طبیعت گردی

آبشار اسکلیم و تجربه سفری هیجان‌انگیز کنار عروس آبشارهای ایران

فهرست مطالب

خیلی از ایرانی‌ها معتقدند که هیچ کجای ایران به زیبایی مناطق شمالی آن نیست. اگر شما هم چنین تصوری دارید، بهتر است در این مقاله از نابرو با من همراه شوید تا یکی از زیباترین جاذبه‌های شمال کشور، آبشار اسکلیم از دیدنی های مازندران را که در شهر سوادکوه واقع شده‌، به شما معرفی کنم.

خودتان را برای سفر به بهشت آماده کنید!

اگر به‌دنبال یک سفر هیجان‌انگیز هستید، می‌توانید برنامه سفر به استان مازندران را بچینید. مازندران از زیباترین استان‌های ایران به شمار می‌رود که جاذبه‌های طبیعی و بکر زیادی را در دل خود جای داده‌است. اگر تاکنون مازندران‌گردی کرده‌باشید، بی شک نام دهستان «لفور» هم به گوشتان خورده‌است.

این دهستان مملو از جنگل‌های انبوه و آبشارهای متعدد است که می‌توانید با حضور درمیان این جاذبه‌های طبیعی، دغدغه‌ها و دل‌مشغولی‌های شهری را تا مدتی به دست فراموشی بسپارید. در این دهستان 84 آبشار وجود دارد که هر یک زیبایی منحصربه‌فرد خود را دارند. میان تمامی این آبشارها، نام آبشار اسکلیم به‌عنوان زیباترین و البته خوش‌مسیرترین آبشار استان مازندران بر سر زبان‌ها افتاده است.

زیبایی اعجاب‌برانگیز آبشار اسکلیم موجب شده این منطقه به یک جاذبه محبوب نزد گردشگران خارجی تبدیل شود. از همین‌رو، همه‌ساله جهانگردان خارجی به قصد بازدید از این منطقه خوش‌آب‌وهوا راهی استان مازندران می‌شوند.

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم چه ویژگی‌هایی دارد؟

از من به شما یک نصیحت! هر زمان درباره یک جاذبه تردید دارید و نمی‌دانید سفر به آن منطقه به هزینه و صرف زمان می‌ارزد یا خیر، نظر بومیان منطقه و افرادی را که پیش‌تر به آنجا سفر کرده‌اند بشنوید. این کار به شما کمک می‌کند با جسارت و اطمینان‌خاطر بیشتری خودتان را برای آغاز یک ماجراجویی آماده کنید.

اگر درخصوص آبشار اسکلیم مردد هستید، در این باره از مردم مهربان مازنی و مسافران قبلی نظرخواهی کنید. من این کار را کرده‌ام و تصمیم دارم نتیجه این پرس‌وجو را با شما به اشتراک بگذارم. مازنی‌ها و گردشگران آبشار اسکلیم را به‌عنوان عروس آبشارهای ایران می‌شناسند. فکر می‌کنم با شنیدن این صفت آبشار اسکلیم دیگر تردیدی در دل نداشته باشید و با خیالی راحت خودتان را برای سفر آماده کنید!


جالب است بدانید پس‌از تحقیق و بررسی‌های محققان، آثاری متعلق به عصر آهن در این منطقه کشف شده و در حال حاضر در معرض دید عموم قرار گرفته‌است.

خیلی طبیعی به نظر می‌رسد که پس‌از حضور در محدوده، نخستین چیزی که نظرتان را به خود جلب می‌کند آبشار اسکلیم باشد. این آبشار با ارتفاع 32متری خود به شما اجازه نگاه کردن به سایر عناصر پیرامون را نمی‌دهد. با حضور در محدوده این منطقه گویا هیپنوتیزم شده‌اید و با چشمانی خیره‌مانده به آبشار، به غلتیدن آب‌های خروشان روی یکدیگر نگاه می‌کنید. بدون شک در کسری از ثانیه محو زیبایی و عظمت بی‌بدیل این جاذبه می‌شوید.

شکوه و عظمت این آبشار به‌قدری زیاد است که پس‌از حضور درکنار آن، بهتر به قدرت و سلیقه آفریننده آن پی می‌برید. این آبشار زیبا از یک تپه بزرگ جنگلی که در فاصله یک‌کیلومتری از خود واقع شده‌است، سرچشمه می‌گیرد.

یکی از نکات قابل توجه که باید درخصوص آبشار اسکلیم بدانید، ظاهر طبقاتی و پلکانی آن است. این ویژگی موجب شده‌ ظاهر آبشار اسکلیم در مقایسه با سایر آبشارهای منطقه کمی متفاوت شود. هر زمان که توانستید چشم از آبشار بردارید، نگاهی هم به دور و اطرافتان بیندازید. با بررسی اطرافتان بیشتر به وجد می‌آیید! زیرا پیرامونتان از جنگل‌های انبوه و حوضچه‌های ریز و درشت پوشانده شده ‌است. در محدوده آبشار اسکلیم بالغ بر 200 حوضچه کوچک و بزرگ آهکی وجود دارد که زیبایی منطقه را دوچندان کرده ‌است.

آبشار اسکلیم

چه زمانی به آبشار اسکلیم بروید؟

آبشار اسکلیم جزو آن دسته از مناطقی است که می‌توانید در چهار فصل سال به آنجا بروید. البته که ریسک سفر در فصل‌های پاییز و زمستان اندکی بیشتر می‌شود؛ اما بدون ‌شک دیدن زیبایی‌های این آبشار میان جنگل‌های انبوه، آن هم در دل مه، زیبایی وصف‌ناپذیری خواهدداشت که به شما این جرات را می‌دهد تا ریسک را به جان بخرید و در دو فصل انتهایی سال راه دهستان لفور را پیش بگیرید.

ممکن است در زمستان به‌دلیل بارش‌های پیاپی، سفرتان کمی با سختی همراه شود. اگر حوصله دردسر ندارید، می‌توانید در فصل‌های بهار و تابستان به آبشار اسکلیم بروید. در این دو فصل به‌دلیل مناسب بودن دمای آب، می‌توانید با خیال راحت آب‌تنی کنید. البته این نکته را به خاطر داشته‌باشید که در دو فصل بهار و تابستان به‌دلیل مطبوع بودن آب‌و‌هوا و وضعیت جوی، میزان مسافران و گردشگرانی که به آبشار اسکلیم سفر می‌کنند، بیشتر خواهد بود.

پوشش گیاهی محدوده آبشار

اگر در بهار و تابستان به آبشار اسکلیم رفتید، می‌توانید پس‌از رسیدن به آبشار کمی کنار آن استراحت کنید. شاید بد نباشد کفش و جورابتان را دربیاورید و برای مدتی پاهایتان را در آب خنک فرو ببرید و نفسی تازه کنید و از به پوشش ‌گیاهی اطرافتان لذت ببرید.

درختان انجیلی، ازگیل، راش و گیلکی از انبوه‌ترین درختان منطقه به شمار می‌روند که زیبایی منحصربه‌فردی را ایجاد کرده‌اند. وقتی کمی استراحت کردید و حالتان جا آمد، می‌توانید دوباره کفش‌هایتان را به پا کنید و به دل این درختان و جنگل بزنید. بدون ‌شک دیدن پوشش ‌گیاهی این منطقه از نزدیک حال‌وهوای دیگری خواهدداشت! جالب است بدانید جنگل‌های لفور قدمت بسیار زیادی دارند.

بنابر گفته‌ها، این قدمت به دوران ژوراسیک برمی‌گردد. بر طبق بررسی‌های محققان قدمت پوشش ‌گیاهی این منطقه به 40میلیون سال پیش تعلق دارد و می‌توانید با کمی بررسی، بالغ بر 80 گونه درخت را در این منطقه پیدا کنید.

آبشار اسکلیم

خواص درمانی آبشار اسکلیم

اگر کسالت دارید، آبشار اسکلیم برای شما هم مکان مناسبی خواهدبود. زیرا این آبشار دارای املاح آهکی است که این ویژگی به آب این آبشار خاصیتی شفابخش بخشیده‌است. درنتیجه همیشه هم مراجعان آبشار اسکلیم دوستداران طبیعت و گردشگران نیستند.

عده‌ای هم ‌دنبال یک راه درمانی دست به دامان طبیعت و البته آبشار اسکلیم شده‌اند. همیشه درکنار محدوده آبشار، مسافرانی را خواهید دید که به‌خاطر خاصیت شفابخشی آب این آبشار راه استان مازندران را در پیش گرفته‌اند و خود را به سوادکوه رسانده‌اند.

اقامت در محدوده آبشار اسکلیم

اینکه در محدوده آبشار اسکلیم چه اقامتی داشته‌باشید، به‌طور کامل به سبک سفر و سلیقه خودتان بازمی‌گردد. به‌طورکلی آبشار اسکلیم اقامتگاه‌های متعددی دارد و به شما این شانس را می‌دهد وابسته به سلیقه خود درمیان آن‌ها دست به انتخاب بزنید.

اگر علاقه‌ای به سکونت در اقامتگاه‌های بومی و مهمان‌سرا ندارید، می‌توانید چادر بزنید. البته این نکته را به خاطر داشته‌باشید که برای چادر زدن، باید به وضعیت جوی هم توجه داشته‌باشید. درصورتی که هوا ابری نباشد و بارندگی در پیش نباشد، می‌توانید چادر سفر را برپا کنید. اگر هم به‌دنبال اقامتگاهی گرم و نرم هستید، می‌توانید به سراغ اقامتگاه‌های بومی یا مهمان‌سرا بروید.

جالب است بدانید در دهستان لفور بیش از 80 خانه بومگردی وجود دارد که می‌توانید از میانشان یکی را برای اقامت انتخاب کنید. پیشنهاد می‌کنم شانس حضور در خانه‌های بومگردی را از دست ندهید. با این کار می‌توانید در حین سفر با بومیان منطقه معاشرت بیشتری داشته‌باشید و از خوردن غذاهای خوشمزه محلی لذت ببرید. اگر هم علاقه‌ای به خانه‌های بومگردی ندارید، بهتر است به سراغ مهمان‌سرای منطقه بروید.

سایر جاذبه‌ها

آبشار اسکلیم همه چیز برای سرگرمی شما را در دل خود جای داده‌است. اگر به جاذبه‌های تاریخی هم علاقه دارید، می‌توانید از آثار تاریخی که در همین محدوده قرار دارد دیدن کنید!

جالب است بدانید پس‌از تحقیق و بررسی‌های محققان، آثاری متعلق به عصر آهن در این منطقه کشف شده و در حال حاضر در معرض دید عموم قرار گرفته‌است. شما می‌توانید تنورها و خمره‌هایی را ببینید که به دوران عصر آهن تعلق دارد و گویا در گذشته از آن‌ها برای ذخیره مواد غذایی استفاده می‌شد.

به‌طورکلی در شهرستان‌های سوادکوه جاذبه‌های تاریخی‌فرهنگی بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند برای علاقه‌مندان این عرصه بسیار جالب توجه باشد. علاوه‌بر این موارد می‌توانید از جاذبه‌های طبیعی متعدد دیگری که در محدوده دهستان سوادکوه واقع شده‌است، دیدن کنید. پل ورسک، دریاچه شورمست، آبشار ترز، سد لفور و… تنهایی بخشی از جاذبه‌های طبیعی و پرطرفدار این منطقه به شمار می‌روند.

پیش از سفر به آبشار اسکلیم این نکات را در نظر بگیرید!

  • اگر کوله‌ای جمع‌آوری کرده‌اید و قصد سفر به آبشار اسکلیم دارید، بهتر است کوله‌تان از جنس ضدآب باشد. زیرا ممکن است در زمانی که در محدوده آبشار اقامت دارید، بارندگی رخ دهد و درصورتی که کوله مناسبی به همراه نداشته‌باشید، تمامی لباس‌ها و وسایلتان خیس خواهدشد.
  • اگر به حساسیت دچار هستید یا بدنتان در برابر نیش زنبور واکنش نشان می‌دهد، بهتر است در حین سفر به آبشار اسکلیم داروهای مربوط را با خود به همراه داشته‌باشید. زیرا این منطقه زنبورهایی دارد که شاید از نیششان در امان نمانید!

چطور به آبشار برسید؟

برای اینکه به آبشار اسکلیم برسید، باید به استان مازندران سفر کنید. با رسیدن به شهرستان سوادکوه شمالی و شیرگاه، در جاده گنج‌افروز به حرکت درآیید و درنهایت خودتان را به دهستان لفور برسانید.

اگر هم از شهر تهران به‌سمت آبشار اسکلیم در حرکت باشید، باید بدانید که مسیرتان به‌طور تقریبی 250 کیلومتر خواهد بود. پیشنهاد می‌کنم پس‌از رسیدن به آمل و پیش‌از اینکه خودتان را به آبشار اسکلیم برسانید، سری هم به سد البرز که در مسیرتان قرار دارد، بزنید. بدون‌ شک داشتن اقامتی یکی‌دوساعته درکنار این سد خالی از لطف نخواهد بود و جذابیت سفرتان را دوچندان خواهدکرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن