طبیعت گردی

روستای لیچاه گیلان؛ هم‌نوایی تاریخ و طبیعت

فهرست مطالب

گیلان زیبا، قسمتی از بهشت ایران است که جاذبه‌های دیدنی فراوانی دارد و هیچ‌گاه برای سفرهای لذت‌بخش تکراری نمی‌شود. لشت‌نشاء شهری از استان گیلان بوده و منطقه‌ای قدیمی است. سابقه تاریخی آن باتوجه به وجود آثار باستانی و خرابه‌های موجود این شهر به قبل از ظهور اسلام می‌رسد. مردم لشت‌نشاء گیلک هستند و به زبان شیرین گیلکی مکالمه می‌کنند. این شهر ۵۲ روستا دارد و از روستاهای معروف آن می‌توان به زیباکنار یا همان علی‌آباد، لیچاه، دهسر، فخر‌آباد، جوریاب، نوده، رودپشت، گفشه و دواج اشاره کرد. با من در نابرو همراه باشید تا به معرفی روستای لیچاه از توابع شهرستان لشت‌نشاء در استان گیلان بپردازم.

دسترسی به روستای لیچاه گیلان

فاصله‌ شهر رشت تا لشت‌نشاء ۲۹ کیلومتر است و شما برای این‌که بتوانید به لشت‌نشاء بروید، می‌توانید از چند مسیر استفاده کنید. در مسیر اول  بایداز شهر رشت به سمت کوچصفهان رفته و سپس به لشت‌نشاء بروید. برای مسیر دوم از رشت به سمت خمام رفته و سپس از خشکبیجار می‌‌گذرید، در نهایت به لشت‌نشاء می‌رسید. مسیر سوم جاده‌‌ دیگری‌ است که شما را از انزلی‌ به‌ زیباکنار و از آن‌جا به‌ لشت‌نشاء میبرد. تمام این مسیرها دارای جاده آسفالت است و تردد در آن‏ها به سهولت انجام می‌شود.

روستای لیچاه در شرق لشت‌نشاء واقع شده است. جاده ورودی روستای لیچاه در یک کیلومتری جاده لشت‌نشاء به آستانه قرار دارد. برای رسیدن به این روستا، باید از راهی پر پیچ‌و‌خم که در همه‌ فصول زیبایی‌های خاص خود را دارد عبور کنید. این جاده در حدود سه کیلومتر طول دارد. در قسمت شرقی روستای لیچاه، سفید‌رود به سمت دریا امتداد یافته که از زیباترین بخش‌های روستا و یکی از جاهای دیدنی گیلان است.

روستای لیچاه گیلان

رودخانه سفیدرود یار دیرین روستای لیچاه لشت‌نشاء

سفیدرود، دومین رود بلند ایران و بزرگترین رود شمال کشور است. از ترکیب دو رود شاهرود و قزل‌اوزن که در شهر منجیل به هم می‌پیوندند شکل می‌گیرد و تا رسیدن به دریای زیبای خزر، عرض استان گیلان را می‌پیماید و آن را به دو قسمت می‌کند. این رود از منجیل تا ساحل دریای خزر ادامه دارد، جریانش سریع بوده و مقدار آب آن بسیار زیاد است. سپیدرود در پیدایش تمدن و اقتصاد منطقه‌ای که در آن جاری است تأثیر زیادی دارد.

 

یکی از ساحل‌های زیبای این رود در روستای لیچاه است که زیبایی منحصر‌به‌فرد آن هر کسی را به خودش جذب می‌کند. مردم محلی در این منطقه قایق‌های چوبی زیبایی می‌سازند و برای ماهی‌گیری از آن استفاده می‌کنند. قایق سواری در این منطقه زیبا، بسیار لذت‌بخش است. در فصول بهار و تابستان کمپ‌کردن در این ساحل به‌شدت هیجان‌انگیز و آرامش‌بخش است. هر چند در فصول پاییز و زمستان هم جاذبه‌های زیادی دارد.

روستای لیچاه گیلان

بقعه آقا سید محمد یمنی

بقعه آقا سید محمد یمنی در حاشیه رودخانه سفیدرود واقع شده. این بقعه ضریحی چوبین و مشبک دارد. طرح بنای بقعه چهارگوش است و پوشش سقف در نمای بیرونی از زیبائی خاصی برخوردار است. ویژگی این زیارت‌گاه، نقاشی‌های دیواری آن است. در چهار جانب بقعه ایوان قرار دارد. روی دیوارهای بقعه، داخل ایوان‌ها صحنه‌های مختلف به این شرح نقاشی شده است. صحنه جنگ کربلا، گهواره حضرت علی اصغر، سر حضرت امام حسین‌(ع) و اجساد شهداء، پل صراط، حضرت قاسم، نامه آردن عرب و اتمام حجت به حضرت امام حسین‌(ع)، معراج رفتن پیامبر‌(ص)، حضرت ابوالفضل العباس‌(ع).


لشت‌نشاء شهری از استان گیلان بوده و منطقه‌ای قدیمی است. سابقه تاریخی آن باتوجه به وجود آثار باستانی و خرابه‌های موجود این شهر به قبل از ظهور اسلام می‌رسد

برای هر صحنه یک نفر بانی بوده و دستمزد نقاش را پرداخته است. این بقعه با توجه به صحنه‌های نقاشی آن، در میان دیگر بقعه‌های منطقه از ویژگی خاصی برخوردار است. احتمال داده‌اند این مکان مرقد فرزند امام موسی کاظم‌(ع) باشد.

روستای لیچاه گیلان

شغل اصلی اهالی روستای لیچاه و محصولات آن


در زمان‌های قدیم، این روستا به دلیل واقع شدن در امتداد سفیدرود، حرفه ماهی‌گیری بسیار رونق داشته. اما در یک دهه گذشته به دلیل سد‌سازی‌های غیر استاندارد روی سفیدرود، آب جاری این رود مهم نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است. این میزان کاهش بیش از حد سطح آب، از بالا آمدن ماهی‌های دریایی به سمت بالای رود جلوگیری کرده است. به همین دلیل شغل ماهی‌گیری و درآمد حاصل شده از آن حرفه، دیگر برای اهالی این روستا وجود نداشته است.
اما با توجه به وجود زمین‌های حاصل‌خیز، منبع درآمد مناسب دیگری برای اهالی روستای لیچاه به‌‌وجود آمده است. محصولاتی همچون بادام، باقلا، کدو، هندوانه، لوبیا و برنج از تولیدات اصلی روستای لیچاه شده. برخی از محصولات دیگر نه در حد انبوه، بلکه در حد مایحتاج سالیانه خانواده تحت کشت قرار می‌گیرد که عبارتند از : تخم آفتابگردان، ذرت، پیاز، سیر، سبزیجات، خیار، گوجه، خربزه و ..

بسیاری از اهالی در کنار کشاورزی به دامداری نیز مشغول هستند.

به این ترتیب اهالی روستای لیچاه با شرایظی که برای‌شان پدید آمده، تعدادی از مواد خوراکی سبد غذایی خود و دیگران را تولید می‌کنند.

جشن‌های بعد از اتمام کار در لیچاه

چند سال است که سنت زیبایی به‌طور جدی و رسمی در روستای لیچاه رواج پیدا کرده. به‌شکلی که در آنجا پس‌از پایان کار کشاورزی در روزی که از پیش تغیین، جشنی نمادین برگزار می‌شود. در این جشن رقابت‌هایی میان افراد برگزار می‌شود که از میان آن‌ها می‌توان به طناب‌کشی، قایق‌سواری و… اشاره‌ کرد. تعدادی از ساکنین روستا، مانند علاقه‌مندان به هنرهای رزمی در اجراهایی، هنرها و قابلیت‌های خود را به نمایش می‌گذارند. در این روز تمامی اهالی، اعم از مرد و زن و کودک و جوان، کنار ساحل زیبای سفیدرود جمع می‌شوند و فارق از مشکلات و مشغله‌های خود ساعات خوشی را سپری می‌کنند.

روستای لیچاه گیلان

 

گونه‌های جانوری

انواع‌ پرندگان‌ اهلی‌ و وحشی‌ از جمله کرکس، کلاغ ، قرقی‌ و باز، گنجشک، اردک وحشی‌، سار، غاز، کبوتر و بسیاری از ماکیان‌ محلی‌ مانند مرغ، خروس، اردک محلی، بوقلمون، غاز و… در این منطقه وجود دارد.

 

چارپایانی چون اسب، گاو و گاومیش در این روستا دیده می‌شوند. انواع‌ سگ‌ها و گربه‌ها، جانوران‌ آبی‌ مانند ماهی‌ سفید، کپور، کفال، اردک ماهی و…، خزندگانی مانند مار، قورباغه، خرچنگ‌ و… نیز در این منطقه به چشم می‌خورند.

نکته پایانی

روستای لیچاه از مناطق بکر استان گیلان است و بازدید از این روستا و زیبای‌های آن بسیار لذت‌بخش است و خاطره‌ای خوش در ذهن هر بیننده‌ای به جای می‌گذارد.

نوشته های مشابه

‫7 نظرها

  1. آرزومه یه بارحتمابیام لیچاه خیلی دوسدارم اونجاخونه بگیرم‌اونجازندگی کنم خیلی تعریفشوشنیدم دورادورپیگیرش هستم

  2. آرزومه یه بارحتمابیام لیچاه خیلی دوسدارم اونجاخونه بگیرم‌اونجازندگی کنم خیلی تعریفشوشنیدم دورادورپیگیرش هستم خیلی ممنون بابت معرفی این بهشت

  3. اگه کسی اطلاعات بیشتری راجبع اینجاداره ممنون میشم معرفی کنه مثلاراجبع جمعیت وتعدادخانوار وقیمت زمینای مسکونیش

  4. لیچاه بهشته بهشت هنوزم اونجا خدا شاهده انسانیت رواج داره توی روستای لیچاه هنوزم هستند آدمهایی که بی منت به همنوع خود کمک میکنند من که عاشق لیچاه هستم

  5. بنده اهل تهرانم ولی ۱۸ سال تو لیچاه خونه دارم جای بسیار خوب و دنجیه و زیباییه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن