تاریخ و تمدن

عمارت های قزوین؛ تجلی تاریخ در خیابان‌های شهر

فهرست مطالب

قزوین یکی از شهرهای پر جاذبه کشور به شمار می‌رود که دارای آثار تاریخی بی‌شماری است؛ طوری که در این زمینه رتبه نخست را دارد. به دلیل کثرت آثار تاریخی قزوین شما هر قدمی که در این شهر بر دارید می‌توانید دوره‌ای از تاریخ این مرز و بوم را مشاهده کنید، وجود آب انبارهای قدیم، موزه‌های مختلف، بازار، مسجد جامع و… تنها بخشی از جاهای دیدنی قزوین است که تماشای این زیبایی خالی از لطف نیست. در این مطلب همراه من باشید تا عمارت های قزوین را بشناسیم.

1- عمارت سردار مفخم

سردار مفخم نام بنایی زیبا مربوط به دوره قاجاریه است که معماری چشم‌نوازی دارد. از این بنا امروز به عنوان موزه و دفتر وزارت امور خارجه استفاده می‌شود. این عمارت زیبا در خیابان هلال‌احمر قزوین قرار دارد. از ترمینال تا عمارت در حدود 10 تا 15 دقیقه با ماشین راه است که در طول مسیر نیز می‌توانید از اولین خیابان ایران سپه که مزین به سنگ‌فرش شده است گذر کنید. این بنا در سه طبقه احداث شده است که دارای طراحی نوین درونی و بیرونی است؛ طوری که معماری آن از دور خودنمایی می‌کند.

عمارت محصور در میان باغی بزرگ و مجلل است. ورودی این عمارت ستون‌های بزرگی با معماری دلنواز وجود دارد. ستون‌های بلند و سفید رنگ این بنا از دور شکوه معماری این بنا را فریاد می‌زنند. سردار مفخم در واقع معماری خانه‌های اعیانی زمان قاجار را نشان می‌دهد. این عمارت به مدرسه امیرکبیر نیز معروف است.

داخل این عمارت ستون‌ها و اتاق‌های زیادی وجود دارد. از طبقه همکف و ورودی این عمارت به عنوان موزه استفاده می‌شود که در واقع هدایای کشورهای مختلف به سفیر پیشین ایران دکتر علی‌اکبر صالحی است. این محل با موزه چهلستون، سردر عالی قاپو و مسجد جامع فاصله چندانی ندارد. بازدید از این بنا 20 تا 30 دقیقه زمان می‌برد.

عمارت های قزوین

آدرس: استان قزوین، خیابان سپه، خیابان هلال‌احمر، روبروی هلال‌احمر


نشان دادن مکان روی نقشه

2- گراند هتل

یکی از عمارت های قزوین که از محبوبیت خاصی برخوردار است و در فیلم‌های تاریخی دوران مدرن نیز گاهی به آن اشاره می‌شود گراند هتل است که به سبک معماری نوین کشورهای اروپایی آن زمان ساخته شده است. گراند هتل از اولین هتل‌های ساخته‌شده به سبک نوین و مدرن اروپایی است و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین هتل‌های ایران شناخته می‌شود و دارای منظره چشم‌نوازی است.

این هتل در خیابان پیغمبریه قزوین و در کنار امامزاده چهار انبیا قرار دارد که دور تا دور هتل را بناهای تاریخی ادوار گذشته فرا گرفته است. اگر به خیابان پیغمبریه قزوین بروید، شاید نمای این هتل را مشاهده نکنید چرا که دور تا دور این هتل را با فنس‌های فلزی پوشانده‌اند تا مبادا آوار آن خراب شود.

جالب است بدانید که این هتل قرار ملاقات‌های شخصیت‌های مهم سیاسی آن زمان نیز بوده است و حتی رضاشاه نیز در این مکان قبل از صدارت جلساتی را برگزار می‌کرد. برای رسیدن به گراند هتل باید از سردر عالی قاپو وارد این مجموعه شوید. که البته هم اکنون در حال بازسازی است و گفته می‌شود تا سال ۱۴۰۰ باز ساری و مرمت آن به اتمام می‌رسد

این هتل از جمله هتل‌هایی است که دارای سینما نیز بوده که در سال 1319 دچار حریق شد ولی بازسازی شد. در سال 1356 دوباره طعمه حریق شد و دیگر بازسازی نشد. این عمارت در سه طبقه ساخته شده که از نمای بیرون دو طبقه آن مشخص است. همچنین دارای تعداد زیادی اتاق و حیاطی بزرگ است. بازدید از این محل 30 دقیقه زمان از شما می‌گیرد. از بناهای نزدیک این هتل می‌توان به کاخ موزه چهلستون، مسجد جامع، موزه قزوین، عمارت سردار مفخم و سردر عالی قاپو اشاره نمود.

گراند هتل

آدرس: استان قزوین، خیابان سپه، خیابان پیغمبریه


نشان دادن مکان روی نقشه

3- عمارت سپهدار

محمد ولی خان تنکابلی از جمله رجال با نفوذ دربار قاجار و دارای مقامات سیاسی متعددی در زمان قاجار بود. این بنا یکی از عمارت های قزوین است که در جنگ جهانی اول میزبان نظامیان انگلیسی و روسی بود که پس از پایان جنگ و در نهایت به خاطر بدهی مالیاتی که مالک آن داشت به مصادر دولت درآمد.

هم اکنون از این بنا به عنوان موزه کشاورزی استفاده می‌شود. در این محل همانطور که از نامش پیداست ادوات کشاورزی را نگهداری می‌کنند. بنا در میان حیاط بزرگی احداث شده است. این اثر به ثبت ملی رسیده است و یکی از آثار ارزشمند تاریخ این مرز و بوم است.

عمارت های قزوین

آدرس: قزوین خیابان نادری چهارراه خیابان عمران.


نشان دادن مکان روی نقشه

4- خانه شهیدی

خانه شهیدی از زیباترین و مجلل‌ترین عمارت های قزوین به شمار می‌رود که دارای اتاق‌های کوچکی است و در ارتفاع کم ساخته‌شده است. این عمارت در دو طبقه بنا شده است. خانه شهیدی مهمانخانه‌ای با سقف بلند و قاب‌های چوبی زیادی دارد. نوع گچ بری و دیوار تزیین شده این بنا شکوه معماری آن دوران را با گچ بری هنرمندانه استادان آن دوران به نمایش می‌گذارد. متاسفانه به دلیل عدم توجه، قسمت‌های اندرونی این بنا تا حدودی از بین رفته است؛ ولی هنوز شکوه و جلال خود را دارد.

بسیاری از مردم قزوین این خانه را متبرک می‌دانند، به همین دلیل هر ساله مردم شهر با شروع تاسوعای حسینی در روز تاسوعا برای نوشیدن جرعه‌ای آب از آب متبرکه شمشیر به این منزل رهسپار می‌شوند و شفای خود را از آن می‌گیرند. قدمت این اثر به زمان صفویه بر می‌گردد.

آدرس: قزوین محله آخوندی

خانه شهیدی

5- عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو  از قدیمی‌ترین عمارت های قزوین اسن که سردر ورودی بزرگی در خیابان سپه دارد. از این محل می‌توانید به گراند هتل نیز دسترسی پیدا کنید. پشت این اثر تاریخی موزه چهلستون قرار دارد. ورودی آن بزرگ و چوبی است که قسمت ورودی آن مخروطی شکل و به رنگ سفید است. این بنا در دوره صفویه و در زمان شاه تهماسب ساخته شده است.

این عمارت هفت در داشته که یکی از آن‌ها عالی قاپو است. در زمان پهلوی به خاطر اقامت پلیس به آن شهربانی می‌گفتند. سردر عالی قاپو 17 متر ارتفاع دارد و دارای کتیبه‌نویسی است.

عالی قاپو

آدرس: قزوین انتهای خیابان سپه.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- عمارت شهرداری

عمارت شهرداری از قدیمی‌ترین عمارت های قزوین و جزو اولین شهرداری‌هاست که در ایران توسط یک شرکت روسی ساخته شده است. این ساختمان در سال 1306 احداث شده که قدمتی بیش از 90 سال دارد. در ساخت این بنای از معماری نوین آن دوران استفاده شده است. برای ورود به این عمارت باید حدود دو پله از کف حیاط بالا بروید تا به عمارت برسید.

اتاق ورودی این عمارت که از ایوان جدا شده به صورت مربع است که شکل ساده‌ای دارد. کف عمارت کاشی‌کاری شده و سقف ساده‌ای دارد. عمارت شهرداری قبل از جنگ جهانی دوم توسط یک شرکت روسی بنا شد، پس از جنگ به دلیل غرامت مجبور شد آن را به بلدیه قزوین دهد. این عمارت پس از بازسازی به موزه بلدیه تغییر نام دارد. بازدید از این مکان تاریخی تنها در ایام نوروز امکان پذیر است.

عمارت های قزوین

آدرس: قزوین خیابان شهرداری، بوستان مشاهیر.


نشان دادن مکان روی نقشه

7- عمارت حسینیه امینی‌ها

یکی از زیباترین عمارت های قزوین حسینیه امینی‌ها است که از شهرت بالایی برخوردار است نوع تزیین و وسایل به کار رفته در آن شکوه معماری آن دوران را پیش روی چشم ما قرار می‌دهد. تلفیق رنگها در و پنجره‌های این بنا خود از زیبایی این بنا به شمار می‌رود که محل مناسبی برای گشت و گذار و استراحت است.

این بنای دارای گچ بری‌های زیبایی است که آینه‌کاری شده است. سقف آن نیز به صورت آینه کاری شده با رنگ‌های مختلف است. به هر سوی این بنا که بنگرید می‌توانید زیبایی آن را مشاهده کنید. داخل این بنا تمام فرش است و از جمله بناهایی است که در مراسمات مختلف هنوز هم از آن استفاده می‌شود. حسینیه امینی‌ها سالانه میزبان گردشگران زیادی است که از نقاط دور و نزدیک به این شهر سفر می‌کنند.

این بنا توسط شخصی به نام حاج محمدرضا امینی‌ها ساخته شده است و نمونه‌ای از خانه‌های قزوین را در آن دوران به نمایش می‌گذارد. این خانه در سال 1275 وقف حسینیه گردید.

امینی ها

این خانه مجلل از سه تالار اصلی تشکیل شده است که در موازات یکدیگر قرار دارند که به وسیله ارسی‌ها زیبا بالا و پایین می‌شوند. در قسمت زیرین تالار شربت خانه‌ای قدیمی قرار دارد که تماشای آن خالی از لطف نیست.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- چهلستون

کاخ موزه چهلستون با نام عمارت کلاه فرنگی شناخته می‌شود. کاخ چهسلتون از قدیمی‌ترین عمارت های قزوین است که در واقع نماد شهر قزوین نیز به حساب می‌آید و در مرکز شهر قرار دارد. این بنا که به ثبت ملی رسیده، در دو طبقه ساخته شده و کاربری موزه دارد. در طبقه اول و همکف این کاخ آثار خوشنویسی هنرمندان بنامی همچون درویش عبدلمجید طالقانی، میرعماد حسنی قزوینی، غلامرضا عماد الکتاب و … برای بازدید عموم قرار دارد. قزوین پایتخت خوشنویسی کشور محسوب می‌شود.

عمارت های قزوین

کاخ چهلستون دارای ستون‌های زیبای بلندی است که از دور نمایان است. کاخ موزه چهلستون به صورت هشت گوشه ساخته شده است. در بالای بنا ایوانی با ستون‌های چوبی است. نقاشی‌های دیواره این بنا و نوع کاشی‌کاری آن تنها نمونه‌ای از هنر و مکتب قزوین را به نمایش می‌گذارد که از شهرت جهانی برخوردار است.

آدرس: قزوین میدان آزادی


نشان دادن مکان روی نقشه

اگر تجربه سفر به شهر قزوین و بازدید از عمارت های قزوین را دارید، دیدگاه‌ها، تجربیات و نظرات خود را با ما و دیگر مخاطبان نابرو در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن