بازارگردی

کتاب‎گردی در قدیمی‌‏ترین قطب فروش کتاب در مشهد، پاساژ مهتاب

فهرست مطالب

تقریبا اکثر مشهدی‌ها نام پاساژ مهتاب را شنیده‌اند، از همان سال‌های ابتدای تحصیل که معلمشان سر کلاس آمد و کتاب کمک‌درسی معرفی کرد و دوستشان با شوق و ذوق از کتاب‌هایی گفت که دیگر لازمشان نداشته و با فروششان توانسته بود کتاب‌های جدید بخرد. در این مقاله نابرو قصد داریم یکی از پاساژهای قدیمی از دیدنی‌های مشهد را معرفی کنیم؛ مرکز خریدی که بازارچه کتاب‌های درسی و دانشگاهی است و انواع لوازم الکترونیکی نیز در آن پیدا می‌شود.

قدمت پاساژ مهتاب

انتهای خیابان سعدی پاساژی چهارطبقه وجود دارد که ۴۰ ساله است. این ساختمان در سال ۱۳۵۶ افتتاح شده است. کاربری پاساژ در آن سال‌ها با امروز بسیار متفاوت بوده است. طبقه همکف به کتاب‌فروشی اختصاص داشته است، در طبقه اول کارگاه‌های خیاطی و مشاغلی دیگر همچون کالاهای دندان‌پزشکی بوده‌اند و علاوه بر این، دفتر چند شرکت نیز در همان طبقه دایر بوده است.

به‌سبب مجاورت خیابان سعدی و خیابان دانشگاه، در طبقه منفی یک کفاش‌ها در کارگاه‌هایشان مشغول فعالیت بودند. در نهایت نیز طبقه منفی دو که علاوه بر پارکینگ، محلی برای تخلیه بار بوده و انبارهای تجاری کارگاه‌های طبقات فوقانی در آن قرار داشته است.

پاساژ مهتاب مشهد

طبقه همکف و منفی یک پاساژ مهتاب

وارد پاساژ که می‌شویم، تابلوی نشر «درخشش» خودنمایی می‌کند و در کنارش انتشارات «استاد» قرار دارد. تابلوی زردرنگ بالای این انتشارات، بیننده تازه‌وارد و ناآشنا به پاساژ را متوجه می‌کند که اینجا خبری از کتاب‌های شعر و رمان و فلسفه و… نیست.


کتاب‌فروشی که کارش خریدوفروش کتاب دست‌دوم است، تعداد زیادی از این کتاب‌ها را می‌خرد؛ اما هر سال استادان دانشگاه یکی‌دو عنوان از این کتاب‌ها را مرجع دانشجویان خود معرفی می‌کنند.

اینجا بازارچه‌ای برای بچه‌محصل‌هاست. به طور کلی پاساژ مهتاب را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد: کتاب و لوازم الکترونیک. ۸۰ درصد این مرکز تجاری را کتاب‌فروشی‌ها تشکیل می‌دهند. طبقات همکف و منفی یک محل تجمع ناشرهای مختلف است و اگر دنبال خرید کتاب نو باشید، حتما در یکی از این مغازه‌ها پیدایش خواهید کرد.

تفکیک موضوعی نیز کارتان را راحت‌تر کرده است. برای مثال، «زبانکده فرزانگان» و «خاطره» را می‌بینید که تمام کتاب‌های زبان خارجی دانشگاهی و غیردانشگاهی را می‌فروشند.

پاساژ مهتاب مشهد

طبقه منفی دو پاساژ مهتاب

آنچه پاساژ مهتاب را از سایر بازارچه‌های کتاب متمایز می‌کند، خریدوفروش کتاب دست‌دوم است. گفته می‌شود طبقه منفی دو پاساژ مهتاب، بزرگ‌ترین مرکز کتاب دست‌دوم استان خراسان است. صاحبان مغازه‌های طبقه منفی دو، از بازارشان رضایت نسبی دارند. بعد از گران‌شدن قیمت کاغذ، اکثر مردم به خرید این کتاب‌ها روی آورده‌اند.

کتاب‌های الکترونیکی همچنان رقیبی سرسخت هستند اما فروشندگان از مشتریانشان در سراسر کشور می‌گویند، از بسته‌هایی که به شهرهایی همچون گرگان و قشم و کیش می‌فرستند. این گستردگی فروش صرفا به‌علت کم‌بودن قیمت کتاب‌های دست‌دوم نیست، بلکه خرید کتاب از مشتریان باعث شده تنوع کتاب‌ها در طبقه منفی دو بیشتر باشد. گاهی کتابی که تجدید چاپ نشده یا طرف‌داران چندانی ندارد، در طبقات فوقانی پیدا نمی‌شود و خریداران را به این قسمت بازار هدایت می‌کنند.

پاساژ مهتاب

قیمت‌گذاری کتاب‌های دست‌دوم

فروشندگان کتاب دست‌دوم با دو دسته مشتری سروکار دارند. عده‌ای که آمده‌اند کتاب‌هایشان را بفروشند و عده‌ای که آمده‌اند کتاب بخرند. خرید کتاب دست‌دوم از مشتری طبق قیمت روی جلد انجام می‌شود.

پاساژ مهتاب

حالا اگر کتابی افزایش قیمتش زیاد باشد، عرف بازار و چاپ جدید تعیین‌کننده است نه قیمت قدیم؛ اما اگر تغییرات زیاد نباشد، به قیمت روی جلد خریده می‌شود و به قیمت جدید فروش می‌رود.

البته در هر دو حالت  ۳۰ درصد از مبلغ کسر خواهد شد. این ۳۰ درصد همان سود فروشنده و مغازه‌دار است که حکم واسطه را داشته‌اند. همچون دیگر حوزه‌ها، واسطه‌گری کتاب نیز خطرپذیری زیادی می‌طلبد. چه بسا کتاب‌های زیادی که خریده می‌شوند، اما در انبارها می‌مانند. مثلا صدها عنوان کتاب فارسی عمومی داریم.

پاساژ مهتاب

کتاب‌فروشی که کارش خریدوفروش کتاب دست‌دوم است، تعداد زیادی از این کتاب‌ها را می‌خرد؛ اما هر سال استادان دانشگاه یکی‌دو عنوان از این کتاب‌ها را مرجع دانشجویان خود معرفی می‌کنند. پس ناچارند کتاب‌های باقی‌مانده را به انبار منتقل کنند و منتظر سال تحصیلی و ترم جدید باشند. البته این‌طور هم نیست که فروشندگان هیچ چشم‌اندازی به نیاز بازار نداشته باشند و بدون برنامه خرید کنند. به‌طور مثال در بحث کتاب‌های کنکور و ارشد، بیشتر کتاب‌هایی را می‌خرند که ناشرهای معتبر و معروف چاپ کرده‌اند یا در بحث دانشگاهی، سایت دانشگاه پیام نور را زیر نظر دارند تا ببینند چه کتاب‌هایی در سایت معرفی می‌شوند. در نهایت هم کافی است اول ترم از راه برسد، یکی‌دو مشتری که بیایند و سراغ کتابی را بگیرند، مشخص می‌شود منابع مدنظر استادان دانشگاه در آن ترم چیست.

پاساژ مهتاب

طبقه اول

از بحث کتاب بیرون می‌آییم و سراغ فروشندگان لوازم الکترونیک می‌رویم. اگر موقع ورود به پاساژ نگاهی به‌سمت راستتان بیندازید، راه‌پله را خواهید دید. از پله‌ها که بالا بروید، دورتادور مغازه‌هایی می‌بینید که تعمیرات لوازم الکترونیکی را انجام می‌دهند یا جدیدترین نوع فلش مموری، کارت حافظه، بردهای الکترونیکی و… را می‌فروشند. در این میان فروشگاهی خاص جلب توجه می‌کند که روی در ورودی‌اش نوشته شده است: «اولین مرکز تخصصی LED رشد گیاه در کشور.» داخل می‌شویم تا اطلاعات بیشتری درباره محصولشان به دست آوریم.

پارکینگ پاساژ مهتاب

مشکل جای پارک خودرو، گریبان همه فروشگاه‌های خیابان سعدی را گرفته است. پاساژ مهتاب نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته دو پارکینگ در دو طرف خیابان سعدی ساخته شده‌اند، یکی ابتدای خیابان و کنار دکه نان رضوی و دیگری انتهای خیابان سعدی و پشت ایستگاه مترو. اگر با خودروی شخصی قصد رفتن به پاساژ مهتاب را دارید، حتما ماشینتان را در یکی از این دو پارکینگ بگذارید وگرنه جریمه می‌شوید یا ماشینتان به پارکینگ راهنمایی و رانندگی منتقل می‌شود.

مترو سعدی برای دسترسی راحت

دسترسی به پاساژ مهتاب

سریع‌ترین راه رسیدن به پاساژ مهتاب استفاده از مترو است. در هر کجای شهر که هستید، کافی است خودتان را به مترو برسانید و در ایستگاه سعدی پیاده شوید و مسافتی کوتاه را پیاده بروید تا خودتان را مقابل در پاساژ مهتاب ببینید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن