طبیعت گردی

اقامتگاه بومگردی ماهنشان در روستای تاریخی وانشان

فهرست مطالب

آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید به منطقه‌ای سفر کنید و ساعاتی به‌دور از مشغله‌های روزانه غرق در فرهنگ و آداب‌ورسوم آن منطقه شوید؟ فکر کنید در دل فرهنگ و سنت بروید و روح حاکم بر آن منطقه را به‌خوبی دریابید. بی‌شک بهترین گزینه برای شما ماندن در یک اقامتگاه بومگردی است. اقامتگاه بومگردی ماهنشان در روستای وانشان از توابع شهرستان گلپایگان، استان اصفهان، دریچه‌ای جدید از اقامت در سفر را بر رویتان می‌گشاید. با ما در نابرو همراه باشید تا برای دقایقی همه آنچه را در خصوص اقامت در قلعه ماهنشان که یکی از جاهای دیدنی اصفهان لازم است بدانید بخوانید.

روستای وانشان کجاست؟

وانشان یکی از روستاهای شهرستان گلپایگان است که در 12 کیلومتری جنوب شهرستان گلپایگان و 15 کیلومتری شمال خوانسار واقع در استان اصفهان قرار دارد. این روستا به‌علت بافت تاریخی و قدمت کهنی که دارد موردتوجه گردشگران از مناطق مختلف قرار گرفته است.

قدمت این روستا باتوجه‌به امامزاده‌ای که در آن قرار دارد و کتیبه‌ای که در خود دارد، به دست می‌آید که به قرن دهم قمری برمی‌گردد. همچنین وجود درخت عظیم و فوق‌العاده قدیمی کنار دیوار امامزاده که نزدیک به هزار سال عمر دارد نشان از قدمت روستا دارد.

اقامتگاه بومگردی ماهنشان

در سال 1391 غاری کهن و قدیمی با بقایایی از استخوان‌های چندین انسان و ظروف سفالی در کوه نیز کشف شد که پس از بررسی‌ها و باستان‌شناسی‌های مربوط توسط میراث فرهنگی استان اصفهان قدمت این روستا به 3000 سال تخمین زده شده است.


از غذاهای سنتی این مجموعه خورشت فسنجان، اشکنه، کشک بادمجان، آش ترخینه، و آلبالوپلو است که به‌سبک خود روستا طبخ می‌شود.

گنبد مخروطی‌شکل امامزاده از هر زاویه‌ای به‌خوبی قابل‌مشاهده است و ازآنجاکه این امامزاده در مسیر اقامتگاه است، حتما آن را خواهید دید. معمولا در محوطه امامزاده حداقل یک پیرمرد سالخورده نشسته است که اگر شم قوی داشته باشید و زمان کافی برای جست‌وجوگری، مطالب زیادی در خصوص تاریخ و فرهنگ روستا از طریق او خواهید فهمید.

اقامتگاه بومگردی ماهنشان

پیشنهاد می‌کنم حتما پای صحبت قدیمی‌های روستا بنشینید. ناگفته نماند به‌علت بافت تاریخی روستا و جذب گردشگران زیاد به روستا، خود اهالی روستا گردشگران را می‌شناسند و انگار منتظرند که باب صحبت با شما باز شود. صحبت با اهالی روستای خون‌گرم و مهمان‌نواز وانشان تجربه شیرینی برایتان خواهد بود.

اقامتگاه بومگردی ماهنشان

قلعه تاریخی وانشان، اقامتگاه بومگردی ماهنشان

ساختمان اقامتگاه بومگردی ماهنشان قلعه تاریخی با قدمت بیش از 500 سال، دارای شش هزار متر مربع مساحت، با پنج برج حفاظتی و اتاق‌های نگهبانی، در شرق وانشان و در بالای تپه قرار گرفته است.

اقامتگاه بومگردی ماهنشان

در سال 1391 بخش‌های زیادی از این قلعه برای تصویربرداری سریال جلالالدین بازسازی شد و پس از پایان تصویربرداری فیلم، پروژه مرمت کامل این قلعه تاریخی از طریق بخش خصوصی جهت اقامتگاه بومگردی ادامه یافت.

اکنون این اقامتگاه با تکمیل فاز اول طرح و با کیفیت «درجه‌یک» فعال است. چشم‌انداز قلعه رو به رودخانه‌ای فصلی و باغاتی سرسبز است که فضای دل‌نشینی را برای سفر و گشت‌وگذار دوستانه و خانوادگی فراهم کرده است.

فاز دوم و سوم این طرح به‌محض تامین بودجه کافی به مرحله اجرا خواهد رسید. درصورت تمایل به سرمایه‌گذاری در تکمیل این پروژه می‌توانید با مسئولین این مجموعه هماهنگی لازم را انجام دهید.

اقامتگاه بومگردی ماهنشان

ویژگی اتاق‌ها

این اقامتگاه در دو طبقه بنا شده و درحال‌حاضر دارای چهار اتاق اقامتی (فعال) است که یکی از اتاق‌ها در برج قرار گرفته است. این اقامتگاه 16 باب سوییت با متراژهای 50، 60، 30، و 20 متر دارد که تعدادی از آن‌ها در برج قلعه قرار دارند. باتوجه‌به موقعیت‌ اتاق‌ها در قلعه، هرکدام چشم‌انداز منحصربه‌فرد خود را دارد.

اقامتگاه بومگردی ماهنشان

اتاق‌ها تخت ندارند و به‌سبک سنتی با رختخواب و در فصل سرد با کرسی (پکیج، چراغ و…) امکان خواب را برای گردشگران فراهم می‌آورند. جالب اینجا است به‌علت آب‌وهوای خنک و مطبوع منطقه در تابستان، نیازی به استفاده از سیستم سرمایشی نیست. سوییت‌های این بومگردی سرویس‌بهداشتی (توالت ایرانی و فرنگی صندلی‌دار متحرک) و حمام اختصاصی دارند.

مراسم‌ها

از خوبی‌های اقامت‌های بومگردی این است که با یک هماهنگی قبلی با مسوول اقامتگاه می‌توانید بدون دغدغه و آن‌طورکه دلتان می‌خواهد سفرتان را برنامه‌ریزی کنید. از امکانات خواب و استراحت گرفته تا تغذیه و زمان‌هایی که دلتان می‌خواهد تجارب ناب و پیش‌بینی‌نشده برایتان اتفاق بیفتد. اینجا است که اگر انتخاب شما روستای وانشان باشد، با هماهنگی با مسوول اقامتگاه بومگردی ماهنشان، آقای حسینی، از برنامه‌ها و مراسم‌های فصلی مجموعه با خبر می‌شوید.

اقامتگاه بومگردی ماهنشان

معمولا مراسم‌ها را افرادی که بومی‌های آن منطقه هستند انجام می‌دهند که این مراسم‌ها کاملا اصالت خود را حفظ کرده‌اند. ازجمله مراسم‌هایی که برگزار می‌شود مراسم شیره‌پزی و مراسم رب‌پزی است. تماشای پخت رب و شیره در آخر تابستان و نرم‌نرمک پاییز آن‌هم با هیزم و زغال خاطره‌ای منحصربه‌فرد خواهد شد. با‌توجه‌به این که محصول معروف این روستا گردو و بادام و انگور است، پیشنهاد می‌کنم دو چیز را به هیچ عنوان از دست ندهید:

اول این که از انگور و شیره انگور وانشان نگذرید! و چه خوب این که این فرصت را به خودتان بدهید که از نزدیک این مراسم را در بافت ویژه این قلعه تماشا کنید. پس حتما زمان برگزاری مراسم‌ها را از طریق شبکه‌های اجتماعی این مجموعه یا ارتباط مستقیم با آقای حسینی جویا شوید، چون برخی برنامه‌ها فصلی است و زمان دقیق آن یکی‌دو هفته قبل از آن مشخص می‌شود.

دوم از خورشت فسنجانی که در این مجموعه طبخ می‌شود نگذرید! باتوجه‌به این که در این روستا گردوی مرغوب به‌وفور یافت می‌شود، طعم شگفت‌انگیز این خورشت طعم گردوی مرغوب را به کامتان خواهد نشاند.

اقامتگاه بومگردی ماهنشان

غذاها

از غذاهای سنتی این مجموعه خورشت فسنجان، اشکنه، کشک بادمجان، آش ترخینه، و آلبالوپلو است که به‌سبک خود روستا طبخ می‌شود. توجه داشته باشید که غذاهای محلی هرجا طعم منحصربه‌فرد خود را دارد. از ویژگی‌های این مجموعه وجود دو سالن پذیرایی بزرگ است که در لیست غذاهای آن، غذاهای سنتی نیز وجود دارد.

اقامتگاه بومگردی ماهنشان برای تورهای گردشگری برنامه‌های ویژه‌ای از قبیل اجرا و پخش موسیقی محلی زنده و پیک سفری برای تفریح و گردش و دیدن مناظر دیدنی منطقه فراهم کرده است. همچنین امکان گشت‌وگذار برای مسافران با جمعیت کم نیز با مینی‌بوس فراهم شده است.

اقامتگاه بومگردی ماهنشان

محوطه اقامتگاه

این اقامتگاه بر روی تپه‌ای مشرف بر روستا در جوار باغ‌های پوشیده از گردو و بادام است. محوطه این مجموعه با درختان بادام پوشیده شده است. حساسیت بر حفظ درختان و قطع‌نشدن هیچ‌یک از آن‌ها در روند ترمیم این مجموعه به حدی بوده که سکوهای نشستن در محوطه به‌گونه‌ای طراحی شده تا آسیبی به درختان نرسد.

وسط محوطه یک آب‌نما وجود دارد. آب‌نماها یکی از اجزای معماری ایرانی به‌ویژه در طرح باغ ایرانی به حساب می‌آیند و بدیهی است که این آب‌نما، با وجود درختان بادام و زردآلو و انجیر در محوطه، چشم‌اندازی زیبا و دل‌انگیز و نیز فضای آرام‌بخشی را ایجاد کرده است.

گوشه‌وکنار محوطه این اقامتگاه وسایل قدیمی و کوزه‌ها و خمره‌های بزرگ وجود دارد که تماشای هرکدام ضمن یادآوری گذشته، پیشرفت فناوری و تغییر کیفیت زندگی مردم را یادآور می‌شود. وجود تخت‌های چوبی در محوطه این مجموعه شرایط ویژه‌ای ایجاد می‌کند تا لذت نوشیدن یک فنجان چای یا دم‌نوش در اقامتگاه دوچندان شود.

اقامتگاه بومگردی ماهنشان

کشف حمام قدیمی در ضلع ورودی مجموعه

اخیرا در ضلع ورودی این اقامتگاه حمامی قدیمی پیدا شده که عملیات خاکباری انجام شده و روند بررسی قدمت این حمام در حال بررسی است. به نظر می‌رسد حمام مختص به قلعه بوده و جنبه عمومی نداشته است.

گشت‌وگذار در وانشان

بعد از این که خیالتان از اقامت در روستا راحت شد، کافی است در کوچه‌های کاهگلی روستای وانشان قدم بزنید. قطعا از لذت‌بخش‌ترین قسمت سفرتان خواهد بود. با گذر از کنار رودخانه و چشمه به صدای آب گوش بسپارید. اگر نسیم ملایمی هم بوزد، همه‌چیز تکمیل می‌شود برای یک مدیتیشن کامل و ذخیره انرژی برای روزهای آینده. قلعه تاریخی روی تپه، کوه، رودخانه، باغات با درختانی که سر در گریبان هم فرو برده‌اند، خانه‌های کاهگلی، مجموعه کاملی خواهد بود برای این که روح زندگی را در این روستای تاریخی لمس کنید.

اقامتگاه بومگردی ماهنشان

سخن آخر

وقتی از قلعه به‌سمت روستا رفتید پیشنهاد می‌کنم تمام وقتتان را با عکس‌گرفتن نگذرانید و اجازه ندهید هیجان عکاسی در کوچه‌های زیبای این روستا لذت قدم‌زدن و تماشای جای‌جای این روستا را ازتان برباید. اگر به این روستا سفر کردید تجربه خود را با دوستان نابرویی در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن