طبیعت گردی

روستای لاویج مازندران؛ تلفیق چشمه آب‌گرم و جنگل برای یک تعطیلات آرام

فهرست مطالب

زندگی در فضای شهری و افزایش آسیب‌های روانی بر اثر فشار زندگی در کلان‌شهرها باعث شده تا در سال‌های اخیر افراد تمایل بیشتری به تجربه‌ آرامش زندگی روستایی در دوران‌ تعطیلات خود داشته ‌باشند. به‌ همین دلیل تعداد زیادی از مکان‌های روستایی تغییر کاربری داده و تبدیل به مکان‌های توریستی شده‌اند. در این‌ میان، روستاهای خوش آب‌و‌هوای شمال ایران به ‌علت طبیعت بکر و سرسبز خود از جمله پرطرفدارترین این مکان‌ها است. گردشگران زیادی برای گذران تعطیلات کوتاه‌مدت و اجاره خانه‌های روستایی برای تجربه چندروزه یک زندگی متفاوت به این مکان‌ها سوق پیدا می‌کنند. روستای لاویج در استان زیبای مازندران، در نزدیکی شهر نور، در سال‌های اخیر جزو پرطرفدارترین مناطق روستایی به‌حساب می‌آید. در این مطلب با نابرو همراه شوید تا سری به روستای توریستی لاویج یکی از جاذبه های گردشگری مازندران بزنیم.

روستای لاویج

اسم لاویج بین عموم مردم، اسمی شناخته ‌شده ‌است. این ‌منطقه روستایی به ‌علت زیبایی‌های بکر طبیعی، سرسبزی، احاطه شدن ‌توسط کوه‌ها، تپه‌‌ای بودن فضای اطراف، وجود چشمه‌های آب‌گرم، تعدد خانه‌های روستایی قابل اجاره، مراکز خرید روستایی و…، سال‌های زیادی است که بین مسافرین شهرهای مختلف به‌عنوان یک‌ مقصد توریستی تفریحی شناخته ‌شده و طی سال‌های مختلف توسعه قابل‌توجهی داشته ‌است.

روستای لاویج مازندران

روستای لاویج از توابع بخش چمستان شهرستان نور در استان مازندران است. این ‌منطقه با کوه‌های البرز احاطه شده و از نظر زیبایی طبیعی منطقه‌ای بکر است که متاسفانه طی سال‌های اخیر با ساخت‌وساز‌های انجام گرفته، از بکر بودن آن کاسته ‌شده است. از جمله جاذبه‌های دیدنی این‌ منطقه، می‌توان به جنگل‌های هیرکانی، آب‌گرم لاویج و آبشار حرام‌او اشاره‌ کرد.

هرچند اکثر افرادی که به این ‌منطقه می‌آیند، صرفا آب‌گرم را می‌شناسند و از آن استفاده ‌می‌کنند. هم‌چنین روستای لاویج به روستای یوش و خانه‌ تاریخی نیما یوشیج که به ثبت ملی رسیده است و کلیسای آنتوان در شهرک ساحلی هایکاشن و آبشار آب‌پری نزدیک بوده و برای اقامت و مراجعه به این‌ اماکن محل خوبی است.


برای استفاده از آب‌گرم‌ها مراکز زنانه و مردانه متعددی در لاویج وجود دارد. درصورت نیاز به وسایل خاص برای استفاده از آب‌گرم، مغازه‌های مختلفی در اطراف آب‌گرم‌ها‌ برای فروش‌ اجناس موردنیاز وجود دارد.

کجا اقامت کنید؟

اولین ‌چیزی که در ابتدای ورود به روستا به ‌چشم می‌خورد، تعداد زیاد بنگاه‌های مسکونی و تبلیغات بابت اجاره خانه‌های روستایی است. قیمت اجاره‌ خانه برای هر شب در این ‌منطقه نسبت به ‌شهرهای ساحلی که منتهی به دریا هستند، پایین‌تر است.

معمولا به ‌علت تعداد زیاد خانه‌های اجاره‌ای، بابت پیدا کردن محل موردنظرتان با قیمت مناسب به‌ مشکل بر نخواهید خورد، البته به‌جز در شرایط خاص و تعطیلات. هرچند باید در نظر داشت که قیمت‌ها مثل دیگر مراکز تفریحی، در فصول مختلف و شرایط متفاوت متغیر است.

کوچه پس کوچه های روستا

آب‌گرم روستای لاویج

مناطق شهری و روستایی که دارای چشمه‌های آب‌گرم هستند، همیشه اماکن پرطرفداری بوده‌اند و بخش قابل‌توجهی از درآمد مردم ‌آن، مربوط به مشاغل مرتبط با این‌ آب‌گرم‌ها ‌است. درحقیقت گردشگران به‌خاطر فوایدی که این ‌آب‌گرم‌ها برای درمان یا کاهش دردهای مفصلی و روماتیسمی و بیماری‌های پوستی دارند، به ‌این مناطق روی می‌آورند.

چشمه‌های آب‌گرم، چشمه‌هایی است که به ‌صورت مداوم از آن آب ‌گرم یا داغ خارج می‌شود و دلیل آن وجود املاح معدنی مثل گوگرد در آب است که همان‌طور که در میان مردم مشهور است، خواص درمانی بسیاری نیز دارد. البته این را باید در نظر داشت که بوی ترکیبی بخار آب و گوگرد جز جدانشدنی این ‌آب‌گرم‌ها است.

برای استفاده از آب‌گرم‌ها مراکز زنانه و مردانه متعددی در روستای لاویج وجود دارد. درصورت نیاز به وسایل خاص برای استفاده از آب‌گرم، مغازه‌های مختلفی در اطراف آب‌گرم‌ها‌ برای فروش‌ اجناس موردنیاز وجود دارد. بلیط‌های این‌آب‌گرم‌ها را می‌توان به‌ صورت آنلاین هم تهیه‌ کرد. در صورت خرید حضوری، مردم محلی درباره‌ میزان کیفیت هر کدام از آن‌ها راهنماهای بسیار خوبی هستند.

جاذبه های روستای لاویج مازندران

جنگل‌های هیرکانی

برخی معتقدند این‌جنگل‌ها عمری به قدمت دایناسورها دارند. جنگل‌هایی که بین کشور ایران وآذربایجان مشترک بوده و در ایران به جنگل‌های شمال مشهور است. هیرکان نام قدیم گرگان در گویش مازنی بوده که به صورت جرجان یا ورکان هم به‌ کار می‌رود. متاسفانه تعداد کمی از مسافرین از ارزش این‌جنگل‌ها باخبر هستند.

این ‌جنگل‌ها قسمت پایین دریاچه ‌خزر قرار دارد و زیبایی بی‌نظیری به ‌این‌ نواحی داده ‌است. برای ثبت جهانی این ‌جنگل‌ها بسیار تلاش شده، ولی به‌ علت اشتراک آن بین ایران و آذربایجان، هنوز نتیجه‌ قطعی در این‌ زمینه حاصل نشده است.

آبشار حرام‌‌او

آبشار حرام‌او از جاذبه‌های دیدنی استان مازندران است که در 25 کیلومتری جاده‌ نور قرار دارد. حرام‌او بر اساس گویش مازنی انتخاب ‌شده است. حرام از کلمه حرم به ‌معنای مقدس است و واژه او طبق این‌ گویش آب ترجمه می‌شود. درکنار جذابیت بصری و زیبایی طبیعی این آبشار، مردم محلی مثل آب‌گرم لاویج معتقدند که این ‌آبشار هم دارای خواص درمانی است. ترکیب درخشندگی آب و سرسبزی جنگل در کنار این آبشار، قطعا محل بسیار خوبی برای تفریح و استراحت خواهد بود.

محصولات طبیعی روستای لاویج

مناطق شمالی ایران، به محصولات طبیعی شهرت دارد و دارای طرفداران بسیاری در بین مسافران است. یکی از این ‌محصولات عسل‌ لاویج بوده که حتی به‌ عنوان سوغات اصلی این‌ منطقه هم شناخته ‌می‌شود.

طبیعت زیبای روستا

در جاده‌های سرسبز منتهی ‌به روستای لاویج هم تعداد زیادی کندوی زنبور عسل ‌طبیعی برای فروش گذاشته ‌شده که خودش جزو زیبایی‌های این جاده به شمار می‌رود. علاوه بر عسل، محصولات لبنی، مربا و… هم به ‌صورت محلی به ‌فروش می‌رسد.

لاویج معمولا مقصد مسافران در فصل‌های بهار و تابستان است. زندگی در هوای مطلوب و سرسبز شمالی می‌تواند خاطره‌ای دلنشین برای شما رقم بزند. اما علاوه‌بر ‌سفرهای ییلاقی، سفرهای زمستانه نیز برای بهره‌مندی از آب‌گرم لاویج، بسیار رایج است.

درنهایت اگر تجربه زندگی در روستاهای سرسبز شمالی را ندارید، این‌ تجربه را از خودتان دریغ نکنید و روزهایی از زندگی را غرق درسرسبزی محصور در میان کوه‌های البرز کنید.

مسیرهای منتهی به لاویج

مسیراول: مسیرجاده هراز-آمل، درصورت انتخاب این‌مسیر ابتدا باید به شهر چمستان بروید و از آن‌جا تا روستای لاویج 18 کیلومتر را طی ‌کنید.

مسیردوم: مسیرجاده چالوس، در این صورت، به شهر نور بروید و حدود 25 کیلومتر مسافت را طی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن