تاریخ و تمدن

پل مارنان اصفهان؛ جاذبه‌های خوش‌گردی کنار زاینده رود

فهرست مطالب

اصفهان شهری است که به‌خاطر بناهای تاریخی‌اش بسیار معروف است و گذر رودخانه زاینده‌رود از میان شهر، باعث شده تا بیش‌تر این ابنیه یا روی جریان آب بنا شده باشند و یا از آب و جریان رودخانه استفاده کنند.این پل یکی از دیدنی‌های اصفهان است به خاطر همین در این مقاله از نابرو با من همراه باشید تا با هم کنار پل مارنان اصفهان، گردشی مجازی داشته باشیم.

موقعیت پل مارنان

یکی از بناهای تاریخی‌ که روی رودخانه، در اوایل ورود جریان آب به شهر، ساخته شده، پل مارنان است که قدمت آن به عهد صفوی برمی‌گردد و از زمان‌های قدیم یک رابط بین دو ساحل شمالی و جنوبی و روستا‌های دو سمت رودخانه زاینده‌رود بوده است. این پل در ضلع غربی اصفهان قرار دارد. آب رودخانه در لحظه ورود، ابتدا از ناژوان و باغ‌های اطراف آن عبور می‌کند و به محض رسیدن به داخل اصفهان، ابتدا از پل مارنان می‌گذرد و آبادانی را به شهر می‌آورد.

خیابان‌های صائب، خیام و قدسی، خیابان‌های اطراف میدان مارنان هستند. خیابان صائب، خیابان خروجی میدان است که یک‌طرفه است و دو خیابان دیگر، خیابان‌های دو طرفه‌ای هستند که خیابان خیام به خیابان مطهری و خیابان قدسی به اتوبان خرازی که حلقه اصلی دور شهر است منتهی می‌شوند.

پل مارنان اصفهان

سازه پل

همانطور که اکثر پل‌های تاریخی اصفهان از مواد و مصالح طبیعی و قدیمی ساخته شده‌اند، این پل هم از آجرهای کهن و ساروج ساخته شده و کنگره‌های زیبایی در دل خود دارد که نسبت به پل‌های دیگر ارتفاع کم‌تری دارند.

پل مارنان اصفهان

بالای پل، جاده‌ای وجود دارد که با حفاظ آجرچین تا ارتفاع حدودا یک متری، معمولا میزبان ترافیک بالایی از عابران پیاده و دوچرخه‌‌سوارها است. ایستادن در کنار این پل، آرامش شنیدن صدای آب و لمس زندگی، به‌خاطر تردد افراد، را به همراه دارد که از دیرباز یکی از تفریحات رایج شهروندان اصفهانی بوده است.

پل مارنان اصفهان

تفریح در سواحل رودخانه

پارک‌های اطراف رودخانه، در واقع از کنار پل مارنان شروع می‌شوند و اصطلاحا حواشی یا سواحل شمالی و جنوبی رودخانه تلقی می‌شوند.

اهالی شهر و مسافران، می‌توانند در سواحل زیرانداز پهن کنند و پیک‌نیک یک روزه برگزار کنند و اگر آب در رودخانه جریان داشته باشد، از شنیدن صدای آب و همین‌طور هوای مرطوب آن‌جا لذت ببرند.

پل مارنان اصفهان

دو سمت پل مارنان، دو دنیای متفاوت است. ضلع جنوبی آن، به بوستان سعدی و خیابان نظر مشرف است؛ اما در ضلع شمالی پل، میدان مارنان واقع شده که از میادین شلوغ و تفریحی شهر به حساب می‌آید و اغذیه‌فروشی‌های زیادی در اطراف آن وجود دارد.


کمی قبل‌تر از دو مغازه آبمیوه‌فروشی،‌ یک فلافل‌فروشی به نام «کوروچ‌کوروچ» وجود دارد که فروشنده آن، ظاهر جالبی دارد و ساندویچ‌های آن هم از طعم جذاب و تردی برخوردار است.

ضلع جنوبی شرایط مناسبی برای پیک‌نیک دارد. اما ضلع شمالی، جای پارک زیادی برای خودروهای سواری دارد. به همین دلیل اغلب مردم برای گذراندن اوقات خوش در روزهای تعطیل و یا عصر تابستان‌های گرم، ماشین خود را در ضلع شمالی پارک کرده، به طرف دیگر پل می‌روند و در آن‌جا اطراق می‌کنند.

پل مارنان اصفهان

اطراف میدان مارنان معمولا ترافیک زیادی از خودروهای پارک شده وجود دارد و اگر قصد پارک خودرو در حواشی خیابان منتهی به میدان مارنان را در ساعات شلوغ داشته باشید، احتمالا با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد، پس بهتر است برای رفتن به آن‌جا، در ساعات کم‌تردد اقدام کنید. هم‌چنین ابتدای ضلع شمالی پل، ایستگاهی برای قفل کردن موتورسیکلت و دوچرخه تعبیه شده است.

پل مارنان اصفهان

امکانات پارک‌های پل مارنان

در ضلع جنوبی پل، شرایط برای پیک‌نیک و تفریح مساعدتر است و اغلب، خانواده‌ها برای تفریح، این بخش از اصفهان را انتخاب می‌کنند. یک زمین وسیع بازی در همین طرف پل باعث شده تا تعدادی از کودکان و نوجوانان، همیشه در این ضلع پل، مشغول بازی‌هایی مثل فوتبال، والیبال، اسکیت، بدمینتون و امثال آن باشند.

نیمکت‌ها در پارک‌، برای توقفی کوتاه، بسیار مناسبند. همچنین، لبه‌های سنگی سواحل که به رودخانه مشرف‌اند نیز جایگاه خوبی برای لحظاتی استراحت و لذت از منظره هستند. در هر دو ضلع شمالی و جنوبی پل، سرویس بهداشتی وجود دارد. در صورتی‌که قصد اطراق طولانی مدت داشتید، نگران شرایط تفریحی و رفاهی نباشید.

پل مارنان اصفهان

سطل زباله در هر دو طرف پل و در نواحی مختلف پارک‌های حاشیه رودخانه وجود دارد، اما اگر قصد دارید زمان زیادی را در آن‌جا بگذرانید، بهتر است کیسه زباله‌ به همراه داشته باشید تا مجبور نشوید برای انتقال کوچک‌ترین آشغال‌ها دنبال سطل زباله بگردید.

پل مارنان اصفهان

متاسفانه امکانات حمل و نقل عمومی در بخش شمالی پل وجود ندارد و نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به این ضلع، در خیابان مطهری است. اما در ضلع جنوبی و در مقابل بوستان سعدی، ایستگاه اتوبوس وجود دارد.

پل مارنان اصفهان

شکم‌گردی در اطراف پل مارنان اصفهان

در آغاز خیابان خیام، آبمیوه‌ و بستنی‌فروشی‌هایی قرار دارند که معمولا شلوغ هستند و صف‌هایی طولانی، به‌ویژه برای خرید معجون، تشکیل می‌شود و شاید حتی مجبور شوید بیش از نیم ساعت منتظر دریافت سفارش خود بمانید. کمی قبل‌تر از دو مغازه آبمیوه‌فروشی،‌ یک فلافل‌فروشی به نام «کوروچ‌کوروچ» وجود دارد که فروشنده آن، ظاهر جالبی دارد و ساندویچ‌های آن هم از طعم جذاب و تردی برخوردار است. در ادامه اگر به سمت خیابان قدسی برویم، کافه رستوران پونته و پیتزا جمیرا قرار دارند.

«کافه رستوران پونته»، یک رستوران شیک و زیباست؛ با منظره جذاب پل مارنان، که کیفیت غذایش مثال زدنی است. اما نسبت به موقعیت خود، قیمت‌های نسبتا بالایی دارد. «پیتزا جمیرا» هم از دیرباز یکی از برندهای مطرح اصفهان بوده که در پیتزاهای خود از سوسیس و کالباس استفاده نمی‌کند و کیفیت بسیار خوب پیتزای آن از زمان تاسیس زبانزد بوده است.

پل مارنان اصفهان

در ابتدای خیابان یک طرفه صائب، «جگرکی بوژان»، از جمله جگرکی‌های معروف و خوش‌نام اصفهان است که کیفیت و حجم جگرهایش، نسبت به بقیه جگرکی‌ها بهتر است. این در حالی است که قیمت‌های این جگرکی در مقایسه با جگرکی‌های هم‌ترازش مناسب و منصفانه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن