شکم گردی

کافه لقانطه تهران؛ عطر کافه‌های فرنگ و لمس ایران قدیم

فهرست مطالب

اواخر عصر قاجار بود. ایرانی‌ها آرام‌آرام با نشانه‌های فرهنگ غرب آشنا می‌شدند. از دوربین عکاسی و تصاویر متحرک و لباس‌های فرنگی گرفته تا تاسیس اولین کافه. سال 1285، کافه لقانطه اولین کافه ایران در تهران تاسیس شد. اگر می‌خواهید با این کافه از مکان های تفریحی تهران بیشتر آشنا شوید، با من همراه باشید.

تاریخچه لقانطه و مفهوم آن

در فرهنگ لغت آورده شده؛ این کلمه در مملکت عثمانی به معنای رستوران به کار می‌رفته و آن را با قاف می‌نوشتند و کاف (لکانته) تلفظ می‌کردند؛ اما در ایران با قاف می‌نویسند و قاف هم تلفظ می‌کنند. همچنین گویا در فرانسه این لغت برای کافه به کار می‌رفت.

اولین کافه ایران نیز با همین نام، در خیابان “باب همایون” تهران توسط میرزا غلامحسین خان تاسیس شد. پس از آن، دو شعبه دیگر نیز در پشت میدان بهارستان و باغ نظامیه افتتاح شد. یکی از شعبه‌ها مخصوص اشراف و درباریان بود که لقانطه‌ امروز، با الهام از همان شعبه پا گرفته است.

کافه لقانطه تهران

کافه لقانطه کجاست؟

چند سال پیش، یکی از زندان‌های معروف و بزرگ تهران؛ زندان قصر، تبدیل به باغ موزه شد و حدود سال 1396 کافه‌ای در آن شروع به کار کرد به نام لقانطه.

برای دسترسی به باغ موزه قصر، می‎‌توانید با مترو، اتوبوس یا وسیله شخصی، خود را به خیابان مطهری یا شریعتی برسانید. در انتهای خیابان مطهری، بعد از تقاطع شریعتی، به دیوارهای آجری طویل باغ موزه می‌رسید. داخل حیاط باغ موزه شوید و مستقیم به پیش روید. در سمت راست درب ورودی موزه، یک ویترین از اتومبیل‌های لوکس قدیمی نگاه شما را به خود جلب می‌کند. اینجا همان کافه لقانطه است.

کافه لقانطه تهران

ورودی کافه

در ورودی کافه، یک ویترین شیشه‌ای از اتومبیل‌ها و موتورسیکلت‌های دوره پهلوی قرار دارد که هر ازگاهی تعویض می‌شوند تا تمام اتومبیل‌های کلکسیون صاحب کافه؛ آقای شاهین‌پور به نمایش درآید.

همان‌طور که متوجه شدید، صاحب لقانطه یک کلکسیونر اتومبیل‌های عتیقه نیز هست.

کافه لقانطه تهران

چرا کافه لقانطه متفاوت است؟

تا به حال متوجه شده‌اید که این کافه، نام اولین کافه ایران را یدک می‌کشد. اما موضوع به همین جا ختم نمی‌شود. صاحب این کافه، دقیقا در پی احیای همان کافه قدیمی است. لقانطه‌ای که روزی، مردها و زن‌ها را در فضایی مختلط و آرام کنار هم می‌نشاند و با قهوه قجری از آنها پذیرایی می‌کرد.


کافه در حال حاضر از ساعت 15 تا 23 مشغول سرویس‌دهی است اما در آینده‌ی نزدیک همانند گذشته، از صبح پذیرای میهمانان خواهد بود.

برای انجام این کار، لوازم کافه درست مانند همان زمان تهیه شده‌اند، این تجهیزات یا به شرکت‌های خارجی که روزگاری لوازم لقانطه‌ی قدیم را ساخته‌اند سفارش داده شده‌اند، و یا در حراجی‌های بزرگ، اشیایی از آن دوران خریداری شده‌اند و در فضای کافه چیده شده‌اند.

همان صندلی‌های لهستانی، میزهای چوبی، فنجان و بشقاب‌های چینی طرح گل‌های آبی، پرده‌های بزرگ دیواری و …

کنار این‌ها، صاحب این کافه، اشیای گرانبهای دیگری نیز به لوازم کافه اضافه کرده است. از جمله؛ پیانوی هویدا، آینه طلاکاری شده قدیمی، تابلوی نقاشی از صنیع‌الملک (عموی کمال‌الملک)، گرامافون سنگی، کمدی با قدمت بالای صد سال و اشیایی که هر کدام این کافه را تبدیل به یک موزه کرده‌اند (برخی اشیا طبق نظر مدیریت، ممکن است برای مدتی و یا همیشه از چیدمان کافه خارج شوند)

اگر بخت با شما یار باشد و یک صفحه موسیقی داخل این گرامافون سنگی، گذاشته شود و صدای خَش‌دار خواننده در فضا بپیچد، کیفتان دو چندان می‌شود.

کافه لقانطه تهران

طراحی داخلی کافه

سالن کافه شبیه یک راهروی عریض مستطیل شکل است. یک سمت، دیوارهای آجری موزه قصر را دارد و سمت دیگر مشرف به ویترین اتومبیل‌ها و محوطه باغ موزه است.

میز و صندلی‌های لهستانی با نظمی چشم‌نواز کنار هم چیده شده‌اند و میان آنها، اشیای عتیقه جا خوش کرده‌اند. تمام اشیا و چیدمان کافه به گونه‌ای است که احساس می‌کنید در زمان سفر کرده‌اید. و این حس، با تفکری که پشت مدیریت نیروی انسانی و منوی کافه است، تشدید می‌شود.

در استفاده از شیرآلات و ابزارهای دیگر کافه نیز سعی شده از طراحی‌ مناسب با فضای قدیمی کافه استفاده شود. همه چیز مهیاست تا یک عصر آرام را سپری کنید.

نیروی انسانی کافه

پرسنل این کافه، همگی دارای یونیفرم واحد هستند. جلیقه وشلوار قهوه‌ای پوشیده‌اند به همراه پیراهن سپید و کلاه. به سبک گارسن‌های بین‌المللی خوراک سرو می‌کنند. مودب و بسیار خوش برخورد هستند.

تا همین یک سال پیش، داخل کافه، یک فرد که لباس‌های آبی رنگ ژاندارم‌های دوره پهلوی را پوشیده بود، قدم می‌زد و با همان لحن جدی آمیخته با طنز، هرازگاهی به میهمانان کافه تذکری می‌داد و این طور بود که شما بیش از پیش سفر در زمان را حس می‌کردید. اما متاسفانه دیگر این ژاندارم شوخ‌طبع را نمی‌بینم. امید دارم که ایشان، دوباره به مجموعه ملحق شود.

در ضمن، اگر خوش‌شانس باشید، صاحب کافه، خودش در کافه حضور دارد و به شما خوش‌آمد می‌گوید.

کافه لقانطه تهران

منوی کافه

منوی کافه نیز، مشابه همان منوی قدیمی است. با همان نوشیدنی‌ها و خوراک‌ها و تقریبا با همان کیفیت.

مثلا یخ در بهشت لقانطه به سبک سنتی تهیه می‌شود و در روزهای تابستان، خوردن دارد. داستان قهوه قجر را هم حتما شنیده‌اید. می‌توانید اینجا، قهوه قجر را هم امتحان کنید. یا به سبک قدیم، یک تکه کوچک گاتا، کنار بستنی سنتی‌تان سرو می‌کنند. پیروک داغ برایتان می‌آورند. کنار چایتان نقل و شیرینی زنجبیلی می‌گذارند و …

و اخیرا، غذا، صبحانه و سالاد هم به منو اضافه کرده‌اند. غذاهایی مانند کتلت گوشت روسی، دسر فرانسوی و غذاهای جذاب و متفاوت دیگر. قیمت‌ها تقریبا در رده گران محسوب می‌شوند، اما از نظر من نسبت به کیفیت غذا و فضایی که در آن می‌نشینید، مناسب است.

ساعت کار کافه و فضای سیگار کشیدن

کافه در حال حاضر از ساعت 15 تا 23 مشغول سرویس‌دهی است اما در آینده‌ی نزدیک همانند گذشته، از صبح پذیرای میهمانان خواهد بود.

داخل سالن کافه، مجاز به کشیدن سیگار نیستید اما گاهی در محوطه باغ موزه، مکانی برای این کار در نظر گرفته می‌شود.

در هر صورت بهتر است قبل از رفتن به کافه، با یک تماس از شرایط حاضر کافه مطلع شوید. به خصوص که موارد بالا برایتان مهم باشد.

حرف آخر

کافه لقانطه آنقدر من را جذب فضای آرام، شیک و عتیقه‌اش کرده است که هر بار دوست جدیدی را همراه خود به کافه می‌برم و میل دارم او هم هیجان بودن در این فضا را لمس کند.چه خوب می‌شود که شما هم این حس را لمس کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن