تاریخ و تمدن

بازدید از قلعه ملک بهمن بر فراز آبشار شاهاندشت

فهرست مطالب

در روستای زیبای شاهاندشت مازندران آبشار بسیار زیبا و مرتفعی وجود دارد. بر فراز این آبشار قلعه تاریخی بزرگی عظمت خود را به رخ ساکنین روستا می‌کشد. گویا این قلعه نگهبان روستاست و با قرار گرفتن بر بلندترین نقطه روستا امنیت روستا را تامین می‌کند. برای آشنایی با قلعه ملک بهمن از جاهای دیدنی مازندران در این مطلب همراه من باشید.

معرفی قلعه ملک بهمن

قلعه ملک بهمن یا ملک قلاع مربوط به دوران پیش از اسلام است و در مازندران، شهرستان آمل، بخش لاریجان، روستای شاهاندشت واقع شده‌ است. این قلعه یکی از قلعه‌های عظیم ایران و البرز است و قدمت آن بیش از سه هزار سال تخمین زده شده ‌است.

قلعه ملک بهمن در آمل

قلعه ملک بهمن روی صخره‌ای با ارتفاع 220 متر بالاتر از سطح روستا و بر فراز آبشاری زیبا ساخته شده‌ است. جنس قلعه از لاشه سنگ‌های بزرگ همراه با ملات گچ و ساروج است. اتاق‌های بزرگ و طبقاتی قلعه شکوه آن را دوچندان کرده‌اند. این قلعه به حاکمین پادوسبانین (آل پادوسبان) تعلق دارد.


طبق بررسی‌های انجام شده بنای اصلی قلعه و اتاق‌های درونی آن داخل این صخره سنگی کنده شده است، دلیل آن هم وجود پنجره‌هایی روی بعضی قسمت‌های قلعه است که خالی بودن صخره را ثابت می‌کند.

پادوسبانیان نسب خود را به ساسانیان و جاماسب ساسانی بیست‌ویکمین پادشاه ساسانیان می‌رسانند. این سلسله پس از خاندان یاماتو در ژاپن طولانی‌ترین سلسله جهان است که حدود هزار سال بر منطقه رویان حکومت می‌کردند. این قلعه توسط شاه عباس صفوی فتح شد.

قلعه ملک بهمن در آمل

نام دیگر این قلعه ملک خلا است. این اسم به معنی ملکه خلا (محل خلوت و جای خالی) معنا شده است؛ زیرا دسترسی به این قلعه دشوار بوده و به نحوی تسخیرناپذیر ساخته شده است.

زیبایی‌های اطراف قلعه ملک بهمن

آتشکده‌ای بیرون این قلعه وجود دارد که از نظر معماری مانند معماری قلعه ملک بهمن است. وجود این آتشکده باعث می‌شود عمر قلعه بسیار کهن تر به نظر بیاید، تا جایی که احتمال می‌رود این قلعه همان قلعه استوار استوناوند باشد.

دیدنی های قلعه ملک بهمن در آمل

راه رسیدن به این قلعه مقداری دشوار است. ابتدا باید از داخل روستا گذر کنید، سپس کنار رودخانه پیش بروید و به پای آبشار برسید. بعد از آبشار مسیر تقریبا طولانی را با شیب نسبتا زیاد بالا بروید تا به پای قلعه برسید.

فضای اطراف قلعه بسیار سرسبز با چشم‌اندازی دل‌انگیز است. در این مکان می‌توانید منظره‌ای بسیار زیبا از قله دماوند را ببینید. همچنین رود خروشانی از کنار قلعه می‌گذرد که آبشارهای کوتاه و بلند خروشانی دارد.

قلعه ملک بهمن در آمل

فضای داخل قلعه تاریخی

داخل قلعه بر اثر گذشت زمان و کاوش‌های جویندگان گنج تقریبا ویران شده است. تنها دیواره‌های اطراف قلعه، تعدادی اتاق کنار آبشار، مدخل راه ورودی، چند پله بلند و برج‌های بالای قلعه سالم مانده‌اند.

اطراف قلعه ملک بهمن هیچ راه ورودی ندارد، تنها راه ورود آن زیرزمینی بوده که امروزه مسدود است. کوهنوردان می‌توانند با تجهیزات و رعایت موارد ایمنی از دیواره جنوبی قلعه داخل آن صعود کنند.

مناظر دماوند از لواسان

بالای قلعه ملک بهمن برج‌هایی وجود دارد که احتمالا برای دیده‌بانی طراحی شده‌اند. همچنین پله‌هایی آنجاست که شما را به بالای برج‌ها می‌برد. اگر از کنار به این پله‌ها نگاه کنید، روی آنها را حجم زیادی خاک پوشانده است. نکته مهم این است که ارتفاع هریک از این پله‌ها بیش از 50 سانتیمتر است. بنابراین احتمالا، مردانی بلند قامت به اینجا رفت‌وآمد می‌کردند.

طبق بررسی‌های انجام شده بنای اصلی قلعه و اتاق‌های درونی آن داخل این صخره سنگی کنده شده است، دلیل آن هم وجود پنجره‌هایی روی بعضی قسمت‌های قلعه است که خالی بودن صخره را ثابت می‌کند.

قلعه ملک بهمن در آمل

همان‌طور که گفتم بنای قلعه ملک بهمن روی صخره‌ای بزرگ، کنار آبشاری بلند، بالای آبشار اصلی ساخته شده‌ و دسترسی به قلعه از دو طرف کاملا غیرممکن است. راه ورود به قلعه درحال‌حاضر از دو طرف دیگر است. دو طرف قلعه در گذشته باغ‌هایی بوده‌ که با دیوارهای سنگی بسیار قوی حفاظت می‌شد. به همین علت راه ورود به این قلعه بسیار سخت بود. در این دیوارهای سنگی از سنگ‌های بسیار بزرگی استفاده شده‌ است.

دیدنی های قلعه ملک بهمن در آمل

همین موضوع باعث تعجب افراد است که چطور در آن زمان این سنگ‌ها را جابه‌جا می‌کردند و روی هم قرار می‌دادند؟

قلعه ملک بهمن در سال ۱۳۷۹ به‌‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مسیرهای دسترسی به قلعه ملک بهمن

مسیر اول: نرسیده به شنگلده (از سمت تهران)، جاده روستای شاهاندشت، پارک ماشین کنار رودخانه هراز و حدود ۴۵ دقیقه پیاده‌رویکوه های زیبای لواسان

مسیر دوم: گذر از پل روستای وانا، جاده روستای شاهاندشت، پارکینگ شاهاندشت و حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی، که مسیر دوم مناسب‌تر و پرترددتر است.

به یاد داشته باشید برای رسیدن به قلعه ملک بهمن باید در فصول بهار و تابستان مراجعه کنید. همچنین باید مجهز باشید و نکات ایمنی را رعایت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن