فرهنگ و هنر

خانه‌موزه استاد حسین لرزاده؛ خانه استاد معماری که موزه شد

فهرست مطالب

میان شلوغی و ترافیک شهر تهران، در انتهای یکی از کوچه‌های مرکز شهر، خانه‌ای زیبا بنا شده که صاحب آن معمار بسیاری از آثار معماری تاریخ این کشور است. خانه‌ای که گوشه‌گوشه آن ذوق هنری و قریحه معماری صاحبش را فریاد می‌زند. با من در نابرو همراه باشید تا با هم در اتاق‌های خانه موزه استاد حسین لرزاده و جاهای دیدنی تهران، گشتی بزنیم.

معرفی استاد حسین لرزاده به نقل دیوارنویس خانه‌موزه

حسین لرزاده، معمار و استاد هنرهای سنتی ایران، در سال 1258 خورشیدی در تهران چشم به جهان گشود. پدرش معمار بود و او خیلی زود فعالیت معماری خود را نزد او آغاز کرد. در جوانی و میانسالی، هم‌زمان با تحولات گسترده اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ایران، در دوران پس از مشروطیت و در دوره پهلوی، با اتکا به آموخته‌های هنری و آموزه‌های فرهنگی، آثار فراوانی را پدید آورد.

استاد لرزاده در طول 98 سال زندگی پربار خود، در بیش از 842 عمارت هم‌چون کاخ، بیمارستان، بانک، مدرسه، فروشگاه، منزل مسکونی و از جمله بیش از 635 مسجد، حسینیه و امامزاده به هنرآفرینی در زمینه‌های گوناگون پرداخت.

خانه‌موزه استاد حسین لرزاده

پرورش شاگردان، کنار نگارش دو جلد کتاب «احیای هنرهای از یاد رفته» با اسلوب خاص آموزشی آن، ضبط اشعار کوتاه و بلند تعلیمی با عنوان نغمه‌ها و نیز ثبت خاطرات و وقایع دوران پر فراز و فرود زندگی، نشان‌دهنده‌ دلبستگی حسین لرزاده به پاسداشت میراث پیشینیان و انتقال آن به آیندگان است.

معماری ساختمان

معماری و نمای خارجی ساختمان خانه‌موزه، شبیه بسیاری از خانه‌های قدیمی شهر تهران است. این ساختمان در دو طبقه و نیم بنا شده و نمای بیرونی آن با آجرهای سه‌سانتی تزیین شده ‌است.

خانه‌موزه استاد حسین لرزاده

شاید بسیاری از ما، در گذشته در خانه‌های قدیمی این چنینی زندگی می‌کرده‌ایم، اما تفاوت این خانه در طراحی داخلی و روح هنری معمار آن نهفته است.

داخل بنا پر از پنجره‌های زیبا با شیشه‌های رنگی است که آن را از خانه‌های دیگر متمایز می‌کند. این طور که به نظر می‌رسد، عمر بنا در حدود 60 سال است.

خانه‌موزه استاد حسین لرزاده

حیاط خانه

وقتی از خیابان شریعتی وارد کوچه سخن می‌شوید، پارک کوچکی در انتهای کوچه پیدا است که نام آن نیز پارک لرزاده است. خانه استاد لرزاده در وسط این پارک واقع شده و در واقع حیاط خانه با پارک، یکپارچه شده است.


این خانه واقع در تهران، خیابان شریعتی، مابین سه‌راه ‌طالقانی و خیابان بهار شیراز است. در انتهای کوچه سخن، این خانه که در وسط پارک لرزاده قرار دارد، قابل مشاهده است.

بنابراین هیچ گونه محدودیتی برای ورود به محوطه حیاط خانه وجود ندارد؛ حیاطی باصفا که یک حوض مستطیل شکل بزرگ به همراه نیمکت‌های دور حوض، صفای آنجا را چندبرابر کرده ‌است. بازدیدکنندگان می‌توانند بر روی این نیمکت‌ها بنشینند و از حیاط مشجر و نمای‌ بیرونی خانه لذت ببرند.

خانه‌موزه استاد حسین لرزاده

فضای داخلی خانه‌موزه

روی دیوارهای این خانه زندگینامه استاد لرزاده و اشعار ایشان نوشته شده است. یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این بازدید که نظرم را بسیار جلب کرد، همین موضوع بود؛ خانه‌ای با دیوارهای خواندنی!

در طبقه همکف، سمت راست ورودی ساختمان، اتاق اختصاصی استاد لرزاده قرار دارد. در این اتاق، فرش زیبایی پهن شده و تعدادی مبلمان در آن قرار گرفته است. کلاه و عصای استاد، به همراه یک تصویر بزرگ از ایشان نیز به دیوار نصب شده است. نمایشگر روی دیوار اغلب درحال پخش فیلمی است که استاد در آن مشغول تعریف خاطرات و خواندن شعر بودند. این اتاق بسیار زنده و پرانرژی به نظر می‌رسد.

خانه‌موزه استاد حسین لرزاده

تالار آشنایی خانه لرزاده

سمت چپ طبقه اول تالار آشنایی قرار دارد. در این تالار، علاوه بر شجره‌نامه خانوادگی استاد لرزاده، بازدیدکنندگان با کارها و معماری‌هایشان نیز آشنا می‌شوند. تصاویری هم از معماری‌های ایشان بر دیوارها نصب شده است. در ضمن می‌توان آلبوم کارهای ایشان را که بر دیوار نقش بسته، تماشا کرد.

خانه‌موزه استاد حسین لرزاده

بخش زیرزمین خانه استاد لرزاده

زیرزمین این خانه یک اثر خارق‌العاده است. در واقع، زیرزمین این خانه موزه کودک است. در این موزه همه چیز مخصوص کودکان است و سقف بسیار کوتاهی دارد. درهای ورودی بخش‌های مختلف بسیار کوچک هستند و اگر بزرگترها بخواهند وارد آن شوند، باید خم شوند. در این موزه عروسک‌ها و کاردستی‌های ساخت دست کودکان به نمایش درآمده است.

همین‌طور برخی از نقاشی‌های کودکان بر روی دیوار نصب شده است. این موزه یکی از دیدنی‌ترین بخش‌های این خانه است و به شما پیشنهاد می‌کنم در صورتی‌که کودکی در خانه دارید، بازدید از این موزه را به همراه آنان از دست ندهید.

خانه‌موزه استاد حسین لرزاده

طبقات اول و دوم موزه لرزاده

در طبقه اول، تالار بنا قرار دارد که درآن بخش‌هایی از طرح‌های معماری شده توسط استاد بزرگنمایی شده و بر دیوارها و پرده‌ها نصب شده‌اند. تمام اتاق‌ها، دیوارها و پرده‌های این خانه خواندنی و دیدنی است و بر روی تک‌تک آنها اطلاعاتی از زندگینامه استاد به نمایش در آمده است.

طبقه دوم، در واقع یک نیم طبقه است. دورتادور این نیم طبقه را پنجره فرا گرفته و به سبک و سیاق معماری برج های امروزی طراحی شده که برای داشتن ویوی بهتر، پنجره‌های بزرگ و زیادی در آن‌ها به کار می‌رود. بازدید از این تالار پوشیده از پنجره با منظره‌ای رو به شهر تهران خالی از لطف نیست. بعلاوه، در این طبقه شما می‌توانید در پشت بام خانه نیز قدم بزنید.

خانه‌موزه استاد حسین لرزاده

مسیر دسترسی و ساعت کاری خانه ‌موزه استاد لرزاده

این خانه واقع در تهران، خیابان شریعتی، مابین سه‌راه ‌طالقانی و خیابان بهار شیراز است. در انتهای کوچه سخن، این خانه که در وسط پارک لرزاده قرار دارد، قابل مشاهده است. بهترین مسیر دسترسی به این خانه‌موزه، از طریق ایستگاه متروی دروازه‌دولت و یا ایستگاه دروازه شمیران در خطوط بی‌آرتی‌ تهرانپارس-آزادی است.

خانه‌موزه استاد حسین لرزاده

ساعات بازدید از خانه‌موزه استاد لرزاده، روزهای یکشنبه تا جمعه از ساعت 9 صبح تا 17 است. این مکان روزهای شنبه تعطیل است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن