خیابان گردی

گشتی تمام نشدنی در بلوار منظریه رشت

فهرست مطالب

می‌گویند در گذشته این محله باغ باقلا بوده و به گویش محلی به آن خس بخ یا باقلا باغ می‌گفتند. امروزه این محله به یکی از محله‌های اعیان‌نشین رشت تبدیل شده و پر از کافه‌ها و رستوران‌های کوچک و بزرگ است. اگر در طول بلوار قدم بزنید، بوتیک‌ها و فروشگاه‌های لباس با ویترین‌های وسوسه‌انگیزشان می‌درخشند. همچنین به‌خاطر موقعیت خوب این محله و آرامش و سرسبزی آن برای خرید و اجاره خانه مناسب است. خیابان منظریه از شمال به خیابان پرستار، از جنوب به بلوار شهید بهشتی، از غرب به بلوار نامجو و از شرق به بلوار امام خمینی متصل است. رودخانه گوهر رود از میان این بلوار در کنار پارک بانوان می‌گذرد و همین هم به زیبایی آن اضافه کرده است. با من در نابرو همراه شوید تا کافه‌ها، رستوران‌ها و امکاناتی که در منظریه رشت از دیدنی های رشت وجود دارد را بشناسیم.

بلوار منظریه رشت

استادیوم عضدی رشت

این ورزشگاه چند منظوره با قدمتی به اندازه ربع قرن، ورزشگاه خانگی تیم‌های رشت است. گنجایش ۱۵۰۰۰نفر را دارد و می‌گویند در سال ۹۶ به منظور بازسازی قسمتی از سکو‌ها را خراب کرده‌اند و هنوز هم به‌همان شکل رها شده است.

بلوار منظریه رشت

دانشکده علوم پایه

این دانشکده که جزو یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران است، در ابتدای بلوار منظریه رشت، در سال۱۳۵۳ تاسیس شد. یکی از قدیمی‌ترین و جامع‌ترین‌های نوع خودش در شمال کشور به‌شمار می‌رود. در حال حاضر با داشتن ۱۰دانشکده و دو پژوهشکده همراه با یک واحد پردیس، یکی از مراکز فعال در پژوهش و آموزش است. در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای دوره‌های روزانه، شبانه و مجازی دانشجو پذیرش می‌کند. حیاطی بزرگ و سرسبز، بوفه و دیگر امکانات معمول در دانشکده‌ها در اینجا هم وجود دارد.

بلوار منظریه رشت

مهمان‌سرای المپیک منظریه رشت

جنب ورزشگاه عضدی، مهمان‌سرای مجهزی با سالن‌های همایش و سوییت‌هایی با ظرفیت کلی ۲۰۰تخت، رستورانی با ظرفیت ۲۸۰نفر، آمفی تأتر و سالن‌هایی برای جلسات آموزشی و گردهمایی‌ها و پارکینگ وجود دارد.

بلوار منظریه رشت

مجموعه ورزشی شهدا منظریه رشت هم در این بلوار، کنار پارک بانوان قرار دارد. این مجموعه ورزشی با چمن مصنوعی همیشه پذیرای علاقه‌مندان به فوتبال و کلاس‌های آموزشی است.


هتل پردیس در انتهای مسیرم در بلوار منظریه رشت قرار دارد. هتلی که کار خود را از سال ۱۳۶۴ شروع کرده و با ۶۰ اتاق در ۴طبقه خود از هتل‌های قدیمی‌ رشت است.

دو بخش برای بانوان و آقایان دارند و هدف خود را برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت و ترغیب نسل جوان برای روی آوردن هرچه بیشتر به ورزش اعلام نموده‌اند.

زمین فوتبال، والیبال، بسکتبال، هندبال، زمین اسکیت، تنیس روی‌میز و زمین مخصوص تیراندازی با کمان از دیگر امکانات این مجموعه است.

بلوار منظریه رشت

کافه ملو

کافه‌ای دلبر با حیاطی دلباز و زیبا در نزدیکی رستوران گارمون در بلوار منظریه رشت وجود دارد که فضای دنج و آرامی برای دورهمی‌ها فراهم آورده است. در حیاط آلاچیق و چاه آبی به سبک قدیم دیده می‌شود و در ایوان و داخل کافه نیز میز و صندلی‌های چوبی زیبایی چیده‌اند. گوشه و کنار پر از خردوریز‌های جالب است.

شکم گردی در بلوار منظریه رشت

پارک بانوان

تنها پارک مخصوص بانوان در رشت که اجازه ورود به آقایان داده نمی‌شود، اینجا است. کنار رودخانه گوهر رود، با فضایی سبز و بزرگ پر از وسائل ورزشی برای بانوان که به‌راحتی بتوانند هم ورزش کنند و هم نگران اطراف نباشند. فرشته‌ای بزرگ در ورودی پارک قرار دارد و آلاچیق و چمن تروتمیز و پارک کوچکی برای بازی بچه‌ها نیز در گوشه‌ای مهیا است.

یک نفر در حال ورزش است، دیگری زیرانداز پهن کرده و با بانوان دیگر گرم حرف و سبزی پاک کردن است. یکی دور پارک می‌دود و مادربزرگی هم روی نیمکت منتظر نوه‌اش نشسته است. مساحت کلی پارک را حدود دو هکتار اعلام کرده‌اند و فضای سبز جدایی روبه‌روی پارک نیز برای آقایان بازنشسته وجود دارد.

بلوار منظریه رشت

باشگاه نگین منظریه رشت

در کوچه شهید ربانی خیابان منظریه رشت، باشگاه مجهز دیگری آماده خدمات و آموزش است. دستگاه‌های پیشرفته ورزشی، دو سالن برای ایروبیک و بدن‌سازی، اتاق ماساژ، سونا خشک، پاک‌سازی پوست، پیلاتس، یوگا و باله از خدمات و امکانات مختلف این باشگاه است. همه روزه به‌جز تعطیلات از صبح تا ۹شب هستند تا حداقل ما را به یکی از این ورزش‌ها علاقه‌مند کنند.

بلوار منظریه رشت

کافه استانبول

این کافه مدرن با حیاط دلبازش روبه‌روی هتل کادوس جا خشک کرده است. می‌گویند کافه هنر هم که در انتهای این بلوار و روبه‌روی هتل پردیس واقع شده، شعبه دوم اینجا است. حیاط زیبا، پر درخت و صندلی‌های زیر سایبان‌ها، فضای داخلی تقریبا کم نور که سبک بیشتر کافه‌های امروزی شده از ویژگی‌های این کافه دو طبقه است. کافه هنر‌ نیز با پله‌هایی در بالا دست ساختمانی تقریبا قدیمی قرار گرفته است که انواع اسموتی و منو تقریبا یکسانی با بقیه کافه‌ها دارد.

کباب مهدی در بلوار منظریه رشت

به‌جرات می‌توان گفت بهترین رستوران با عالی‌ترین کباب‌ها است و از همه‌شان مهم‌تر صاحب خوش اخلاق این مکان است که باعث شده از صبح تا شب در ورودی صفی از مشتری‌ها دیده شود.

بلوار منظریه رشت

تنها کبابی است که مانند سر آشپز معروف ترکی غذا‌ها را روی میز جلوی مشتری آماده می‌کند. همین حرکات باعث مشهور شدن و جذب بیشتر کباب‌دوست‌ها شده است.

انواع کباب‌ها، استیک‌های با استخوان و بدون استخوان، کوبیده و جوجه مخصوص، کباب ترش و شیشلیک، لوبیا و کباب کوزه‌ای مخصوص آقا مهدی اینجا را به بهشت کباب‌‌دوست‌ها تبدیل کرده است.

آن‌قدر خوب و باحوصله است که وسط آن‌همه شلوغی و سالن پر از مشتری، من را به داخل آشپزخانه راه می‌دهد و همه جا را نشانم داد. از دیگ پر از لوبیا و کوبیده‌های سر منقلش برایم عکس هم گرفت.

کباب مهدی جدا از عطر و مزه کباب‌هایش، به‌خاطر خود صاحب آن ارزش یک‌بار رفتن و در صف انتظار ماندن را دارد.

شکم گردی در بلوار منظریه رشت

فست فود عطاویچ

به‌قول خودشان عطاویچ یک غول خوشمزه در منظریه رشت است. فست فودی بزرگ پر از خوراکی‌های خوش عطرورنگ و البته اسپایسی که خواهان زیادی دارد.

آگرا برگر، اکونومی برگر، کاستولیا برگر و یک عالمه نام‌هایی که اگر در زیرشان توضیحی نبود، نمی‌توان حدس زد در انتظار چه چیزی باید باشیم. یک غول خوشمزه به شکل برجی با طبقات برگر و پنیر هم در منو این رستوران دیده می‌شود.

پلاک ۲۹

رستورانی دنج با معماری به سبک کافه‌های خارجی که در گروه رستوران‌های فرنگی قرار می‌گیرد. با اینکه به نسبت کافه‌های دیگر کوچک‌تر است؛ اما فضای دنج و دلنشینی را برای آن‌هایی که از شلوغی فراری هستند، مهیا کرده‌اند. انواع صبحانه از نوع ایرانی و فرنگی، بیشتر برگر‌ها و غذا‌های چرب در اینجا پیدا می‌شود.

خوراک زبان، استیک، لوبیا و کباب سیخی در کنارش، کنوفه، انواع پاستا از غذا‌های پرطرفدار اینجا هستند.

بلوار منظریه رشت

کافه قهوه رییس منظریه رشت

کافه‌ای با ویترین‌های شیشه‌ای بزرگ پر از قهوه و قهوه جوش‌ها که گلدان‌های آویزانش، ورودی کافه را زیباتر کرده است. فضای داخل کافه پر از عطر قهوه است و نور مناسبی دارد. انواع تست، سیمیت، آبمیوه، قهوه و نوشیدنی‌های ایرانی در اینجا سرو می‌شود. یک سری صندلی در بیرون چیده‌اند و چمن مصنوعی و باغچه کوچکی آن‌را متمایز کرده است. در کنارش کافه‌ای دنج و جمع‌وجور با دو صندلی چوبی زیبا قرار دارد که کاکتوس‌های کوچک روی میز‌هایش خیلی زیباترش کرده‌اند.

بلوار منظریه رشت

شیرینی فروشی آبرود

قدمت این شیرینی فروشی را ۶۰سال گفته‌اند و به همت مرحوم احمد آبرود و همسر ایشان تاسیس شده است. در ابتدا به‌صورت یک نانوایی و یک شیرینی‌پزی در کنارش بوده است.

بیشتر سوغاتی‌ها و شیرینی‌های نقاط دیگر ایران در اینجا یافت می‌شود. از سوهان، گز و نقل گرفته تا نان برنجی کرمانشاه که گفته می‌شود، به‌صورت خانگی آماده می‌شود. همچنین یک مدل حلوا مجلسی که فقط در این فروشگاه عرضه می‌شود. شیرینی گاتا که شیرینی روسی است، یک مدل شیرینی گرد بزرگ بوده که با کره طبیعی و مغز گردو درست می‌شود، از پر فروش‌های اینجا است.

ول کن جهان را، قهوه‌ات یخ کرد

نبش کوچه مروارید کافی شاپ زیبایی با اسم خوشمزه‌ای قرار گرفته است. امیر شکلات با منویی شکلاتی همراه با انواع قهوه و شیک، کیک‌های خوشمزه و دسر‌های خوش ترکیب همیشه برای آن‌هایی که شیرینی و تلخی را در کنار هم دوست دارند، جای مناسبی است.

کافه های بلوار منظریه رشت

دنیای کتاب

در هر بلوار و خیابانی جدا از بخش خوشمزه آن‌ همیشه باید خانه کتابی باشد. دنیای کتاب هم از آن دست است که پر از نوشت‌افزار رنگارنگ و وسائل طراحی و نقاشی است. کتاب‌ها و وسائل کمک آموزشی کودکان نیز در اینجا پیدا می‌شود. کتابخانه زیبایی دارد و قفسه‌ای پر از دفتر‌های گوناگون که کنار هم با نظم نشسته‌اند.

بلوار منظریه رشت

مسجد فاطمیه منظریه رشت

می‌گویند زمانی مامن بچه‌های جبهه و جنگ بوده است و امروزه هم برنامه‌های فرهنگی زیادی در این مسجد دایر می‌شود. برنامه‌های فرهنگی‌ اردو‌های رزمی، تیراندازی، کوهنوردی و کتابخانه جدایی در طبقه بالای این مسجد وجود دارد.

بلوار منظریه رشت

خونه مادربزرگه

رستورانی به سبک قدیم با رومیزی‌هایی شبیه خانه مادربزرگ‌ها و گل‌گلی در نبش کوچه علومی قرار دارد. اولین چیزی که باعث می‌شود، لحظه‌ای درنگ کنید، اسم اینجا است و خاطراتی که یک دفعه به ذهنتان حمله‌ور می‌شوند. فضایی خودمانی و دیوار‌ها و دکور زیبایی دارد. دیوار‌های آجرنما، طاقچه‌هایی پر از گل و چراغ، بوفه‌ای قدیمی و دیواری پر از دیوارکوب‌های رنگی اینجا را دلپذیر کرده است.

بلوار منظریه رشت

انواع غذا‌های ایرانی و گیلانی در اینجا سرو می‌شود. فسنجان رشتی ترش و پر روغن، قرمه سبزی جا افتاده، میرزا قاسمی پر سیر، ترش‌تره خوش عطر، سیرواویج با تخم مرغ محلی، ماهی و کباب و یک عالم مزه اینجا دست‌دردست هم داده‌اند تا مادربزرگه عالی‌تر به خاطر ما بماند.

شکم گردی در بلوار منظریه رشت

هتل پردیس در انتهای مسیرم در بلوار منظریه رشت قرار دارد. هتلی که کار خود را از سال ۱۳۶۴ شروع کرده و با ۶۰ اتاق در ۴طبقه خود از هتل‌های قدیمی‌ رشت است.

رستوران، کافه تریا و امکانات عمومی دیگر هتل‌ها در اینجا یافت می‌شود. گفته‌اند قصد نوسازی دارند تا سه ستاره خود را افزایش دهند.

بلوار منظریه رشت

سفره خانه سنتی ماهور، بستنی و آبمیوه داریوش، باقلواپزی زرافشان، پیتزا کاج، فروشگاه دلفین و بوتیک‌ها و مغازه‌های شیک در طول این بلوار نمی‌گذارند لحظه‌ای حوصله‌تان سر برود. اگر دنبال لباسی هستید، کافه‌ای شیک یا رستورانی سنتی را دوست دارید. اگر از جاهای مدرن امروزی خوشتان می‌آید یا به‌دنبال جایی برای ورزش روزانه و حرفه‌ای می‌گردید، مهمانی ویژه دارید و نگران هتل و پذیرایی‌اش هستید. خلاصه مطلب اینکه بلوار منظریه رشت همه این‌ها را در دل خود جای داده و در انتظار دیدار با شما است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن