طبیعت گردی

لیلا کوه لنگرود؛ چشم‌انداز بهشتی گیلان

فهرست مطالب

اگر از آن دسته افرادی هستید که بوی چای معطر مست و شیدایشان می‌کند، درخشش نور طلایی آفتاب روی مزارع سرسبز را دوست دارید و شیفته راه‌های پرپیچ و خم کوهستانی هستید برای گشت و گذار در لیلا کوه که یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی گیلان است، با من در این مطلب از نابرو همراه باشید.

راه‌های دسترسی به لیلا کوه

اگر از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنید، هر روز اتوبوس‌های لاهیجان و لنگرود از پایانه‌های تهران حرکت می‌کنند. این سفر با اتوبوس حدودا پنج ساعت طول خواهد کشید. برای دسترسی به این محل سه راه اصلی وجود دارد. اگر از لاهیجان به سمت لنگرود می‌روید، سه کیلومتری نرسیده به شهر لنگرود، جاده‌ای آسفالت است که مستقیما به میدان شهدای لیلاکوه منتهی می‌شود و اولین جاده سمت راست شما را به لیلا کوه می‌رساند.

لیلا کوه لنگرود

اگر داخل خود شهر لنگرود هستید، می‌توانید از میدان معلم که تقریبا مرکز شهر قرار دارد و از طریق بلوار کشاورز به میدان شهدای لیلاکوه برسید. حتی اگر وسیله نقلیه ندارید، می‌توانید از تاکسی‌های میدان معلم که مقصدشان لیلاکوه است و کرایه کمی هم می‌گیرند استفاده کنید. اما اگر از سمت روستاهای کومله و پرشکوه واقع در شرق لیلاکوه قصد سفر دارید حدود شش کیلومتر جاده آسفالت شده باز شما را مستقیما به میدان شهدای لیلاکوه خواهد رساند.

لیلا کوه لنگرود

پیشینه لیلاکوه

با حضور در این منطقه اولین چیزی که در برخورد با مردم محلی و قدیمی‌ترها به خصوص پیرمردها و پیرزن‌ها توجه شما را جلب می‌کند، شنیدن نام «لیله کوه» یا «لی‌لی کوه» به جای «لیلاکوه» است. داستان‌های متفاوتی پیرامون ریشه نام‌گذاری این کوه در میان مردم منطقه وجود دارد اما داستانی که تقریبا به باور عمومی رسیده و بیشتر از بقیه خودنمایی می‌کند و صحیح به نظر می‌رسد، داستان لیاشاه است.


اگر باز هم بخت با شما یار باشد درختان انجیر، خرمالو، نارنج، زالزالک و انار در میان راه شما را غافلگیر خواهند کرد. این فرصت را از دست ندهید؛ حال که در آغوش سبز طبیعت قرار دارید کمی از خودتان فاصله بگیرید.

لیاشاه از لحاظ لغوی هم معنای لکوشاه است و لکوشاه پادشاه دختران یا همان شاه‌دختر معنی می‌دهد. لیاشاه دختر یکی از شاهان گیلانی در زمان ساسانی و حمله اعراب بوده و شرح دلاوری‌هایش در تاریخ ثبت شده است.

لیلا کوه لنگرود

به‌خاطر پایداری و مقاومت در برابر اعراب مهاجم و به پاس شجاعت‌هایش نامش بر این کوه جاویدان مانده است. اما این‌ها تنها نام‌هایی نیستند که این کوه با آن‌ها خطاب می‌شود. به دلیل وجود دکل‌های مخابراتی رادیو و تلویزیون اهالی این روستا گاها قله این کوه را «دکل» نیز می‌نامند. لیلا کوه روستایی از توابع شهر لنگرود در استان گیلان است.

لیلا کوه لنگرود

طبیعت لیلا کوه لنگرود

لیلا کوه در سه کیلومتری جنوب غربی شهر لنگرود قرار دارد. این کوه یکی از مناطق گردشگری و دیدنی استان گیلان است که همیشه موردتوجه طبیعت‌گردان و مسافران قرار داشت و رفته رفته این توجه بیشتر و بیشتر شد.

لیلا کوه لنگرود

باغ‌های پرتقال و مزارع چای و آبشارهایی در دل کوه، مشخصه‌های آن هستند. علاوه‌بر این‌که طبیعت بکر لیلا کوه چشم‌ها را می‌نوازد و روح و جان آدمی را تلطیف می‌کند، به قلیان‌هایش نیز معروف است. به نوعی می‌توان گفت که شهرت اصلی لیلاکوه قلیان و قهوه‌خانه‌های پرشمارش است. از معروف‌ترین و محبوب‌ترین قهوه‌خانه‌های این منطقه می‌‌توان به قهوه‌خانه «دیشلمه» اشاره کرد.

از میدان شهدای لیلاکوه لنگرود کم‌کم که مسیر اصلی را پیش بگیرید، جاده‌ای آسفالت را می‌بینید که سراسر آن تابلوهای هشداردهنده در جای مناسب تعبیه شده‌اند. شگفتی ناگاه چشمانتان را می‌رباید؛ انگار نه انگار که کوهپایه را می‌پیمایید. اطرافتان صخره‌ها و دامنه‌های سرسبزی قرار دارد. سرسبز‌ی‌ که خاص طبیعت شمال کشور است و پوشش سبز مخملی‌ مزارع چای که مانند جامه‌ای بر تن لیلا است. کم‌کم که چشمتان به زیبایی مسیر عادت کرد، متوجه می‌شوید که به آرامی بر شیب مسیر هم افزوده می‌شود.

لیلا کوه لنگرود

کمی که پیش می‌روید آلاچیق‌هایی خواهید دید که پیرزن‌هایی با لباس‌های رنگارنگ نان تازه محلی بر روی هیزم و سفال می‌پزند. نان کِشتا، نان خُلفه، بِپُخته لاسئِه نُون، نان تمیجان و نان لاکو از جمله این نان‌ها هستند. خوشمزه‌ترین این نان‌ها، نان خُلفه است که از ترکیب پوره کدو حلوایی، آرد برنج، آرد گندم و تخم گیاه خرفه تهیه می‌شود. به‌هیچ عنوان از نان‌های محلی نگذرید. هزینه کمی دارند اما مزه آن‌ها همیشه زیر زبانتان خواهد ماند.

لیلا کوه لنگرود

چشم‌انداز سبز بی‌نهایت

مسیر پی‌در‌پی می‌پیچد و هر قدر که بالاتر می‌روید، منظره‌های جذاب‌تری انتظار شما را می‌کشند. چشم انداز‌هایی با ترکیب پیچ جاده، جنگل‌های نرم و مخلمی، سبز رنگ و در نمایی دورتر شهر لنگرود. پر بی‌راه نیست اگر بگوییم که لیلاکوه لنگرود، بهشت عکاسان است.

لیلا کوه لنگرود

لحظه‌ای نیست که صدای شرشر آب را نشنوید. چه این نجوا از جوی‌هایی باشد که در کنار راه جاری هستند، چه چشمه‌هایی که از دل کوه جوشیده‌اند؛ هر دو شگفتی خود را دارند. زمزمه آب به خودی خود خستگی را از تن بیرون می‌کند، اما دلپذیرتر از آن نوشیدن جرعه‌ای از آب چشمه‌ها است. آب این چشمه‌ها از دل کوه می‌جوشد که در واقع منبع اصلی آن، بارش باران است. به‌قدری این آب گوارا است که گاهی مردم محلی دبه‌های خود را از آن پر می‌کنند و مصرف خانگیشان از خوردن آب این چشمه‌ها است.

پس از دو کیلومتر کوهپیمایی به روستای بالاسرا می‌رسید. کنار جاده دست فروش‌هایی خواهید دید که عمدتا چای می‌فروشند. حتما از لنگرود یا لاهیجان و یا حتی لیلا کوه لنگرود به‌عنوان سوغاتی چای با خود ببرید. طعم چای این منطقه طعم طبیعت است و یک فنجانش کافی است که تمام خستگی را از تن بیرون کند. یکی از نکات قابل توجه این روستا وجود یک اقامتگاه بوم‌گردی است.

لیلا کوه لنگرود

«بوم‌گردی مامن» با چهار اتاق هفت نفره، پارکینگ، آشپزخانه و امکانات عمومی کافی پذیرای گردشگران است. ویژگی خوب این بوم‌گردی دسترسی آن به کوه‌ و دریا است. روستای بالاسرا انتهای جاده آسفالت است و پس از آن یک جاده خاکی شما را به بقعه آقا سید محمد بالاسرا می‌رساند. جایی که علاوه‌بر فضای معنوی پذیرای مسافران است و معمولا خانواده‌ها در سکوها و چمن‌های اطراف این بقعه وقت می‌گذرانند و تفریح می‌کنند و معمولا کباب می‌پزند.

لیلا کوه لنگرود

در محیط بیرون بقعه چند آلاچیق ساخته شده که فضای دلنشینی برای یک دورهمی خانوادگی فراهم می‌کند. حضور کنار مزارع چای به همراه نسیم دلچسب کوهستانی و آرامش کوه‌ها یک تجربه دلپذیر را می‌سازند. از میان مزارع چای به حرکت ادامه دهید. پس از 10 دقیقه پیاده‌روی در راه پر شیب و باریک به خط الراس کوه می‌رسید. اگر خوش شانس باشید در این بین چای‌کارها را هم خواهید دید. دیدن منظره چیدن چای لذت خاص خود را دارد.

اگر باز هم بخت با شما یار باشد درختان انجیر، خرمالو، نارنج، زالزالک و انار در میان راه شما را غافلگیر خواهند کرد. این فرصت را از دست ندهید؛ حال که در آغوش سبز طبیعت قرار دارید کمی از خودتان فاصله بگیرید. در سکوت غوطه‌ور شوید و بگذارید زندگی کار خودش را بکند. دستانتان را از هم باز کنید، نفس بکشید، لبخند بزنید و منتظر یک ماجراجویی دیگر با ما در نابرو بمانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن