طبیعت گردی

بوستان مفاخر رشت؛ میزبان درختان چندصدساله

فهرست مطالب

رشت، شهر بارا‌ن‌های نقره‌ای، از دیرباز به‌ سرسبز‌ی و باران‌های زیبا معروف بود و همین حال‌و‌هوای خوب مسافران را جذب این شهر کرده است. می‌گویند رشت در سال‌های گذشته شهری میان جنگل بود. با گسترش راه‌های ارتباطی و مسیر‌های عبور در جنگل،‌ از تراکم جنگل‌ها کاسته و به مناطق شهری اضافه شد. به‌وجودآمدن همچنین باغ‌های بزرگی که مالکیت شخصی داشتند، بعد از سال‌ها به پارک تبدیل شدند و به آن‌ها امکانات تفریحی اضافه شد.

هرپارک‌ رشت زیبایی خاص خودش را دارد، مانند پارک ملت،‌ بوستان کشاورز،‌ باغ محتشم و… . هنگام بارش باران‌های رشت، پارک‌های زیبایش یکی از گزینه‌های خوب‌اند برای قدم‌زدن،‌ یا نشستن زیر آلاچیق‌ها و کیف‌کردن از هوای خوبشان. بوستان مفاخر رشت ازجمله بوستان‌هاییست که زیبایی و جذابیت خاص خودش را دارد و بعد از بوستان ملت و باغ محتشم، بزرگ‌ترین پارک شهر رشت است. با من در نابرو همراه باشید تا با این بوستان زیبا و دیدنی رشت بیشتر آشنا شوید.

ییلاق وزمی گیلان

بخش‌های بوستان مفاخر رشت

این بوستان دو بخش دارد. بوستان اصلی و چشمه و یخچال طبیعی که به آن بوستان «سالار مشکات» گفته می‌شود. بخش دیگر، بوستان سالار است که روبه‌روی درب ورودی اصلی پارک قرار دارد. این قسمت با این که کوچک‌تر است، اما زیبایی خاص خودش را دارد.

ییلاق وزمی گیلان

بوستان مفاخر رشت؛ میزبان درختان چندصدساله

بوستان مفاخر رشت درختان چندصدساله و محیطی آرام و دل‌نشین دارد که خاطره خوبی برایمان بر جای خواهد گذاشت. قبل از این که این منطقه به بوستانی برای بازدید مردم و مسافران تبدیل شود،‌ یکی از مناطق بزرگ تولید نهال جنگلی بود.

این بوستان برای عموم باز است و فضای دل‌انگیزی دارد. این بوستان به‌علت این که از سال ١٣٢۶ تاسیس شده درختان قدیمی بسیاری را در خود جای داده است، درختانی مثل افرا،‌ آزاد،‌ توسکا،‌ بلوط و اوجا. سایر پوشش گیاهی پارک نیز شامل این‌ها می‌شوند: کاملیا،‌ شاه‌پسند،‌ شعمدانی، و کادینا.

ییلاق وزمی گیلان

فضای داخلی بوستان مفاخر رشت و حس‌وحال آن

وقتی از ورودی بوستان بگذرید، اولین چیزی که به چشمتان خواهد ‌خوردT راهرویی زیبا و طولانی است که درختان سربه‌فلک‌کشیده قدیمی در دوطرفش قرار دارند. تندیس‌های چوبی جالبی در ورودی گذاشته شده‌اند.

ییلاق وزمی گیلان

به‌جز آثار هنری چوبی، تندیس‌های چند شهید نیز در راهروی اولیه پارک وجود دارند که تعدادشان حدود 15 عدد است، شهدایی مانند حاج علی گلستانی،‌ اردشیر رحمانی‌،‌ مهدی نقیبی راد و شهدای دیگر. بعد از آن، کلبه چوبی زیبایی را خواهید دید با سقفی از جنس نی و گلدان‌های شعمدانی در دوطرفش. حدس بزنید نقاشی دوبعدی چه کسی روی ایوان کلبه کشیده شده است؟ مشخص است: میرزا کوچک خان جنگلی. همه‌جای رشت پر است از مجسمه و عکس‌های او.


نیمکت‌‌های چوبی زیبایش برای ساعتی نشستن و لذت‌بردن از فضای پارک مناسب‌اند‌. در فصل پاییز نیمکت‌های هم‌رنگ با برگ‌های پاییزی، بوستان را زیباتر می‌کنند.

بوستان مفاخر باغ بزرگی است و راهرو‌هایش به یکدیگر راه دارند. من بوستان مفاخر را از پارک قدس رشت و پارک ملت بیشتر دوست دارم؛ ساکت‌تر و دنج‌تر است. پارک‌های دیگر رشت به‌خاطر داشتن امکانات بازی برای بچه‌ها و بوفه شلوغ‌ترند. اما پارک مفاخر برای آن‌هایی که مکان‌های ساکت و کم‌رفت‌وآمد را دوست دارند جای بسیار مناسبی است.

در بازدیدم از بوستان مفاخر باغبان‌هایی دیدم که نهال‎هایی را برای کاشتن آماده می‌کردند و به‌جز درختان مختلف و فضای آرام این بوستان، توجهم را به خود جلب کرده بودند. ولی با دیدن جای خالی بعضی از درخت‌ها و صدای اره‌برقی بسیار متاسف شدم. صدای اره‌برقی از نزدیک شنیده می‌شد.

ییلاق وزمی گیلان

یخچال طبیعی

در قدیم قسمتی از این بوستان به‌عنوان یخچال طبیعی استفاده می‌شده است. مردم گودال بزرگی درست و برف‌ها را در آن انبار می‌کردند و چون محیط آن‌جا در فصل گرما خنک‌تر بوده است، از برف‌های انبارشده استفاده می‌کردند.

امروزه از آن یخچال طبیعی فقط چاله‌ای باقی مانده که از بوته و برگ پر شده است. پله‌هایی به این چاله ختم می‌شوند. کنارش چشمه‌ای وجود دارد که متاسفانه امروزه مردم ماشین‌هایشان را آن‌جا می‌شویند و جلوه بدی به آن داده‌اند. این بخش با این که از بوستان اصلی کوچک‌تر است، اما فضای دل‌نشین و خنکی دارد.

ییلاق وزمی گیلان

امکانات بوستان مفاخر

مانند بسیاری از پارک‌ها، این بوستان زیبا نیز امکانات رفاهی، تفریحی و دست‌سازهای هنرمندان توانمندی را در خود جای داده است. نیمکت‌‌های چوبی زیبایش برای ساعتی نشستن و لذت‌بردن از فضای پارک مناسب‌اند‌. در فصل پاییز نیمکت‌های هم‌رنگ با برگ‌های پاییزی، بوستان را زیباتر می‌کنند. میز‌های شطرنج برای بازی‌های دوستانه دارد.‌ کتابخانه‌ای ساخته‌اند برای آن‌هایی که دنبال سکوت و سفرند بین قصه‌ها. نمازخانه نیز دارد. در بوستان مفاخر بخش‌های اداری، سرویس‌بهداشتی، وسایل ورزشی و میز پینگ‌پونگ دیده می‌شوند.

ییلاق وزمی گیلان

دسترسی به بوستان مفاخر رشت

در غرب شهر رشت بوستانی زیبا با درختانی سرب‌فلک‌کشیده قرار دارد که همیشه منتظر قدم‌های آن‌هایی است که عاشق راه‌رفتن و نگاه‌کردن‌اند. این بوستان بین میدان رازی و میدان یخ سازی،‌ در قسمت راست مسیر و داخل کوچه‌ای قرار دارد. بوستان مفاخر حدود 200 متر با میدان یخ سازی فاصله دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
00:00:16