طبیعت گردی

کوهنوردی و تنفس در هوای پاک مخمل کوه لرستان

فهرست مطالب

استان لرستان پر است از شگفتی‌های طبیعت؛ آبشارهای گوناگون، حوضچه‌های رنگارنگ و کوه‌های محجوبی چون مخمل کوه که خود را در یک پوشش مخملی پنهان کرده‌اند. مخمل کوه از جاهای دیدنی لرستان یکی از بهترین انتخاب‌ها برای طبیعت‌گردی است. اگر قصد طبیعت‌گردی دارید، با من در نابرو همراه باشید.

مخمل کوه لرستان؛ جایی برای خیال‌پردازی

در طبیعت بی‌نظیر استان لرستان، رشته کوهی با لباسی از گل‌سنگ سربرآورده که هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کند. این لباس مخملی هنگام بارندگی به رنگ سبز درمی‌آید و با درآمدن خورشید و تبخیر آب، به تیرگی و سیاهی می‌گراید که در هر دو صورت زیباست. چه سبز باشد چه سیاه، با یک نگاه متوجه تفاوت آن با کوه‌های اطرافش خواهید شد. با توجه به این که این نام به یک رشته کوه اطلاق می‌شود، برای بازدید از آن لازم نیست به یک نقطه خیلی خاص بروید، بلکه در تمامی مسیرهایی که این رشته کوه‌ها وجود دارند، می‌توانید نظاره‌گر آن‌ها باشید. برای مثال در بازدید از تنگه پیازه، هفت حوض لرستان، تنگه شبیخون و آبشار کبوترلو، این کوه‌های مخملی را در کل مسیر مشاهده خواهید کرد. تخته سنگ‌های بزرگی را خواهید دید که از گل‌سنگ پوشیده شده‌اند و در کنار جنگل‌های بلوط زاگرس، خودنمایی می‌کنند.

دیدنی های مخمل کوه لرستان

آبشارها و دیدنی‌های مخمل کوه

کنار همه این‌ها یکی دیگر از جذابیت‌های اصلی مخمل کوه زمان بارندگی، آبشارهای ریز و درشتی است که روی صخره‌های آن شکل می‌گیرند. به این ترتیب که به هر طرف که نگاه کنید، یک آبشار خواهید دید. آبشارهایی که شاید عمری بیش از چند ساعت نداشته باشند اما آن قدر محیط را دلچسب و حیرت‌انگیز می‌کنند که گمان می‌کنید وارد بهشت شده‌اید.


در کنار رشته کوه‌های مخملی استان لرستان، روستاهای بسیاری شکل گرفته‌اند که می‌توانید برای خرید اقلام مورد نیاز خود به آن‌ها رجوع کنید.

پس شاید بهتر باشد زمانی را برای بازدید از مخمل کوه لرستان انتخاب کنید که هم رنگ گل‌سنگ‌ها به خاطر بارندگی تغییر کرده باشد و هم شاهد جریان‌های بی‌شمار آب روی صخره‌های مخملی باشید. بازدید از مخمل کوه و غارهای زیبایی که در گوشه و کنار آن تشکیل شده‌اند، برای علاقه‌مندان به زمین‌شناسی هم می‌تواند جالب توجه باشد. کوه‌ها به نحوی شکل گرفته‌اند و خمیده سر برآورده‌اند که هر بیننده‌ای را به فکر فرو می‌برند، حتی اگر تخصصی در علوم زمین‌شناسی نداشته باشد.

جاذبه های مخمل کوه لرستان

این کوه‌های رسوبی جوان، بخشی از رشته کوه زیبای زاگرس شرقی هستند که در کنار یک‌دیگر، پارک جنگلی مخمل کوه را به وجود آورده‌اند. فضایی که هر ساله علاقه‌مندان به طبیعت و طبیعت‌گردی را به خود جذب می‌کند. بسیاری از افراد هم علاقه دارند از این کوه‌های مخملی بالا بروند و کوه‌نوردی در چنین محیط رویایی را تجربه کنند. حتی رانندگی در جاده‌ای که دو طرفش را جنگل‌های بلوط فراگرفته تجربه خیلی لذت‌بخشی است.مخمل کوه لرستان

پوشش گیاهی و گل‌سنگ‌ها

استان لرستان از منظر گیاه‌شناسی در حوزه ایرانو تورانی جای می‌گیرد که شامل گیاهان متنوعی چون انواع بلوط، بادام، بابونه، شقایق وحشی و غیره می‌شود. اما یکی از جالب‌ترین جانداران این منطقه همان گل‌سنگ‌هایی است که روی صخره‌ها می‌روید. جالب است بدانید که گل‌سنگ‌ها در حقیقت موجوداتی هستند که از هم‌زیستی قارچ و جلبک‌های سبز به وجود می‌آیند، بنابراین در رده گیاهان جای نمی‌گیرند و قارچ محسوب می‌شوند.

گل‌سنگ‌ها رشد بسیار کند و عمری طولانی دارند و این نشان می‌دهد که حفاظت از آن‌ها اهمیت بالایی دارد. به یاد داشته باشید گل‌سنگ‎‌ها با بارش باران زنده می‌شوند، پس اگر جایی به گل‌سنگی برخورد کردید که سیاه و خشک بود، فریب ظاهر بی‌جانش را نخورید و آن را نکَنید، چرا که به محض رسیدن آب، دوباره زنده می‌شود.

مخمل کوه لرستان

بهترین فصل بازدید

بهترین زمان برای بازدید از جاذبه‌های طبیعی استان لرستان، فصل بهار و به ویژه اردیبهشت ماه است که همه جا سر سبز و پر از گل و گیاه است. مخمل کوه هم از این قاعده مستثنی نیست، اما هر زمان که باران باریده باشد، جذابیت این کوه‌ها به دلیل تغییر رنگ و آبشارهایی که روی آن‌ها شکل می‌گیرد، دو چندان می‌شود. بنابراین فصل زمستان هم برای بازدید از این منطقه مناسب خواهد بود، به خصوص هنگامی که ترکیب رنگ زیبای این کوه‌ها با سفیدی برف در هم آمیخته می‌شود و تصویر فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند.

البته همه این‌ها به سلیقه طبیعت‌گردی شما بستگی دارد. اگر علاقه داشته باشید که در سفر خود به بررسی گیاهان این منطقه بپردازید، فصل بهار گزینه مناسب‌تری خواهد بود. همچنین باید گفت که این منطقه در طول تابستان، آفتاب تند و سوزانی دارد که شاید خوشایند طبیعت‌گردان نباشد.

جاذبه های مخمل کوه لرستان

مخمل کوه کجاست؟

مخمل کوه در استان لرستان و در شمال شرق خرم‌آباد قرار دارد. اگر حدود 15 کیلومتر از خرم‌آباد به سمت الشتر بروید، این کوه‌های شگفت‌انگیز را خواهید دید. پارک جنگلی مخمل کوه حدود 510 کیلومتر از شهر تهران فاصله دارد. برای بازدید از این جاذبه دیدنی، می‌توانید با انواع وسایل نقلیه عمومی خود را به نزدیک‌ترین شهر و سپس به مخمل کوه برسانید یا این که همراه تورهای گردشگری و یا با خودروی شخصی خود سفر کنید. خودروی خود را در مکان امنی نزدیک یکی از روستاها پارک کنید و پیمایش دلپذیری را به سوی این کوه‌های مخملی آغاز کنید.

مخمل کوه لرستان

تجهیزات لازم برای بازدید از مخمل کوه

بازدید از مخمل کوه نیازمند تجهیزات پیچیده و خاصی نیست. کافی است وسایلی چون لباس مناسب فصل، کفش طبیعت‌گردی، قمقمه آب، خوراکی به میزان کافی، کلاه و عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، پانچو یا بارانی و داروهای مورد نیاز را به همراه داشته باشید. در صورت علاقه به کمپ زدن در نزدیکی مخمل کوه، بهتر است چادر طبیعت‌گردی، زیرانداز، کیسه خواب، چراغ قوه، فندک، گاز سفری و وسایل پخت‌وپز هم به همراه داشته باشید.

دیدنی های مخمل کوه لرستان

امکانات نزدیک مخمل کوه

در کنار رشته کوه‌های مخملی استان لرستان، روستاهای بسیاری شکل گرفته‌اند که می‌توانید برای خرید اقلام مورد نیاز خود به آن‌ها رجوع کنید. ولی با توجه به این که امکانات گردشگری زیادی در این منطقه به چشم نمی‌خورد، شاید بهتر باشد که وسایل یا خوراکی‌های خاصی که مد نظر دارید را از پیش تهیه کرده باشید.

به هر صورت اگر حتی خرید کوچکی هم از داخل روستاها انجام دهید، کمک زیادی به رونق گردشگری و اقتصاد مردم بومی این منطقه کرده‌اید که ارزش بسیار زیادی دارد. البته در مناطقی که گردشگری رونق بیشتری داشته، می‌توانید فروشگاه‌ها و رستوران‌های بیشتری را ببینید که آماده پذیرایی از گردشگران هستند، مانند تنگه و آبشار شبیخون که در فضای آن آلاچیق هم وجود دارد.

مخمل کوه لرستان

اقامت در نزدیکی مخمل کوه

گزینه‌های مختلفی برای اقامت در نزدیکی مخمل کوه در مقابل شماست که بستگی به برنامه سفرتان دارد. اگر می‎خواهید یک گشت یک روزه در این منطقه داشته باشید، می‌توانید در هتل‌ها و اقامتگاه‌های مختلف شهرهای اطراف همچون اقامتگاه بوم‌گردی بلوط تاف کاسیت، کلدر و شهید رجائی خرم‌آباد و غیره اقامت کنید. اگر هم قصد دارید یک یا چند شب در هتل هزار ستاره طبیعت اقامت داشته باشید، می‌توانید با مشورت افراد محلی، مکان مناسبی برای کمپ زدن پیدا کنید و با رعایت نکات ایمنی، سفر دلپذیری داشته باشید و خاطرات شیرینی برای خود رقم بزنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن