاد دارای نیمکت و فضای سبز و درختان کاج پاکوتاه است. حاشیه بلوار هم مغازه‌ای وجود ندارد و بیشتر خانه‌های مسکونی وجود دارد و چند کافه که اگر خسته شدید، می‌توانید آنجا نفسی تازه کنید.

بلوار خیام مشهد

کلکسیون ادارات بلوار خیام مشهد

یکی از ویژگی‌های مهم بلوار خیام مشهد این است که از تقاطع بلوار سجاد تا تقاطع بلوار فردوسی کمابیش همه ادارات مهم و سرپرستی شعب بانک‌ها واقع شده‌اند. شما می‌توانید برای انجام امور اداری بدون اینکه سردرگم شوید و مجبور باشید توی ترافیک شهر به چند نقطه بروید، همه کارهای خود را همینجا انجام دهید. بعضی از ادارات مهم که در این بلوار واقع شده‌اند عبارت‌اند از:

جاذبه های بلوار خیام مشهد

اداره کل ثبت اسناد و املاک، اداره کل گاز، اداره کل توزیع برق، اداره کل کار و رفاه اجتماعی، اداره جهاد کشاورزی، اداره استاندارد، اداره شهرک‌های صنعتی، اداره اقتصادی رضوی، اداره کل امور اقتصاد و دارایی، سرپرستی بانک رفاه، سرپرستی پست بانک، سرپرستی بانک مسکن، سرپرستی بانک توسعه صادرات، مرکز بهداشت شماره 3 و… .

هنگام مراجعه به این ادارات nv بلوار خیام مشهد می‌توانید خودروی خود را حاشیه بلوار پارک کنید. خودروی شما باید مجهز به سیستم پرداخت هوشمند باشد تا هزینه پارک خودرو به‌صورت خودکار از حساب شما کسر شود. می‌توانید خودروی خود را در کوچه پشتی بلوار هم پارک کنید؛ خیابان پیام که ورودی آن از تقاطع بلوار ارشاد شروع می‌شود. البته داخل خیابان پیام هم سیستم پارک حاشیه‌ای برقرار است و باید هزینه پارک را پرداخت کنید.

بلوار خیام مشهد

امکانات بلوار خیام مشهد

خیام جنوبی علاوه‌بر اینکه یک محور استراتژیک هم ازلحاظ ترافیک عبوری و هم ازلحاظ قرارگیری ادارات مهم شهر است، مجموعه‌های مهم دیگری هم دارد، مثل هتل ثامن‌الحجج که متعلق به نیروی انتظامی است و همچنین شعبه‌ اصلی رستوران «پسران‌ کریم» که کنار هتل قرار گرفته است.

برای رسیدن به آنجا باید از ورودی بلوار خیام مشهد 11 وارد شوید و بعد وارد خیابان فرهاد شوید. یکی دیگر از اماکن مهم و قدیمی و خاطره‌انگیر بلوارخیام، هتل هما شماره 2 است که مسافت زیادی از تقاطع ارشاد تا پروژه مشهدمال دیوار کوتاه و نرده‌های فلزی سفیداش ادامه پیدا کرده است. وقتی کنار آن قدم می‌زنی، می‌توانی از منظره باغ و فضای سبز محوطه هتل هم لذت ببری. اگر مسافر هم نباشید، می‌توانید از کافی‌شاپ هتل برای یک قرار کاری یا کمی گپ زدن با دوستانتان استفاده کنید.

جاذبه های بلوار خیام مشهد

یادتان باشد اگر برای انجام کارهای اداری گذرتان به بلوار خیام مشهد افتاد، سعی کنید از وسیله حمل و نقل عمومی استفاده کنید تا هم از ترافیک در امان باشید و هم هزینه پارک پرداخت نکنید. اگر هم قصد قرار گذاشتن در کافه‌های بلوار یا قدم زدن در آنجا را دارید، سعی کنید بعدازظهر به آنجا بروید تا از ترافیک اداری صبح و ظهر در امان باشید.

اگر تاکنون به بلوار خیام مشهد سر زده‌اید، نظرتان را درباره آن با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن