فرهنگ و هنر

موزه مفاخر اراک؛ فنجانی چای در عمارت زیبای قاجاری

بخشی از دیدنی‌های شهرهای ایران با تاریخ و فرهنگ پیوند خورده است. مسافر هر شهری که باشید، باید از موزه‌ها و جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی‌ آن هم دیدن کنید تا با گذشته و فرهنگ هر منطقه آشنا شوید. در این مطلب از نابرو می‌خواهم شما را با موزه مفاخر اراک آشنا کنم. اگر به فرهنگ و هنر علاقه دارید، با من همراه باشید.

موزه مفاخر اراک، بازمانده قاجار

موزه مفاخر اراک یکی از خانه‌های باز‌مانده دوران قاجار و ابتدای دوران پهلوی است. این خانه در گذشته به حاج حسین خاکباز تعلق داشت. بنای موزه ساختمانی دو طبقه با یک زیر‌زمین دارد که به صورت کوشک وسط باغ احداث شده است. شاه‌نشین هر طبقه در ضلع جنوب قرار دارد. نور فضاهای داخلی از این طریق در سه جهت جنوب، شرق و غرب تامین می‌شود. پس از خرید از خانه مالک آن در سال 1384، فاز مرمت و باز‌سازی آن کلید خورد. درنهایت موزه مفاخر در بهمن 1388 بازگشایی شد. در این موزه شخصیت‌های سیاسی، علمی، هنری، فرهنگی و مذهبی استان مرکزی معرفی شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

بخش‌های مختلف موزه

هنگام ورود به عمارت،‌ تابلو‌ها‌یی از عکس‌های پیش و پس از مرمت بنا، مجسمه‌ای از دکتر حسین خاکباز و شجره خانوادگی خاندان خاکباز دیده می‌شود. طبقه همکف شامل چند تالار است. گالری عکاسی استان مرکزی را می‌توان مهم‌ترین تالار این بخش دانست. درون این تالار، لوازم عکاسی بسیار قدیمی مانند سه پایه‌ها، دوربین‌ها‌ی عکاسی قدیمی و میزی پوشیده از عکس‌های سه در چهار سفید و سیاه وجود دارد.

موزه مفاخر اراک

تالار دیگر بزرگ‌ترین اتاق این طبقه است. این تالار به معرفی دکتر محمد قریب، دکتر محمود حسابی (پدر علم فیزیک)، دکتر عباس اقبال آشتیانی، دکتر سعید کاظمی آشتیانی (بنیان‌گذار دانش سلول‌های بنیادی و موسسه رویان) و آثار هریک پرداخته است. مجسمه‌ای از هر شخصیت هم کنار آثارشان به نمایش گذاشته شده است. اسناد تاریخی نقل و انتقال، نامه‌های دادگستری و اسناد تاریخی دیگر را هم در این طبقه می‌توان دید.

با ورود به زیر‌زمین در اولین قدم با نسیم خنک همراه با بوی خاک نم خورده مواجه می‌شوید. این طبقه به گنجینه مفاخر و اسناد تاریخی اختصاص داده شده است.

تالار امیر کبیر یکی از تالارهای معروف موزه مفاخر است که سر‌در آن به تاسیس دارالفنون اشاره دارد. داخل اتاق دست نوشته‌ها، عکس‌ها و مجسمه‌ای از امیرکبیر قرار گرفته است. هنگام ورود به اتاق بعدی، کمدی چوبی و قدیمی خودنمایی می‌کند. با کمی نزدیک‌تر شدن به آن نوشته‌ای با این مضمون را روی آن می‌بینید: این کمد متعلق به 80 سال پیش است و جز روغن‌کاری، دست‌نخورده مانده است.

موزه مفاخر اراک

در این اتاق با استاد رضوانی‌فرد، خوشنویس و کاتب قرآن، آشنا می‌شوید. تعدادی از آثار و لوازم شخصی او شامل قلم‌های خوش‌نویسی، قلم‌دان، عینک و… هم در این اتاق وجود دارد. تالار دیگر شاه‌نشین خانه است. شیشه‌های رنگی پنجره‌های این اتاق، با تابش نور خورشید صحنه چشم‌نوازی ایجاد می‌کنند. بی‌شک این اتاق، زیبا‌ترین اتاق موزه مفاخر است. درون این اتاق آثار، مجسمه و عکس‌هایی از امام خمینی به چشم می‌خورد.

سمت چپ این تالار شومینه‌ای قدیمی با گچ‌کاری‌های زیبا و رنگی دیده می‌شود. همچنین هر دو طرف تالار به بالکن‌هایی منتهی می‌شود که در ورودی آن‌ها با شیشه‌های رنگی تزیین شده است. در بالکن ستون‌های بلند سنگی با کنده‌کاری‌های قاجاری را می‌بینید. به‌محض ورود به بالکن، متوجه بلندتر بودن درخت‌های این عمارت نسبت به درخت‌های خانه و حتی خیابان‌های اطراف آن می‌شوید. این موضوع خود نشان‌دهنده قدمت خانه و موزه مفاخر است.

موزه مفاخر اراک

دو رشته قنات در مجموعه وجود دارد. یکی از قنات‌ها، قنات ده نام دارد و از حیاط موزه مفاخر قابل دسترسی است. قنات دیگر حاکم نام دارد و زیر آب انبار در زیر‌زمین جریان دارد.

پرسه در اطراف موزه مفاخر

بعد خروج از عمارت، می‌توانید به بازدید از قنات ده بپردازید. این قنات در حقیقت حمام مجموعه است که در فاصله کمی سمت چپ ورودی عمارت قرار دارد. هنوز هم مقداری آب در این قنات وجود دارد که آب آن را به وسیله پمپ بالا می‌کشند. دیدن این قنات هم خالی از لطف نیست.

هنگام بازدید از حمام متوجه خواهید شد که این موزه بدون نیاز به هیچ چراغی قابل بازدید است؛ چراکه نور آن با دو نورگیر تعبیه شده در سقف تامین می‌شود.

موزه مفاخر اراک

وقت‌گذرانی در کافه‌های عمارت قاجاری

در حیاط موزه مفاخر، کافه‌ها و رستوران‌های متعددی وجود دارد. این کافه‌ها با منوهای متنوع پاسخگوی سلیقه‌های مختلف هستند. پیشنهاد می‌کنم که برای دیدن نهایت زیبایی عمارت، شب‌نشینی در کافه‌های آن را تجربه کنید. در ساعات‌های شب چراغ‌های عمارت روشن می‌شود و صندلی‌های چیده شده در حیاط از گزند آفتاب در امان‌ هستند. نوشیدن یک فنجان قهوه با حال‌وهوای قاجاری این مجموعه، پس از بازدید از عمارت بسیار دلچسب است. بنابراین اگر به موزه مفاخر اراک رفتید، ساعتی را به حضور در کافه‌ها بگذرانید. حیاط هم با وجود بازدیدکنندگان شبانه، زنده و با نشاط است.

بد نیست بدانید هزینه ورود و بازدید از عمارت 20000 ریال است. البته این مبلغ برای بازدیدکنندگان خارجی متفاوت است. اگر شما هم به این موزه سر زده‌اید، تجربه حضور خود از موزه مفاخر اراک و دیدنی‌های آن را با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن