فرهنگ و هنر

نمایشگاه سوسمارها و مارمولک‌ها زنده یزد؛ تجربه‌ای متفاوت

فهرست مطالب

مارها و مارمولک‌ها شاید محبوب‌ترین گونه جانوری بین ما انسان‌ها مخصوصا در سال‌های گذشته نباشند، اما موجوداتی حیاتی برای طبیعت و انسان و اکوسیستم طبیعی‑جانوری‌اند؛ موجوداتی که با تغذیه از موجوداتی مانند ملخ و موش، انسان‌ها را از آفت‌های کشاورزی نجات‌ می‌دهند؛ ولی متاسفانه با روند روبه‌رشد کشتار آن‌ها توسط انسان‌ها این گونه‌ها در شرف انقراض قرار دارند. نمایشگاه سوسمارها و مارمولک‌های زنده محلی است که موسس آن، با هدف آشنایی و آشتی مردم با این گونه‌های مهم جانوری و حفظ آن‌ها از خطر کشتار روزافزون و انقراض آن‌ها، آن را تاسیس کرده و امروز یکی از مکان‌های موردعلاقه بازدیدکنندگان ایرانی و خارجی در سنین کوچک و بزرگ است. برای گشتی مجازی و کوتاه در این نمایشگاه از جاهای دیدنی یزد با نابرو همراه باشید.

نمایشگاهی جذاب و دیدنی در شهر بادگیرها

اگر روزی گذرتان به یزد بیفتد و به‌قصد لذت‌بردن از تاریخچه غنی و معماری سنتی این شهر تاریخی در حوالی مسجد جامع یزد و بافت تاریخی آن گذری کنید، حتما مقاصد زیادی برای گردشگری و گذران وقت به ذهنتان می‌رسد؛ اما میان انبوه خانه‌های سنتی و کوچه‌های پیچ‌درپیچ بافت تاریخی یزد، سرزمین جذاب و متفاوتی وجود دارد که ممکن است به‌دلیل ناآشنایی و بی‌اطلاعی از وجود آن از چشم بسیاری از گردشگران دور بماند: سرزمین نمایشگاه سوسمارهای زنده، اولین نمایشگاه تخصصی خزندگان در جنوب‌شرق کشور، مکانی دیدنی و جذاب و گزینه خوبی برای تفریح و آشنایی با خزندگان و مشاهده آن‌ها.

نمایشگاه سوسمارها و مارمولک‌ها زنده یزد

جزییات این نمایشگاه متفاوت

این مجموعه شامل چندین اتاق و یک حیاط زیبا است که خزندگان و جانداران مختلف و زیبایی در این اتاق‌ها به‌صورت حفاظت‌شده در محفظه‌های شیشه‌ای (در صورت خطرناک‌بودن خزنده یا جاندار) یا به‌صورت رهاشده در حیاط مجموعه قابل‌مشاهده‌اند.


نمایشگاه سوسمار از ساعت ۹ تا ۲۲ ارایه خدمات می‌دهد و هزینه بلیت ورودی برای هم‌وطنان ایرانی ۱۰ هزار تومان و برای گردشگران خارجی ۴۰ هزار تومان است.

در این مجموعه اشخاصی به‌عنوان راهنما با بازدیدکنندگان همراهی می‌کنند و ضمن توضیح اهداف تاسیس این نمایشگاه، انواع حیوانات مختلف موجود در مجموعه و طریقه زندگی آن‌ها، به سوالات شما نیز پاسخ می‌دهند.

بازدید از این مکان تجربه‌ای بکر و جذاب را برای همه انسان‌ها با هر سلیقه و علاقه‌ای به ارمغان می‌آورد و همچنین ممکن است یکی از بهترین خاطرات کودکانتان را رقم بزند؛ زیرا کودکان در این نمایشگاه ضمن آشنایی با حیوانات و خزندگان مختلف، با محل زندگی و سبک زندگی و رفتار‌های آن‌ها آشنا می‌شوند و با آگاه‌شدن از اهمیت وجود جانداران مختلف در چرخه طبیعت، با ارزشمندی مراقبت از حیوانات و طبیعت نیز آشنا می‌شوند و با نظام طبیعی و جانداران آن دوستی می‌کنند و درس‌های زیادی می‌آموزند.

به خاطر داشته باشید که این مکان برای بازدید امن است و خطری از جانب موجودات شما را تهدید نخواهد کرد. در این مکان شما می‌توانید انواع مارها و سوسمارها و آفتاب‌پرست‌ها را در کنار موش، خرگوش، گربه، و پرندگان مختلف مشاهده کنید.

فضای بیرونی با صدای پرندگان مختلف پر شده است و گهگاه تماشای تکرار ‌کلمه‌هایی که پرندگان سخن‌گو از انسان تقلید می‌کنند تفریحی سالم و فرح‌بخش برای کودکان و بزرگ‌سالان می‌شود. هیجان و لذت قدم‌زدن در کنار جانداران خاص و قیمتی بی‌خطر و آشناشدن با سبک زندگی آن‌ها تجربه‌ای است که سرزمین مارمولک‌ها به شما هدیه می‌دهد.

مسئولان این نمایشگاه باهدف آشتی مردم با خزندگان و مارمولک‌ها این مکان را تاسیس کرده‌اند و آرزو دارند روزی بتوانند با کمک‌های مسوولان و اطلاع‌رسانی درست به مردم، گونه‌های در حال انقراض را از مرگ حتمی نجات دهند.

در میان حوض آبی‌رنگ پر از ماهی‌های قرمز آن، می‌توانید لاک‌پشت هم مشاهده کنید و حتی جغد زیبایی هم در اینجا وجود دارد. در این سرزمین امکان دارد هر لحظه بالای سر خود به درخت‌ها نگاه کنید و خزنده‌‌ای را بر روی آن‌ها ببینید یا در حال قدم‌زدن، مارمولک بزرگ بی‌آزاری را در حال استراحت مشاهده کنید یا حتی آفتا‌ب‌پرستی را در حال آفتاب‌گیری به چشم ببینید!

ممکن است در ابتدا از میزان صمیمیت مسئولان آنجا با حیواناتی که شاید همیشه از آن‌ها واهمه داشته‌اید شوکه شوید، اما بعد از مدتی نه‌تنها این صمیمیت بسیار قابل‌درک خواهد شد بلکه خودتان هم احساس بهتری درباره این جانداران زیبا و مفید خواهید داشت.

نمایشگاه سوسمارها و مارمولک‌ها زنده یزد

چند توصیه مهم

البته قابل‌ذکر است که در صورت داشتن واهمه شدید از مارمولک‌ها و خزندگان یا داشتن سابقه آلرژیک و حساسیت به موی حیوانات و پر پرندگان، بازدید از این مجموعه مناسب شما نیست. بازدید از این مکان فرصت هیجان‌انگیزی است که همیشه به یاد شما خواهد ‌ماند و از نزدیک دیدن این گونه‌های خاص و زیبا شانسی است که هر روز به ما دست‌ نمی‌دهد.

به یاد داشته باشید در صورت بازدید از این مکان از حیوانات عکس و فیلم نگیرید، زیرا امواج ساطع‌شده از دوربین عکاسی و فیلم‌برداری برای چشم سوم این جانداران مضر است. چشم سوم یک عضو حسی در خزندگان است که تغییرات عمده نور را درک می‌کند.

بازدید و دسترسی به این نمایشگاه

نمایشگاه سوسمار از ساعت ۹ تا ۲۲ ارایه خدمات می‌دهد و هزینه بلیت ورودی برای هم‌وطنان ایرانی ۱۰ هزار تومان و برای گردشگران خارجی ۴۰ هزار تومان است.

محله فهادان، کوچه حسینیه بزرگ فهادان، انتهای کوچه مسجد چهل محراب، مکان این نمایشگاه است که در نزدیکی زندان اسکندر و خانه هنر یزد قرار دارد. می‌توانید برای راحتی بیشتر، از سمت راست مسجد جامع و از زیر بازار سرپوشیده آن وارد بافت قدیمی شوید و کوچه‌ها را به‌سمت زندان اسکندر طی کنید. این نمایشگاه پشت زندان اسکندر واقع شده است.

سخن آخر

امیدوارم اگر به یزد آمدید و در حوالی بافت سنتی وقت گذراندید، حتما سری هم به این نمایشگاه متفاوت و جالب بزنید و از دیدن این حیوانات و آشنایی با آن‌ها لذت کافی را ببرید. در نزدیکی این مکان دیدنی، زندان اسکندر یا مدرسه ضیاییه با سابقه‌ای به‌قدمت قرن هفت و هشت، خانه لاری‌ها یکی از زیباترین خانه‌های سنتی موجود در بافت تاریخی، و مسجد جامع یزد قرار دارد.

البته که قدم‌زدن در کوچه‌های بافت تاریخی و دیدن ساباط‌ها و کوچه‌های آشتی‌کنان هم تجربه‌ای است که در کنار بازدید از سرزمین نمایشگاه سوسمارهای زنده به آن دست خواهید یافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن