طبیعت گردی

دریاچه نمک بندر ماهشهر؛ طبیعتی بی‌نظیر و زیبا

فهرست مطالب

دریاچه نمک یکی از جاذبه‌های گردشگری بندر ماهشهر در استان خوزستان است که از سوی صنایع پتروشیمی سال‌ها‌ست مورداستفاده شهروندان و مسافران قرار می‌گیرد. این دریاچه طبیعی و بزرگ، که یکی از دریاچه‌های منشعب‌شده از خلیج فارس است و به آب‌های آزاد می‌رسد، با منظره زیبای خود طرف‌داران زیادی دارد و دارای فضای سبز، پارک‌بازی کودکان، شهربازی، زمین والیبال ساحلی، قایق‌سواری، جت‌اسکی، ساحل بسیار زیبا و ده‌ها آلاچیق است. این امکانات دریاچه نمک را به مکان بسیار مناسب برای تفریح تبدیل کرده است که برای آشنایی با آن، همراه من در نابرو بمانید تا کمی بیشتر با جاهای دیدنی خوزستان آشنا شویم.

ماهیگیری در ماهشهر

برخی از علاقه‌مندان به ماهیگیری نیز قبل از در ورودی دریاچه نمک یا حتی روی اسکله درونی مشغول ماهیگیری هستند. ماهیگیری یکی دیگر از تفریحات دریاچه نمک حساب می‌شود؛ ولی توصیه می‌کنم از ماهیگیری در سواحل دریاچه نمک اجتناب کنید، زیرا فاضلاب تعدادی از نیروگاه‌های پتروشیمی این منطقه، به‌صورت مستقیم و بدون تصفیه یا با حداقل تصفیه، به درون این آب‌ها تخلیه می‌شود.

این فاضلاب‌ها دارای ترکیبات آلی و فلزات سنگین است. با تجمع این آلودگی در بافت بدن موجودات آبزی و صید ماهی‌ها، این آلودگی وارد بدن انسان می‌شود و بیماری‌هایی ازجمله سرطان و بیماری کلیوی و کبدی ایجاد می‌کند. درهرصورت اگر بازهم قصد ماهیگیری دارید، باید بدانید بهترین زمان برای صید ماهی زمانی است که باد شمالی می‌وزد؛ به‌گفته یکی از ماهی‌گیران محلی، هنگام وزش باد می‌توان ماهی‌های بیشتری صید کرد.

دریاچه نمک بندر ماهشهر

روزی عالی در دریاچه نمک

اگر قصد دارید در روز تعطیل به این منطقه بروید، باید بدانید که بسیار شلوغ می‌شود. باوجوداین، همه وسایل تفریحی ازجمله جت‌اسکی و قایق‌سواری و شهربازی در دسترس هستند. بنابراین برای یافتن مکان مناسب و دلخواه برای اسکان، بهتر است از صبح به اینجا بیایید و در یک الاچیق رو به دریا و کنار ساحل اسکان گزینید.


بندر ماهشهر مکان اختصاصی برای اسکان ندارد. اگر هوا خنک باشد، در فصل زمستان، مسافران در ساحل مجیدیه می‌توانند چادر برپا کنند

برای آماده‌کردن غذای خود، می‌توانید از منقل‌های موجود در ساحل استفاده کنید و بعد از صرف غذا، به بازی‌های گروهی زیر سایه درخت یا آلاچیق بپردازید. اگر به عکاسی علاقه دارید، بهتر است بدانید هنگام غروب آفتاب می‌توان عکس‌های بسیار زیبایی از دریا و غروب خورشید گرفت. همچنین ماهی‌گیران محلی، کودکان درحال آب‌بازی و طبیعت دریاچه نمک سوژه‌های خوبی برای عکاسی شما هستند.

دریاچه نمک بندر ماهشهر

امکانات تفریحی

دریاچه نمک یک سالن بازی هم دارد که دارای میز تنیس، دارت، بازی‌های رایانه‌‌ای و فوتبال‌دستی است. اگر به دلایل مختلف، هوای آزاد مناسب بازی و تفریح نبود، این سالن بازی انتخاب بسیار خوبی است. بهتر است برای رفتن به قایق‌سواری و جت‌اسکی، بعد از غروب خورشید تا تاریک‌شدن هوا اقدام کنید؛ زیرا آفتاب ماهشهر بسیار سوزان است و اگر زیر نور خورشید باشید، احتمال آفتاب‌سوختگی زیاد است.

برای عصرانه هم می‌توانید در کافه‌سنتی دریاچه نمک باتوجه‌به ذائقه‌تان عصرانه‌ای خوب را در یک فضای عالی میل کنید و بعد از آن، در زمین خاکی موجود، به فوتبال، والیبال، بدمینتون، پانتومیم یا هربازی که علاقه دارید بپردازید این مکان، باتوجه‌به زمان حضور شما، ممکن است برنامه‌های خاص دیگری نیز مانند مسابقه تیراندازی و موزیک جنوبی شامل تنبک و نی‌انبان و همچنین بوفه صنایع‌دستی نیز داشته باشد و زیبایی این مکان را برای شما چند برابر کند.

دریاچه نمک بندر ماهشهر

سد تنظیمی خور

سد تنظیمی خور ماهشهر در یازدهم تیرماه ۱۳۹۲ به بهره‌برداری رسید و هدف از اجرای این پروژه عظیم ایجاد فضای تفریحی و گردشگری و بازگرداندن آب به درون بندر ماهشهر اعلام شده است. طول خور در قسمت‌های سازماندهی‌شده پنج کیلومتر و عرض آن بین سه تا ۵۰ متر است.

دریاچه نمک بندر ماهشهر

نکات مهمی که باید به آن‌ها توجه کنید

باید توجه داشته باشید زمان خود را جوری مدیریت کنید که تا ساعت ۱۱ شب از امکانات نهایت استفاده را ببرید، زیرا این مکان تفریحی تا ساعت ۱۱ باز است و بعد از این ساعت، قایق‌سواری، جت‌اسکی، شهربازی و بوفه ها تعطیل می‌شوند و در ورودی بسته می‌شود.

یکی دیگر از مسا‌ئلی که باید به آن توجه کنید ممنوعیت ورود مجردها به این مکان تفریحی زیبا است که البته این قانون همیشگی نیست و به روز مراجعه شما بستگی دارد. در روزهای شلوغ سخت‌گیری بیشتری وجود دارد و حتی ممکن است به ماهی‌گیران زیادی هم اجازه ورود ندهند. این مکان تفریحی ورودی دارد. پارکینگ ماشین بسیار نزدیک است و درون مجموعه قرار دارد، پس نیاز به حمل وسایل مورد نیاز در مسافت طولانی نیست. آب دریاچه مناسب شناکردن نیست.

دریاچه نمک بندر ماهشهر

اقامتگاه

بندر ماهشهر مکان اختصاصی برای اسکان ندارد. اگر هوا خنک باشد، در فصل زمستان، مسافران در ساحل مجیدیه می‌توانند چادر برپا کنند، ولی معمولا هوا مناسب استراحت در چادر نیست و مسافران در هتل‌های موجود در شهر می‌توانند اسکان یابند.

دریاچه نمک بندر ماهشهر

دریاچه نمک کجاست؟

این دریاچه در اتوبان ماهشهر به بندر امام خمینی، روبه‌روی پل هوایی فرودگاه قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن