خیابان گردی

مادی نیاصرم اصفهان؛ لذت پیاده‌روی کنار نهرهای آب

اگر قصد پیاده‌روی و گشت‌وگذار در اصفهان را دارید و دنبال جایی با طبیعت سرسبز هستید، مادی‌های اصفهان را از خاطر نبرید. مادی در اصفهان نهر و جوی آب بزرگی است که خاک حاصل‌خیز اطرافش به‌لطف وجود آب، محیط مناسبی برای رشد گیاهان مختلف و ایجاد طبیعت مطبوع و سبز را دارد. اگر دوست دارید با مادی‌های اصفهان بیشتر آشنا شوید، با من در نابرو همراه باشید تا سری به این نهرهای زیبا بزنیم.

مادی از گذشته تاکنون

مادی در اصفهان به نهرها و جوی‌های آبی گفته می‌شود که انشعاب‌هایی از زاینده رود هستند. مادی‌ها آب این رود را به نقاط مختلف شهر می‌برند.

اینکه سرمنشا ابداع مادی‌ها در اصفهان چه بوده، جنبه‌های تاریخی بسیار، وجه تسمیه و روایات ضد و نقیضی دارد. به‌استناد تاریخ آخرین فردی که به تدوین و جمع‌آوری اطلاعات در زمینه مادی‌ها، راه‌اندازی و اصلاح آن‌ها اقدام کرد شیخ بهایی بود. اصفهان بسیاری از بناهای عجیبش را وامدار این معمار مشهور است. شیخ بهایی با ثبت و ضبط نقشه مادی‌ها در مجموعه‌ای با نام طومار شیخ بهایی، به تدوین نهایی نقشه مادی‌های آب زاینده رود در بخش‌های مختلف بافت شهری اصفهان در زمان صفوی دست یافت.

مادی نیاصرم اصفهان

مادی نیاصرم اصفهان

پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین مادی بین مادی‌های اصفهان، مادی نیاصرم است. این مادی از آب زاینده‌رود، بعد از پل مارنان منشعب شده و تا پل غدیر در یک مسیر اصلی ادامه دارد. مادی نیاصرم با طی مسافت تقریبی 20 کیلومتر به سه انشعاب فرعی در شهر تقسیم شده و بعد از شهر خارج می‌شود.

نیاصرم از ترکیب دو کلمه ایجاد شده که بخش اول «نه» به معنای روستا و شهرک بوده و «سرم» به معنای مکان و محل است. این کلمه با ورود اعراب به ایران معرب شده و به «صرم» تغییر شکل داده است. این مادی در طول مسیر خود از پل وحید و خیابان‌های صائب، اردیبهشت، ابوذر، شمس‌آبادی و چهارباغ پایین، فردوسی و خواجو، بزرگمهر و مشتاق عبور می‌کند و سرسبزی و هوای مطبوع را در محله‌های مختلف به‌جا می‌گذارد.

مادی نیاصرم اصفهان

آغاز پیاده روی در مسیر مادی نیاصرم

اگر از سمت پل وحید در امتداد مادی نیاصرم حرکت کنید، ابتدا در خیابان یک طرفه صائب که مادی سمت راست آن قرار دارد، به بنای مقبره صائب تبریزی شاعر نام‌آشنای ایرانی می‌رسید. این بنا به‌تازگی نوسازی و مرمت شده است.

بعد گذر از خیابان صائب ادامه مسیر حرکت این مادی، در خیابانی با نام خود مادی یعنی نیاصرم است. ابتدای خیابان نیاصرم ایستگاه اتوبوس شهری قرار دارد. در این ایستگاه اتوبوس، مجسمه مسی‌رنگ یک پیرزن و پیرمرد، نشان ازروایات جالب اجتماعی دارد. یکی از این روایت‌ها این است که مادی گردی سرگرمی همه زوج‌های قدیمی اصفهان بوده است. از قدیم تاکنون اصفهانی کنار این جوی‌ها و همراه آب جاری به گپ‌وگفت می‌پرداختند.

با ورود به این خیابان منظره شگفت‌انگیزی را خواهید دید. یک کانال پر از آب زلال که از انعکاس رنگ درخت‌های اطرافش فیروزه‌ای شده است. درختان چنار و بیدمجنون بلند و کشیده که لابه‌لای آن‌ها علف‌های معطر و خزه‌های مرطوب روییده است. همچنین جای‌جای این مسیر تکه سنگ‌های ساده‌ای را می‌بینید که رهگذران و مادی‌گردها روی آن‌ها می‌نشینند.

مادی نیاصرم اصفهان

اطراف این جوی و درختانش جدول‌های رنگی مسیر قدمگاه را مشخص کرده است. حتی این قدمگاه‌ها هم از لطف بیدهای مجنون بی‌بهره نمانده‌اند. سایه درختان بر این پیاده‌روها و برگ‌هایی که مانند فرش روی زمین ریخته‌اند، پیاده‌روها را بیش از پیش زیبا کرده‌اند.

به پیش‌روی خود ادامه دهید. پس از مدتی به دو خیابان ابوذر و اردیبهشت می‌رسید. این دو خیابان‌ به‌دلیل آبرسانی‌های مادی نیاصرم، مملو از درختانی سربه‌فلک‌کشیده هستند و از زیبایی‌های اصفهان به شمار می‌روند. خیابان شمس آبادی، ماشین‌روی دیگری است که خیابان نیاصرم را قطع می‌کند و در واقع این خیابان دوطرفه به‌صورت پلی روی مادی قرار دارد. در طول  مسیر مادی، بلوک‌های مسکونی زیادی وجود دارند که از قدیم پابرجا هستند. بعضی از آن‌ها نوسازی یا بازسازی شده‌اند؛ همین امر به امنیت بیشتر گردشگران برای پیاده‌روی‌های شبانه می‌افزاید؛ چراکه می‌توانید اطمینان‎خاطر داشته باشید این مناطق مسکونی هستند و در آن‌ها تردد وجود دارد.

استراحت بعد از یک پیاده‌روی طولانی

قدمگاه اطراف مادی حد فاصل خیابان شمس آبادی تا چهارباغ پایین، کاملا مسکونی است. تا اینجا خبری از مکانی برای استراحت و صرف غذا نبود؛ اما با ورود به پیاده‌رو چهارباغ پایین، فضا ناگهان به کل تغییر می‌کند.

مادی گردی در اصفهان

اغذیه و آبمیوه‌فروشی‌های بسیاری طرفین مادی قرار دارند. این مراکز شکم گردی ساختار اجتماعی خیابان چهارباغ پایین را تشکیل می‌دهند. مقابل همه این فروشگاه‌ها، اماکن نشستن، گپ‌و‌گفت و غذاخوری وجود دارد. همچنین ایستگاه دوچرخه‌سواری روبروی خروجی مادی، شاید خیال رکاب زدن بقیه مسیر مادی را در سرتان بپروراند. برای تصور راحت‌تر این مسیر می‌توان گفت، کانال، جوب یا مادی نیاصرم موازی رود جاری از زیر سی ‌و سه پل و عمود بر خیابان چهارباغ است. این قدمگاه دلربا یکی از راه‌های با حس‌وحال برای رسیدن به خیابان چهارباغ و میدان انقلاب به‌شمار می‌آید.

نگران پارکینگ نباشید

اگر فردی به تماشای مادی نیاصرم و لذت پیاده‌روی در آن علاقه‌مند باشد، می‌تواند از هرنقطه شهر با خودروی شخصی به این حوالی بیاید. پس از آن کافی است خودرو را در پارکینگ‌های بی‌شماری که در این خیابان وجود دارد، پارک کند. بعد از خیابان چهارباغ، خانه کنتاکی، بریانی هشت بهشت و کافه‌های شیک سعدآباد و پستو گزینه‌های خوبی برای تجربه غذاهای مختلف سنتی، مدرن و فست‌فودی یا میان‌وعده‌ هستند.

مادی گردی در اصفهان

با عبور از خیابان فردوسی، به یکی دیگر از خیابان‌های باغ‌گونه زیبای اصفهان یعنی چهارباغ خواجو می‌رسید. دسترسی به پل خواجو و مواد خوراکی اطرافش، از این نقطه به بعد مانند میدان انقلاب در ایستگاه پیش ساده است. مادی به اینجا ختم نمی‌شود و تا کیلومتر‌ها بعد از پل خواجو، به موازات زاینده رود در شهر ادامه دارد و آبادانی حاصل از آن هم در سطح شهر پراکنده است.

بنابر روایتی، کاربرد مادی‌ها آبرسانی به برزن‌ها و تقسیم آب در محل‌ها بوده است. از همان زمان تا به امروز، طبیعت منحصربه‌فرد اطراف این مادی‌ها در دل شهر حفظ شده است. یکی از جلوه‌های این طبیعت، درخت‌های بیدمجنون است که مشابه آن‌ها کنار بستر اصلی زاینده رود در شهر قابل رویت هستند.

مادی گردی در اصفهان

جالب است بدانید این مادی از پل شیری، یکی از پل های تاریخی اصفهان هم عبور می‌کند. زمانی که رودخانه زاینده رود از مسیر اصلی خود در شهر اصفهان می‌گذرد، پیاده‌روی در ساعات مختلف روز کنار مادی‌ها دلچسب و نشاط‌افزا خواهد بود. بنابراین شما می‌توانید در یک صبح پرانرژی یا عصر دل‌انگیز این مسیر را برای پیاده‌روی انتخاب کرده و خیابان گردی، طبیعت گردی و شکم گردی را کنار هم تجربه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن