طبیعت گردی

دورهمی دانشجویان و خانواده‌ها در لونا پارک همدان

فهرست مطالب

لونا پارک همدان، یکی از قدیمی‌ترین بوستان‌های شهر همدان است و شاید هم قدیمی‌ترین. در مجموع این پارک با وسعت زیادی که دارد و قرارگیری در یک مکان عالی، تقریبا معروف‌ترین بوستان شهر و از جاهای دیدنی همدان است. این پارک هم برای جوانان محلی باب میل است و هم محیطی مناسب جهت یک تفریح خانوادگی است. اگر دوست دارید بیشتر درباره لونا پارک بدانید، با من در نابرو همراه باشید.

پیشینه لونا پارک

قدمت لونا پارک همدان چیزی حدود چهل سال است. طبق روایت ضد و نقیض مردم محلی، احتمالا در ادامه پروژه عمرانی ساخت دانشگاه بوعلی‌سینا، به‌دست فرانسوی‌ها ساخته شده است.در مجموع 15 هکتار مساحت دارد که یک ضلع آن به سمت در دانشکده علوم پایه دانشگاه بوعلی‌سینا، یک ضلع به سمت در دانشگاه صنعتی همدان، یک در به‌سمت خیابان ام.آر.آی بوده (نامی که مردم محلی به آن می‌گویند) و در نهایت ضلع آخر آن مشرف به ابتدای بلوار بعثت است.

 لونا پارک همدان

پارکی برای پیاده‌روی

برای پیاده‌روی در این پارک، فضای بسیار زیادی در اختیار دارید. مساحت زیاد لونا پارک، باعث شده تا بتوان مسیرهای متعددی جهت پیاده‌روی در آن انتخاب کرد. پارک چند ورودی اصلی دارد که بیش از سایر ورودی‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از این ورودی‌ها دقیقا روبروی در دانشگاه بوعلی قرار دارد.


لونا پارک که نام رسمی آن، پارک مردم است، در غرب همدان قرار دارد. برای پیدا کردن پارک مردم همدان، کافی است تا آدرس میدان پژوهش را جویا شوید.

این ورودی که از کنار یک حوض کوچک در پیاده‌رو و کیوسک پلیس عبور می‌کند، انتخاب خوبی است برای آغاز چرخ‌زدن در پارک. البته یکی دیگر از ورودی‌های جذاب پارک دقیقا به سمت میدان پژوهش قرار دارد. مردم محلی به آن چهارراه پارک هم می‌گویند و علت آن بودن در مجاورت این پارک است. اگر به‌دنبال مسیرهایی خاطره‌انگیز و رویایی برای یک پیاده‌روی دونفره هستید، راه رفتن از بین درختان پیاده‌رو جلوی پارک را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 لونا پارک همدان

حوض اصلی پارک

حوض اصلی دایره‌ای است و تقریبا نزدیک کیوسک پلیس قرار دارد و برای نشستن، جای خوبی است. حوض بزرگی است و یک فواره بزرگ و بلند در وسط دارد. ترکیب فواره با نورپردازی در شب، بسیار جذاب است. دور حوض هم با خوش‌سلیقگی تمام سکوهایی سنگی ایجاد شده که فضای زیادی برای نشستن دارند.

معمولا در اکثر زمان روز، این‌جا یکی از شلوغ‌ترین محل‌های لونا پارک همدان است. کمی آن‌طرف‌تر حوض، یک تور والیبال قرار دارد که برای بازی کردن، بسیار مناسب است. جوانان در دسته‌های مختلف در زمان‌بندی‌های متفاوت در این‌جا بازی می‌کنند و لحظات شادی دارند. کنار این‌ها هم دو میز پینگ‌پنگ دیده می‌شود.

لونا پارک همدان

افراد در سنین مختلف با به‌همراه داشتن راکت و توپ پینگ‌پنگ حال و هوای خاصی به فضای پارک می‌بخشند. در مجموع امکانات ورزشی پارک مردم همدان، در حد قابل قبولی است.

لونا پارک همدان

دوچرخه‌سواری

دقیقا روبروی کیوسک پلیس، یک کیوسک دیگر وجود دارد. از ظاهر کیوسک شیشه‌ای، تعداد زیادی دوچرخه مشخص است که در آن نگهداری می‌شود. می‌توانید از مسئول کیوسک، دوچرخه به‌امانت بگیرید و در مسیرهای اطراف و داخل پارک از دوچرخه‌سواری لذت ببرید. در هنگام شلوغی، داخل پارک خیلی برای دوچرخه‌سواری مناسب نیست. اما پیاده‌روهای اطراف پارک انتخاب خوبی هستند.

 لونا پارک همدان

شهربازی پارک

جدا از تمام امکاناتی که از یک بوستان انتظار می‌رود، در قلب پارک یک شهربازی کوچک وجود دارد. این شهربازی با یک چرخ‌ و فلک نسبتا بزرگ، نمایی خاصی به پارک بخشیده است. دیدن این چرخ ‌و فلک از چهارگوشه پارک ممکن است. از طرفی دیدن فضای پارک و شهر همدان، از فراز این چرخ ‌و فلک از اتفاقات هیجان‌انگیز این بوستان می‌تواند باشد.

این شهربازی، وسایل بازی دیگری هم دارد که تا حدی سرگرم‌کننده هستند، اما نه به ‌اندازه یک شهربازی بزرگ و تخصصی. مثلا کشتی صبا هم یکی از وسایل پرکاربر شهربازی است و جوانان زیادی با سوار شدن آن، لحظات هیجان‌انگیزی سپری می‌کنند. کنار شهربازی، بوفه اصلی پارک قرار دارد که تنقلات و خوردنی‌هایی که از یک سوپرمارکت انتظار می‌رود، برای فروش دارد.

 لونا پارک همدان

آلاچیق‌ها

تقریبا در مرکزی‌ترین بخش از محیط لونا پارک همدان، کنار رودخانه مصنوعی که از وسط آن می‌گذرد، شش آلاچیق وجود دارد. همه آن‌ها در یک ردیف و با فاصله از هم قرار دارند. آلاچیق‌ها به یک نوع پناهگاه، برای مواقعی که باران می‌بارد تبدیل شده‌اند. البته بسیاری مواقع، مسافران هم زیر آن‌ها چادر می‌زنند تا در یک جای راحت و به‌دور از شلوغی‌ استراحت کنند.

رودخانه مصنوعی از وسط پارک می‌گذرد و در نهایت به یک کانال زیرزمینی منتهی می‌شود. اگر رودخانه باز شود و پر آب، نمای زیبایی به محیط می‌بخشد. مخصوصا صدای آن که تمام پارک را، تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 لونا پارک همدان

وسایل بازی کودکان

یکی از نکات متمایز و برجسته پارک مردم همدان، اهمیت خوبی است که به کودکان و فضای بازی آن‌ها داده شده است. چندین سرسره با طرح‌های کودکانه و خانه ‌مانند که ایمنی لازم را هم دارند، به شکل یک میدان دور هم جمع شده‌اند. کف این فضا از سنگ نیست و با فوم نرم پوشانده شده تا ایمن بیشتری را برای کودکان فراهم کند. اطراف این میدان هم، مبلمان خوبی تعبیه شده که برای نشستن و همراهی خانواده‌های کودکان بد نیست.

 لونا پارک همدان

مزار شهدای گمنام

در این پارک مطابق معمول سایر فضاهای تفریحی شهر همدان، دقت کافی به مسائل معنوی وجود دارد. در بخش شمالی پارک مردم همدان، چندین ستون که با نظم کنار هم قرار گرفته و فضایی را محصور کرده‌اند خواهید دید. این فضا سرپوشیده نیست و ورود به آن راحت است. بالاترین بخش فضا، مزار سه شهید گمنام دیده می‌شود که زیر مقبره‌ای با طراحی زیبا قرار دارند.

از این فضا در مراسم‌ها و زمان‌های به‌خصوص برای اقامه نماز جماعت هم استفاده می‌شود. دقیقا کنار مقبره، آب‌خوری بزرگ پارک مردم همدان قابل دیدن است. وسایل رفاهی پارک در مجموع وضعیت مناسبی دارند. از جمله همین آبخوری یا سرویس‌های بهداشتی که کمی پایین‌تر، امتداد همین آبخوری‌ها قرار دارند.

 لونا پارک همدان

میدان وسایل ورزشی

در بخش شرقی پارک که به ضلع بلوار بعثت بوستان نزدیک‌تر است، تعداد زیادی وسایل ورزشی، مناسب برای بزرگسالان و سالمندان تعبیه شده است. تعدد وسایل و کیفیت نگهداری از آن‌ها خوب و پاسخگوی نیاز است. این بخش از پارک، از سایر بخش‌ها خلوت‌تر است و شاید برای آرامش و رهایی از شلوغی شهر فضایی مناسب باشد.

در مجموع امکانات ورزشی پارک، به‌همین بخش محدود نمی‌شود. به‌جز این فضا از سایر امکانات می‌توان، تور والیبال، میز پینگ‌پنگ، کیوسک امانت دوچرخه و زمین فوتبال نام برد. زمینی که با داشتن چمن با کیفیت، لذت بازی فوتبال را فراهم می‌کند. این زمین که دور آن با توری فلزی محصور شده است، کنار شهربازی پارک قرار دارد.

لونا یا پارک مردم کجاست؟

لونا پارک که نام رسمی آن، پارک مردم است، در غرب همدان قرار دارد. برای پیدا کردن پارک مردم همدان، کافی است تا آدرس میدان پژوهش را جویا شوید. البته اگر به دانشگاه بوعلی هم برسید، دیگر پیدا کردن این بوستان پهناور اصلا سخت نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن