فرهنگ و هنر

گذران فراغت در بهترین سینماهای مشهد

فهرست مطالب

اگر بعد از بازدید از جاهای دیدنی مشهد فرصت گشت و گذار دارید، سری به سینماهای شهر بزنید. مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی ایران، دارای چندین پردیس سینمایی بزرگ است که با قرارگیری درکنار کاربری‌های فرهنگی هنری دیگر، مجموعه‌هایی کامل و جذاب از پردیس‌های سینمایی به وجود آورده‌اند. امروز در نابرو به سراغ سینماهای مشهد می‌رویم.

1- سینما هویزه

پردیس سینمایی هویزه همان سینما دیاموند قدیم است که درحال حاضر ما به اسم سینما هویزه میشناسیمش. این سینما از مشهورترین سینماهای مشهد است که مدتی محبوبیتش را از دست داده بود، به همین دلیل در سال 91 بازسازی شد.

فضا‌ی جدید سینما محیطی کاملا گرم و آرام است. پردیس هویزه در دو طبقه طراحی شده که در طبقه همکف سالن‌های نمایش و سرویس‌های بهداشتی و یک فروشگاه جهت خرید تنقلات قراردارد. طبقه دوم سالن‌های سینما در کنار کافه‌سینما و سالن انتظاری که به خیابان دانشگاه دید و منظر عالی دارد با مبلمانی شیک پذیرای دلدادگان سینماست. در راهروها و فضاهای انتظار این پردیس همواره موزیک بی‌کلام پخش می‌شود و پوسترهای جدیدترین فیلم‌های سینمایی را می‌توان مشاهده کرد.

از نظر فنی پنج سالن این سینما با تمام استانداردهای بین المللی طراحی شده و به همین دلیل در سال‌های اخیر پذیرای فیلم‌های جشنواره‌ها نیز بوده است. نکته قابل توجه درباره هویزه این است که این مجتمع سینمایی اولین پردیس سینمایی کشور است که بدون فضاهای اداری و تجاری است و کارکرد اصلی آن صرفا سینماست.

سینماهای مشهد

دقت کنید که خیابان‌های اطراف سینما یک طرفه هستند و سینما هویزه پارکینگ ندارد. نزدیک ترین ایستگاه مترو، ایستگاه شریعتی در میدان تقی آباد است.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- سینما سیمرغ

سینما سیمرغ در منطقه‌ای از شهر مشهد ساخته شده که حدودا منطقه‌ای جوان و تازه‌ساز است و در نزدیکی آن هیچ سینمای دیگری قرار ندارد. به همین دلیل مخصوصا بعد از بازسازی با استقبال خوب مردم منطقه مواجهه شده است.

سینما سیمرغ از سینماهای مشهد است که در سال 1377 در مشهد ساخته شد و شامل پنج سالن نمایش به مجموع گنجایش ۱۲۰۰ نفری است. البته احداث این سینما با حاشیه ها و ماجراهایی نیز همراه بوده است.

آخرین بازسازی سینما در سال 96 بود و بهترین تجهیزات پخش دیجیتالی، سیستم صوتی پیشرفته و به روز ترین سیستم پخش پروژکتور در پنج سالن این سینما تعبیه شده است.

سینما سیمرغ

شهرک غرب (قاسم آباد)، ضلع شمالی میدان مادر ،پردیس سینما سیمرغ


نشان دادن مکان روی نقشه

3- سینما اطلس

پردیس سینما اطلس یکی از سینماهای مشهد است که خوش رنگ و لعاب، مدرن  و بسیار جذاب است. این پردیس در طبقه منفی ، یک مجتمع تجاری قرار گرفته که سالن انتظارش را با فود کورتی متنوع تلفیق کرده‌اند.

درفضای فودکورت رستوران‌هایی همراه با تنوع‌ غذایی در ۱۷ قسمت و غرفه های متنوعی از غذا، نوشیدنی، بستنی و تنقلات در کنار هم چیده شدند. بارزترین شاخصه‌ سینما اطلس سه سالن نمایش vipاش است که هرسالن با 50 صندلی و پذیرایی بخصوص امکان تماشای فیلم در شرایطی بسیار خاص و لذت بخش را فراهم کرده است.

به طور کلی این سینما 11 سالن با ظرفیت 1100 صندلی دارد که با برترین فن‌آوری‌های روز ساخته شدند. این پردیس جوان دست به خلاقیت هایی مثل پخش مسابقات بین المللی فوتبال یا تلفیق فروشگاه‌های فرهنگی کتاب با فضای انتظار سینما زده، که همین نکات باعث جذاب‌تر شدن این پردیس برای مخاطبین شده.

اطلس

بازار اطلس در شهر مشهد، میدان‌حافظ، بلوارکوشش، بزرگراه کلانتری، پلاک جنوبی قرار دارد


نشان دادن مکان روی نقشه

4- سینما آفریقا

این سینما از قدیمی‌ترین سینماهای مشهد است که قدیمی سالهاست که برای مشهدی‌ها یکی از تصاویر نوستالژیک است. این ساختمان دوطبقه در تمام این سال‌ها از آن گوشه میدان شاهد هیاهو و جنب‌وجوش مردم در یکی از شلوغ‌ترین نقاط شهر است.

سینما آفریقا از آذر تا بهمن ۱۳۹۴ مورد بازسازی و نوسازی قرار گرفت و گنجایشش بعداز بازسازی‌های انجام شده ۸۶۳ صندلی در دو طبقه است که بزرگترین سالن سینمای خراسان رضوی محسوب می‌شود.

سینماهای مشهد


نشان دادن مکان روی نقشه

5- سینما قدس

سینما قدس یکی دیگر از سینماهای مشهد است که داستان پر فراز و نشیبی داشته. داستان سینما قدس را قدیمی‌ترها اینطور تعریف می‌کنند:”سال ۱۳۴۸ ؛ سینما آریای مشهد(قدس امروزی) با ظرفیت هزار و۲۰۰ صندلی در خیابان جَم توسط دکتر عباس اسکوئیان افتتاح شد اما در بیست و نهمین حادثه آتش‌سوزی زنجیره‌ای سینماهای ایران، روز جمعه  ۲۷ مرداد ۵۷ درست یک روز قبل از حادثه سینما رکس آبادان ؛سینما آریا مشهد در آتش سوخت . سینما آریا بعد ازآتش‌سوزی ، در اواخر دهه ۶۰ بازسازی میشود و با نام سینما “قدس” شروع به فعالیت می‌کند و تا مدتی بعنوان یکی از سالن‌های مجهز سینمایی مشهد یکه تازی میکرد .

نباید فراموش کنیم که این سینما‌ی قدیمی که حالا مخاطبین کمتری دارد و در حال فراموشی است در زمان پخش فیلم‌هایی مثل شهرموشها ۱ و کلاه قرمزی‌وپسرخاله در اوایل دهه ۷۰ ؛  صف‌های چندصدمتری تماشاگران را به خود دیده است.

این سینما در حال حاضر تحت مدیریت موسسه بهمن سبز اداره می‌شود و دارای دو سالن و امکانات صوتی و تصویری متوسط است و همچنان با همان ظاهر قدیمی و دلنشینش در خیابان پاسداران، در کنار هتل جم به انتظار مخاطبین خود نشسته است.

قدس


نشان دادن مکان روی نقشه

6- سینما پیروزی

سینما پیروزی یک سینما‌های مشهد است که از سال ۸۷ افتتاح شده است. در حال حاضر سینما پیروزی به عنوان یکی از سینماهای باکیفیت به کار خود ادامه می‌دهد. برای رفتن به سینما پیروزی می‌توان در ایستگاه کوثر از مترو پیاده شد و با تاکسی‌های خطی تا میدان حر رفت. از میدان حر تا سینما حدودا به اندازه 10 دقیقه پیاده‌روی راه است.

پیروزی


نشان دادن مکان روی نقشه

7- سینما گلشن

پردیس گلشن در آخرین طبقه‌ یکی ازمدرن‌ترین و جذاب‌ترین مرکز خریدهای مشهد در خیابان هفت‌تیر است. مجموعه‌ای کوچک اما بسیار آرام و جذاب. پردیس سینمایی گلشن با ۴ سالن و گنجایش ۳۳۴ نفر. در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ افتتاح شد. این سینما که در طبقه پنجم برج آرمیتاژ مشهد واقع شده با داشتن کافی‌شاپی مدرن و دید و‌ منظر عالی به خیابان هفت تیر، یکی از محبوب‌ترین سینماهای مشهد در سال‌های اخیر بوده است.

اگر قصد رفتن به سینما گلشن را داشته باشید، در طبقه چهارم(یک طبقه قبل از سینما) با فودکورت بزرگ و متنوعی روبرو می‌شوید که احتمالا می‌تواند برای وعده‌ بعد از تماشای فیلم میزبان شما باشد.

گلشن در یک سالن با ظرفیت ۱۹۲ نفر و سه سالن با ظرفیت ۵۰ و ۴۵ و ۴۷ نفر، ظرفیتی برابر با ۳۳۴ نفر را در هر اکران در فضای سرپوشیده خود پوشش می‌دهد و امکاناتی مثل: سالن سینمایی نیمه باز، فضاسازی زیبا و مدرن و همچنین برخورداری از فضای کافی‌شاپ باعث می‌شود تماشای فیلم به تجربه‌ای مفرح و لذت‌بخش در این مجموعه تبدیل شود.

از جذابیت‌های سینما گلشن در فضاسازی می‌توان به نام‌گذاری سالن‌های سینما که به نام مشاهیر ایران نامگذاری شده و راهروهای سینما که با عکس بزرگان و مفاخر سینمای ایرن چیدمان شده اشاره کرد.استفاده از رنگ خاکستری به‌عنوان یک رنگ خنثی برای دیوارها انتخاب مناسبی بوده و رنگ و مدل مبلمان هم در هماهنگی با طراحی کلی درنظر گرفته شده و فضایی کاملا آرام و جذاب برای به انتظار نشستن فراهم کرده است.

سینماهای مشهد

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این مجموعه، ایستگاه هفت تیر است که با پیاده شدن در این ایستگاه و حدود ۱۰۰ متر پیاده‌روی می‌توان به مجتمع آرمیتاژ و پردیس گلشن رسید.


نشان دادن مکان روی نقشه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن