طبیعت گردی

پارک ملل ملایر؛ پنجره‌ای گشوده رو به جهان

فهرست مطالب

اگر اهل تاریخ و گردشگری باشید، مکان‌های گردشگری بسیاری در فهرست دیدنی‌های موردپسند شما از نقاط مختلف جهان وجود دارد. مکان‌هایی که شاید حتی دیدنشان، رویای شبانه‌تان باشد و عکس‌هایشان پس‌زمینه‎ تلفن شخصی‌تان. می‌خواهید به جایی سر بزنید که این مکان‌های پرطرف‌دار و جذاب را یکجا ببینید؟ پارک ملل ملایر یکی از بهترین مکان‌ها برای تماشای زیبایی‌های دنیاست. با من در نابرو همراه باشید تا کمی بیشتر با دیدنی‌های ملایر آشنا شویم.

سنگ‌بنای اولیه‌ ساخت پارک ملل ملایر

امروزه برای برنامه‌های تفریحی‌گردشی، شکل جدیدی از پارک‌ها به‌وجود آمده است که تعریف جدیدی از تفریح ارائه و مرزهای سرگرمی را گسترش می‌دهند. پارک‌های مینیاتوری یا همان مینی‌ورلدها، بناها و سازه‌های معروف دنیا را در ابعادی کوچک نشان می‌دهند و شما را در مدت‌زمان کوتاهی، به دور دنیا می‌برند.

اولین نمونه‌ این پارک‌ها، در ژاپن، بلژیک و چین اجرا شده‌اند. پارک مینیاتوری اروپا در شهر بروکسل، با نام شناخته‌‌شده‌ اروپای کوچک (Mini Europe)، ازجمله پارک‌های پرطرف‌داری‌ است که شهرت جهانی دارد.

پارک ملل ملایر

جهان کوچک در شهر ملایر

شهرستان ملایر کنار قدمت تاریخی و فرهنگ‌ به‌ارث‌رسیده‌اش، جاذبه‌های گردشی دیگری نیز برای خود دست‌وپا کرده تا از قافله‌ دیدنی‌های ایران جا نماند. یکی از این جاذبه‌ها، مجموعه‌ گردشگری پارک ملل (Mini world) یا پارک ملل ملایر است. پروژه‌ای منحصر‌به‌فرد و درحال‌تکمیل که می‌تواند در ردیف مکان‌های بی‌نظیر گردشگری در خاورمیانه قرار بگیرد.


در مقصد پارک ملل ملایر خیام نیشابوری منتظر ما است. آرامگاه عمر خیام، شاعر و منجم و ریاضی‌دان شهیر ایرانی، معروف‌‌ترین جاذبه گردشگری نیشابور است.

ایده‌ ساخت این جهان کوچک در قسمت شرقی ملایر، با بهره‌گیری از شهر بروکسل بلژیک انجام گرفته است. نمونه‌ مقابله‌به‌مثل این پروژه هنوز در ایران و خاورمیانه وجود ندارد؛ این موضوع قله‌ افتخار مجموعه و جذب‌کننده گردشگران است. با این پروژه عظیم در ملایر، نه‌تنها مردم این شهرستان، بلکه تمام مردم ایران به، می‌توانند چندین اثر تاریخی مهم جهان و ایران را از نزدیک و در ابعاد کوچک‌تر ببیند. دیدن مجموعه پارک ملل ملایر به‌نوبه‌ خود، تجربه‌ گردشگری متفاوتی دارد. در طی سال‌ها ساخت و تکمیل این پروژه، قرار بر این بوده که ۱۳۸ اثر تاریخی ملی و جهانی، در مقیاس یک‌دهم ساخته ‌شوند. ۱۵ اثر آن، از آثار تاریخی جهان‌اند.

پارک ملل ملایر

در سفر به این جهان کوچک چه می‌بینید

وقتی به پارک ملل ملایر رسیدید، خود را سوار بر ماشین زمانی خواهید دید که در کمتر از چند دقیقه در گوشه‌گوشه‌ جهان و ایران، جابه‌جایتان می‌کند. اگر کنجکاوید این ماشین زمان را بشناسید، بیایید برایتان از دیدنی‌های این جهان بگویم.

در ایستگاه اول سفرمان به چکمه‌ دوست‌داشتنی سری بزنیم. برج کج پیزا، همان برج معروف شهر پیزای ایتالیا است. این برج معروف در حین کار و هنگامی که برج تا سه طبقه بالا رفته بود، ناگهان شروع به کج‌شدن کرد. بعد از این اتفاق، ساخت ادامه برج تا ۱۰۰ سال به تعویق افتاد. در سال ۱۲۳۴ میلادی، معمار دیگری تا سقف چهارم پیش رفت؛ اما باتوجه‌به خمیدگی ساختمان، نتوانست کار را به‌ اتمام برساند. انحراف بنا در ساخت طبقه پنجم و ششم نیز ادامه پیدا کرد و این موضوع موجب شد اتمام کار آن تا صد سال دیگر نیز به سرانجام نرسد.

در‌نهایت ۱۰۰ سال بعد، معمار جوانی ساخت آن را به پایان رساند و ناقوس‌های برج را در مرکز ثقلش نصب کرد. این برج که با زاویه‌ ۶٫۳ درجه نسبت ‌به زمین بر جای خود مانده، یکی از آثار مهم جهانی است.

پارک ملل ملایر

جهان در ادامه‌ راه…

کمربند‌هایتان را باز نکنید، مقصد بعدی از آنچه می‌بینید، نزدیک‌تر است! از پیزای ایتالیا به آکروپولیس یونان برویم. معبد پارتنون، نیایشگاه آتنا، خدای خرد و هنر، همین‌جا است! البته در جهان کوچک شهر ملایر. پریکلس از افراد سیاست‌مدار و بادانش یونان، این معبد را ۲۵۰۰ سال پیش با هدف نیایش آتنا، خدای خرد و هنر و جنگ برپا کرد.

الهه‌ای که در باور مردم آتن، حافظ و نگهدار شهر بود. برسیم به آخرین و در حال حاضر سومین ایستگاه جهانی این پارک، یعنی برج ایفل. مشهورترین سازه و جاذبه‌ پاریس، با هدف گرامیداشت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه، در کنار رود سِن برپا شد. یادگاری کوچکی از این برج، در شهر ملایر به جا مانده است که هنوز مراحل ساخت و تکمیل را طی می‌کند و به قدم آخر نرسیده.

پارک ملل ملایر

ایران کوچک در پارک ملل

سفر جهانی‌مان در اینجا به ایستگاه استراحت می‌رسد. برای تعویض خط و ادامه‌ این سفر جذاب، بلیت‌به‌دست بمانید. می‌خواهید ایران کوچک را ببینید؟ از تخت‌جمشید شروع کنیم. پرسپولیس ایران در ۶۰کیلومتری شرق شیراز قرار دارد. قسمتی از این سازه بی‌همتا و ثبت‌‌شده در فهرست جهانی یونسکو، انتظار شما را می‌کشد تا میزبانتان باشد. از ردیف سربازان هخامنشی هم غافل نشویم. گارد یا سپاه جاویدان، نامی است که پادشاهان هخامنشی بر ارتش خود گذاشته بودند.

علت نام‌گذاری این سپاه این بود که اگر کسی از افراد این سپاه کشته یا بازنشسته شد، بلافاصله شخصی جایگزین او شود. در همه‌حال سعی بر این بود تا از تعداد افراد کاسته نشود. از جنوب غربی ایران به کرانه‌های دریای خزر، یعنی مازندران پرواز کنیم. پل ورسک سوادکوه حدود ۸۰ سال پیش در روستای ورسک از توابع سوادکوه مازندران ساخته شد. این پل شکوهمند در ارتفاع ۱۱۰متری دره کوه و در مسیر راه‌آهن سراسری شمال‌جنوب قرار دارد. پل ورسک دو کوه عظیم و سخت‌گذر را به هم متصل می‌کند.

پارک ملل ملایر

از جنوب تا شرق، از غرب تا شمال

از تاریخ گذر کنیم و سری به ادبیات بزنیم. در مقصد پارک ملل ملایر خیام نیشابوری منتظر ما است. آرامگاه عمر خیام، شاعر و منجم و ریاضی‌دان شهیر ایرانی، معروف‌‌ترین جاذبه گردشگری نیشابور است. این آرامگاه با طرحی از هوشنگ سیحون در سال ۱۳۴۲ افتتاح شد. طرح این بنا برگرفته از زندگی و اندیشه‌های خیام، مبدع تقویم جلالی‌، است. این بنا سه وجه شاعری و ستاره‌شناسی و ریاضی‌دانی او را به‌ نمایش گذاشته است.

حالا که حرف از ادبیات به‌میان است، به دوستداران حافظ مژده بدهم که حافظیه هم اینجا است! هنوز چند ایستگاه دیگر از این سفر هیجان‌انگیز باقی ‌مانده است. در سی‌وسه‌پل اصفهان توقفی کنیم و کنار زاینده‌رود بنشینیم. این پل چشم‌نواز را که بر زاینده‌رود جا خوش کرده، الله‌‌وردی‌خان، سردار مشهور شاه‌عباس ساخته است.

پارک ملل ملایر

داستان‌های زیادی درباره دلیل نام‌گذاری این بنا به سی‌و‌سه‌پل نقل شده‌اند. مشهورترین آن‌ها به اعتقاد گرجی‌تبارها بازمی‌گردد: چون حروف الفبای گرجی سی‌وسه حرف دارد و الله‌وردی‌خان از نژاد گرجی‌ها است، این پل نیز سی‌وسه دهانه دارد.

دلیل دیگر، ربط عدد ۱۳۳ به الهه آب، آناهیتا است. ازآنجایی‌که در ایران بناهای بسیاری برای این الهه باستانی ایرانی ساخته شده‌اند، ساخت این پل را نیز به او ربط می‌دهند. برج آزادی، مجسمه آناهیتا، سیمرغ اساطیری و چندین جاذبه‌ دیگر، از دیدنی‌های این سفر هستند. در این مجموعه برج ایفل و مقبره باباطاهر نیز در حال ساخت است و به‌زودی مستقر خواهد شد.

ایستگاه آخر

ماشین زمان این سفر از مسیر بلوار انقلاب، بلوار شهید بیات، کیلومتر یک بلوار نبوت، مینی ورلد خاورمیانه، آغاز به راه‌ می‌کند. اگر سفر به این جهان کوچک را درکنار خانواده یا دوستانتان تجربه کردید، حس‌وحالتان از این سفر را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن