طبیعت گردی

تجربه پیمایش مسیر رویایی دریاچه سوها به آبشار لاتون گیلان

فهرست مطالب

سوها نام روستایی بکر و سرسبز در اردبیل است که در قلب خود دریاچه‌ای بسیار زیبا به همین نام دارد. لاتون هم نام روستایی در گیلان است که بلندترین آبشار ایران در آن قرار دارد. مسیر پیمایشی دریاچه سوها تا آبشار لاتون سفری بسیار بکر و زیباست که از استان اردبیل شروع و در استان گیلان به پایان می‌رسد. اگر اهل سفر به مناطق بکر و زیبا هستید در ادامه با سایت نابرو همراه باشید تا با این مناطق از دیدنی های گیلان و اردبیل آشنا شوید.

مسیر سوها به آبشار لاتون

در هریک از این دو روستا دیدنی‌ها و جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبایی وجود دارد. مسیر دریاچه سوها به آبشار لاتون مسیری صعود و فرودی است و درجه سختی نسبتا بالایی دارد. لازم است تمام لوازم موردنیاز برای کوهنوردی از جمله کفش مناسب، باتوم (عصای کوهنوردی)، چراغ‌قوه، GPS و… را برای راحتی سفر همراه داشته باشید.

آبشار لاتون

بیشتر مسیر طبیعت‌گردی دریاچه سوها به آبشار لاتون در استان گیلان قرار دارد. مسیر سوها به لاتون حدود ۱۶ کیلومتر است. به دلیل پیش رو داشتن یک پیاده‌روی طولانی واجب است که سبک سفر کنید. حتما از کوله خیلی سبک استفاده و از بردن وسایل اضافه خودداری کنید تا اذیت نشوید و از این سفر رویایی نهایت لذت را ببرید.

فراموش نکنید در این مسیر آب آشامیدنی وجود ندارد یا اگر هم وجود داشته باشد، نیاز به تایید راهنمای محلی است. پس حتما آب کافی به همراه داشته باشید.

آبشار لاتون

دریاچه سوها در اردبیل

طبق گفته مردم محلی به دلیل وجود آب و چشمه‌های فراوان در این منطقه نام سوها یا سوآ را برای این دریاچه انتخاب کرده‌اند. دریاچه سوها در فاصله حدود ۳۵ کیلومتری از اردبیل قرار گرفته است. سوها یک دریاچه سنسبتا بزرگ است که نیمی از اطرافش پوشیده از درخت‌های جنگلی سرسبز بوده و به رنگ سبز پررنگ درآمده است. در مقابل نیم دیگرش پوشیده از تپه‌های سبز بسیار زیباست که به رنگ سبز فسفری درآمده و باعث ایجاد منظره‌ای زیبا شده است.

آبشار لاتون

در اطراف دریاچه امکان استراحت، میل وعده غذایی و حتی کمپینگ وجود دارد. اما هیچ امکان رفاهی وجود ندارد؛ اگر نیاز به خرید دارید قبل از رسیدن به دریاچه انجام دهید، زیرا در اطراف دریاچه ممکن است ماشینی به عنوان دست‌فروش باشد که تعداد محدودی مواد خوراکی دارد و گاهی‌اوقات نیز هیچ دست‌فروشی نیست.

دشت گل‌های بابونه

بابونه گیاهی معطر و بسیار زیباست و خواص درمانی زیادی دارد. به دلیل مجاورت استان اردبیل و استان گیلان و تلفیق دو آب‌وهوای کوهستانی و معتدل همه طول مسیر سوها به آبشار لاتون بسیار بکر و بی‌نظیر است. بعد از ادامه مسیر به سمت لاتون و عبور از تپه‌های سوها دشتی رویایی و پُر از گل‌های بابونه پیش روی شماست.

آبشار لاتون

دشت بابونه منظره‌ای سفید میان زنجیره‌ای از کوه‌های بلند و سبزرنگ چنان زیبایی و رایحه‌خوشی در فضا ایجاد کرده که ساعت‌های زیادی شما را مسحور خود خواهد کرد و از تماشای منظره لذت خواهید برد.

بد نیست بدانید دشت بابونه لوکیشن بسیار مناسب برای عکاسی از مناظر طبیعی و گرفتن عکس‌های زیباست. در ادامه مسیر به سمت لاتون گل‌های بابونه به صورت پراکنده وجود دارند.

کوه اسپیناس

در ادامه مسیر پیمایشی دریاچه سوها به آبشار لاتون و بعد از عبور از چمن‌زارها،‌ تپه‌های پُراز گل و جنگل‌های متراکم به نزدیکی کوه اسپیناس می‌رسید. کوه اسپیناس مرز بین ایران و جمهوری آذربایجان و بلندترین قله در آستاراست. به گفته مردمان محلی اسپیناس یا اسپینه به دلیل محل نگه‌داری اسب در زمان قدیم به این نام شناخته شده است. در مسیر رفت از نزدیکی قله اسپیناس عبور می‌کنید.

تغییر ناگهانی آب‌وهوا حوالی این کوه بسیار جالب و البته هیجان‌انگیز است.

آبشار لاتون

دالان جنگلی

شاید بارها فکر کرده باشید که نیاز به قدم‌زدن در مکانی دنج و آرام را دارید. دالان جنگلی مسیر دریاچه سوها به آبشار لاتون دقیقا همانجاست که می‌توانید در آرامش قدم بزنید و به صدای سکوت گوش کنید به بالای سر خیره شوید و شاهد درختانی قد علم کرده و آسمانی باشید.

بعد گذشتن از نزدیکی کوه اسپیناس به دالان جنگلی بسیار زیبایی وارد می‌شوید که پوشیده از درختان سرسبز و بلند راش است. درختان راش این دالان شگفت انگیز را محاصره کرده‌ و محیطی بسیار ساکت و دنج ساخته‌اند. این دالان کمی شیب‌دار است و زیبایی غیرقابل وصفی دارد. بعد عبور از دالان جنگی زیبا و پشت سرگذاشتن دره‌های سرسبز و فوق‌العاده به دشتی به‌نام لاتون می‌رسید. در دشت لاتون عشایرهای مهربان و صمیمی را می‌بینید که مشغول به کار دامداری هستند. اگر با این عشایر به گفت‌وگو بنشینید شیفته سادگی و مهربانیت‌شان می‌شوید.

دریاجه سوها

جنگل هیرکانی

در ادامه مسیر به سمت آبشار لاتون جنگل‌ سرسبز و زیبای هیرکانی، یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان و مشهور به موزه طبیعی، پیش روی شماست. جنگل هیرکانی بکر و دست‌نخورده چنان زیبا و چشم‌نواز است که کلمات در توصیف زیبایی این جنگل عاجز هستند. جنگل‌های منحصر‌به‌فرد هیرکانی ایران در میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند.

پوشش گیاهی هیرکانی بسیار غنی است و انبوه درختان آلو، فندوق، سیب‌وحشی و … در این جنگل وجود دارند که ۹ ماه از سال سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌کنند. میوه‌ای بسیار جذاب و ترش‌مزه به نام توت‌فرنگی وحشی به وفور در منطقه وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها چیده و میل کنید.

آبشار لاتون

توجه داشته باشید که توت‌فرنگی وحشی به صورت بوته‌ای و بسیار ریز هستند، باید با دقت چشم به زمین بدوزید تا این میوه خوشمزه را پیدا و مزه‌اش را امتحان کنید. تنوع گیاهی نیز در جنگل‌های هیرکانی زیاد است. در مسیر شاهد سرخس‌های عقابی فراوان، پونه وحشی، گیاه گوش خرگوشی و… خواهید بود.


آبشار لاتون یا بارزو بلندترین آبشار ایران با ارتفاع ۱۰۵ متر است. نام قدیمی این آبشار بارزو بوده که به معنی آب‌بلند است. آبشار لاتون از دامنه کوه اسپیناس سرچشمه می‌گیرد.

جنگل‌های هیرکانی پناهگاه جانواران مختلفی مانند گرگ، گراز، خرس، پلنگ، جوجه تیغی و … هستند. اسب‌های وحشی با یال‌های بلند و تیزپا، در سالیان قبل در منطقه زندگی‌ می‌کردند اما در حال حاضر اسب وحشی در جنگل‌های مسیر سوها به لاتون وجود ندارد.

پیشنهاد می‌کنم زمان پیاده‌روی خود را به‌گونه‌ای مدیریت کنید که شب در جنگل نباشید، زیرا با وجود حیوانات وحشی این جنگل امن نیست.

دریاجه سوها

آبشار لاتون بلندترین آبشار ایران

آبشار لاتون یا بارزو بلندترین آبشار ایران با ارتفاع ۱۰۵ متر است. نام قدیمی این آبشار بارزو بوده که به معنی آب‌بلند است. آبشار لاتون از دامنه کوه اسپیناس سرچشمه می‌گیرد، به رودخانه لوندویل می‌ریزد و در نهایت وارد دریای کاسپین می‌شود.

آبشار لاتون شاهکاری پرابهت و عظمت در دل کوه است. این آبشار در هر فصل چهره‌ و میزان آبی متفاوت دارد و هرگز آب آبشار از جریان نمی‌افتد، ولی آب کمی دارد. در نزدیکی آبشار لاتون آبشار دیگری با ارتفاع ۶۰ متر قرار دارد که عریض‌تر و پرآب‌تر از آبشار اصلی است.

آبشار لاتون

آبشار لاتون با ۶۰۰ سال قدمت در سال ۹۸ ثبت ملی شده است. آبشار لاتون در نزدیکی روستای زیبای کوته‌کومه قرار دارد و فاصله‌ای حدود ۶ کیلومتر با روستا دارد. اگر قصد دارید فقط از آبشار زیبای لاتون دیدن کنید، می‌توانید از استان گیلان و شهر لوندویل که در ۹ کیلومتری کوته کومه قرار دارد به آبشار بروید.

زمان سفر به مسیر سوها به لاتون

هر چند همه ماه‌ها و فصل‌ها زیبایی خاص خود را دارد، ولی اردیبهشت و خردادماه در فصل بهار بهترین زمان سفر سوها به آبشار لاتون است. چراکه در این زمان طبیعت تازه و جوان است، درختان پر از شکوفه بوده و رودخانه و آبشار بسیار خروشان است.

دریاجه سوها

اقامت حوالی آبشار لاتون

روستای کوته‌کومه حدود ۲۰ خانه روستایی دارد. بخشی از درآمد اهالی روستا از طریق اجاره خانه به گردشگران تامین می‌شود. شما برای اقامت می‌توانید این خانه‌ها را اهالی اجاره کنید و شب را به استراحت بپردازید. زبان اهالی روستا تالشی است و به زبان فارسی و ترکی نیز صحبت می‌کنند.

دریاجه سوها

راه دسترسی مسیرسوها به لاتون

برای رفتن از سوها به آبشار لاتون باید به سمت اردبیل رفته سپس ۳۵ کیلومتر به سمت شرق اردبیل و شهر آبی‌بیگلو بروید بعد از گذشتن ازنیارق به سوها می‌رسید.

اگر شما هم مسیر سوها به لاتون سفر کرده‌اید تجربیات‌تان را با کاربران نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن