طبیعت گردی

جاهای دیدنی لرستان؛ میزبانی طبیعت

فهرست مطالب

لرستان زیبا با دشت‌های وسیع و پر گل در غرب ایران و در دل زاگرس قرار گرفته و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. این استان قدیمی با یادگارهای فراوانی که از گذشته‌های دور با خود دارد، یکی از بهترین مقاصد گردشگری ایران به شمار می‌رود. جاهای دیدنی لرستان بسیار متنوع هستند. با من همراه شوید تا با هم جاذبه‌های گردشگری این سرزمین قدیمی و کوهستانی را بیش‌تر و بهتر بشناسیم.

1- خرم آباد

خرم آباد مرکز استان و از مهم‌ترین جاهای دیدنی لرستان است. این شهر در زمان حکومت ساسانیان اهمیت زیادی داشته و آثار تاریخی به جا مانده از دوران‌ها و پادشاهی‌های مختلف، هر سال توجه تعداد زیادی از گردشگران را به این منطقه جلب می‌کند. این شهر زیبا با آب و هوایی مدیترانه‌ای و چشمه‌ها و رودهایی که هوش از سر بیننده می‌برند از میهمانان خود پذیرایی می‌کند.

خرم آباد

در سفر به خرم آباد با منطقه‌ای به نام بام لرستان آشنا شدم. بام لرستان ناحیه‌ای دیدنی است که به ویژه شب‌ها بسیاری از بازدید کنندگان را به خود جلب می‌کند و منظره‌ای تماشایی از شهر را پیش روی آن‌ها به نمایش می‌گذارد. رصدخانه کاسین نیز یکی از مکان‌های محبوبی است که در نزدیکی بام لرستان قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- قلعه فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک از نمادهای معروف و از جاهای دیدنی لرستان است. این قلعه را برخی با نام دژ شاپور خواست یا دوازده برجی می‌شناسند. قلعه فلک الافلاک با قرار گرفتن در ارتفاعات خرم آباد هم به شهر و هم به یکی از رودخانه‌های اطراف شهر مشرف و از چشم‌انداز بسیار زیبایی برخوردار است.

جاهای دیدنی لرستان

این قلعه در زمان حکومت بسیاری از پادشاهان یک دژ نظامی بوده؛ با این حال، اکنون با موزه‌ها و بخش‌های مختلفی از بازدید کنندگان خود، استقبال می‌کند.


نشان دادن مکان روی نقشه

3- دریاچه کیو

کیو یکی از دریاچه‌های طبیعی ایران و از جاهای دیدنی لرستان است که در منطقه شمال غربی خرم آباد و در داخل شهر قرار دارد. این دریاچه وسیع یکی از مناسب‌ترین مکان‌ها برای زندگی انواع آبزیان و پرندگان بومی  و مهاجر است.

پس از قلعه فلک الافلاک، این دریاچه از پربازدیدترین جاذبه‌های لرستان به شمار می‌رود. آب دریاچه کیو از رودهایی تأمین می‌شود که از مخمل کوه سرچشمه می‌گیرند. در گویش لری «کیاوو» به معنای نیلگون و کبود است. ظاهرا این نام‌گذاری به خاطر رنگ آب این دریاچه بوده است.

وجود تعدادی امکانات تفریحی که در نزدیکی دریاچه کیو ساخته شده‌اند، بازدید از این مکان را برای گردشگران دلپذیرتر کرده است. دریاچه کیو در بهار و تابستان بسیار پر آب و برای قایق سواری و انجام ورزش‌های دریایی مناسب است.

کیو

تماشای غروبی خاطره‌انگیز و عکاسی از مناظر تماشایی این منطقه از بخش‌های مورد علاقه من در بازدید از دریاچه کیو است.


نشان دادن مکان روی نقشه

4- دریاچه گهر

دریاچه گهر یکی از دریاچه‌های دیدنی ایران و یکی از بهترین جاهای دیدنی لرستان است. این دریاچه به عنوان نگین زاگرس شناخته می‌شود. دریاچه گهر در فاصله 35 کیلومتری شهر دورود استان لرستان قرار دارد. این منطقه سالیانه از گردشگران بسیار زیادی پذیرایی می‌کند. دریاچه گهر از دو بخش کله گهر و کره گهر تشکیل شده است.

 

گهر مانند زریوار و پریشان یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های آب شیرین ایران است. دسترسی به این منطقه چندان آسان نیست. به همین دلیل هم تا حدودی بکر و دست نخورده باقی مانده است. تنوع پوشش گیاهی و جانوری این ناحیه باعث شده که افراد بسیار زیادی به آن علاقه‌مند شوند.

دریاچه گهر

پیشنهاد می‌کنم شما هم به این منطقه سفر کنید و مثل من از تماشای درختان بید، بلوط، بادام، چنار، نارون و بسیاری از گیاهان دیگر لذت ببرید.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- آبشار بیشه

آبشار بیشه یکی از آبشارهای معروف لرستان است که در فهرست میراث طبیعی ایران هم به ثبت رسیده. این آبشار تا نقطه برخورد به زمین، 48 متر ارتفاع دارد. پس از آن هم برای رسیدن به بستر رودخانه سزار در حدود 10 متر دیگر ادامه پیدا می‌کند.

چندین چشمه پر آب در بالای آبشار بیشه جریان دارند که وظیفه تامین آب این اثر طبیعی و تماشایی را برعهده دارند.

آبشار بیشه

اگر شما هم مانند من به مناظر طبیعی و سیر و سیاحت در آن‌ها علاقه دارید، توصیه می‌کنم بازدید از این منطقه را از دست ندهید.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- خانه تاریخی ابو

خانه تاریخی ابو که به خانه جهانگردی نیز شهرت دارد در مرکز خرم آباد و در نزدیکی ضلع غربی قلعه باستانی فلک الافلاک قرار گرفته است. این بنا در دوران سلطنت پهلوی و با سبک و سیاق همان دوران ساخته شده و یکی از ارزشمندترین بناهای خرم آباد به حساب می‌آید. خانه ابو به تازگی توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت شده و در فهرست آثار ماندگار ملی به ثبت رسید.

این خانه از جاهای دیدنی لرستان است که در ابتدا به فردی با نام میرزا محسن قاضی القضات تعلق داشته. منزل ابو از دو بخش تابستانه و زمستانه تشکیل شده که قسمت زمستانه این بنا دوطبقه، چند اتاق سه دری و یک قسمت شاه نشین پنج دری را در خود جای داده است.

مصالح به کار رفته در ساخت خانه ابو به پیروی از سبک و سیاق رایج همان دوران به طور عمده از سنگ و آجر و ملات و چوب تشکیل شده و بازدید کنندگان خود را به سفر در گذشته معماری ایران، دعوت می‌کند.

جاهای دیدنی لرستان

تماشای این خانه برای من یادآور خاطرات شیرینی از پدربزرگ و مادربزرگم بود. امیدوارم شما هم از دیدن این بنا لذت ببرید.


نشان دادن مکان روی نقشه

7- پارک جنگلی مخمل کوه

پارک جنگلی مخمل کوه مکان وسیعی است که در فاصله 15 کیلومتری مسیر خرم آباد به الشتر قرار دارد. مخمل کوه از جمله تفرجگاه‌های تماشایی لرستان است که در شمال شرقی خرم آباد قرار دارد. این منطقه دارای دره‌ای بسیار زیبا است که به تنگه شبیخون شهرت دارد. آبشار زیبای مخمل کوه هم در همین مجموعه واقع شده. این پارک جنگلی بسیار سرسبز بخشی از دره باستانی خاید آلو را نیز در خود جای داده و در طول تاریخ، رویدادهای مهمی را از سر گذرانده است.

مخمل کوه پوشیده از گلسنگ و دارای بافتی رسوبی است. گلسنگ از پوشش‌های گیاهی آفتاب گریز است. به همین دلیل هم بخش‌هایی از مخمل کوه که در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندارند از باقی قسمت‌ها سرسبزتر هستند.

مخمل کوه

من با صرف زمانی کوتاه و از طریق یک جاده آسفالته خوب و امن به پارک جنگلی مخمل کوه رسیدم. امیدوارم شما هم به سادگی بتوانید به این ناحیه زیبا سفر کنید.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- دشت لاله‌های واژگون الیگودرز

استان لرستان با عناوینی مثل سرزمین آبشارها و سرزمین لاله‌های واژگون هم شناخته می‌شود. برای تماشای دشتی سرشار از این گل‌های زیبا و شگفت‌انگیز، کافی است به دشت لاله‌های واژگون الیگودرز سری بزنید.

این دشت بسیار وسیع از 35 کیلومتری جنوب شرقی الیگودرز تا دامنه‌های زاگرس گسترده شده است. با اطمینان کامل، ادعا می‌کنم که این دشت زیباترین اثر طبیعی است که هر فردی می‌تواند در طول زندگی از نزدیک، مشاهده کند. حتی بخش‌هایی از این دشت به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و جزو مناطق حفاظت شده است.

دیگر جاهای دیدنی لرستان از قبیل، آبشار کوهرنگ، پیست اسکی چلگرد و چشمه آب معدنی دیمه نیز در مجاروت این دشت زیبا قرار دارند. پیشنهاد می‌کنم، تماشای دشت لاله‌های واژگون الیگودرز را از دست ندهید.

جاهای دیدنی لرستان

9- دره شیرز

دره شیرز یکی از ژئو سایت‌های به ثبت رسیده ایران و از جاهای دیدنی لرستان است که در فاصله 55 کیلومتری کوهدشت قرار دارد. دره شیرز رودخانه‌ای را در خود جای داده که در دهانه ورودی این دره به رودخانه سیمره می‌پیوندد.

این منطقه صخره‌ای، دارای رودخانه‌های ریز و درشت دیگر و درختان و درختچه‌هایی است که میوه‌های وحشی خود را با دست و دلبازی تمام در اختیار بازدید کنندگان قرار می‌دهند. نوع فرسایش سنگ‌های این ناحیه آن چنان منظره شگفت‌انگیزی را ایجاد کرده که به سختی می‌توان از آن دل کند.

شیرز

غارهای بسیار قدیمی به جا مانده از زمان غارنشینی بشر از جاذبه‌های گردشگری این منطقه هستند. دره شیرز یک ستون سنگی عظیم هم دارد که طی میلیون‌ها سال و با هنرمندی دستان طبیعت ایجاد شده. از تماشای آثار به جا مانده از عصر حجر در این منطقه به شدت شگفت‌زد می‌شوید.


نشان دادن مکان روی نقشه

10- گرداب سنگی

گرداب سنگی یکی از جاهای دیدنی لرستان است که از عصر ساسانیان باقی مانده و در شمال غربی خرم آباد قرار دارد. این سازه جالب در مرکز شهر و در بخشی از بافت قدیمی خرم آباد واقع شده. گرداب سنگی یک بنای دایره‌ای شکل است که با کمک آهک و گچ و سنگ بر گرد یک چشمه و برای ساماندهی آب آن ساخته شده است.

گرداب سنگی به طور معمول در تمامی فصول سال پر آب است. این بنا، دریچه‌ای دارد که با استفاده از آن آب جمع‌آوری شده در بین چند کانال توزیع می‌شود.

گرداب سنگی هم یکی از بناهای باستانی به ثبت رسیده در فهرست آثار ملی این مرز و بوم است. این گرداب در گذشته وظیفه تامین آب لازم برای به حرکت انداختن آسیاب واقع در دره بابا عباس را بر عهده داشت.

گرداب سنگی

این سازه در نیمه دوم بهمن ماه هر سال به طور معمول از آب لبریز شده و به نوعی می‌توان گفت که طغیان می‌کند. البته کانال‌هایی در سطح خرم آباد وجود دارند که برای جمع‌آوری آب‌های سرریز شده از گرداب سنگی ساخته شده‌اند. من از تماشای منظره این گرداب و پرندگانی که بر بالای آن در پرواز بودند، بسیار لذت بردم. دیدن این سازه تاریخی را به شما هم پیشنهاد می‌کنم.


نشان دادن مکان روی نقشه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن