طبیعت گردی

روستای لایین ‌کهنه درگز؛ طبیعتی زیبا و بکر

فهرست مطالب

سال‌ها پیش مقصد اهالی شهرهای بزر‌گ برای تفریح‌کردن و سرزدن به طبیعت، روستاها و ییلاق‌های نزدیک شهرها بود؛ اما کم‌کم با افزایش جمعیت و‌‌ بزرگ‌شدن شهرها، این روستاهای خوش‌آب‌وهوا با‌ افزایش جمعیت گردشگران مواجه شدند و درنتیجه ساخت‌وسازهای بی‌رویه در آن‌ها انجام شد و ساختار بکرشان را از دست دادند. هنوز هم روستاهایی با طبیعت بکر و دست‌نخورده وجود دارند. فقط کافی است کمی از شهرها فاصله بگیرید. پس اگر دوست دارید با یکی از این روستاهای خوش‌آب‌وهوا آشنا شوید، با من در نابرو همراه باشید برای سفر به روستای لایین کهنه و کمی بیشتر با دیدنی‌های استان خراسان رضوی آشنا شویم.

لایین ‌کهنه کجا است؟

از شهر «کلات نادر» که به‌سمت «درگز» حرکت کنید، 39 کیلومتر بعد به روستای «لایین نو» می‌رسید که از شهر مشهد 191 کیلومتر فاصله دارد. روستای لایین نو روستای بزرگی است و اطرافش را زمین‌های شالی فراگرفته‌اند و به عطر برنج‌هایش معروف است. از لایین نو برای رسیدن به لایین ‌کهنه باید حدود 45 دقیقه در جاده‌ا‌ی خاکی رانندگی کنید.

. ویدئو از حیدر اعتباری

بخشی از جاده‌ خاکی تقریبا در بستر رودخانه قرار گرفته است و از لابه‌لای باغ‌های گردو و سیب عبور می‌کند. بین راه، خانه‌باغ‌های اهالی بومی منطقه را می‌بینیم که برای سرکشی به باغ‌هایشان، در اواخر فصل تابستان به اینجا می‌آیند. از میان دره و باغ‌های سرسبز که بگذریم، به گردنه‌ای مارپیچ‌شکل می‌رسیم. این مسیر، به‌سمت بالا حرکت می‌کند و سپس به‌صورت مارپیچ به‌ پایین می‌رود و با شیب نسبتا زیادی به داخل روستا می‌رسد.

روستای لایین ‌کهنه درگز

چه زمانی و چگونه به لایین کهنه برویم؟

مسیر لایین ‌نو به لایین کهنه، مسیری خاکی و در بستر رودخانه است. پیشنهاد می‌کنم در فصل تابستان به آنجا بروید؛ چون امکان دارد در فصل‌های پربارش در راه بمانید. اگر می‌خواهید با خودروی شخصی به آنجا بروید، حتما از سالم‌بودن خودرویتان اطمینان حاصل کنید تا بتوانید از مسیر خاکی و گردنه‌ شیب‌دار جاده عبور کنید.


می‌توانید از روستاییان محصولات طبیعی مثل دوغ و تخم‌مرغ و میوه خریداری کنید. سپس به دشتی می‌رسید که دل‌باز و وسیع است و بعد از کمی پیمایش به روستای بابارمضان می‌رسید.

خودروهای آفرود گزینه‌ مناسب بعدی‌اند که به‌راحتی و با لذت بیشتری می‌توانید مسیر را طی کنید، از مناظر لذت ببرید و چند روزی کنار رودخانه اتراق کنید. تورهای ورزشی وگردشگری نیز گزینه‌های مناسبی‌ هستند که شما را با اتوبوس و مینی‌بوس به لایین‌ نو و از آنجا با نیسان‌وانت به لایین ‌کهنه انتقال می‌دهند. هیجان سوارشدن پشت وانت و عبور از جاده‌ای زیبا و پوشیده از درخت‌های کهن، لذت خاص خودش را دارد.

تاریخچه‌ لایین ‌کهنه

مردم لایین ‌کهنه به‌زبان کردی صحبت می‌کنند و لباس‌های محلی‌شان شبیه لباس‌های ترکمنی است. روستای لایین ‌کهنه جمعیت زیادی ندارد. رودخانه‌ پرآبی از وسطش عبور می‌کند و از مسیر پرپیچ‌وخم و سنگی می‌گذرد و به روستای «بابارمضان» می‌رسد. خانه‌ای‌ با عنوان «خانه‌ سید» داخل روستا وجود دارد که مردم روستا در مناسبت‌های مذهبی، آنجا دور هم جمع می‌شوند و مراسمشان را برگزار می‌کنند. گردشگران هم می‌توانند شب آنجا بمانند.

خانه به فردی تعلق داشت که نامش «سید» و به‌گفته‌ اهالی روستا، شخص زاهدی بوده است. در گذشته‌های دور، مردم از روستاهای مختلف برای درمان نزد او می‌رفتند. قبر او و خانواده‌اش روی تپه‌ای روبه‌روی خانه‌اش قرار دارند. به‌گفته‌ یکی از اهالی روستا، لایین ‌کهنه در سال 1343 حدود 300 خانوار جمعیت داشته است؛ اما بعد از سیل مخربی که در همان سال روستا را نابود کرده بود، مردم کم‌کم روستا را ترک کرده‌اند و طی سال‌های بعد، روستای لایین ‌نو را تشکیل داده‌اند. نبود امکانات و امنیت در آن سال‌ها باعث شد مردم کم‌کم از آنجا کوچ کنند. مردمی که امروزه در لایین ‌کهنه زندگی می‌کنند، بیشتر از اهالی قدیمی روستا هستند که به‌خاطر دل‌بستگی به روستا و آن منطقه، از مهاجرت به لایین‌ نو امتناع کرده‌اند.

روستای لایین ‌کهنه درگز

طبیعت لایین ‌کهنه

روستای لایین‌ کهنه در دل دره و کنار رودخانه‌ای پرآب قرار دارد. روستا با درختان کهن‌سال و سرسبز پوشیده شده و بافت کاهگلی خانه‌ها زیبایی‌اش را صدچندان کرده‌ است. شب‌هنگام گویی آسمان به زمین نزدیک‌تر می‌شود و حتی بدون ماه، تعداد بی‌شمار ستاره‌های نورانی، شب را روشن می‌کنند. صدای روان رودخانه، گوش را می‌نوازد وآرامشی بی‌بدیل را با خودش به ارمغان می‌آورد. صبحگاه مناظر سرسبز وکوه‌های پوشیده از درختان سرو خودنمایی می‌کنند و چه‌کسی است که از زیبایی رشته‌کوه‌های هزارمسجد به وجد نیاید؟! باغ‌های گردو و سیب، روستا را در بر گرفته‌اند و زیبایی‌اش را تکمیل کرده‌اند.

بعد از اینکه چند روز از آرامش روستا لذت بردید، اگر اهل پیاده‌روی باشید، می‌توانید مسیر لایین ‌کهنه تا روستای بابارمضان را بپیمایید. در این مسیر باید با رودخانه همراه شوید و در مناطقی تا زانو درون آب راه بروید. از دره‌ای سنگی بگذرید و از زیبایی باغ‌های میان راه لذت ببرید. در میانه مسیر به خانه‌باغ‌هایی می‌رسید که مردمان روستایی برای حفاظت و سرکشی از محصولاتشان بنا کرده‌اند. می‌توانید از روستاییان محصولات طبیعی مثل دوغ و تخم‌مرغ و میوه خریداری کنید. سپس به دشتی می‌رسید که دل‌باز و وسیع است و بعد از کمی پیمایش به روستای بابارمضان می‌رسید.

روستای بابارمضان روستایی بزرگ است و امکانات رفاهی، مانند رستوران و سفره‌خانه و سوپرمارکت دارد. آنجا می‌توانید نیازهایتان را برطرف کنید. درنهایت می‌توانید همان مسیر را برگردید یا از قبل با راننده‌ای هماهنگ کنید تا در مقصد، یعنی روستای بابارمضان منتظرتان باشد تا شما را به لایین ‌نو برگرداند. این پیمایش حدود پنج ساعت طول می‌کشد. سعی کنید داخل روستا یا در طول مسیر زباله نریزید تا این منطقه‌ بکر، همچنان زیبا و پاکیزه باقی بماند.

اگر شما هم به این روستا سفر کرده‌اید، نظرتان درباره لایین کهنه را با ما در نابرو به‌اشتراک بگذارید.

 

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

 1. من 8سال پیش اونجا رفتم فکر میکنم قشنگ ترین جای این دنیا بود بقدری بکر و دست نخورده بود که ادم دلش نمیخواست اونجارو ترک کنه شب با صدای اب رودخانه خوابتون میبره و صبح با صدای پرندهاو رودخانه بیداری میشین اونقدر با صفاست که هیچ لذتی رو تا الان نه تجربه کردم نه کرده بودم که اونجا تجربه کردم امیدوارم باز هم بتونم اونجارو ببینم
  و خدا کنه هنوز هم بکر مونده باشه

  1. سلام. بله دوست عزیز. همچنان بکر است. ماه محرم در خدمت تون هستیم. در اجاق سید علی مظلوم پذیرای مهمان های امام حسین هستیم.

   1. سلام بانو.ایام شادمانی
    سال_۱۳۴۹- ۱۳۵۰ مدرسه ای با همت کدخدا و مردم و برادرم در لاین کهنه ساخته شد بنام دبستان سپاهی دانش لاین کهنه و یک تصویری هم از مراسم افتتاحیه مدرسه دارم.
    ممنون میشم اگر اطلاعاتی از دانش آموزانی که در آن سال شاگرد برادرم بودند برایم نام ببرید.
    از مسئول محترم سایت نیز خواهش میکنم نسبت به مبادله ایمیل من به این بانو اقدام لازم معمول دارند.
    متشکرم . از آذربایجان شرقی

 2. سلام بر سید علی مظلوم اجرکم عندالامام الحسین شهید کربلا ارادتمند نادر علیزاده رودبار زیتون امیدوارم بتوانم شرمندگی شما سید خدا دربیایبم و از نزدیک اقا سید علی مظلوم را زیارت کنم روستای لایین کهنه و جدید گویای رشادت ملت کرد در مقابل خون خون خوارن ترکمن ترکستان است خدا روح شهدای روستای لایین را با ارباب بی کفن امام حسین محشور گرداند

 3. سلام بانو.ایام شادمانی
  سال_۱۳۴۹- ۱۳۵۰ مدرسه ای با همت کدخدا و مردم و برادرم در لاین کهنه ساخته شد بنام دبستان سپاهی دانش لاین کهنه و یک تصویری هم از مراسم افتتاحیه مدرسه دارم.
  ممنون میشم اگر اطلاعاتی از دانش آموزانی که در آن سال شاگرد برادرم بودند برایم نام ببرید.
  از مسئول محترم سایت نیز خواهش میکنم نسبت به مبادله ایمیل من به این بانو اقدام لازم معمول دارند.
  متشکرم . از آذربایجان شرقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن