خیابان گردی

آشنایی با گرافیتی مشهد؛ هنر محجور

فهرست مطالب

در هر دوره‌ای انسان‌ها از ابزارهایی مختلف برای بیان حالات و ابراز احساسات درونی خود استفاده کرده‌اند. اگر درباره هنر دوره‌های مختلف مطالعه کنید، خواهید دید در زمان‌های مختلف با توجه به شرایط و نیازهای بشر، هنر چقدر متفاوت بروز می‌کند و بازتعریف می‌شود. گرافیتی هنری است که در ابتدای دهه ۶۰ میلادی شکل گرفت و هنری معاصر به شمار می‌آید. اگر به هنر گرافیتی علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنم این مطلب من در نابرو درباره هنر خیابانی گرافیتی در مشهد را تا انتها بخوانید و کمی بیشتر با جاهای دیدنی مشهد آشنا شوید.

هنر گرافیتی در مشهد

گرافیتی هنری شهری است که سابقه‌ای کوتاه دارد، ولی به‌سرعت در سراسر جهان در حال گسترش است و مخاطبان زیادی را به خود جلب می‌کند. تقریبا در تمام شهرهای ایران به‌جز چند دیوار در تهران که برای این هنر دیواری اختصاص داده‌اند، کشیدن گرافیتی ممنوع است.

خیابان گرافیتی مشهد

به همین علت وقتی در کوچه‌ها و خیابان‌های متروکه، مخصوصا در شهرهای بزرگ ایران مانند تهران و مشهد و اهواز، قدم می‌زنید می‌توانید در گوشه و کنار نقاشی‌های گرافیتی را ببینید که خودنمایی می‌کنند.


بریک‌دانس و گرافیتی هردو از هنرهایی هستند که فرهنگ هیپ‌هاپ محسوب می‌شوند. بریک‌دانس هم هنری خیابانی است و هم رقصی است که در خیابان اجرا می‌شود، هنری است که قدمت چندانی ندارد و تولدش به اوایل دهه ۷۰ میلادی برمی‌گردد.

در مشهد هم گرافیتی‌کارها نمی‌توانند آزادانه هنرشان را در معرض دید عموم قرار دهند و به همین علت برای ماندگاری بیشتر دیوارنگاری‌شان ترجیح می‌دهند طرح‌هایشان را در مکان‌های کم‌رفت‌و‌آمدتر بکشند.

در مشهد بیشتر در کوچه‌های محله سجاد و خیام و بلوار وکیل‌آباد می‌توانید دیوارنگاری‌ها را با امضاها و مضمون‌های مختلف ببینید. متاسفانه شهرداری بیشتر این گرافیتی‌ها را بعد از مدتی پاک می‌کند و این باعث می‌شود که عمر این اثرهای هنری کوتاه‌تر شود و مخاطب‌های کمتری داشته باشد.

خیابان گرافیتی مشهد

کانال‌ دانشجو در مشهد

یکی از مکان‌های مشهد که در آن می‌توانید تعداد زیادی گرافیتی اثر افراد مختلف را ببینید، کانال‌ دانشجو در انتهای خیابان دانشجو است. انتهای خیابان دانشجو مشهد، قبل از پلی که بلوار دانشجو را به بزرگراه امام علی (ع) وصل می‌کند، کانالی قرار دارد که اگر در طولش کمی پیاده‌روی کنید کم‌کم تصاویری رنگی توجهتان را جلب می‌کنند که از دور مانند لکه‌های رنگی دیده می‌شوند.

بیشتر مسیر کانال پوشیده از گرافیتی‌های مختلف است. معمولا مردم معمولی از وجود چنین مکانی اطلاع ندارند، هم به‌علت دسترسی نسبتا مشکل و هم اینکه کسی به ذهنش خطور نمی‌کند در مسیر کانال این نقاشی‌های دیواری زیبا را کشیده باشند.

آشنایی با گرافیتی مشهد

متاسفانه در مشهد هم گرافیتی‌ها عمری کوتاه دارند و معمولا شهرداری گرافیتی‌های سطح شهر را به‌سرعت پاک می‌کند، اما به مکان‌هایی مانند این کانال در انتهای خیابان دانشجو که تردد زیادی ندارد، چندان توجه نمی‌کنند.

در خیابان‌های دیگر مشهد نیز انگشت‌شمار گرافیتی‌هایی دیده می‌شوند اما مسیر یا خیابانی که این‌همه گرافیتی در آن باشد، تنها همین مکان است.

خیابان گرافیتی مشهد

گرافیتی و بریک‌دانس در کانال دانشجو

بریک‌دانس و گرافیتی هردو از هنرهایی هستند که فرهنگ هیپ‌هاپ محسوب می‌شوند. بریک‌دانس هم هنری خیابانی است و هم رقصی است که در خیابان اجرا می‌شود، هنری است که قدمت چندانی ندارد و تولدش به اوایل دهه ۷۰ میلادی برمی‌گردد.

شاید فکر کنید که گرافیتی و بریک‌دانس ارتباط چندانی ندارند، ولی هردو  هنرهای شهری هستند. به رقصندگان بریک‌دانس رقصندگان خیابانی نیز می‌گویند. اجرای پارکور در بیشتر پارک‌ها و مکان‌های عمومی ایران رایج است، اما بریک‌دانس به‌سبب حرکاتش مانند گرافیتی در حاشیه است و افراد کمتری با این هنر خیابانی آشنایی دارند.

یک روز که جمعی از گرافیتی‌کارها و بریک‌دانسرهای مشهد برای تمرین و فعالیت قرار گذاشته بودند، من هم همراهی‌شان کردم تا با این هنر بیشتر از نزدیک آشنا شوم. واقعیت این است که خیلی سخت می‌توانید بریک‌دانسرها را در حال اجرا در مکان‌های عمومی شهر ببینید، اما من شانس آوردم و با یکی از بهترین گروه‌های بریک‌دانس مشهد همراه شدم تا حین تمرین از آن‌ها عکاسی کنم.

آشنایی با گرافیتی مشهد

من برای اولین ‌بار با چنین گروهی آشنا می‌شدم و برایم بسیار جذاب و جالب بود. اکثر کسانی که جذب هنر گرافیتی می‌شوند، معمولا از سنین نوجوانی به این هنر روی می‌آورند. دیدن نوجوان‌هایی که استعداد و علاقه خود را پیدا کرده‌اند و جدیت و پشتکار دارند، بسیار تحسین‌برانگیز است.

تماشای گرافیتی‌کارها هنگام کشیدن نقاشی روی دیوار تجربه‌ای جالب است. نقاشی‌ها گاهی چند ساعت زمان می‌برند و استفاده از اسپری‌های گران‌قیمتی که برای این کار استفاده می‌کنند، همگی نشان از علاقه زیاد این هنرمندان به ادامه فعالیتشان است. بخش ناراحت‌کننده ماجرا این است که خود گرافیتی‌کار می‌داند وقتی نقاشی‌اش را تمام می‌کند، دیگر هیچ تضمینی نیست که فردا روی همان دیوار باشد.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. سلام اگر کسی از گرافیتی آرتیستای مشهدی رو میشناسید لطفا بگید برای دیوار باشگاه لازم دارم🙏🏻

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن