طبیعت گردی

جزیره لاوان؛ مروارید پنهان خلیج همیشه فارس

فهرست مطالب

شاید تا به حال نام جزیره لاوان را نشنیده باشید؛ اما این جزیره زیبا که به مروارید پنهان خلیج فارس معروف است، یکی از مکان‌های عالی برای طبیعت‌گردی و دیدن سواحل بکر است و بعد از جزیره کیش و قشم، بزرگ‌ترین جزیره در هرمزگان به حساب می‌آید. جزیره لاوان همچنین از نقاط راهبردی کشور و مراکز مهم نفتی به شمار می‌رود. در نابرو همراهمان باشید تا با جزیره لاوان بیشتر آشنا شوید.

معرفی جزیره لاوان

جزیره لاوان سواحلی زیبا و طبیعتی جالب دارد که ارزش دیدن را دارند. در جای‌جای این جزیره می‌توانید درختانی عجیب چون انجیر معابد را ببینید، درختی همیشه سبز که البته غیربومی است و به ریشه‌های هوایی‌اش مشهور است، این ریشه‌ها گاهی آن‌قدر زیاد می‌شوند که تنه درخت را هم می‌پوشانند.

جالب است بدانید که این گیاه برای مردم جنوب کشور بسیار باارزش است و در جنوب و جنوب شرق آسیا مقدس شمرده می‌شود. دورتادور جزیره می‌توانید انواع درختان انجیر معابد را ببینید که اندازه و سنشان متفاوت است و در طبیعت جلوه‌گری می‌کنند.

جاذبه های جزیره لاوان

حیواناتی چون جبیر و گوسفند وحشی نیز در این جزیره زندگی‌ می‌کنند که شاید برای علاقه‌مندان به حیات‌وحش جالب باشد. اگر در گوشه و کنار این جزیره منتظر بمانید، احتمال دارد بتوانید جبیرهای زیبا را که کمی کوچک‌تر از آهو هستند، از نزدیک ببینید و از آن‌ها عکس بگیرید.

تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های این منطقه هم از اواسط اسفند تا اوایل مرداد انجام می‌شود. اگر به دیدن این موجودات دوست‌داشتنی رفتید، مراقب باشید که به آن‌ها یا تخم‌هایشان آسیب نزنید، زیرا ارزش زیست‌محیطی بسیار دارند و نابودی این جانداران به‌معنای نابودی خود ماست.

سواحل جزیره

درباره سواحل جزیره لاوان باید بگویم که هم سواحل ماسه‌ای زیبایی دارد و هم سواحل صخره‌ای فوق‌العاده. ساحل گرت، ساحل شرکت نفت و ساحل مرجانی از جمله مکان‌های دیدنی این جزیره هستند و ساحل شیشه‌ای آن نیز بسیار زیباست.

سواحل جزیره لاوان

در دو طرف ساحل شیشه‌ای، صخره‌هایی بی‌نظیر وجود دارند که بسیار مناسب عکاسی هستند. هم می‌توانید از قسمت ماسه‌ای ساحل نظاره‌گر این صخره‌ها باشید و هم می‌توانید روی آن‌ها بایستید و از منظره خلیج نیلگون همیشه فارس لذت ببرید و هم زیر صخره‌ها بایستید.

اگر سطح آب بالا نباشد، می‌توانید تا قسمت خوبی از زیر صخره‌ها را ببینید که فضایی جالب دارد و حتی ممکن است جانوران دریایی شگفت‌انگیزی را هم در آب ببینید. اگر هوا مساعد باشد، این سواحل جای بسیار خوبی برای پیک‌نیک هستند و می‌توانید اوقاتی خوش در کنار دوستان و خانواده داشته باشید. به علاوه، علاقه‌مندان به غواصی هم می‌توانند تجربه‌ای بسیار جالب در دریای این منطقه داشته باشند.

سواحل شیشه ای و زلال

اگر تمایل داشتید که در سواحل این جزیره دیدنی شنا کنید، حتما نکات ایمنی را رعایت کنید چراکه دریای جنوب متفاوت از دریای مازندران است و در قسمت‌های مختلف خطرات خاص خود را دارد. بهتر است قبل از واردشدن به آب، امنیت قسمت مدنظرتان را از افراد محلی جویا شوید تا سفری لذت‌بخش داشته باشید.

بافت قدیمی جزیره

در قسمتی از جزیره می‌توانید خانه‌هایی مخروبه را ببینید که طبق گفته مردم محلی، محل قدیمی زندگی مردم این جزیره بوده است و در جنگ‌ بین ایران و عراق بر اثر بمباران از بین رفته است. با اینکه توجه زیادی به این خانه‌ها نمی‌شود، این مکان می‌تواند بازگوکننده اتفاقاتی باشد که در طول زمان برای مردم لاوان روی داده است.

جزیره لاوان

جامعه محلی جزیره لاوان

علی‌رغم همه این زیبایی‌ها، اولین چیزی که پس از پیاده‌شدن از قایق با آن روبه‌رو می‌شوید جامعه محلی است که نظر شما را به خود جلب می‌کند اما نه به‌خاطر لباس‌های رنگارنگ بلکه به‌خاطر فقری که در این جزیره دیده می‌شود. بنابراین سعی کنید تا جای ممکن خریدهای خود را داخل جزیره انجام دهید تا علاوه بر لذت‌بردن از زیبایی‌های این جزیره، کمکی هم به اقتصاد مردم محلی کرده باشید.


رای رفتن به این جزیره باید خود را به بندر مُقام در شهر پارسیان یا گاوبندی قدیم برسانید و از آنجا با قایق به جزیره لاوان بروید. این جزیره فرودگاهی کوچک هم دارد که اکثر پروازهایش مخصوص کارکنان شرکت نفت است.

جالب است بدانید بخشی از مردم جزیره، مهاجران منطقه لامرد و بخشی هم بازماندگان مردمی سیاه‌پوست هستند که به‌عنوان برده توسط پرتغالی‌ها به جنوب ایران و این جزیره آورده شده‌اند.

شب‌هنگام هم می‌توانید قدمی داخل محیط مسکونی جزیره بزنید و با نحوه زندگی مردم این منطقه بیشتر آشنا شوید و شاید هم بتوانید گپی با ایشان بزنید. متاسفانه یکی از مشکلات این جزیره، توجه‌نکردن به حجم زباله‌هایی است که در قسمت‌های مختلف دیده می‌شوند و امید است که به این مساله مهم بیشتر توجه شود.

طبیعت زیبا و آسمان آبی

شرکت پالایش نفت لاوان

حدود ۴۵ کیلومترمربع از زمین‌های جزیره لاوان متعلق به شرکت پالایش نفت لاوان است و همان‌طور که پیش‎تر گفتیم، یکی از دلایل اهمیت این جزیره داشتن نفت است. در واقع در بیشتر قسمت‌های جزیره که پای بگذارید، حتی اگر اثری از ساختمان‌های شرکت نفت نباشد، می‌توانید شاهد لوله‌های عظیم این شرکت باشید که مواد نفتی را با آن‌ها جابجا می‌کنند.

در برخی از قسمت‌های جزیره هم بوی گاز به مشام می‌رسد که به‌سبب فعالیت‌های نفتی و در واقع بوی ترکیبات گوگردی حاصل از تصفیه نفت است که در جزیره صورت می‌گیرد. اکثر مردم این منطقه یا مشغول ماهیگیری هستند یا در شرکت نفت کار می‌کنند.

بناهای قدیمی جزیره لاوان

آب‌وهوای جزیره و بهترین زمان سفر

جزیره لاوان هم مانند دیگر قسمت‌های جنوبی کشور، در بیشتر مواقع سال آب‌وهوایی گرم دارد و معمولا دمای هوا در فصل تابستان بین ۳۷ تا ۴۵ درجه سانتی‌گراد و در فصل زمستان بین ۱۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. با این اوصاف، فصل زمستان و پاییز بهترین زمان برای سفر به این محیط زیباست.

چگونه به جزیره لاوان برویم؟

جزیره لاوان در استان هرمزگان و شمال غربی جزیره هندورابی قرار گرفته است. برای رفتن به این جزیره باید خود را به بندر مُقام در شهر پارسیان یا گاوبندی قدیم برسانید و از آنجا با قایق به جزیره لاوان بروید. این جزیره فرودگاهی کوچک هم دارد که اکثر پروازهایش مخصوص کارکنان شرکت نفت است.

سواحل جزیره

امکانات جزیره لاوان

درست است که شرکت نفتی بزرگی در این جزیره وجود دارد، اما نباید توقع امکانات زیادی داشته باشید. در جزیره فروشگاه‌هایی کوچک و بزرگ وجود دارند که در حد رفع نیازهای مردم جزیره هستند و اینجا خبری از رستوران‌های شیک و کافه‌های رنگ‌به‌رنگ نیست. می‌توانید مواد غذایی موردنیاز خود را از فروشگاه‌های داخل جزیره تهیه کنید، اما برای خرید غذا بهتر است کمی دقت کنید زیرا کیفیت غذای برخی از رستوران‌ها به‌اندازه کافی خوب نیست. البته کیفیت رستوران‌های خوب این جزیره به‌قدری است که طعم غذاها را فراموش نکنید، به‌خصوص اگر آن غذا ماهی باشد. البته همه این شرایط ممکن است وقتی شما به این جزیره سفر می‌کنید تغییر کرده باشند و چه بسا رستوران‌هایی متفاوت در این جزیره دیده شود.

اقامت در جزیره لاوان

در جزیره لاوان هم می‌توانید سوییت اجاره کنید و هم در قسمتی مناسب چادر بزنید؛ انتخاب با شماست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن