طبیعت گردی

اقامتگاه بوم گردی مریم گلی؛ رویایی به رنگ چوب و آجر در گیلان

فهرست مطالب

اگر می‌خواهید به شمال کشور سفر کنید و قصد دارید که این بار سفرتان به این خطه سبز با تجربه‌ای متفاوت همراه باشد، می‌توانید اقامتگاه بوم گردی مریم گلی در شهر صومعه‌سرا گیلان را انتخاب کنید. علی‌رغم این که خیلی از شهر دور نمی‌شوید و به راحتی به همه جا دسترسی دارید، فضای این اقامتگاه به شکلی است که خودتان را میان جنگل و دور از هر هیاهویی احساس خواهید کرد. با من در نابرو همراه باشید تا این اقامتگاه دنج و زیبا را بیشتر بشناسید.

رسیدن به اقامتگاه مریم گلی

اگر بخواهید از تهران به سمت اقامتگاه بوم گردی مریم گلی از جاهای دیدنی گیلان حرکت کنید، باید از مسیر اتوبان قزوین-رشت بروید. در این مسیر به ترتیب رودبار، رشت و صومعه‌سرا را رد کنید. سپس در جاده اصلی، در دهستان طاهرگوراب به اقامتگاه مریم گلی خواهید رسید. می‌توانید قبل از حرکت لوکیشن دقیق اقامتگاه را از خانم مریم فخیمی، مدیر این اقامتگاه بگیرید تا با خیال راحت به سمت مقصد حرکت کنید.

اقامتگاه بوم گردی مریم گلی

آشنایی با اقامتگاه مریم گلی

اقامتگاه بوم گردی مریم گلی که البته بعضی آن را به اسم اقامتگاه نارون هم می‌شناسند، متعلق به خانم مریم فخیمی است. مریم خانم که خیلی اهل سفر هستند، دوستانی در شمال کشور داشتند و برای دیدار این دوستان گاه گاهی به این خطه سبز سر می‌زدند.

او با پیشنهاد یکی از دوستانش این زمین که در حال حاضر اقامتگاه بوم گردی در آن قرار گرفته را می‌خرد و تصمیم می‌گیرد طی چند سال آینده از تهران دل کنده و برای زندگی به این منطقه بیاید. این تصمیم را حدود هفده سال پیش گرفته و الان این اقامتگاه خانه و کاشانه و کار و همه چیز مریم خانم قصه ما شده است.

اقامتگاه بوم گردی مریم گلی

تمام انرژی و احساسی که مریم خانم نسبت به این اقامتگاه دارد، در کل مجموعه دیده می‌شود. نقاشی‌های روی دیوار کلبه‌ها و سرویس‌های بهداشتی یادگار دوستی است که مدتی در اقامتگاه ساکن بوده و حالا خارج از ایران زندگی می‌کند. پل چوبی کوچکی که مشخص است با دست ساخته شده و روی برکه قرار گرفته حس تعلق صاحب این اقامتگاه را به همه اجزا یمجموعه نشان می‌دهد. تزیینات، دکورها، وسایل و حتی لوسترهای دست ساخت این اقامتگاه قصه‌ای برای گفتن دارد. قصه‌هایی که البته فقط خود مریم خانم می‌داند.

اقامتگاه بوم گردی مریم گلی

اقامتگاه مریم گلی دو کلبه دارد. یکی از جنس آجر که به کلبه نارون شهرت دارد و دیگری از جنس چوب که به اسم کلبه برکه شناخته می‌شود و کنار برکه کوچک مجموعه قرار گرفته است. هر دو کلبه بسیار زیبا و با سلیقه طراحی و چیده شده‌اند. ظرفیت کلبه نارون تا حدود 10 نفر و ظرفیت کلبه برکه حدود 4 نفر است.

اقامتگاه بوم گردی مریم گلی

خدمات رفاهی اقامتگاه مریم گلی

هر دو کلبه اقامتگاه بوم گردی مریم گلی برای خواب هم تخت و هم پتو و تشک‌ دارد. نکته جالب در این کلبه‌ها تنوع شکل، رنگ و اندازه در تخت‌ها، پتو و تشک‌هاست که حس حضور در خوابگاه را به شما نمی‌دهد و صمیمت و راحتی جالبی ایجاد کرده است.

اقامتگاه بوم گردی مریم گلی

گرمایش کلبه‌ها با بخاری گازی و سرمایش با کولر و پنکه است. فرش‌های این فضاها هم متنوع است. برای مثال فرش کلبه نارون یک فرش چهل تیکه قدیمی است.‌ از زیبایی‌های فضای اقامتگاه بوم گردی مریم گلی پارچه‌های سفید گل‌دار استفاده شده برای پرده‌ها و روی تشک تخت‌ها و متکاهاست که لطافت فضا را بیشتر کرده است.

اقامتگاه بوم گردی مریم گلی

سرویس بهداشتی و حمام اقامتگاه در کلبه‌ها قرار گرفته و حتی این فضاها هم دکور خاص خودش را دارد. سرویس‌های بهداشتی هم تمیز، مدرن و فرنگی است.

شکم‌گردی در اقامتگاه بوم گردی مریم گلی

وعده‌های غذایی در اقامتگاه بوم گردی مریم گلی در صورت سفارش شما آماده می‌شود. اما پیشنهاد من برای صبحانه املت یکی از قهوه‌خانه‌های نزدیک اقامتگاه است. املت دایی بهرام! املتی که با لوبیا و پنیر محلی آماده می‌شود. بعد املت هم یک چای ایرانی خوش‌طعم در استکان کمر باریک صبحانه را کامل می‌کند.

اقامتگاه بوم گردی مریم گلی

برای وعده‌های ناهار و شام هم انواع غذاهای محلی را می‌توانید به مریم خانم سفارش دهید تا با هماهنگی ایشان خانم‌های محلی منطقه غذاهایی مثل شامی کباب، میرزاقاسمی، باقلاقاتق و… را برای شما آماده کرده و در دیگ‌های بزرگ به کلبه شما بیاورند تا آن را در ظروف زیبا و رنگارنگ اقامتگاه میل کنید.

اقامتگاه بوم گردی مریم گلی

البته کلبه‌های اقامتگاه آشپزخانه‌های مخصوص به خود را دارد. گاز، کتری و قوری، قاشق و انواع ظروف که همه متناسب با فضای کلبه‌ها انتخاب شده، انقدر جذاب کنار هم قرار گرفته که به شما حس خستگی آشپزی را نمی‌دهدو ایستادن و آماده کردن غذاها در این فضا خودش یک کار آرام‌بخش به حساب می‌آید.

معماری زیبای اقامتگاه

جاذبه‌های اقامتگاه بوم گردی مریم گلی

یکی از جالب‌ترین تجربه‌ها از اقامت در اقامتگاه بوم گردی مریم گلی با توجه به نزدیکی این اقامتگاه به جاذبه‌های گردشگری، گشت‌و‌گذار در همه این جاذبه‌هاست. تالاب انزلی در فاصله نزدیکی از اقامتگاه قرار گرفته و معمولا مورد بازدید اغلب مسافران قرار می‌گیرد.


اقامتگاه مریم گلی دو کلبه دارد. یکی از جنس آجر که به کلبه نارون شهرت دارد و دیگری از جنس چوب که به اسم کلبه برکه شناخته می‌شود و کنار برکه کوچک مجموعه قرار گرفته است. هر دو کلبه بسیار زیبا و با سلیقه طراحی و چیده شده‌اند.

محوطه تاریخی 1200 ساله هفت دغنان، مجموعه قلعه رودخان و تالاب سیاه درویشان و پل تاریخی گوراب همه از جمله جاذبه‌هایی است که در فاصله کمی از اقامتگاه قرار گرفته و بازدید از آنها به راحتی میسر می‌شود.

معماری زیبای اقامتگاه

یکی از بهترین گزینه‌ها برای گشت‌وگذار، رفتن به ارتفاعات ماسال است. طبیعتی بی‌نظیر، هوایی دلچسب و مناظر زیبایی دارد که تا مدت‌ها در ذهن شما باقی خواهد ماند. البته با توجه به نزدیکی اقامتگاه به خود شهر صومعه سرا و بازارهای هفتگی آن، اغلب مسافران سری هم به این بازارها برای خرید میوه‌ها و محصولات محلی از زنان گیلانی می‌زنند.

اقامتگاه بوم گردی مریم گلی

آخرین کار در اقامتگاه مریم گلی

اگر به اقامتگاه بوم گردی مریم گلی سر زدید، بعد از گشت‌و‌گذار و دیدن جاذبه‌های اطراف، حتما زمانی را برای استراحت در خود اقامتگاه در نظر بگیرید. فضای این اقامتگاه در کنار دکور ساده و زیبا و محوطه سبز و قشنگی که دارد آرامش زیادی برای شما به ارمغان می‌آورد و این آرامش همان چیزی است که از این اقامتگاه برای شما به یادگار می‌ماند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن