طبیعت گردی

روستای لواسان بزرگ؛ خوش آب‌وهواترین منطقه شمیرانات تهران

فهرست مطالب

منطقه لواسان بزرگ یا دهستان لواسان بزرگ یکی از مناطق بسیار خوش‌آب‌وهوا و ییلاقی بخش لواسانات شمیرانات استان تهران است. این روستا در دامنه‌های سرسبز رشته کوه‌های البرز واقع شده و فاصله آن با قله دماوند 33 کیلومتر است. لواسانات شامل بخش‌های لواسان بزرگ، لواسان کوچک و شهر لواسان است که کنار منطقه تجریش، رودبار قصران و منطقه یک تهران را تشکیل می‌دهند. دهستان لواسان بزرگ بعد از منطقه حفاظت شده سد لتیان قرار گرفته‌ و به دلیل کنترل رفت‌وآمد‌ها این منطقه کمتر از بخش‌های دیگر شمیرانات شناخته شده‌ است. البته همین موضوع باعث دوچندان شدن زیبایی و آرامش منطقه شده است. برای آشنایی بیشتر با روستای لواسان بزرگ با من در نابرو همراه باشید.

کوچه پس کوچه ها

آشنایی با روستای لواسان بزرگ

لواسان بزرگ از جاهای دیدنی تهران علاوه‌بر دهستان روستای لواسان بزرگ شامل بخش ‌ای دیگری از جمله رسنان، کلان، نیکنام ده، چهارباغ، علایین، پورزند سفلی، پور زند علیا، پورزند وسطی، هیزم دره، برگ جهان، جورک و ایرا است.

طبیعت زیبای حوالی تهران

امروزه در لواسانات وسعت و مساحتِ دهستان لواسان بزرگ از دهستان لواسان کوچک کمتر است، به دلیل آن که در گذشته مناطقی چون جاجرود، رودهن، بومهن و چندین روستا و منطقه دیگر جزیی از لواسان بزرگ به‌شمار می‌آمده‌اند که در تقسیمات کشوری معاصر از این منطقه جدا و مستقل شده یا به شهرستان‌های تهران و دماوند وصل شده‌اند. دهستان و روستای لواسان بزرگ در حومه شهر لواسان قرار دارد. گاهی به اشتباه لواسان بزرگ را لواسانات بزرگ خطاب می‌کنند.

طبیعت زیبای حوالی تهران

درحال‌حاضر لواسان بزرگ شامل محله‌های رودبارمحله، اجاره، کلومحله و سرده است.

موقعیت لواسان بزرگ در دامنه رشته کوه‌های البرز است. این منطقه بسیار خوش آب‌وهوا و سرسبز است. به طوری که دمای هوای آن در طول سال چند درجه پایین تر از شهر تهران و سایر بخش های شمیرانات می‌شود.

روستای لواسان بزرگ

قلعه تاریخی روستای لواسان بزرگ

این دهستان قدمت بسیار دیرینه‌ای دارد. هم اکنون نیز سازمان میراث فرهنگی در حال کشف بقایایی از قلعه بسیار قدیمی مربوط به دوران سلجوقی در این منطقه است، این منطقه مهر 1382 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. درحال‌حاضر قسمت اعظمی از سر قلعه و همچنین حمامی در قسمت شرقی قلعه کشف شده است.


یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این مکان درختی بسیار کهنسال است که عمر آن را حدود 800 سال تخمین زده‌اند. قطر این درخت 15 متر است، ولی زمینی که این درخت اشغال کرده حدود 75 متر است.

مسجد جامع امام حسن عسگری

از دیگر آثار ملی ثبت شده در این روستا می‌توان به  مسجد جامع امام حسن عسگری اشاره کرد که قدمت آن به سده 5 و 6 هجری قمری می‌رسد.

روستای لواسان بزرگ

این مسجد به دستور حسن‌بن‌زید زمان دعوت مردم لواسان به اسلام و مذهب تشیع توسط فردی به نام یحیی ساخته شد. نام قبلی این مسجد امام حسن‌بن‌زید بود که پس از تغییر مذهب مردم به امام حسن عسگری تغییر نام یافت. مردم بومی منطقه روستای لواسان بزرگ اعتقاد دارند این مسجد توسط یا به دستور امام حسن عسگری ساخته شده‌ است.

روستای لواسان بزرگ

سد لتیان

منطقه توریستی دیگر لواسان بزرگ سد لتیان است که در سال 1342 ساخته شده و در سال 1346 به بهره‌برداری رسیده ‌است. این سد آب موردنیاز خود را از سمت جنوب از سلسله کوه‌های البرز، از سمت غرب از دره‌ها و رود‌های لواسان کوچک و رودبار قصران و از سمت شرق از رودخانه‌های لواسان بزرگ و کلان و علایین که از روستاهای چهارباغ و رسنان عبور کرده، تامین می‌کند. نام قدیمی این سد فرحناز بود که پس از پیروزی انقلاب به لتیان تغییر نام پیدا کرد.

روستای لواسان بزرگ

درخت کهنسال روستا

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این مکان درختی بسیار کهنسال است که عمر آن را حدود 800 سال تخمین زده‌اند. قطر این درخت 15 متر است، ولی زمینی که این درخت اشغال کرده حدود 75 متر است.

درخت قدیمی

این درخت در جوار مرقد امامزاده یونس در محله پایینی لواسان واقع شده است. داخل تنه این درخت خالی شده و به قدری بزرگ است که زمان قدیم از درون آن به عنوان مغازه برای قصابی استفاده می‌شد.

طبیعت روستای لواسان بزرگ

لواسان بزرگ دارای مناطق سرسبز و دیدنی بسیار زیادی است که شامل کوه‌ها، چشمه‌ها، باغ‌ها و… می‌شود. یکی از چشمه‌های معروف این منطقه چشمه عین‌الحیات است که آب بسیار خنکی حتی در فصول گرم سال دارد. همچنین این منطقه مملو از باغ‌های میوه شامل گردو، گیلاس، سیب، آلبالو، خرمالو، هلو، آلو، آلوچه، زردآلو، گوجه سبز، به، ازگیل و انواع انگور و سیر است. دامنه‌های کوهستانی این منطقه محل رویش گیاهان دارویی  و خوراکی بسیاری هستند.

طبیعت زیبای حوالی تهران

زبان مردم بومی روستای لواسان بزرگ فارسی و گویش ایشان آمیخته‌ای از زبان فارسی و زبان کاسپینی (تاتی) است و زبان مازندرانی نیز بسیار در آن نفوذ داشته است. نژاد مردم بومی لواسان، شهر لواسان و دیگر مناطق لواسانات آریایی و همانند شهر ری باستان از شاخه مادهاست.

روستای لواسان بزرگ

این منطقه دارای دو امامزاده و گورستان است که قدمت بسیار زیادی دارند و قبرهای بسیار قدیمی تا حدود 300 سال نیز در آن وجود دارد. گشت‌وگذار در کوچه‌پس‌کوچه‌های این روستا به دلیل وجود خانه‌های قدیمی و آب‌وهوای مطبوع بسیار لذت‌بخش است. البته در دهه‌های اخیر بسیاری از مردم به ویلاسازی در این مناطق روی آورده و بافت تاریخی و طبیعی منطقه کم‌کم رو به نابودی است.

امامزاده

برای دسترسی به این منطقه باید در جاده جاجرود به سمت دماوند پیش بروید و از ورودی جاده فرعی سد لتیان داخل شوید. پس از گذشتن از سد لتیان و دیگر بخش‌های منطقه لواسان بزرگ در انتهای جاده به روستای سرسبز و زیبای لواسان بزرگ خواهید رسید.

روستای لواسان بزرگ

گشت‌وگذار در این منطقه به دلیل نزدیکی به پایتخت برای بسیاری از اهالی تهران راحت است. به همین دلیل خیلی از ساکنان تهران روزهای تعطیل به این منطقه سر می‌زنند. اگر از حضور در منطقه روستای لواسان تجربه‌ای دارید، آن را با مخاطبان نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن